Bez kategorije
Kompozitni materijali u domu
Objedinjavanjem najboljih karakteristika pojedinih materijala nastaju kompozitni materijali, koji naš život u suvremenom domu čine lakšim i ugodnijim.

U kuhinji budućnosti kreativnost i kulinarsko umijeće pojedinca doći će još više do izražaja, a razlog tomu bit će manja opterećenost čišćenjem kuhinje nakon pripreme objeda. Kompozitni i drugi suvremeni materijali kuhinjskim, ali i kupaonskim elementima daju posebna svojstva, a među njima su najpoželjnija otpornost prema bakterijama, neporoznost, dugovječnost te lako čišćenje i održavanje.
Osim svojstava koja ih čine praktičnijim i ekološki prihvatljivim, tehnološki napredne materijale odlikuje i atraktivan izgled, koji doprinosi visokoj estetici prostora. Njihovom primjenom u svim segmentima izrade namještaja i uređenja i opremanja interijera nastaju neobični, atraktivni i vrlo praktični predmeti, dobro prihvaćeni i traženi za opremanje dječjih vrtića, bolnica i restorana, a sve češće se koriste i u stambenim prostorima.

Kompozitni materijali dobivaju se spajanjem dvaju ili više materijala različitih svojstava, čijom kombinacijom nastaje materijal poboljšanih karakteristika. Takvi su primjerice armirani beton, metalne legure, drvno-čelični kompoziti, kao i ojačani polimerni materijali, nastali kombiniranjem keramike, odnosno mineralnih vlakana i polimera.
Kompozitni materijali u interijeru ponudili su dostojnu zamjenu granitu koji je izdržljiv i postojan te mramoru koji je izuzetno lijep, ali porozan i sklon mehaničkim oštećenjima. Nevidljivim bešavnim lijepljenjem ploča nastaju vrlo atraktivni uporabni predmeti futurističkog izgleda od hi-macsa, coriana ili kerrocka. Sudoperi i radne ploče, stolovi, kade i kreveti kakve je moguće izraditi od njih, djeluju kao da su nastali lijevanjem, odnosno kao da su napravljeni iz jednog komada.

Corian je napredna mješavina akrilnih smola i prirodnih minerala, koji čini čak 85% materijala. Odlikuje ga ujednačenost pigmentacije, postojanost boja i lako održavanje. Kerrock je kompozitni materijal čiji su osnovni sastojci aluminijev hidroksid i polimerno vezivo na bazi akrila. On je, baš poput i drugih suvremenih materijala u domaćinstvu, na raspolaganju u različitim bojama, kojim najčešće podsjeća na kamen, a zahvaljujući čemu ga je lako prilagoditi svakom ukusu, stilu uređenja i ostalim elementima u interijeru.
Vizualno i kvalitativno dostojnu zamjenu kamenu u kuhinji nude i sudoperi od kompozitnih materijala, koje nazivamo i “granitnim sudoperima”, a različiti ih proizvođači zbog brendiranja svojih proizvoda nazivaju različitim imenima. Izvorni naziv je Silgranit, koji je nakon optimizacije formule izmjenjen u Cristalit. Nastali su spajenjem prirodnog minerala, odnosno mljevenog kvarcnog kamena, pigmenta boje i akrilnih smola. Ovakvi su sudoperi izuzetno otporni na grebanje, postojane su boje i dobrih higijenskih svojstava. Ekološki su prihvatljivi jer ih je moguće u potpunosti reciklirati.

Za konačan dojam i cjelovitost suvremeno uređenog kuhinjskog ili kupaonskog prostora, visoke higijenske prihvatljivosti, s mogućnošću lakog održavanja, značajna je i završna podna obloga. Osim od neporoznog kamena ili keramike ona može biti i od epoksidnih ili poliakrilnih smola, koje kvalitetom i dizajnom omogućuju široku i kreativnu primjenu u interijeru i eksterijeru.
Kuhinjski elementi i radne ploče izrađene od kompozitnih materijala vraćaju kuhinji dominantno mjesto u domu, kako funkcionalno tako i estetski, a zbog svoje izdržljivosti i ljepote dizajna rado su viđeni i u drugim prostorijama u interijeru.
www.veluneks.hr
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login