Uradi sam projekti
Napravite sami unikatnu lampu od terakota tegle
Zašto ne biste sami napravili predivan ukras za vaš dom?
Vito Zormanić, hobist, otkriva vam kako jednostavno napraviti lampu od terakota tegle i kako spojiti sve žice da bi lampa funkcionirala. Potrebno je nešto materijala i strpljenja, i puno volje!
Potrebni dijelovi za izradu lampe
Da bi napravili lampu od teglice, potrebni su nam sljedeći dijelovi:
– grlo za žarulju
– stezač kabela
– alati za guljenje kablova,
– ispitivač napona
– selotejp
– jedna terakota teglica
Važno je odabrati kabel u boji koja nam odgovara u interijeru, a zatim ga je potrebno omotati selotejpom da se tekstilni dio kabla ne bi razletio na sve strane.

Uzmite kliješta i odrežite na dijelu koji smo oblijepili selotejpom. Kabel je potrebno oguliti da bi se došlo do žica, a kad žice spajamo one se ne dodiruju, kako ne bi došlo do kratkog spoja.
Za guljenje uzmite alat za tu svrhu i par puta zavrtite te će se lako skinuti tekstilni dio. Žice koje se pojave treba oguliti i maknuti izolaciju. Ako vam nedostaje alat, poslužite se škarama ili skalpelom.
Spajanje grla
U unutarnjem dijelu grla na koji se spajaju žice je i mjesto gdje se stavljaju dva mala šarafa i di se “gura” faza i nula. Svaki kabel ima u sebi tri žice. Jedna od njih je uzemljenje i to nam je žuto zelena žica. Druga je smeđa i to je faza i treća žica nam je nula.

Ako imamo termoplastično grlo koje ne provodi struju, ne moramo spajat uzemljenje. Ako koristimo metalna grla, koja provode struju, uzemljenje moramo spojit.
Stezač kabla se stavlja iznad grla i šarafi se u njega. Nakon toga se stavlja gornji dio grla na kabel koji se mora zašarafiti na stezač kabla. Kad smo zategnuli stezač kabela, možemo dalje na spajanje (opširnije u videu). Važno je da žice ne dodiruju jedna drugu.
Sada se grlo spaja do kraja, nakon toga se drugi dio grla šarafi na gornji dio grla. Grlo ste spojili, sad sve dobro zategnite.
Sastavljanje lampe od terakote
Uzmite teglicu i drugi dio kabla te spojite rozetu koja služi da bismo mogli visilicu objesit na strop. Kao je rozeta u ovom slučaju metalna mora se koristit uzemljenje i tu imamo vago kleme, potrebna su tri komada, zato što će se spajati tri žice.


Stavite stezač na kabel i provucite kroz metalni dio rozete. Nakon toga stavite stezač kojega ćemo prvo malo rastvorit da bi nam kabel išao lakše.
Sada se stavljaju kleme i spaja nosač. Kad ste to obavili, stezač provucite kroz rozetu i gornji dio, prethodno stavljen.

Posao je gotov, još je potrebno staviti žarulju i možete uživati u ovom prekrasnom novom ukrasu vašeg doma.
Izrada, popravak i obnova namještaja
Kišni dani idealni su za ove DIY projekte koji će osvježiti vaš dom!
Iskoristite kišne dane za kreativne projekte obnove namještaja

Kišni dani pružaju savršenu priliku za posvetiti se kreativnim projektima unutar doma. Ako imate staru komodu ili neki drugi komad namještaja koji čeka na obnovu, sada je pravo vrijeme da mu udahnete novi život. DIY obnova namještaja ne samo da je isplativa, već vam omogućuje i da personalizirate svoj prostor prema vlastitim željama.
Savjeti za brzi makeover doma – otkrivamo provjerene trikove dizajnerice interijera
Obnova stare komode: korak po korak
Prije nego što započnete s obnovom, važno je temeljito očistiti komodu i ukloniti sve nečistoće. Zatim, lagano obrusite površinu kako biste uklonili stari lak ili boju. Nakon toga, možete nanijeti novu boju ili lak prema željenom izgledu. Za dodatni šarm, razmislite o zamjeni starih ručki novima ili dodavanju dekorativnih elemenata.
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Kombinacija boja i tekstura u obnovi
Prilikom obnove namještaja, igra boja i tekstura može značajno utjecati na konačni izgled. Kombinirajte neutralne tonove s drvenim elementima za prirodan izgled, ili se odlučite za hrabre boje kako biste unijeli energiju u prostor. Dodavanje tekstilnih elemenata, poput jastuka ili presvlaka, može dodatno obogatiti teksturu i udobnost namještaja.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada
DIY projekti za personalizaciju namještaja
Osim obnove, razmislite o prenamjeni starih komada namještaja. Na primjer, stara komoda može postati mobilni kućni vrt ako u ladice posadite začinsko bilje. Ovakvi projekti ne samo da su funkcionalni, već i dodaju jedinstven karakter vašem domu.
Pretvorite staru komodu u kućni vrt
DIY obnova namještaja pruža vam priliku da izrazite svoju kreativnost i osvježite svoj dom bez velikih ulaganja. Iskoristite kišne dane za ove projekte i uživajte u rezultatima vlastitog rada.

Izrada, popravak i obnova namještaja
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.
Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja
Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.
„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.
Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur
Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.
„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.
Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.


Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu
Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.
Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.
Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život
Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.