Povežimo se

Uradi sam

Jednostavne trikove za čišćenje sjenila i unutarnjih žaluzina otkriva stručnjakinja

Tko će bolje otkriti tajne savršenog čišćenja od profesionalne čistačice…

Još jedna stvar koju vjerojatno dovoljno često ne peremo jesu zastori i sve vrste roleta za zamračivanje i sjenila. Nije teško zaboraviti da je prašina magnet za prljavštinu ako se ne čisti često.

Sara San Angelo je profesionalna čistačica i vlasnica tvrtke “Ispovijesti čistačice” u Charlestonu i ona otkriva koliko je često potrebno čistiti zastore i sjenila i kako to učiniti da nam ne oduzme previše vremena.

Prije svega navodi da je potrebno znati kakve zastore i sjenila imate i od kojeg su materijala. Treba li za njih otopina za čišćenje ili je dovoljan skupljač prašine na dršci.

Kako čistiti unutarnje žaluzine i sjenila

Ako se kod vas doma nisu ovi predmeti dugo čistili, onda je najbolje da odmah preskočite na kraj teksta u kojem ćemo objasniti što znači dubinski čišćenje. Ako je samo potrebno ukloniti prašinu s vaših alu venecijanera, pratite ove korake.

Kako birati zavjese i dekore

Potrebna vam je krpica koja skuplja prašinu, a i ljestve ako ne možete posegnuti do vrha. Možda bi vam dobro došao i usisivač ako planirate njime očistiti prašinu.

Krpicom za prašinu pređite preko svake letvice, posebno ako imate celuloidne rolete. Možete koristiti i nastavak s četkicom na usisivaču za uklanjanje prašine, a to bi bila i najbolja metoda jer ćete pokupiti svu prašinu.

Kako dubinski očistiti sjenila?

Ako to morate napraviti, San Angelo savjetuje da ih stavite u kadu s vodom i deterdžentom i ostavite da tako stoje, a možete ih i isprati tušem. Ovi savjeti vrijede za sjenila od vinila i plastike, ne za one drvene.

Kako oprati zastore i sjenila od platna?

Na zastorima se vjerojatno neće tako vidjeti prašina ali na venecijanerima i ostalim sjenilima vjerojatno hoće, a dobro je znati da se na njih prašina doslovno “lijepi”. Sva sjenila možete očistiti usisivačem, koristeći nastavak s četkicom, od vrha prema dnu. Nakon što ste se riješili prašine, uzmite mokru krpicu i sve dobro prebrišite. Nemojte zaboraviti na stranu zavjesa koja je okrenuta prema prozorima – i ona se mora čistiti.

Rolo sjenila

Stručnjakinja navodi kako ju često pitaju kako očistiti rolo sjenila, posebno ako su poprimili žućkastu boju i na njima se nakuplja prašina.

7 domaćih sredstava za čišćenje koja stvarno djeluju

“To su ustvari najteže površine za čišćenje jer bi se trebale “oribati” vodom i sapunom ali i četkom. Možete zamisliti kako je teško oprati ih dok vise sa stropa – voda će sigurno kapati po podu, a morate nekako od nje zaštiti i prozore i okvire, ustvari sve površine na koje može dospjeti voda”, dodala je Sabrina Fierman, vlasnica servisa za čišćenje u New Yorku.

Ona ne savjetuje da ih čistite na gore spomenut način već da ih skroz otvorite i usisate. No kako to neće uništiti svu prljavštinu, smatra da je najbolje angažirati profesionalce koji mogu ponuditi ultrazvučno čišćenje, oni će sjenila skinuti i oprati mehanički ali i koristiti biorazgradiva sredstva za čišćenje.

No, ako usporedimo cijenu takvog čišćenja, možda se više isplati kupiti nove zavjese…

Kako posvijetliti žute zastore i sjenila

Ako su vaši zastori ili sjenila od vinila ili plastike, San Angelo savjetuje da koristite izbjeljivač u spreju. “Pazite da njime slučajno ne pošpricate odjeću ili namještaj u blizini jer može izbijeliti i druge površine.

Oglas

Uradi sam

Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja

Sigurnost hrane bi uvijek trebala biti prioritet

Vrijeme je idealno za roštiljanje, ali prije nego stavite prvu hranu na njega, potrebno ga je dobro očistiti.

Iako će vrućina vatre vjerojatno ubiti većinu bakterija, ako želite biti sigurni da je vaš roštilj potpuno siguran za korištenje, važno je ipak malo više vremena uložiti u čišćenje. Tako ćete izbjeći i moguće trovanje hranom. Američka vladina Agencija za hranu zna kako se pravilno čisti roštilj – evo što biste trebali napraviti.

Čišćenje i pranje roštilja

Zanimljivo da stručnjaci smatraju kako je ručno pranje roštilja najbolji način čišćenja, što je dobra vijest za sve koji u tom poslu oduvijek uživaju. Kako biste to napravili kako treba, potrebno je ostrugati najtvrdokorniju prljavštinu jakom četkom, najbolje dok je rešetka još vruća, postoje one napravljene posebno za roštilje.

Roštilj prilagođen vašem stilu života – pronađite ga u Lesnini

Sad možete koristiti otopine za pranje i toplu vodu kako biste uklonili ostatke prljavštine, a ako tako niste uspjeli sve očistiti kako treba, možda biste trebali nabaviti sredstava za pranje roštilja.

Isperite i sve dobro obrisati suhom krpom kako biste spriječili hrđanje. Jednom kad je sve suho, na krpu nakapajte malo ulja i premažite rešetke kako biste ih dodatno zaštitili.

Zapalite vatru

Ako mislite da vrućina može uništiti većinu bakterija koja se nalazi na rešetkama roštilja, dobra je vijest da ste u pravu. Ako je rešetka prevelika za pomicanje i pranje, zapalite vatru i tako uništite prljavštinu.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Ako imate plinski roštilj, upalite jaki plamen i pustite tako 15 minuta. Ako koristite ugljen, najbolji način za čišćenje je da pričekate prvo korištenje, a prije nego na njega stavite meso i povrće, dobro očistite sve izgorene ostatke s rešetke. Tvrdokornih masnoća se možete riješiti i pomoću glavice luka kojom ćete ih protrljati, a on će ih razgraditi.

Radni stol

Ako govorimo o higijeni i sigurnosti hrane, čišćenje roštilja je samo dio posla.

“Studije pokazuju da su radni stolovi koji stoje uz roštilj omiljeno mjesto bakterija, pa čak i ako izgledaju čisto, vi ih ipak operite antibakterijskim sredstvom prije pripreme hrane, ali i nakon – posebno ako ste na njemu držali sirovo meso”; navodi dr. Lisa Ackerley

Pribor

Koji god način odabrali za čišćenje roštilja, važno je da imate sav potreban pribor. Nabavite žičanu četku koja će vam dugo služiti, iako su posljednjih godina na lošem glasu jer postoji rizik od pucanja žice koja bi mogla završiti i u hrani pa budite oprezni. Umjesto nje se možete poslužiti i kuglicom koju ćete napraviti od folije i tako se riješiti prljavština s rešetke roštilja.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Ne trebate pomoć, samo se dobro pripremite i osvježite boju na stopu sami

Ako ste odlučili sami bojati zidove i strop vam se čini kao velika prepreka, bez panike. Uz prave savjete možete odlično i samo obaviti taj posao. Bilo da ste odlučili strop obojiti u bijelo ili neku vama dragu boju, morate znati kako uspješno zadatak i dovršiti.

Pripremite strop i procijenite štetu

Stručnjaci savjetuju da bi prvi korak trebao biti zaštita zidova – ljepljivom trakom obložite rubove zida. Maknite kutiju za ventilaciju ako se nalazi na stropu kako boja ne bi kapala s nje na pod. Ako se na stropu nalaze rupe, zagladite ih glet masom, a ako primijetite mokru mrlju, premažite ju zaštitnim sredstvom. Naravno, prije svega je važno znati odakle je vlaga došla te sanirati to mjesto kako biste problem u potpunosti riješili.

Vlaga je uzrok plijesni, evo kako je ukloniti

Pripremite strop za boju

Ako samo želite osvježiti prostor svježom bojom, a nije vam plan popravljati nepravilnosti, prvo ostružite staru boju i zaštitite površinu sredstvom za impregnaciju zidova. Nakon što je strop čist i zaštićen, možete krenuti s bojanjem.

Bojanje stropa

Nakon pripreme, spremni ste za bojanje zida. Savjet je da koristite četku ili valjak za kutove te se prvo pozabavite tim dijelom stropa. Kada ste gotovi, uzmite veći valjak, umočite ga u kantu s bojom, dobro ocijedite na mrežici koju ste stavili u kantu i krenite bojati – od rubova prema unutrašnjosti, dok cijeli strop nije pokriven bojom. Ako je potrebna i druga ruka boje, pričekajte da se prvi sloj osuši te ponovite isti postupak.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Ljepljivu traku uklonite dok je boja još svježa i pustite da se sve osuši.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice