Arhitektura
Suvremena “koliba” na osami
Pogledajte suvremenu drvenu kućicu smještenu u predivnom krajoliku na osami!

Ova kuća u prirodi smještena je na osamljenoj šumovitoj lokaciji u Puohiju, na Novom Zelandu. Autori kuće su LTD Architectural Design Studio. Ovaj projekt je bio njihov pokušaj reinterpretacije kolibe na osami u suvremenu vikendicu u prirodi. Kuća ima karakteristiku da je sve smješteno u jednom prostoru: življenje, kuhanje i blagovanje, a na gornjem katu pod kosim krovom se nalaze prostorije za spavanje. Prostori su otvoreni i dijeljeni, htjelo se izbjeći zatvaranje i odvajanje.

Foto: Archdaily
U kući je postignuta atmosfera povezanosti – kako između unutarnjih prostora međusobno, tako i između unutarnjih i vanjskih prostora. Dnevni boravak se može u potpunosti otvoriti prema vanjskom prostoru na dvije strane, te tako u toplije doba godine dobiti dojam kao da pripada vanjskom prostoru. Vatra vanjskog kamina i kupelj koja se nalazi na vanjskoj terasi – drvenoj palubi, vuku korisnike iz kuće u prirodu koja ih okružuje.

Fotografija: Archdaily
Zbog uporabe drva macrocarpa u unutarnjih i vanjskih, pasivni sustavi za grijanje i ventilaciju i kvalitetnom toplinskom izolacijom, kuća ima vrlo mali utjecaj na okoliš . Grubo obrađeni prirodni materijali čine snažnu vezu između kuće i okolice.

Fotografija: Archdaily
Uređenje interijera suprotstavlja jaku teksturu drva nasprem glatkih, čistih, bijelih površina oštrih rubova. Spoj drva sa bijelim zidom nije posebno naglašavan niti detaljiziran, htjelo se dobiti čist i jednostavan spoj, što zapravo najzahtjevnije za izvesti i zahtijeva visoku razinu vještine da bi se dobio željeni rezultat.

Fotografija: Archdaily
Glavni paleta boja je dvobojna : toplina drva u kombinaciji s bjelinom unutarnjih zidova i hladnjak izgled drva na vanjskom pročelju s crnim prozorima kao naglaskom na otvore. Jednostavnost palete s kojom je ova kuća postigla postigla je osjećaj smirenosti koji je uvijek dobrodošao u kaotičnim danima mladih obitelji.

Fotografija: Archdaily
Ostatak fotografija i neke od nacrta možete pronaći u našoj galeriji!
Izvor: archdaily
Nema odabrana galerija ili galerija je izbrisan.
Arhitektura
Grad dug 160 km bez ulica i automobila
Putovanje s jednog kraja na drugi trajat će svega 20 minuta, a zagađenja neće biti.

Saudijski prijestolonasljednik, Mohammed bin Salman otkrio je planove za gradnju novog grada u Saudijskoj Arabiji koji bi trebao biti dugačak čak 160 km i zvati se Linija (the Line) ili linijski grad.
Ovaj mega grad sastojat će se od povezanih zajednica, odnosno gradskih modula koji će povezivati obalu Crnog mora sa sjeverozapadom Saudijske Arabije.

Neće imati ulice niti automobile, a sve što će njegovim stanovnicima trebati, bit će dostupno na pet minuta hoda.
S jednog kraja na drugi putovat će se podzemnom željeznicom. To putovanje ne bi trebalo trajati dulje od 20 minuta.

Ovaj mega grad koristit će samo obnovljive izvore energije, što je i jedan od ciljeva uzimajući u obzir veliko zagađenje zraka. A prema najavama, cijeli proces izgradnje bi trebao proći bez zagađenja okoliša.
Gradnja ovog grada trebala bi započeti do proljeća ove godine, a predviđa se da će do 2030. godine u njemu živjeti milijun stanovnika.
Arhitektura
Moderna krasotica u najelitnijem dijelu grada
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.

Jedna od najprestižnijih zagrebačkih ulica koja počiva pod Sljemenom – Pantovčak – desetljećima je dom brojnim obiteljskim kućama. Tako je udomila i ovu kuću koja ima divan panoramski pogled na šumu i grad.
Relativno strma i uska parcela uvjetovala je izgled ove kuće koja se nalazi na najvišoj točki parcele kako bi se najbolje iskoristio pogled na grad. Ograničenje u širini, nadomješteno je dužinom.
Cijela kuća, fasada i krov prekriveni su istim materijalom, tamno smeđim HPL pločama, koje čine njezin volumen kompaktnijim.
Pažljivo projektiran dnevni prostor

U prizemlju je smješten dnevni boravak u čijem se produžetku nalaze drvene terase, od kojih su neke natkrivene, dok su druge otvorene prema nebu.

Za razliku od dnevne sobe i blagovaonice, kontakt kuhinje i eksterijera nije toliko izravan. Iz tog razloga je iznad radne površine u razini s vrtnim travnjakom postavljen veliki kutni prozor. Stoga se čini da se radna površina, postavljena uz prozor, proteže prema otvorenom prostranstvu vrta.
Naglasak na rasvjeti
Glavni naglasak u interijeru je široka dvorana na dva kata koja ima funkciju hodnika, jer predstavlja glavnu poveznicu prizemlja i kata. Tim prostorom dominira viseće rasvjetno tijelo popularno nazvano artičoka, koje cijelom području daje jedinstvenu atmosferu.

Ugradbeni ormari u svakoj priči integrirani su u potpunosti u svoje okruženje bojom i materijalima, omogućujući tako minimalnu količinu vidljivog i pokretnog namještaja. Podovi od nauljene tikovine i bijeli zidovi stvaraju respektabilan temelj za bilo koju intervenciju u boji koja bi se mogla dogoditi u budućnosti.
Posebna pažnja posvećena je osvjetljenju soba. Prostori toaleta i garderobe osvijetljeni su stropnim svjetlima kako bi im pružili što više prirodnog i vrhunskog osvjetljenja.

Kotlovnica, fitness i wellness prostor i vinski podrum nalaze se u podrumu.
Garaža skrivena od pogleda

Na samom dnu kose parcele nalazi se garaža za dva automobila, koja je zakopana u zemljište i skrivena od pogleda. Čitava padina zadržava prirodni izgled travnate livade s vijugavim dijelovima zelenila. Uz prilazni put garaži sačuvane su voćke, zajedno s drvoredom čempresa.
Doticaji sa susjedima i ulicom riješeni su betonskim zidovima. Šetališta i prilazni putovi do kuće prekriveni su granitnim kockama.
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.