Arhitektura i dizajn
Arhitektica i tokarica u jednom
Arhitekti su nerijetko ljubitelji lijepih stvari i umjetnici. Zbog svoje zaljubljenosti u drvo arhitektica Karolina Kukec Kassal naučila je čak i tokariti. Zbog toga je i dio kuće pretvorila u radionicu.
Arhitektura je zanimljivo i kreativno zanimanje uz koje je potrebno izučiti mnoga znanja i vještine. Nakon 15 godina arhitekture, nacrta i gradilišta posljednje dvije godine arhitektica Karolina vrijeme najradije provodi za tokarskim strojem. U njenim rukama nastaju upotrebljivi i nadasve lijepi drveni predmeti.
Drvotokarstvu naučio ju je majstor Štef
„Majstor još nisam, ali sam završila ispit da sam drvotokarica. Moj učitelj majstor Štef koji me je doista sve naučio što me mogao naučiti i prenio svo svoje znanje mi je jedan dan, jer sam kod njega tokarila, nisam još imala stroj je rekao: sad si spremna“, govori nam Kukec Kassal.

Oprezna je Karolina za strojem, ali i potpuno opuštena u slobodi stvaranja. Voli sve vrste drva u kojima prepoznaje skrivene boje i oblike.

„Najljepšni i najefektniji je orah, zapravo je i najinteresantniji moramo priznati, ako ne pričamo o maslini, maslina je ipak priča za sebe“, ističe.
Svi njeni proizvodi su kaže prirodni, u boji drveta jer ništa ne ‘uljepšava’.

„Evo recimo ovo je šljiva i šljiva je fantastična jer kakva je šljiva tako se u drvetu može naći trag plavoljubičaste boje i to mi je predivno. Baš me raznježi kad to bude intenzivno i naglašeno u drvu“, kaže arhitektica i drvotokarica.
Sve što koristi za uljepšavanje drveta je zdravo za okoliš i za ljude
Koristi pčelinji vosak ili ulje za tanjure koji su specijalno deklarirani da se smiju koristiti za proizvode koji dolaze u kontakt sa hranom.

Svaka zdjela, kugla ili svijećnjak su posve različiti, nose različite godove i boje. Ne postoje ni dva ista tanjura. Jednostavne, čiste i oštre linije prevladavaju u ovoj drvenoj kolekciji. U svojoj viziji estetike predmeta za stol Karolinin je moto: manje je više.
Arhitektica i tokarica koja trenutno više uživa u drvotokarenju
Tako bismo opisali za kraj Karolinu Kukec Kassal. Vještina koju je naučila pruža joj kreativnu slobodu već od samog izbora najboljeg komada drva, pa sve do postavljanja gotovog proizvoda u prostor.
Arhitektura i dizajn
Obnova Zagreba nakon potresa: Suradnja s Austrijom kao put prema održivoj baštini
Nedavno održani stručni skup okupio je hrvatske i austrijske stručnjake kako bi razmijenili iskustva i tehnologije u području obnove povijesne arhitekture

Potres koji je 2020. pogodio Zagreb ostavio je iza sebe ozbiljna oštećenja, posebno na objektima koji čine temelj kulturnog identiteta grada. No, ta nesreća pokrenula je procese koji nadilaze pukotinu u zidu – otvorila je dijalog o važnosti obnove kulturne baštine, njezinoj održivosti, kontinuitetu i ulozi u budućnosti gradova.
Nedavno održani stručni skup okupio je hrvatske i austrijske stručnjake kako bi razmijenili iskustva i tehnologije u području obnove povijesne arhitekture. Beč i Zagreb – dvije europske metropole s bogatim arhitektonskim naslijeđem – suočavaju se sa sličnim izazovima, ali i različitim pristupima.

Obnova kulturne baštine: Hrvatska uči iz austrijskog modela
Austrija godinama ulaže u očuvanje svojih povijesnih zgrada kroz sustavne, planske procese. “U Austriji postoji velika tradicija redovite obnove, posebno kod zgrada koje pripadaju kulturnoj baštini”, istaknula je Snježana Turalija, suorganizatorica skupa. Dodaje kako Austrijanci raspolažu naprednim tehnologijama i proizvodima za brzu, učinkovitu i zelenu obnovu – pristup koji se želi prenijeti i u Hrvatsku.
Klimatske promjene dodatno pojačavaju potrebu za uvođenjem održivih rješenja. Ulaganje u obnovu kulturne baštine danas ne znači samo očuvanje izgleda, već i poboljšanje energetske učinkovitosti, sigurnosti i otpornosti na buduće ugroze.

Iskustvo Zagreba: od štete prema znanju
Na više od 500 objekata u Zagrebu provodila se obnova, od čega je 268 već završeno. Zagrebačka katedrala, kao jedan od najmonumentalnijih sakralnih objekata u Hrvatskoj, postala je simbol tog procesa. Njezin predsjednik programskog odbora Arhibau sajma, arhitekt Tihomil Matković, istaknuo je kako su europska sredstva bila ključan katalizator.
“Sreća u nesreći je što smo dobili značajna sredstva kroz EU fond solidarnosti, koja su omogućila obnovu brojnih kulturnih dobara – a proces se nastavlja”, ističe Matković, naglašavajući važnost kontinuiteta i sustavnog pristupa.

Znanje kao trajno ulaganje
Gerhard Schlattl, savjetnik za trgovinske odnose, podsjetio je kako Austrijanci gledaju na svoje zgrade kao naslijeđe koje treba trajati: “Mi gradimo za sadašnjost, ali obnavljamo za idućih 150 godina.”
Kao odgovor na dosadašnju praksu ad-hoc pristupa obnovi samo nakon nesreća, cilj suradnje s austrijskim partnerima jest stvaranje novog standarda – održivog, planskog i educiranog odnosa prema baštini.

Zajednička budućnost povijesnih gradova
U ovom trenutku, ukupna ulaganja u obnovu objekata pod zaštitom u Hrvatskoj dosežu 1,5 milijardi eura. I dok brojke pokazuju napredak, još je važnija poruka koju šaljemo – da obnova kulturne baštine nije trošak, već dugoročna investicija u identitet, sigurnost i kulturu.

Zahvaljujući znanju i tehnologijama koje nam dolaze iz Austrije, Hrvatska ima priliku ne samo popraviti ono što je stradalo, već izgraditi temelje za bolji, pažljiviji i dugoročno održiv odnos prema prostoru u kojem živimo.
Dizajn prostora, namještaja i dekoracija
Iskoristite lijepo vrijeme za uređenje balkona i terasa!
Biljke, namještaj i savjeti koji će unijeti život u vaš vanjski prostor

S dolaskom toplijih dana, mnogi se ponovno okreću svojim balkonima i terasama – tim malim oazama mira u urbanom okruženju.
Bez obzira imate li tek nekoliko kvadrata ili prostranu terasu, uređenje balkona i terasa može potpuno promijeniti doživljaj boravka kod kuće. Ovo je idealan trenutak za obnovu vanjskog prostora, a mi vam donosimo najbolje ideje i savjete kako biste u njemu uživali cijele sezone.
Uređenje balkona i terasa: spoj estetike i funkcionalnosti
Kada govorimo o uređenju balkona i terasa, prvi korak je funkcionalan raspored. Čak i na malim površinama, dobro isplanirani elementi mogu učiniti čuda. Krajobrazni arhitekt Matej Kušević savjetuje da se započne s osnovama: “Razmislite što vam je prioritet – opuštanje, druženje ili uzgoj bilja – i prema tome organizirajte prostor.”
Vrtni namještaj prilagođen vanjskim uvjetima ključan je za dugotrajnost i udobnost. Popularni su komadi od umjetnog ratana, aluminija i drva s FSC certifikatom, a sve češće se bira i multifunkcionalni namještaj – poput klupa s prostorom za pohranu ili sklopivih stolova.
Tepisi za vanjske prostore, dekorativni jastuci i lampice stvaraju osjećaj doma i u vanjskim prostorima. Kombinirajte različite teksture i materijale kako biste postigli moderan, ali i topao izgled.
Biljke koje oplemenjuju svaki kutak
Jedan od najvažnijih elemenata u uređenju balkona i terasa svakako su biljke. Osim što donose prirodnu ljepotu, one imaju i praktičnu ulogu – pružaju hlad, štite od pogleda i stvaraju osjećaj privatnosti.
Ove su biljke odličan izbor za ukrašavanje balkona ili vrta
Balkonski prostori mogu biti odlično mjesto za opuštanje i oslobađanje od stresa, osobito ako ih ukrasite biljkama. Uz pažljivo kombiniranje različitih tegli, biljnih vrsti i pravilnog održavanja, lako možete stvoriti svoj mini vrt pun boja, začina i mirisa.
Za balkone i terase koji nisu izloženi direktnom suncu, odličan izbor su begonije, fuksije, impatiens i razne vrste paprati. Ako imate sunčanu poziciju, birajte pelargonije, lavandu, ukrasne trave ili pak sukulente koji traže malo održavanja.

U trendu su i visoke gredice koje omogućuju uzgoj začinskog bilja i povrća na malim površinama. Osim što su praktične, pružaju i estetski dojam uređenosti i strukture.
Za one koji žele nešto drugačije, tu su stupaste i patuljaste voćke – limun, jabuka ili trešnja – koje se mogu saditi u veće tegle. One su dekorativne, ali i korisne, pogotovo ako želite vlastite plodove nadohvat ruke.

Trendovi u uređenju balkona i terasa
Ove sezone naglasak je na održivosti, prirodnim materijalima i personaliziranom prostoru. U modi su vertikalni vrtovi, DIY elementi, ali i smart rješenja. Npr rsvjete na solarni pogon ili namještaja koji se sklapa ovisno o potrebi.
Ne zaboravite i na detalje koji čine razliku: teglice raznih boja i oblika, ogledala koja vizualno proširuju prostor, ili reciklirani drveni sanduci kao poličari za biljke.
Bez obzira na veličinu vašeg vanjskog prostora, pravo je vrijeme za njegovo uređenje. Uz malo mašte, pravilan odabir biljaka i kvalitetan namještaj, uređenje balkona i terasa može postati vaša nova omiljena aktivnost – a rezultat će biti prostor koji potiče opuštanje i donosi veselje u svakodnevicu.
You must be logged in to post a comment Login