Povežimo se

Interijeri

Rasvjeta utječe na funkcionalnost prostora

Rasvjeta ima ključnu ulogu u stvaranju atmosfere u prostoru, a odabir rasvjete ovisi o funkciji prostorije. Radne prostorije zahtijevaju jako i usmjereno svjetlo, dok se za ugodnu atmosferu koristi mekše svjetlo. 

Izbor boje svjetla

Boja svjetlosti se izražava Kelvinima tako da to je zapravo boja temperature svjetlosti i prostori kao što su radni prostori ili uredi, zahtijevaju višu boju temperature svjetlosti, tako da se koriste rasvjetna tijela 4, 5000 Kelvina i slično, za razliku od dnevnog prostora, dječje sobe, spavaće sobe, gdje se koriste rasvjetna tijela niže temperature, svjetla između 2, 3000 kelvina i slično, objasnila je Mirta Banić iz Pevexa.

Lumen predstavlja jedinicu za svjetlosni tok i vrlo je važan parametar u kontekstu veličine prostorije o kojoj zapravo razgovaramo tako da se za područje dnevne sobe, dječje sobe, spavaće sobe, koristi cirka sto lumena po kvadratnom metru za razliku od područja gdje je potrebno postići veću osvijetljenost, tako da zapravo lumeni predstavljaju svjetlinu rasvjetnog tijela, nastavila je. 

Kombiniranjem glavne, ambijentalne i usmjerene rasvjete postiže se bolja funkcionalnost rasvjete prilagođena prostoru, a kao glavni izvor obično se koristi stropna rasvjeta. 

Plafonjere

Klasične plafonjere dolaze sa predefiniranim parametrima kao što su boja i vrsta svjetla, sa ili bez efekta pozadinskog svjetla ili efekta zvjezdanog neba i u pravilu su vrlo često odabir rasvjete s obzirom da ravnomjerno rasvjetljavaju cijelu prostoriju. Osim klasičnih plafonjera postoje takozvane smart plafonjere, to su pametne plafonjere kojima se rukuje pomoću ili pametnih aplikacija na mobilnom telefonu ili pomoću daljinskih upravljača što omogućuje izmjenu boje svjetla, intenziteta svjetla, određenih efekata, a vrlo često dolaze i sa ugrađenim zvučnikom koji isto tako može funkcionirat na taj način, rekla je Banić iz Pevexa. 

Viseća rasvjeta

Viseća rasvjetna tijela vrlo su dekorativna i mogu biti glavni izvor svjetlosti ali moraju biti odabrana u skladu s namještajem, osobito u blagovaonici. 

Važan je odabir u skladu sa oblikom stola, ako dolazi iznad stola, a najčešće to tako jeste i isto tako je bitno obratiti pozornost na samu veličinu. Ukoliko se radi o okruglom stolu promjera 120, onda idealno sjenilo samog rasvjetnog tijela bi bilo oko 50 centimetara. Vrlo je važno isto tako obratiti pozornost na udaljenost rasvjetnog tijela od same ploče stola, što je negdje treba biti oko 80 centimetara, a često se poseže i za rasvjetnim tijelima kod kojih se može regulirati visina, objasnila je Banić. 

Zidna i podna rasvjeta

Zidna i podna rasvjetna tijela često se koriste za postizanje ugodne atmosfere, osobito u dnevnim prostorijama, dok kupaonica ima drugačije zahtjeve. 

Kupaonice

Kupaonica je specifična utoliko što elementi koji su primijenjeni u kupaonici moraju zadovoljavati takozvanu IP44 zaštitu, odnosno otpornost na vlagu. U pravilu se radi o jednom rasvjetnom tijelu koje obasjava cijelu kupaonicu i dodatnim rasvjetnim tijelima koji su namijenjeni ili rasvjeti nad ogledalom sa obje strane ogledala tako da se zapravo omogućuje uređivanje u kupaonici, izjavila je Banić za Dom na kvadrat.

Spavaće sobe

Spavaće sobe vole mekše, žuto svjetlo za opuštanje, a dječje sobe trebaju nekoliko izvora svjetlosti. 

Dječje sobe

Rasvjeta dječje sobe je zahtjevna utoliko što treba osigurati sigurnost tako da je stropna rasvjeta odlična varijanta za rasvjetljenje cijelog prostora namijenjenog igri. Osim toga, prostor uz krevet traži dodatnu svjetiljku, koja je namijenjena čitanju bajki ili kod školskog djeteta to je radna površina koja se mora osvijetliti stolnim svjetiljkama, kod dešnjaka se one u pravilu smještaju sa lijeve strane, odnosno kod ljevaka sa desne strane, rekla je Mirta Banić iz Pevexa. 

Pevexova ponuda donosi inovativna tehnološka i dizajnerska rješenja, a stručno osoblje pomoći će vam u odabiru idealne rasvjete. 

pevex.hr

Oglas

Interijeri

Dizajneri nikada sivu ne kombiniraju s ovih pet boja – otkrivaju zašto

Neke kombinacije boja u prostoru je bolje izbjegavati


Siva je bezvremenska boja pa iako se odlično slaže s drugim bojama, neke bi se ipak trebale u kombinaciji s njom izbjegavati. Tamara Fitton, dizajnerica, navodi kako upravo siva služi u da bi se istaknula neka druga boja u prostoru, ali razmislite prije nego je kombinirate s nekom od boja koje donosimo u nastavku.

5 boja koje se ne slažu sa sivom u prostoru

Ako je u prostoru siva dominantna boja, onda izbjegavajte kombinacije s ovim bojama;

1. Topli neutralni tonovi

Kako je siva hladna boja neutralnog tona, stručnjaci savjetuju da se ne kombinira s toplim neutralnim tonovima jer se tako neće održati harmonija boja u prostoru. Ako je siva bazna boja vašeg prostora i volite neutralne tonove, onda odaberite one hladne kako bi sve bilo usklađeno, ali nikako žutu i bež.

2. Bijela

Bijela i siva će stvoriti kontrast što može biti dosta intenzivna kombinacija, posebno ako se radi o svijetloj prostoriji. Kako je bijela boja česta boja zidova u interijeru, odaberite bijelu koja u sebi sadrži malo pigmenta.

Želite dizajnirati bezvremensku kupaonicu i kuhinju? Slijedite ove savjete stručnjaka

3. Siva

“Nikada ne kombiniram više nijansi sive bez da dodam malo boje u prostor. Ako ste odlučili za više nijansi sive, efekt neće biti umirujuć kako ste možda planirali.”, navodi dizajnerica Kathy Kuo.

Kako biste paletu sivih nijansi učinili zanimljivijom, u prostor dodajte boju koja će sve naglasiti. Ako volite sivu koristiti kao neutralnu podlogu, neka to bude svjetlija nijansa kako biste uz nju mogli kombinirati plavu, zelenu ili ružičastu.

4. Jarko crvena ili narančasta

Ove snažne i jake boje neće prostor učiniti elegantnim u kombinaciji sa sivom, jer se ona ustvari najbolje slaže s bojama koje nisu primarne. Razmislite ipak o kombinaciji sive s ljubičastom ili plavom.

Nakon rekonstrukcije ova kamena kuća na Braču i dalje odiše autentičnim mediteranskim šarmom

Ako ne želite odustati od kombinacije crvene i sive, postoje načini kako ih ukomponirati u jedan prostor – ako se u narančastoj nalazi i malo smeđe, bolje će se slagati sa sivom, što ne bi bio slučaj da ste odabrali jaku narančastu. Razmislite o kombinaciji sive s crvenom koja u sebi ima malo ružičaste ili kesten smeđe.

5. Smeđa

Neki dizajneri kombinaciju sive i smeđe uvijek pokušavaju izbjeći. Iako se ove boje ne moraju potpuno izbjegavati, prostorija u kojoj se nalaze može izgledati malo dosadno radi manjka kontrasta.

“Kao pravilo bih navela da se nikada ne koriste smeđa i siva u kombinaciji jer rezultat može biti dosta neinteresantan – kontrast ne postoji kada se one kombiniraju“, savjetuje dizajnerica Trish Knight.

Pokušajte kombinirati svijetle neutralne tonove kada koristite tamno sivu kako biste stvorili kontrast, ili odaberite neutralne i nježne tonove kao što je ružičasta s elementima smeđe. Svijetli i tamni tonovi će dodati dubinu prostoru i pružiti mu malo šarma.

Nastavite čitati

Gastro

Invisacook – nevidljiva ploča za kuhanje

Ena Kokanović Nagy ( slavonka.hr ) pripremala je Crep Suzette na svoj način, koristeći burbon viski. Smjesu je pripremila od 3 jaja i tome prilagodila ostale sastojke. Zatim je upalila svoju Invisacook. 

Invisacook nevidljiva je ploča za kuhanje skrivena ispod radne plohe. Može imati 2, 3, 4, ili 5 polja za kuhanje. 

Kako funkcionira Invisiacook

Invisacook – nevidljiva ploča funkcionira na način da je to zamislite klasična indukcijska ploča koja nema gore staklo. Ona se montira isključivo na porculansku radnu ploču i stvara neki pomak od onog konvencionalnog kuhanja stvarajući ravnu ploču na kojoj je moguće kuhati, objasnio je Marko Vrbanc iz Iverpana. 

Kuhinjska drobilica – tako mali, a tako moćan uređaj

Nevidljiva indukcija se ugrađuje isključivo ispod porculanske ploče. Porculan je jedini u mogućnosti izdržati te visoke temperature i zapravo temperaturne šokove prilikom kuhanja, zagrijavanja i hlađenja.

Kako bi magnet od Invisacooka uhvatio tavu, trebamo ju malo samo podesiti i pričekati da prestane treptati broj. 

Ispod tave se nalazi Invisamat silikonski podložak. Podložak služi prvenstveno da bi se zaštitila sama radna površina na kojoj kuhate, a isto tako i da bi se zaštitilo i posuđe te Invisacook indukcija. Ona služi kako ne biste pretjeranu temperaturu iz same posude u kojoj kuhate vraćali u Invisacook i u radnu površinu. To je kao nekakva barijera i ovisno o tome koju Invisacook odaberete, koliko kuhališta uzmete, toliko Invisamata ćete dobiti. Invisimat se obavezno koristi uz Invisacook. 

Crep Suzzete a la Ena

Kad je ispekla palačine, Ena je napravila umak za crep Suzette. 

Treba nam maslac, treba nam korica naranče, malo soka od naranče i burbon viski da to malo zapalimo, pojasnila je Ena Kokanović Nagy. 

Palačinke treba presaviti u trokut i dodati u umak, a kad se preprže sa svake strane, dodati burbon viski i zapaliti. 

I kada prestane gorjeti znači da je alkohol ishlapio, ostao nam je samo lijepi okus burbon viskija i dobar tek. 

Nakon što završim kuhanje sa Invisacook-om, jednostavno maknem Invisamat, pobrišem i ono što je najvažnije da se neću opeći nakon kuhanja, rekla je Ena. 

12 ideja za uređenje kuhinje

Prednosti korištenja nevidljive ploče

Prednosti korištenja ploče su sigurno njezina ta nevidljivost. Ona omogućuje da je prostor čist, lakše se čisti, površina radna više nema nekih kutova, uglova, nego je ravna površina koja se vrlo lagano očisti. Ona štedi prostor, pošto je nevidljiva ona daje mogućnost zapravo iskorištavanja pune radne plohe, nema više standardnog kuhala i imamo cjelokupnu radnu ploču za iskoristivost, dodao je Vrbanc. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice