Bez kategorije
Swarovski kristali u domu
Nakit ukrašen Swarovski kristalima već godinama privlači svojom ljepotom i luksuzom. U novije vrijeme, Swarovski kristali mogu se naći i na odjevnim predmetima, tehnološkim proizvodima, ali i elementima za opremanje interijera.
Priča o Swarovski kristalima počinje još davne 1892. godine kada je Austrijanac Daniel Swarovski izumio električni stroj za rezanje stakla, a tri godine kasnije, zahvaljujući svojim financijerima, osnovao je i tvrtku Swarovski. Od tada su ovi kristali i njiihov prepoznatljiv logo labuda, postali sinonim za luksuzan i atraktivan nakit koji mami uzdahe mnogih poklonika diljem svijeta. No, kristali su svoju primjenu našli i na mnogim odjevnim predmetima – haljinama, cipelama, rukavicama, ali i na manje očekivanim mjestima poput tehnoloških proizvoda.
Elegantan ukras za svaki predmet
Tako trendseteri mogu uživati u usb stickovima, slušalicama, laptopima, mobitelima, pa čak i automobilima optočenima Swarovski kristalima. I slovenska tvrtka Gorenje lansirala je limitiranu seriju crnih hladnjaka ukrašenih sa 7 tisuća ručno nanešenih Swarovski kristala.
Swarovski kristali su zapravo staklo koje je obrađenom metodom obrade dragog kamenja. To im pruža savršeno prelamanje svjetlosti koja reflektira spektar duginih boja, a kako bi odsjaj bio intenzivniji, Swarovski aplicira tanak sloj posebnog metala na neke od svojih proizvoda. Najpoznatiji premaz nosi ime «Aurora Borealis» ili skraćeno “AB”, a neki slojevi se mogu nanijeti samo na dio kristala, dok se na druge stavljaju i po dva sloja.
Godine 2007. lansirana je linija kristala različitih boja, oblika i dimenzija čime su Swarovski kristali dobili širu primjenu. Osim nakita, odjeće i tehnoloških proizvoda, kristali se tako implementiraju i na proizvode i dekore namjenjene uređenju interijera.

Kristali se stoga počinju aplicirati i na stolnjake, nadstolnjake, jastučiće, zavjese, pa čak i namještaj poput fotelja i sofa. Mogu se nanijeti i na vreće za sjedenje, a svojom će ljepotom doći do punog izražaja ako se bijele kristale nanese na tamne zavjese ili ukrasnu traku za vezanje istih.
Kristali svih boja
Dizajneri su izradili kristale različitih boja – od bijele, žute i ružičaste do crvene, plave, zelene te mnogih drugih. Osim boja, dimenzija i oblika, raznoliki su i načini aplikacije kristala na elemente u interijeru. Na sofe i jastučiće najčešće se ušivaju, dok se na stolnjake apliciraju ljepljenjem. Moguće ih je nanositi po vlastitom dezenu ili dolaze u već formiranom obliku.
Stolnjaci, zavjese i jastučnice lako se održavaju odnosno peru u perilici rublja, ali ih ipak možete zaštititi navlakom kao mjeru predostrožnosti. Osim toga, prilikom pranja nisu potrebne nikakve mjere opreza.
Swarovski kristali najbolje se uklapaju u klasičan stil uređenja, no pažljivim odabirom oblika i količine kristala, svoju primjenu mogu naći i u moderno uređenim interijerima.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login