Povežimo se

Središnja konferencija o Zelenoj gradnji i Održivom razvoju

Konferenciju organizira Hrvatski savjet za zelenu gradnju 24. listopada 2018.

konferencija-o-zelenoj-gradnji-i- odrzivom-razvoju-domnakavadrat
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Hrvatski savjet za zelenu gradnju priprema održavanje SREDIŠNJE Konferencije o Zelenoj gradnji i Održivom razvoju, koja će se održati 24. listopada 2018. godine u hotelu Esplanade Zagreb.

BUDITE DIO SREDIŠNJEG GODIŠNJEG OKUPLJANJA PROFESIONALACA svih struka koji se bave zelenom ekonomijom, održivom gradnjom i prometom, zelenom energijom i održivim razvojem te NE PROPUSTITE saznati najnovije informacije iz navedenih područja!

Rezervirajte Vaše mjesto na vrijeme po EARLY BIRD cijenama!

PRIJAVITE SE!

GLAVNE TEME KONFERENCIJE su: zelena gradnja i održiva ekonomija (nZEB i energetska obnova zgrada, zeleni međunarodni certifikati), pametni gradovi – primjeri dobre prakse, 11. Hrvatski Forum o održivoj gradnji – kružno gospodarstvo, financiranje održivih nekretnina, održivost u turizmu i kulturna baština, zelena energija i održivi promet.

konferencija-o-zelenoj-gradnji-i-odrzivom-razvoju-domnakvadrat

Pozivamo Vas da više informacija potražite na www.gbccroatia.org te da nas kontaktirate putem e-maila events@gbccroatia.org ili telefona +385 1 4886 296

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Predstavljamo dom

Savršen primjer harmonije u interijeru

Vodimo vas u luksuzno opremljeni zagrebački stan u kojem vam otkrivamo definiciju harmonije u interijerima.

Open space bio je najveći izazov

Ovaj prostrani četverosobni zagrebački stan površine preko 100 četvornih metara bio je potpuno prazan prije uređenja. U roku od samo nekoliko mjeseci dizajnerica interijera Sandra Šegulja Lederer dovela ga je u stanje u kojem je danas.

Najizazovniji dio bio je otvoreni prostor, odnosno open space. Bez obzira što se čini relativno velikim, on zapravo nije toliko prostran te je bilo potrebno osmisliti načina da ga se previše ne zatvori te da ostane fluidan.

Harmonični ugođaj

Pri uređenju open space kuhinje i dnevnog boravka kombinirane su tri boje – konjak, porculansko bijela i tamno smeđa. Takve kombinacije u prostor unose mirnoću i toplinu te ih pretvaraju u zone udobnosti i komfora.

“Mislim da sam postigla da boje, oblici i uzorci koji se ponavljaju kao što su uzorci mramora i kamena , međusobno izgledaju harmonično.”

Zelena boja djeluje smirujuće

U radnoj sobi zahvaljujući udobnom dvosjedu od velura dominira tamno zelena boja koja kao simbol prosperiteta, samopouzdanja i pouzdanosti, odlično korespondira sa svrhom prostorije, a na onoga tko boravi u njoj ima smirujući učinak.

“Tamno zelena je jedna duboka i smirena boja i mislim da potiče koncentraciju, a istovremeno izgleda vrlo atraktivno”, ističe Sandra.

Dječja soba je u pastelnim nijansama

U dječjoj sobi uz boju prirodnog drva, prevladavaju pastelne boje koje imaju umirujući utjecaj. U prostor unose prozračnost i harmoniju, nježne su i nametljive i samim time stvaraju idealno okruženje za mališane.

“Dječja soba je još uvijek u procesu dorade. Na zidove treba staviti zidne naljepnice, no ostalo je više manje gotovo. Išlo se na pastelne boje, na nekakav holistički pristup, prirodne materijale. Jednostavnost prije svega.”

Odabir prave boje od velike je važnosti

U spavaćoj sobi dominiraju žuta i zlatna boja. Žuta kao simbol plodnosti i bogatstva kroz povijest se vezala uz kraljevske obitelji. Prema psihologiji boja, učinci žute boje vrlo su raznoliki i složeni. Riječ je o boji novih ideja, koja nam pomaže pronaći nove načine rada te pripomaže u jasnom razmišljanju i brzom donošenju odluka.

“Konkretno je krevet modernog dizajna, ali u toj orijentalno žutoj boji koja me osobno privukla svojom toplinom i simbolikom. Na istoku se smatra kraljevskom bojom, ali i bojom dugovječnosti, energije, a podsjeća i na sunce pa, obzirom da je Sunce izvor života.”

Dvije kupaonice

Ovaj stan ima dvije kupaonice, a spavaća soba povezana je s jednom od njih. Takva rješenja su, ako su moguća, idealna za višečlane obitelji.

Ne mora se nužno defilirati kroz hodnik da se ulazi u glavnu kupaonu, nego cijeli prostor ima svoju individualnu funkcionalnost.

Primjer multifunkcionalnosti krije druga, veća kupaonica.  Zrcalne fronte iznad umivaonika u sebi imaju police za koje znaju samo oni koji ih svakodnevno koriste. Izgledaju vrlo atraktivno, kao klasično ogledalo, međutim iza se skriva spremište.

Držite se ovih pravila

Ovaj prostrani stan primjer je spoja modernog i elegantnog. Poželite li u tom stilu urediti svoj dom, postoje pravila kojih biste se trebali držati.

“U svakom slučaju manje je više, pa tako i u uređenju interijera. Mislim da je po tim modernijim načelima, pogotovo za moderne interijere, bitno ne zatvarati pogotovo ove otvorene prostore sa velikim garniturama sa kutovima”, ističe Sandra.

Umjesto toga radije birajte individualne komade namještaja, primjerice par fotelja i trosjed. Podjednako će dobro funkcionirati, a uvijek ćete imati dovoljno slobodnog prostora.

Prostor mora biti napravljen na način da je harmoničan i da ništa nije predominantno da vas s vremenom preoptereti i da vam dosadi. Harmonija u prostoru je vrlo važna jer u nama budi osjećaj smirenosti.

Kreiramo je odabirom i položajem linija, oblika, boja, površina i teksture, imajući na umu činjenicu da tamniji, topliji tonovi  izgledaju „teže“ nego hladniji, svjetliji tonovi.

Nastavite čitati

Bilje

10 loših navika koje uništavaju zdravlje vaših biljaka

Uzgoj biljaka može biti izuzetno zadovoljavajući hobi, ali kako biste postigli uspjeh, važno je voditi računa o zdravlju biljaka. Nažalost, postoje neke loše navike koje mnogi vlasnici biljaka imaju, a koje mogu negativno utjecati na rast i razvoj biljaka.

U ovom ćemo članku istaknuti deset takvih navika koje bi trebalo izbjegavati kako biste održali zdravlje svojih biljaka.

Nedostatak ili pretjerano zalijevanje

Pravilno zalijevanje ključno je za zdravlje biljaka. Nedostatak vode može dovesti do dehidracije, dok pretjerano zalijevanje može izazvati truljenje korijena. Važno je prilagoditi zalijevanje potrebama svake biljke i pažljivo pratiti vlažnost tla.

Nedovoljna ili prevelika količina svjetlosti

Svjetlost je bitna za fotosintezu biljaka. Nedovoljno osvjetljenje može dovesti do izduživanja stabljike i gubitka boje lišća, dok prejaka svjetlost može izazvati opekline na lišću.

Informirajte se o optimalnoj količini svjetlosti potrebnoj za svaku vrstu biljke koju uzgajate i pružite joj odgovarajući stupanj osvjetljenja.

Nepravilno gnojenje

Biljkama su potrebne hranjive tvari kako bi se pravilno rasle i razvijale. Ignoriranje pravilnog gnojenja može dovesti do nedostatka hranjivih tvari ili njihovog pretjeranog unosa, što može imati štetne posljedice po biljke.

Uzgajivači biljaka trebaju se upoznati s posebnim potrebama svake biljke i pravilno je gnojiti.

Zadržavanje mrtvih ili oštećenih dijelova biljaka

Mrtvi ili oštećeni dijelovi biljaka mogu biti izvor širenja bolesti ili štetnika. Redovito uklanjajte suho lišće, uvelo cvijeće i druge oštećene dijelove biljaka kako biste održali njihovo zdravlje i spriječili infekcije.

Nedovoljno ili nepravilno rezidba

Pravilna rezidba biljaka može imati pozitivan utjecaj na njihov rast i oblik. Nedovoljna rezidba može dovesti do zagušenja biljke, dok nepravilna rezidba može narušiti njen prirodni oblik.

Redovita rezidba biljaka pomaže poticanju zdravog rasta, poboljšanju cirkulacije zraka i uklanjanju oštećenih ili bolesnih dijelova biljke.

Pretjerana uporaba kemikalija i pesticida

Korištenje kemikalija i pesticida može biti korisno u kontroli štetnika i bolesti, ali pretjerana upotreba može imati štetne učinke na biljke i okoliš. Pretjerana upotreba pesticida može uzrokovati neravnotežu ekosustava i naštetiti korisnim organizmima.

Umjesto toga, razmotrite korištenje prirodnih metoda kontrole štetnika i bolesti te koristite pesticide samo kada je apsolutno potrebno.

Zanemarivanje adekvatne drenaže

Dobro drenirano tlo omogućuje biljkama pravilno upijanje vode i zadržavanje viška vode koje može dovesti do truljenja korijena. Zanemarivanje adekvatne drenaže može dovesti do gušenja biljaka i smanjenja njihove sposobnosti apsorpcije hranjivih tvari.

Provjerite jesu li posude za biljke opremljene rupama za odvod vode i koristite li dobro drenirajući supstrat.

Premještanje biljaka bez potrebe

Biljke mogu biti osjetljive na promjene u okruženju, uključujući često mijenjanje mjesta. Premještanje biljaka bez potrebe može stresirati biljke i ometati njihov rast.

Pokušajte pronaći odgovarajuću lokaciju za biljku i izbjegavajte često premještanje, osim ako to nije apsolutno nužno.

Ignoriranje znakova bolesti ili štetnika

Brza reakcija na znakove bolesti ili prisutnost štetnika ključna je za učinkovito daljnje širenje i oštećenja biljaka. Ignoriranje tih znakova može dovesti do ozbiljnijih problema i čak do uginuća biljke.

Redovito pregledavajte biljke kako biste identificirali znakove bolesti ili štetnika i poduzmite odgovarajuće mjere kontrole.

Nedovoljna briga o higijeni

Higijena ima važnu ulogu u održavanju zdravlja biljaka. Nečisti alati, prljave posude ili kontaminirano tlo mogu prenijeti bolesti ili štetnike na biljke.

Redovito očistite i dezinficirajte posude za biljke, alate i druge sadilice kako biste spriječili širenje infekcije. Pazite da koristite čiste supstrate i izbjegavate miješanje tla iz različitih izvora kako biste smanjili rizik od unošenja bolesti ili štetnika.

Njega biljka zahtijeva pažnju i pravilno postupanje kako bi ostale zdrave i cvjetale. Izbjegavanje loših navika koje štete biljkama ključno je za uspješan uzgoj. Pazite na pravilno zalijevanje, osigurajte adekvatnu svjetlost, primjenjujte pravilno gnojenje, redovito uklanjajte mrtve dijelove biljaka te pratite znakove bolesti ili štetnika.

Također, budite svjesni potrebe za higijenom i izbjegavajte prekomjernu upotrebu kemikalija. Slijedeći ove smjernice, moći ćete uživati ​​u zdravim i bujnim biljkama koje će uljepšati vaš prostor.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Oglas

Izbor urednice