Bez kategorije
Radni stol za učenika
Kako bi svome đaku osigurali dovoljno prostora i dobre uvjete za njegovu najznačajniju aktivnost – učenje te da mu školski pribor uvijek bude pri ruci, izboru radnog stola ne treba pristupiti površno i brzopleto.

Preuređenje dječje sobe odagnat će loša sjećanja na prošlu školsku godinu i potaknuti bolji početak nove. Kako bi se prostor ispunio pozitivnim ozračjem možda će biti dovoljno obojiti zidove, obrisati prašinu i pospremiti sobu. Osvježenje donosi i drugačiji razmještaj namještaja, pogotovo novi, praktičniji i ergonomski prilagođen radni stol u dječjoj sobi.
Radni prostor za svakog đaka
Odabir namještaja s radnim elementima za učenika predstavlja svojevrsni izazov kod soba manjih dimenzija. Stoga su u ponudi radni stolovi za učenike na kotačićima, koji omogućuju premještanje stola na najpogodniju poziciju unutar dječje sobe u kojoj krevet, ormari i radni stol već čine jedinstvenu cjelinu. Prilikom odabira ovakve praktične konstrukcije treba imati u vidu da je za učenje i pisanje potrebna dovoljna količina pravilno usmjerene svjetlosti. Najbolja je dnevna svjetlost, koju je moguće nadomjestiti kvalitetnom rasvjetom. Loša osvijetljenost radne površine može uzrokovati glavobolje i slabljenja djetetovog vida.

Rasterećenje učenika nažalost nije postignuto smanjenjem broja udžbenika, stoga će im od koristi biti što veći broj ladica i polica nad radnom plohom ili uz radni stol. Dobro je da se police mogu zatvoriti vratima, odnosno da radni stol sadrži ormarić za knjige, a to će “kreativni nered” djeteta učiniti barem oku prihvatljivim, a sobu u svakom trenutku urednijom.
Najvažnije karakteristike kvalitetnog radnog stola
Rubovi stola trebaju biti zaobljeni kako se dijete prilikom oslanjanja tijelom ili rukama ne bi osjećalo nelagodno. Visinu radnog stolca dobro bi bilo podesiti tako da ruke u laktu budu savinute pod pravim kutom te da prirodno leže na stolu, a da se kralješnica pritom ne savija. U sobi je potrebno predvidjeti mjesto i za računalo, kao nezaobilazno školsko pomagalo. Ako nema mjesta za poseban stol s računalom, poželjno je da ne zauzima previše korisnog prostora na radnom stolu. Monitor bi trebao biti na povišenom stalku u visini očiju, ispod kojega je moguće odložiti školski pribor. Tipkovnicu je dobro držati na kliznoj dasci ispod radne plohe, koja će se izvući po potrebi.

Neka se pri ruci nađu praktične police na kojima će osim školskog pribora i knjiga stajati i brojne druge sitnice koje će osim izvršavanja školskih obveza djetetu u sobi omogućiti i trenutke opuštanja.
Na kraju, važno je poslušati djetetove želje i dogovoriti s njim gdje i kakve police, odnosno radni stol postaviti, kako bi sobu zaista doživjelo kao svoju.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login