Povežimo se

Bez kategorije

Poliuretanske podne obloge

Pod iz kante – jednostavno, brzo i originalno. No mnogi će se sigurno zapitati o čemu je točno riječ? U nastavku slijedi priča o podovima od poliuretana.

Podovi u našem domu zahtijevaju brze promjene, no ako vam pada mrak na oči pri samoj pomisli o razbijanju pločica ili parketa, rješenje za vas mogli bi biti poliuretanski podovi. Osim što se postavljaju brzo i jednostavno, ova vrsta podova može se aplicirati na već postojeće podne obloge.

Iako se tradicionalno koriste u industriji i građevini, sve su prisutniji i u kućanstvima. Bilo da se radi o garaži, hodniku, podrumu, kuhinji, kupaonici ili nekoj drugoj prostoriji, ovakav način uređenja interijera originalan je te jednostavan za održavanje.

Jedna od karakteristika podnih obloga od poliuretana je njihova vodonepropusnost, a pošto su polutopli hodanje po njima je ugodno. Pod je otporan na požar, odnosno ne podržava gorenje, a zbog svojih protuprašnih svojstava pogodan je za osobe sklone alergijama.

Poliuretanski podovi dom2

Pod ima visoku otpornost na habanje i na različita kemijska sredstva, dok ga njegova elastičnost i zatvorena struktura čini otpornim na veliki broj otapala, lužina i kiselina te onemogućuje ulazak i izlazak štetnih tvari.

Zbog svoje monolitne strukture ne podržava rast i razvoj gljivica i bakterija pa se stoga često postavlja u institucijama poput bolnica i vrtića. Samo postavljanje poliuretanskih podova je brzo – pod se najprije impregnira, zatim se na njega izlijeva boja koja se suši 4 do 5 sati i na kraju prekriva lakom.

Zanimljivo je da se podovi mogu postavljati na gotovo sve postojeće podne obloge – od drva, keramike, kamena do PVC-a i betona. Izvode se u nekoliko boja, a kako bi postali vizualno atraktivniji mogu se posipati raznobojnim listićima, takozvanim čipsom. Moguće je kombinirati i nekoliko boja na jednome podu, dok prema načinu izrade razlikujemo glatke i protuklizne varijante.

Pod će dobiti i jedinstven izgled ako se u njega uklope pravilni ili nepravilni oblici. Još je samo potrebno pustiti maštu na volju i posvetiti se osmišljavanju svog novog, kreativnog poda.

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu

Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

koliba-u-šumi-domnakvadrat

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.

Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.

Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.

A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.

Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.

A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice