Povežimo se

Bez kategorije

Pločice za eksterijere

Došlo nam je proljeće, a s njime i želja da više vremena provodimo na otvorenom. Kako bi na terasi ili balkonu maksimalno uživali, bitno pitanje predstavlja stanje podnih obloga koje krase taj prostor.

Kako bi mogli razvući ležaljku ili postaviti sjedeću vrtnu garnituru i tako se prepustiti čarima lijepog vremena, potrebno je urediti ravnu i čvrstu podlogu. Na terasi ili balkonu to će vam omogućiti kvalitetne i lijepe keramičke pločice. Od njih očekujemo da se tijekom ljeta lako održavaju i čiste, dok bi nam u jesen i tijekom zime trebale pružiti sigurnost i pouzdanost kretanja. Pločice ne bi smjele biti klizave za kišnih dana, a prilikom spuštanja temperature ispod ništice zimi, ne smije doći do njihovog pucanja.

Vanjske pločice stoga moraju biti otpornije na vremenske uvjete od unutarnjih, pa im je i cijena nešto veća, no prava je razlika u vrsti materijala od kojeg su izrađene. Razlika je dakle u upijanju vlage, dok izgledom odnosno površinskim dekorom to mogu biti dvije potpuno jednake pločice. Klinker pločice su vanjske pločice, izrađene od gline, no njihova se čvrstoća postiže posebnom termičkom obradom.

Vanjske pločice Dom2

Klasa u kojoj su izrađene, posebno je bitna kod pločica namijenjenih za eksterijer. To znači da duljina stranica svih pločica mora biti jednaka u desetinku milimetra, kako kod njihovog postavljanja ne bi bilo problema, to jest kako bi širina fuga između pločica bila svugdje jednaka. U drugoj klasi dopuštena su odstupanja i do 3 milimetra. Ako su pravilno postavljene, čvrstoća pločica ne ovisi o njihovoj debljini.

Hobi projekt ili ozbiljni zahvat

Postavljanje vanjskih pločica najbolje prepustiti majstoru s iskustvom, jer bi u protivnom i najkvalitetnije pločice mogle predstavljati bačen novac. Majstor bi trebao imati profesionalan alat za postavljanje vanjskih pločica, a kako lom ne bi bio veći od 10%. Inače, toliko je pločica poželjno kupiti više od kvadrature površine koju namjeravate oblijepiti.

Vanjske pločice Dom2

Izbor pločica i fugir mase

Bitan je i izbor ljepila i fugir mase za vanjsko postavljanje, koji zbog temperaturnih promjena i izloženosti atmosferskim utjecajima moraju biti fleksibilni. Za postavljanje pločica treba nam 3 do 5 kilograma ljepila po kvadratu površine dok je za fuge između pločica dovoljna desetina tog iznosa.

Najveći je problem odabrati pločicu koja će biti dovoljno hrapava, kako površina izložena vlazi ne bi bila skliska, a da istovremeno omogućava lako održavanje. Izbor se, osim prema dekoru i boji, svodi na pločice s keramičkom glazurom i neglazirane koje su izrađene od mljevenog kamena ili porculana, otporne na habanje i mehanička oštećenja.

Vanjske pločice Dom2

Velik je izbor boja, dimenzija i dezena vanjskih pločica, od onih dekorativnih i mozaičnih, pa do pločica koje imitiraju izgled prirodnog kamena ili drvene podne obloge. Ponuda je uistinu široka, zahvaljujući čemu se pločice lako međusobno kombiniraju te tako stvaraju izuzetno dekorativne površine.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu

Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

koliba-u-šumi-domnakvadrat

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.

Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.

Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.

A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.

Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.

A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice