Povežimo se

Uradi sam

Brzo i jednostavno: Evo kako se pravilno čisti tepih od jute

Tepih od jute je otporan zahvaljujući čvrstim vlaknima, ali kada dođe vrijeme za njegovo čišćenje, dolazimo do problema…

Ako ste već čistili tepih od jute onda vam je poznata činjenica da ponekad svu prljavštinu koja se u njemu nalazi ne može otkloniti niti jako snažan usisavač. Iako je teško, nije nemoguće, donosimo savjete stručnjaka kako očistiti tepih od jute.

Kako očistiti tepih od jute

U ovom slučaju ne možete koristiti uređaje za pranje tepiha jer ćete ga oštetiti, potrebno je malo više vaše snage za ovaj posao. Stručnjaci isto tako upozoravaju da se prilikom čišćenja ne bi trebala koristiti voda.

Iskoristite usisivač

Vlasnik velike tvrtke za čišćenje, Adam Moore, navodi kako će se usisavačem ukloniti površinska prljavština, a najbolje je koristiti nastavak sa četkom.

Otopina za mrlje

Ona se koristi prilikom kemijskog čišćenja tepiha i odlična je opcija za osjetljiva prirodna vlakna poput jute. Specijalist za čišćenje tepiha Ali Mashhadi navodi kako je najbolje na rubu tepiha prvo isprobati kako otopina djeluje, a onda ju nježno nanesite na dijelove na kojima su moguće mrlje. Ona neće pomoći kod tek nastalih mrlja ali uspješno rješava one stare.

Boho stil: Inspiracija i savjeti za uređenje prostora s boho šarmom

Prah za suho čišćenje tepiha

Otopinu je potrebno ostaviti neko vrijeme da djeluje, a kada isperete možete dodati i sredstvo za suho pranje na mrlje. Ali savjetuje da koristite malu četkicu pomoću koje ćete utrljati prah u vlakna kako bi on mogao ukloniti i one duboke mrlje.

Ostavite da stoji 30-ak minuta kako bi se apsorbirao u vlakna.

Usisavanje suhe komponente

Završite kako ste započeli – usisavanjem tepiha kako bi se oslobodila sva prljavština iz vlakana, ali važno je preči nekoliko puta usisivačem preko tepiha kako bi se sve potrebno i uklonilo.
Kada je proces čišćenja gotov, tepih ostavite na zraku nekoliko sati kako bi se uklonio ostatak prljavštine ali i neugodni mirisi iz tepiha.

Kako dodati dozu luksuza spavaćoj sobi? Ovim se trikovima služe dizajneri

Kako ukloniti svježu mrlju iz tepiha od jute?

Suhi prah neće biti dovoljan za uklanjanje svježe mrlje, ali ju je važno očistiti što prije kako ne bi postala tvrdokorna. Kako se radi o prirodnim vlaknima, nikako ne smiju ostati dugo mokra pa je pametno izbjegavati vodu prilikom čišćenja.

Ako su u pitanju male mrlje, najbolje i samo njih tretirati. Baš kao i kad uklanjate mrlju s bijele majice, uzmite suhu krpicu i tapkajte po mrlji kako bi ona upila višak tekućine.

Stručnjaci napominju kako je važno dobro osušiti to područje kako ne bi ostale tamne mrlje. Ne izlažite ih direktnoj toplini jer se mogu oštetiti vlakna. Najbolje ostaviti tepih i u ovom slučaju da se suši na suncu

Oglas

Uradi sam

Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja

Sigurnost hrane bi uvijek trebala biti prioritet

Vrijeme je idealno za roštiljanje, ali prije nego stavite prvu hranu na njega, potrebno ga je dobro očistiti.

Iako će vrućina vatre vjerojatno ubiti većinu bakterija, ako želite biti sigurni da je vaš roštilj potpuno siguran za korištenje, važno je ipak malo više vremena uložiti u čišćenje. Tako ćete izbjeći i moguće trovanje hranom. Američka vladina Agencija za hranu zna kako se pravilno čisti roštilj – evo što biste trebali napraviti.

Čišćenje i pranje roštilja

Zanimljivo da stručnjaci smatraju kako je ručno pranje roštilja najbolji način čišćenja, što je dobra vijest za sve koji u tom poslu oduvijek uživaju. Kako biste to napravili kako treba, potrebno je ostrugati najtvrdokorniju prljavštinu jakom četkom, najbolje dok je rešetka još vruća, postoje one napravljene posebno za roštilje.

Roštilj prilagođen vašem stilu života – pronađite ga u Lesnini

Sad možete koristiti otopine za pranje i toplu vodu kako biste uklonili ostatke prljavštine, a ako tako niste uspjeli sve očistiti kako treba, možda biste trebali nabaviti sredstava za pranje roštilja.

Isperite i sve dobro obrisati suhom krpom kako biste spriječili hrđanje. Jednom kad je sve suho, na krpu nakapajte malo ulja i premažite rešetke kako biste ih dodatno zaštitili.

Zapalite vatru

Ako mislite da vrućina može uništiti većinu bakterija koja se nalazi na rešetkama roštilja, dobra je vijest da ste u pravu. Ako je rešetka prevelika za pomicanje i pranje, zapalite vatru i tako uništite prljavštinu.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Ako imate plinski roštilj, upalite jaki plamen i pustite tako 15 minuta. Ako koristite ugljen, najbolji način za čišćenje je da pričekate prvo korištenje, a prije nego na njega stavite meso i povrće, dobro očistite sve izgorene ostatke s rešetke. Tvrdokornih masnoća se možete riješiti i pomoću glavice luka kojom ćete ih protrljati, a on će ih razgraditi.

Radni stol

Ako govorimo o higijeni i sigurnosti hrane, čišćenje roštilja je samo dio posla.

“Studije pokazuju da su radni stolovi koji stoje uz roštilj omiljeno mjesto bakterija, pa čak i ako izgledaju čisto, vi ih ipak operite antibakterijskim sredstvom prije pripreme hrane, ali i nakon – posebno ako ste na njemu držali sirovo meso”; navodi dr. Lisa Ackerley

Pribor

Koji god način odabrali za čišćenje roštilja, važno je da imate sav potreban pribor. Nabavite žičanu četku koja će vam dugo služiti, iako su posljednjih godina na lošem glasu jer postoji rizik od pucanja žice koja bi mogla završiti i u hrani pa budite oprezni. Umjesto nje se možete poslužiti i kuglicom koju ćete napraviti od folije i tako se riješiti prljavština s rešetke roštilja.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Ne trebate pomoć, samo se dobro pripremite i osvježite boju na stopu sami

Ako ste odlučili sami bojati zidove i strop vam se čini kao velika prepreka, bez panike. Uz prave savjete možete odlično i samo obaviti taj posao. Bilo da ste odlučili strop obojiti u bijelo ili neku vama dragu boju, morate znati kako uspješno zadatak i dovršiti.

Pripremite strop i procijenite štetu

Stručnjaci savjetuju da bi prvi korak trebao biti zaštita zidova – ljepljivom trakom obložite rubove zida. Maknite kutiju za ventilaciju ako se nalazi na stropu kako boja ne bi kapala s nje na pod. Ako se na stropu nalaze rupe, zagladite ih glet masom, a ako primijetite mokru mrlju, premažite ju zaštitnim sredstvom. Naravno, prije svega je važno znati odakle je vlaga došla te sanirati to mjesto kako biste problem u potpunosti riješili.

Vlaga je uzrok plijesni, evo kako je ukloniti

Pripremite strop za boju

Ako samo želite osvježiti prostor svježom bojom, a nije vam plan popravljati nepravilnosti, prvo ostružite staru boju i zaštitite površinu sredstvom za impregnaciju zidova. Nakon što je strop čist i zaštićen, možete krenuti s bojanjem.

Bojanje stropa

Nakon pripreme, spremni ste za bojanje zida. Savjet je da koristite četku ili valjak za kutove te se prvo pozabavite tim dijelom stropa. Kada ste gotovi, uzmite veći valjak, umočite ga u kantu s bojom, dobro ocijedite na mrežici koju ste stavili u kantu i krenite bojati – od rubova prema unutrašnjosti, dok cijeli strop nije pokriven bojom. Ako je potrebna i druga ruka boje, pričekajte da se prvi sloj osuši te ponovite isti postupak.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Ljepljivu traku uklonite dok je boja još svježa i pustite da se sve osuši.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice