Bez kategorije
Prigrlite udobnost: Kako urediti dom prema danskom konceptu Hygge
Oslobodite se stresa malim promjenama u svakodnevnom okruženju

Svijet oko nas svakim se danom čini sve užurbanijim, a važnost opuštanja i uživanja u malim stvarima sve je veća. I dok razina stresa raste u mnogim zemljama širom svijeta, Danci su se etablirali kao ljubitelji mirnoće, i zauzvrat su prema anketama pri vrhu najsretnijih ljudi na svijetu, zajedno s mnogim drugim skandinavskim zemljama. Pitate se zašto? Dio razloga vjerojatno je koncept Hygge.
Pa… što je Hygge?
Izraz hoo-ga ili hue-gah, postaje sve prepoznatljiviji. Izvorno je ovo norveški izraz za dobrobit. Razvijen je u koncept i način života u 18. stoljeću u Danskoj, kada se prvi put pojavio u spisima tog vremena. Primjenjiv u bilo kojem vremenu i prostoru, Hygge prolazi i zimi i ljeti, iako je ideja oživjela u hladnoj sezoni karakterističnoj za Skandinaviju. Često opisan kao udobnost ili zajedništvo na engleskom jeziku, termin nema doslovnog prijevoda, zbog čega je gotovo nemoguće točno odrediti što znači Hygge.
Uglavnom definiran kao više od osjećaja ili raspoloženja više od određene riječi, pojam se može tumačiti kao mentalno stanje, a ne kao fizičko. Jednostavne riječi poput udobnosti nisu adekvatan prijevod jer ne mogu obuhvatiti bezbrojne trenutke poput opuštanja u toploj kupki ili uživanja u jutarnjoj kavi uz mirisnu svijeću. Možete se opustiti i uz dobru knjigu sklupčani na kauču ili pak s prijateljima oko vatre. Mogućnosti su beskonačne.

Foto: Amara
Hygge je oblik umjetnosti stvaranja intimnosti u bilo kojem trenutku. Obično je to društvena prilika za voljene kako bi osjetili toplinu i zajedništvo, ali može se uživati i samostalno – kako bi umirli osjetila i živce. Ideja koja ne samo da narušava vremenske i sezonske prepreke, već i društvene, nešto je u čemu svi u Danskoj sudjeluju, a proširila se na svaki aspekt skandinavskog života. Cijeneći male radosti u životu u svim vremenima, sljedbenici Hygge-a kreiraju izvor sreće gdje god da jesu.

Foto: Amara
Savjeti za uređenje doma u Hygge stilu
-
Investirajte u svijeće
Danci i ostali skandinavski narodi jedni su od najvećih potrošača svijeća u svijetu po glavi stanovnika. Bilo da je mirisna ili bez mirisa, svijeća pročišćava zrak i stvara topao ugođaj. Ovo je vrlo jednostavan i pristupačan način za kreiranje atmosfere u Hygge stilu.

Foto: Amara
-
Dodajte teksturu
Kada pomislite na ugodne i tople interijere, prvo čega se sjetite vjerojatno su mekane teksture koje dodaju novu dimenziju svakom interijeru. Možete izabrati između, primjerice, pletenih jastuka, dodataka od umjetnog krzna ili sagova od mekih materijala. Takvi dodaci ogroman su trend i stvaraju stilizirani izgled u svakoj prostoriji, a kada se kombiniraju sa prethodno spomenutim svijećama, ugođaj je zaista potpun.

Foto: Amara
-
Hygge su male, jednostavne stvari
Ne morate iz temelja mijenjati svoj interijer kako biste ga učinili udobnijim, sitni dodaci u domu mogu ga preobraziti u svakom trenutku. Počastite se svojom omiljenom kavom, prepustite mirisnoj kupki s mjehurićima uz svijeće, ili postavite svoje omiljene fotografije na zid. Odvojite vrijeme za uživanje u malim stvarima.

Foto: Amara
-
Hygge s prijateljima
Budući da je Hygge prvenstveno društveni poduhvat, najbolje se uživa s prijateljima. Najbolji način je da pozovete najbliže i najdraže, obitelj i prijatelje, i krenete pripremati ukusna jela. Ipak, Hygge nije rezerviran samo za boravak u kući, družiti se možete i na otvorenom. Zato obucite svoju najtopliju odjeću i krenite u zimsku šetnju s vašim najdražima. Pojam hygge također se može upotrijebiti za podizanje raspoloženja drugih, stoga testirajte svoje vještine kuhanja i odnesite poslasticu u kuću prijatelja koju niste dugo vidjeli.
-
Nađite novi hobi ili prakticirajte stari
Pronalazak novih hobija za uživanje u domu omogućuje vam isključivanje i preusmjeravanje uma od svakodnevnih briga. Isključite televizor i zavolite nešto novo što možete njegovati tijekom vaših trenutaka u kući, ili se vratite nečemu što ste voljeli raditi, ali nemate više vremena. Hobiji kao što su pletenje ili šivanje koji su u posljednjih nekoliko godina postali popularni, savršeni su za opuštanje i smirivanje.
-
Nemojte žuriti
Uvijek žurimo, zar ne? Uvijek smo negdje i uvijek razmišljamo o sljedećem što moramo učiniti. Ovaj koncept vas uči da u svakom trenutku uživate bez da žurite na sljedeći. Uzmite si vremena da zaista uživate u šalici kave koju ste napravili, ostanite još deset minuta u kupki kako biste osigurali da se svakodnevni stresovi rastopili ili uživajte u komadu torte.

Foto: Amara
-
Nemojte pretjerati
Hygge se nikad ne bavi ekstravagancijom. Hygge postavke ne odnose se na impresioniranje gostiju, već na stvaranje tople i ugodne atmosfere koju prijatelji i obitelj ne žele napustiti. Večere ne moraju biti stilizirane do savršenstva uz degustacijski meni od 10 slijedova, a gostima nije potreban dugačak popis koktela. Vratite se jednostavnosti i – uživajte.
-
Hygge nije samo za zimu
To je način života koji se može uživati tijekom cijele godine. U toplim mjesecima pozovite svoje prijatelje i krenite u lokalni park na piknik, ili odvojite malo vremena na suncu sa svojim omiljenim časopisom i hladnim pićem.
-
Uživajte u prostoru oko sebe
Ključna ideja hyggea je da uživate u svom okruženju, a to nigdje nije bitnije nego kod kuće. Svaka soba trebala bi biti ugodno utočište. Zbog stresnog života naglasak se stavlja na potrebu bijega od svakodnevice kako bi se doživjelo istinsko opuštanje. Hygge se bori protiv toga pokazujući da se opće blagostanje može poboljšati tako što ćete se malim promjenama u svakodnevnom okruženju osloboditi potrebe za bijegom. Dakle, što god radili, odvojite vrijeme za uživanje u malim trenucima koji će vas nasmijati i ispuniti vašu dušu.
Izvor: Amara
Bez kategorije
Zavirite u kubanski dom Ernesta Hemingwaya
Upravo je tamo Hemingway pronašao inspiraciju za svoja najcjenjenija djela.

U potrazi za zanimljivim domovima pronašli smo jedan za koji mnogi ne znaju da postoji, a mogu ga čak i posjetiti. Radi se o kući poznatog svjetskog pisca Ernesta Hemingwaya koji je veći dio svog života proveo upravo na ovom mjestu, na imanju u blizini kubanskog glavnog grada Havane.
Ljubav na prvi pogled
Hemingway se odmah prilikom prvog posjeta Kubi zaljubio u tu fascinantnu otočnu zemlju. Dane je provodio loveći ribu i upravo je na Kubi pronašao inspiraciju za pisanje svojih najpoznatijih djela poput ‘Starac i more’ i ‘Kome zvono zvoni’.
Neovisno o napetostima između Amerike i Kube, Kubanci su voljeli Hemingwaya pa su nakon smrti njegovu kuću pretvorili u muzej.
Ladanjska kuća u kolonijalnom stilu

Imanje Finca Vigía, nalazi se na brežuljku s kojeg se pruža prekrasan pogled. To je u stvari ladanjska seoska kuća dizajnirana u španjolskom kolonijalnom stilu s visokim stropovima, popločanim podovima i ogromnim dnevnim boravkom.

Dekor kuće danas uglavnom odražava ukuse Hemingwayeve četvrte i posljednje supruge Mary Welsh.

Unutrašnjost kuće gotovo je upravo onakva kakva ju je Hemingway napustio prije šezdeset godina, misleći da će se sigurno vratiti. Najviše u oko upadaju glave prepariranih egzotičnih životinja, poput antilope, gazele, bivola. Radi se o trofejima, životinjama koje je Hemingway ubio tijekom safarija u Africi.

Hemingway je bio veliki ljubitelj umjetnosti. Na putovanjima po Europi družio se s poznatim slikarima poput Picassa, Grisa, Miroa. Njihova djela pronašla su put do njegove kubanske kuće. Danas se tamo nalaze replike tih djela jer su originali nakon piščeve smrti pronašli drugi dom.

Većina soba u kući povezana je s dnevnim boravkom. Na njegovom istočnom kraju i niz kratki hodnik nalazi se glavna spavaća soba koja još nikada nije bila otvorena za javnost.
Nasuprot glavne spavaće sobe ispred dnevnog boravka nalazi se radna soba u kojoj je Hemingway pisao.

U skoro svakoj prostoriji kuće nalazile su se knjige. Tako i u kupaonici.

Blagovaonica je jedina soba u kući koja nema police za knjige ili stalke za časopise.

Nedaleko kuće nalazi se četverokatni toranj koji mu je supruga dala izgraditi kako bi mogao stvarati u miru. No, taj je prostor Hemingway rijetko koristio za rad.

Uz kuću se nalaze veliki bazen kao i brod kojeg je Hemingway nazvao ‘Pilar’.


Vrijedna ostavština
Na ovom imanju uvijek je bio cilj ugodno i nepretenciozno živjeti. Bez obzira na velike umjetnine koje sadrži, ili kopije, naslijeđe kuće je prije svega književno. Pisčeva zbrika je dugi niz godina djelovala kao kanal za suradnju i prijateljstvo između Kubanaca i Amerikanaca.
Finca Vigía jedini je živi muzej Ernesta Hemingwaya na svijetu koji uspijeva u svojoj misiji očuvanja sjećanja i duha svog vlasnika. Tamo još uvijek osjećate prisutnost velikog pisca.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
You must be logged in to post a comment Login