Povežimo se

Šest vrhunskih podnih svjetiljki za razne interijere

Dizajnerske podne svjetiljke koje će svaki dom učiniti posebnim

Tražite način kako u svoj dom unijeti detalj koji će biti primijećen? Imamo ideju za vas – zašto to ne biste napravili dizajnerskom podnom svjetiljkom? Predstavljamo vrhunske primjerke za različite stilove uređenja koje smo potražili u Rasvjeti Ribarić. 

ribaric-rasvjeta-podna-svjetiljka-zuti-kauc-domnakvadrat

Flosova svjetiljka Spun light F / Foto: Ivona Zec

Spun light F je svjetiljka ravnih linija koja se savršeno uklapa u moderni prostor, ne ističe se previše i nije dominantna, što je idealno ukoliko želite da do izražaja dođe primjerice, zanimljiv šareni namještaj. Svjetiljka ima svjetlosni tok direktnog i indirektnog svjetla, a s obzirom na to da postoji cijela kolekcija, može se kombinirati sa primjerice stolnim lampama dostupnima u dvije veličine. Iako se u ovaj šareni moderni prostor najbolje uklapa crna verzija, ova svjetiljka dostupna je i u bijeloj te sivoj varijanti.

ribaric-rasvjeta-podna-svjetiljka-kozna-fotelja-domnakvadrat

Brokisova svjetiljka Muffins / Foto: Ivona Zec

Podna svjetiljka dobro će vam doći u kutku za čitanje knjige. U modernu knjižnicu stavili smo retro kožnu fotelju, a uz nju sparili i retro primjerak rasvjete – Brokisov MuffinsOva svjetiljka podjednako se dobro može uklopiti u moderan i u klasičan interijer. Posebnom ju čini i prilično dekorativno staklo s drvenim postoljem koje je dostupno u različitim bojama – može biti crno drvo, svjetlije, ili boje oraha. Ovakva je rasvjeta idealna za intimniji kutak, no neće biti dovoljna za odabir knjige s polica. Uz to, definitivno može biti dekorativan komad koji daje prigušenu rasvjetu, a istovremeno ne remeti komunikaciju u prostoru.

ribaric-rasvjeta-podna-lampa-domnakvadrat

Moiev Raimond / Foto: Ivona Zec

Nakon moderne i retro priče vrijeme je za čistu eleganciju – Moiev Raimond. Svjetiljka dolazi u različitim dimenzijama, a može se kombinirati s visilicom. Ono što je kod nje važno naglasiti da ima prvenstveno dekorativnu funkcijuIdealna je za dio stana ili interijera u kojem bi se mogla stavit sa strane, gdje bi mogla bit uočljivija. Isti proizvođač nudi i svjetiljku idealnu za industrijske interijere. Zbog specifičnih detalja na njoj zove se Construction.

Rasvjeta je ta koja daje završni potpis interijeru i detalj kojim cijeli prostor možete oplemeniti ili, pak, pokvariti. Podne svjetiljke specifično su rasvjetno tijelo koje većinom stvaraju poseban ambijent, ali isto tako mogu biti dekorativan komad u tom prostoru.

Dodatne primjerke dizajnerskih podnih svjetiljki pogledajte u video prilogu!

Ribaric-rasvjeta-podna-lampa-roza-domnakvadrat

Foto: Ivona Zec

Ribaric-rasvjeta-podna-lampa-domnakvadrat

Foto: Ivona Zec

podna-svjetiljka-bijela-ribaric-rasvjeta-domnakvadrat

Foto: Ivona Zec

 

Stručne savjete donosi i dizajnerske svjetiljke predstavlja Rasvjeta Ribarić

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Arhitektura

Open house Zagreb festival: 40 poznatih zagrebačkih građevina otvara vrata za posjetitelje

open house zagreb

Nakon uspješne prve sezone festivala Open house Zagreb, idućeg tjedna 40 zagrebačkih objekata otvoriti će vrata za sve zainteresirane posjetitelje. Donosimo detalje koje poznate građevine ćete moći posjetiti. 

Od 18. do 20. listopada održat će se drugi Open House Zagreb festival, a donosi raznovrstan program usmjeren na arhitektonsko nasljeđe i održivost. 

Tomislava Blatnik, izvršna ravnateljica Open House Zagreb festivala navodi kako je ove godine u program festivala stručni žiri koncipirao i četiri tematske cjeline, od kojih je prva Revitalizacija arhitektonskog nasljeđa, koja se oslanja na nedavni potres koji nam se desio u Zagrebu. Tema druga je Viktor Kovačić tu se osvrćemo na 100 godina od smrti i 150 godina od rođenja. Treća tema su urbane cjeline u kojima živimo i prolazimo, a ne znamo puno o njima i četvrta, razgovori s eminentnim arhitektima koji su obilježili pojedine dekade 

Svi obilasci su besplatni i posebnost našeg festivala je da vas na svakom objektu očekuje stručno vodstvo.

Među odabranim objektima na festivalu posebno se ističe Kuća Slavex, koju potpisuje arhitekt Viktor Kovačić.

Kuća Slavex autora Viktora Kovačića svjedoči modernosti svoga vremena. Ona je strogo simetrična, kvadratičnog formata pročelja, s bazom poslovnog prizemlja s mezaninom izvedenima u rustici te još tri gornje etaže i mansardom. Kvadratični prostori su specifični horizontalno podijeljena krila, a ukrasi su koncentrirani u detaljima zgrade. Zgrada je u svome vremenu djelovala vrlo moderno.

“Zato što je Viktor Kovačić kao arhitekt u to vrijeme 20-ih godina prošlog stoljeća bio vrlo napredan u svojem pristupu u arhitekturi i on je promijenio dosadašnje stilove, ubacio nekakve nove sisteme gradnje i kvalitete gradnje, ali i samog stambenog življenja.”, ističe Jur Kordić, suvlasnik zgrade Slavex.

U sklopu dijela “Revitalizacija arhitektonskog nasljeđa” našla se i poznata zgrada Muzičke akademije.

Zgrada Muzičke akademije formirana je iz postojeće zgrade Ferimporta arhitekta Stanka Fabrisa i ona je dodijeljena Muzičkoj akademiji na besplatno korištenje na rok od 100 godina. Budući da je zgrada bila u vrlo lošem stanju bilo je potrebno provesti temeljitu rekonstrukciju. Nakon urbanističko-arhitektonskog natječaja taj posao dobio je arhitekt Milan Šosterić.

Ovo je jedinstvena prilika za upoznavanje Dežmanovim prolazom i zgradom Radovan, koju zovu Prvim zagrebačkim neboderom.

Ona je sagrađena 1933. godine na osnovu natječajnog projekta arhitekta Slavka Löwya. Nazvana je po investitoru Eugenu Radovanu, poduzetniku i zastupniku tvrtke Bosch AG. U to vrijeme ona postavlja novu urbanu regulaciju u gradu Zagrebu i planirano proširenje Masarykove ulice sa sjeverne strane rezultiralo je uvlačenjem južnog pročelja planirane zgrade, a „izgubljeni kvadrati“ u parteru nastojali su se nadoknaditi gradnjom u visinu.

Na ovogodišnjem se popisu našla i zgrada Hrvatske narodne banke koja je prepoznatljiva po pročelju obloženim bijelim bračkim kamenom. 

Zgrada Palača Zagrebačke burze prepoznatljiva je po pročelju obloženom bijelim bračkim kamenom. Glavno je pročelje naglašen izvedbom četiriju visokih jonskih stupova koji stoje na klasičnoj bazi i nose jednostavan vijenac te podsjećaju na grčki hram. Monumentalni dojam koji odaje pročelje prenosi se i u ulazni prostor koji je oblikovan kao visoki vestibul s kasetiranim stropom ukrašen rozetama. Glavna burzovna dvorana okruglog je oblika i natkrivena kasetiranom armiranobetonskom kupolom promjera 21 metar.

Posjetiteljima će se predstaviti i jedno od najvažnijih ostvarenja secesijske arhitekture u srednjoj Europi  – kuća Kalina.

Kuća Kallina projektirana za Josipa Kallinu, istaknutog proizvođača keramičkih proizvoda, poslužila je kao podloga za promociju Kallininih njegovih glaziranih pločica, kojima je obložena gotovo u cijelosti. Dominantne plava i žuta boje koje formiraju sjajnu, treperavu površinu, a pažnju privlače motivi lopoča, ruža i šišmiša.

Ovaj događaj nudi jedinstvenu priliku da zavirite u fascinantne prostore i otkrijete tajne zgrada koje krase zagrebačke ulice

Nastavite čitati

Dom na kvadrat online

Sezona 19, epizoda 04

vanja vuckovic dom na kvadrat sezona 19 epizoda 4
Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice