Povežimo se

Uređenje i opremanje

Svijet iz mašte Karima Rashida

S preko 3 tisuće proizvoda i 300 nagrada koje je do sada primio, Karim Rashid jedan je od najpopularnijih i svakako najproduktivnijih dizajnera svoje generacije.

Jarke boje i suvremeni materijali glavne su karakteristike njegovog dizajna – bilo da je riječ o namještaju, rasvjeti, dekorima ili umjetničkim instalacijama.

Rođen u glavnom gradu Egipta, Kairu 1960. godine, Karim Rashid odrastao je u Velikoj Britaniji i Kanadi, a školovao se i u Italiji gdje je diplomirao dizajn. Brojna putovanja koja su obilježila njegovo djetinjstvo snažno su utjecala i na njegov rad, koji je inspiriran različitim etapama dizajna 20. stoljeća, no prezentiran na novi, suvremeni način.

 

Karim Rashid Dom2

 

Najčešće obučen u bijelo odjelo i uz poneki modni dodatak ružičaste boje, Rashidov osebujni stil vidljiv je i u njegovim kreacijama. Baš kao i dizajnerica Tricia Guild, Rashid ističe vrlo važnu ulogu boje u čovjekovu životu. I dok su smeđa, bež te crna i bijela neboja glavne boje koje susrećemo u minimalistički uređenim, modernim interijerima, Karim Rashid u takve je prostore unio šarenilo – intenzivno plavu, ružičastu, fluorescentno žutu i zelenu.

Iako se dizajner često poigrava novim oblicima, najprepoznatljiviji je po namještaju organskog oblika i glatkih, sjajnih površina koje na taj način reflektiraju okolinu i pridonose futurističkom izgledu interijera.

 

Karim Rashid Dom2

 

Zbog brojnih mogućnosti oblikovanja, otpornosti i lakše dostupnosti takvih elemenata na tržištu, Rashidov omiljeni materijal je ojačana plastika, polietilen. Zbog toga je i dobio nadimak “Princ plastike”, a materijal upotrebljava i zbog ekološke osviještenosti, jer ga je u potpunosti moguće reciklirati. A skulpturalne forme Rashidovog namještaja od polietilena nastale su tehnikom znanom kao rotacijsko kalupljenje.

 

Karim Rashid Dom2

Na izložbi “Le Marche” 2010. godine u svom rodnom Kairu, Rashid je predstavio “Komb kuću”, u kojoj je svoj karakteristični vizualni izričaj dizajner spojio s energetski učinkovitim rješenjima. Kuća se opskrbljuje obnovljivim izvorima energije poput solarnih kolektora, dok od materijala prevladava metal, drvo, staklo i plastika. U prostor dopiru velike količine prirodnog svjetla zahvaljujući drvenoj fasadi od međusobno razmaknutih stupaca koja na taj način tvori dinamičnu atmosferu u objektu i izvan njega.

 

Među brojnim suradnjama dizajnera valja izvojiti onu s proizvođačima namještaja Vondo, Umbra i Bonaldo, brendom rasvjetnih tijela Foscarini, a okušao se i u dizajniranju tehnoloških proizvoda za marku Samsung i Asus. Rashid je surađivao i s poznatom slovenskom tvrtkom Gorenje čime se ispunio njegov san da svakodnevne elemente poput kuhinjskih aparata učini i vizualno atraktivnima.

“Otawa” kolekcija za BoConcept predstavlja odmak od Rashidovog uobičajenog stila. Dominiraju neboje te smeđa, a notu elegancije unose kožom presvučeni stolci i drveni ormarić i stol na izvlačenje. Tek poneki detalj okupan je energičnim bojama.

Pobrojati sve elemente koji su proizašli iz njegovog njujorškog studija, gotovo je nemoguće. Iako za neke suviše šarolik i plastičan, ovaj 51-godišnji industrijski dizajner i u budućnosti će plijeniti pozornost svojim kreacijama.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uređenje i opremanje

Grohe oprema u hotelu Mattera: spoj luksuza, tehnologije i energetske učinkovitosti

Hotelski projekt u Čepinu još je jedna potvrda da Grohe oprema nije samo dizajnerski odabir, već i pametno tehničko rješenje za sve one koji traže pouzdanost, uštedu i vrhunsko iskustvo korištenja

Grohe oprema u hotelu

U srcu Slavonije nalazi se wellness hotel Mattera koji njeguje holistički pristup odmoru, usmjeren na obnovu duha i tijela. Osim predivnog wellnessa,spoj luksuza, vrhunskog dizajna i održivosti vidljiv je i u kupaonicama u svim sobama.

Poseban naglasak stavljen je na uređenje kupaonica, koje su opremljene inovativnim rješenjima iz ponude renomiranog brenda Grohe. Rezultat je luksuzno, ali funkcionalno iskustvo gostiju koje nadmašuje uobičajene hotelske standarde.

Hotel Materra – mjesto gdje se luksuz i elegancija susreću s prirodom

Napredno iskustvo tuširanja – Grohe tehnologije u službi udobnosti

Uređenje kupaonica izvedeno je s posebnim naglaskom na inovativna tehnološka rješenja, a Grohe oprema u hotelu Mattera ističe se kao ključni element koji pridonosi ukupnom dojmu udobnosti i kvalitete.

Grohe je na projektu hotela Mattera surađivao sa Žito grupom, pri čemu je u sobe ugrađena oprema iz najprepoznatljivijih Grohe linija. Poseban naglasak stavljen je na proizvode koji spajaju visoku tehničku preciznost s estetskim zahtjevima.

Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu

Među odabranim artiklima izdvajaju se:

  • Lineare samostojeća miješalica za kadu u PVD obradi,
  • Essence kada izrađena od titana,
  • Euforia termostatski tuš sustav s tri vrste mlaza i modernim dizajnom,
  • Eurotriple Vortex WC školjka bez unutarnjeg ruba, s ekonomičnim ispiranjem i sporo spuštajućom daskom,
  • Essentials i Selection kupaonska galanterija.

Sve komponente odlikuje trajnost, vizualna ujednačenost i lako održavanje – ključne značajke u hotelijerstvu visoke kategorije.

Grohe oprema u hotelu Mattera kao primjer funkcionalnog luksuza

Tehnološke inovacije Grohea ključne su za vrhunsko korisničko iskustvo. Posebno se ističe termostatska tehnologija s Turbostatom, koja omogućava postizanje i održavanje željene temperature vode u svega nekoliko sekundi. Tu je i CoolTouch sustav, koji sprječava pregrijavanje vanjske površine miješalice, čime se smanjuje rizik od opeklina – važna sigurnosna značajka, osobito u hotelskim uvjetima.

“SafeStop limitator omogućuje postavljanje maksimalne temperature na 38 °C, što je idealno i za obitelji s malom djecom,” ističe Katarina Ujević, mlađa voditeljica proizvoda u Groheu.

PVD završna obrada i Long Life površine

Za dodatnu dugotrajnost, Grohe je u ovom projektu koristio PVD (Physical Vapor Deposition) tehnologiju. Ona omogućava stvaranje ujednačenih, iznimno otpornih premaza koji nadmašuju uobičajene kromirane površine, kako vizualno tako i po trajnosti.

Tome doprinosi i Grohe Long Life završna obrada, otporna na ogrebotine i mrlje, čime se osigurava besprijekoran izgled čak i nakon dugotrajnog korištenja.

Suradnja s jasnim ciljem: udobnost bez kompromisa

Projekt uređenja hotela Mattera realiziran je u bliskoj suradnji s partnerima iz Žito grupe, a zajednički cilj bio je jasan – osigurati vrhunsku funkcionalnost uz maksimalnu udobnost i estetsku privlačnost.

“Vjerujemo da smo ispunili, pa čak i nadmašili očekivanja. Gostima i pacijentima omogućili smo visoku razinu kvalitete i sigurnosti, zahvaljujući Grohe rješenjima,” zaključuje Ujević.

Hotelski projekt u Čepinu još je jedna potvrda da Grohe oprema nije samo dizajnerski odabir, već i pametno tehničko rješenje za sve one koji traže pouzdanost, uštedu i vrhunsko iskustvo korištenja. Hotel Mattera time postavlja nove standarde u integraciji sanitarne tehnologije u suvremenim wellness objektima.

Nastavite čitati

Uređenje i opremanje

Ove pločice želimo! Ručna izrada i posebna glazura oduševljavaju ljepotom

Svaka od njih je unikat!

Ručno oslikane keramičke pločice suradnja su mlade umjetnice Klasje Habjan i Iverpana, a izradila ih je jedna vrlo posebna portugalska tvornica.

Ručno oslikane keramičke pločice koje pričaju priču: suradnja Klasje Habjan i Iverpana

Klasja Habjan mlada je ilustratorica, dizajnerica i suautorica predivnog murala u Iverpanovom Izlogu ideja. Ovaj mural koji osim što ukrašava prostor, predstavlja portugalsku tvornicu keramičkih pločica.

Portugalske umjetničke pločice: Važan su dio tradicije Portugala, a krase gotovo svaku zgradu

Direktor Iverpana, Mladen Jambrović ističe kako su pločice Viuva Lamego portugalske tvrtke posebne po tome što su jedne od rijetkih koje su praktički manufakturno izrađene:

“Izrađene su rukom, nisu industrijske, a posebne su po svojim glazurama. Rijetko ćete naći bilo gdje kod bilo kojeg proizvođača glazure koje imaju isti efekt kao njihove. Riječ je o tradiciji koja traje više od 170 godina. Mnogi portugalski, a i svi drugi umjetnici i arhitekti poput Alvaro Siza Viera su veliki pobornici njihovih proizvoda. Kada smo otvarali izlog ideja u Draškovićevoj, ideja je bila da jedan zid napravimo u muralu.

Od brojnih umjetnika mi smo izabrali, odnosno zamolili Klasju i Zitu da se uključe u projekt. Kad su prvi put došle ovdje nije bilo ničega, bili su u tijeku građevinski radovi. Međutim, dopala im se ideja i vrlo brzo su izašle sa 6, 7 prijedloga tog murala. Jedan smo odabrali, a taj vizual je otišao u Portugal, oni su predložili dimenzije pločica. Ispekli su boje zapravo koje su Klasja i Zita odlučile koristiti na ovome zidu.

Kako boja ne izgleda isto nakon pečenja, oni su ispekli nekoliko primjera kako bismo postigli pravu boju. Kada su dame rekle da je to to, onda je napravljen mural. On je prvo složen u Portugalu i označen, svaka pločica ima svoje slovo i broj, tako da je naknadno postavljanje super jednostavno.”

Svaka pločica kao unikatno djelo

Klasja Habjan, ilustratorica i dizajnerica imala je čast s Iverpanom ostvariti taj projekt, a primjer je koji prezentira i svatko se može javiti toj tvornici preko Iverpana i naručit custom pločice koje nisu printane.

“Ručno su aplicirane pa te teksture na drugi način zažive i stvarno je svaka unikat. Oni rade sve ručno, od procesa tih modula do biranja pločica do crtanja po njima, do pečenja i jako je inspirativno vidjet koliko strasti ulažu u svaki taj segment i tako prezentiraju svoju kulturu.”, navela je dizajnerica.

Ove su ručno oslikane keramičke pločice limitirane samo u svojoj veličini, 30 puta 30 centimetara, dok ograničenja u dizajnu ne postoje. Sve što umjetnik zamisli, ručno se oslikava na pločice. Detalji im mogu dati i dubinu, a ne samo širinu i visinu. Ova mala tvrtka, Viuva Lamego, ne može se mjeriti s velikim korporacijama po brzini izrade i velikim količinama. Oni su apsolutno nenadmašni kada je u pitanju prilagođavanje ideji umjetnika i prostoru, pojasnila je Habjan te dodala:

“Meni se sviđa da moji radovi, koji su obično sitni, zažive i na nekom drugom mediju i u nekom drugom formatu. Pločice ipak imaju naravno i utilitarnu stranu, tako da nekako se uklapa u život nekog drugog, neki drugi interijer i ima neku svoju priču, a opet je umjetnički rad koji ima i svoju nezavisnu stranu.”

Portugalska rezidencija kao sljedeći korak

Klasja ovoga ljeta odlazi u Portugal na rezidenciju gdje će usavršavati svoju vještinu oslikavanja keramičkih pločica.

“Sviđa mi se taj mali format pločice, svaka je za sebe i ono što smo komentirali, možda je jedna dovoljna da jedan zid učini posebnim. Takve pločice koje imaju neku malo grafiku, po meni odgovaraju u možda jednostavniji interijer, u okruženje pločica koje su možda iz te kolekcije samo bez aplikacije.”, zaključila je.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice