Povežimo se

Uradi sam

Laki i prirodni načini za uklanjanje gljivica i plijesni iz vašeg doma

Spore plijesni poznate su po tome što izazivaju i pogoršavaju alergije i respiratorne bolesti poput astme. Ustalajali zrak i neugodni mirisi također utječu na kvalitetu unutarnjeg okruženja, posebno u loše provjetrenim prostorima.

Naši domovi mogu postati uzgajališta za gljivice i bakterije koji pretvaraju unutarnja okruženja u nezdrava. Povećana vlažnost donosi plijesan koja može oštetiti vaše zidove, namještaj i odjeću. Ako živite u gradu koji svjedoči neprekidnim kišama, uobičajeno je da zidovi, odjeća, hranu i posuđe ostanu vlažni i postanu raslinje za plijesan. Plijesan i gljivice mogu rasti bilo gdje – u namještaju, tkaninama, odjeći i u curećim cijevima, pukotinama u zidovima i stropovima.

Oštećenje uzrokovano plijesni je teško i skupo ispraviti, stoga je najbolje poduzeti preventivne mjere prije nego što stignu. Ali ponekad, bez obzira koliko ste oprezni, neizbježno je da će neke stvari ili dijelovi vašeg doma privući plijesan. Evo kako to možete riješiti prirodno bez korištenja klora, oštrih kiselina ili skupih dezinfektansa.

Prevencija gljivica i plijesni

S povećanom vlagom u zraku, bilo koji predmet postaje potencijalni domaćin plijesni. Poboljšajte protok zraka u vašem domu osiguravajući krovnu ventilaciju. Držite prozore otvorenima što je više moguće kako biste pustili svježi zrak unutra. Izbjegavajte držati namještaj blizu jedan drugoga ili uz zidove i ormare. Držite vrata ormara i ormara otvorenima kako bi zrak mogao ući unutra.

Nakupljanje vlage najveće je u kuhinji i kupaonici. Instalirajte ventilator u tim područjima kako biste usmjerili paru i dim prema van. Pazite da prozori budu otvoreni kad kuhate, perete posuđe ili brišete pod. Nakon kupanja, odmah osušite pod u kupaonici kako biste spriječili plijesan da ošteti pločice i armature u kupaonici. Držite vrata kupaonice otvorenima nakon kupanja ili čišćenja kako bi se podovi i zidovi mogli osušiti. Izbjegavajte korištenje zavjesa za tuširanje i debelih matova u kupaonici jer oni zadržavaju vlagu i razvijaju plijesan.

Koristite vodootpornu boju kako biste zaštitili bilo koje unutarnje zidove ili stropove posebno skloni šteti od vode, natezanju i ljuštenju.

Suočite se s mokrim područjima u vašem domu: identificirajte mjesta koja su sklona stagnaciji vode. Popravite cureće cijevi i ventilatore za klimatizaciju; provjerite ispod sudopera, oko odvoda i nisko ležeća područja poput podruma kako biste identificirali pukotine i spriječili prosipanje i poplave.

Ne ostavljajte nikakve mokre predmete okolo: bilo da se radi o vlažnim odjevnim predmetima, ručnicima, metlicama, cipelama ili torbama, plijesan voli vlagu. Pobrinite se da dobro osušite odjeću prije nego što ju stavite u perilicu rublja ili koš za rublje. Izbjegavajte spremati mokre cipele u zatvorenim ormarima. Najbolje je prozračiti vlažne predmete pod ventilatorom prije nego ih spremite.

Odjeća, posebno manje korištene stvari, podložne su napadima gljivica tijekom kišne sezone. Odjeća koju pažljivo glačate, slažete i spremate postaje magnet za gljivice. Tijekom kišne sezone, nikada ne spremajte odjeću dok je vlažna. Zaštitite svoj ormar s dehumidifikatorima poput silicijskih gela, aktivnog ugljena i drugih koji mogu spriječiti nakupljanje vlage.

Kako se riješiti gljivica i plijesni

Sunčevo svjetlo

  • Sunčani dani su rijetki tijekom zime, ali sunčeva svjetlo je prirodni dezinfektant, pa iskoristite dane kada sunce sja tako što ćete osušiti vlažne posteljine, rublje, madrace, knjige i cipele na sunčanom mjestu, otvoriti prozore i sušiti vlažnu hranu na suncu.

Ocat

  • Kaže se da destilirani bijeli ocat može uništiti 82% vrsta plijesni. Jednostavno ulijte octa u sprej bočicu i prskajte ga izravno na plijesnivu površinu. Ostavite ga da odstoji sat vremena dok se ocat ne upije u plijesan. Zatim temeljito očistite četkom i vrućom vodom. Očistite područje vrućom vodom i obrišite suhom.
  • Za odjeću: Natopite plijesnivu odjeću u kanti vruće vode u kojoj ste dodali šalicu bijelog octa. Možete također dodati octa u vašu perilicu rublja kako biste se riješili neugodnog mirisa iz odjeće i posteljine.
  • Za kožu: Najprije, očistite svu plijesan sa kožnih predmeta. Zatim ih operite čistom krpom natopljenom octom. Ostavite da se osuši na zraku.

Soda bikarbona

  • Također možete koristiti octu u kombinaciji sa sodom bikarbonom kako biste poboljšali njegovu učinkovitost. Pospite soda bikarbonu na plijesnivi dio ili prskajte rješenje od 1 žličice sode bikarbone i 2 šalice vruće vode izravno na plijesan. Ostavite ga da odstoji sat vremena prije nego što ga četkate i isperite ostatke. Dajte konačni prskanje octa da ga dezinficirate i spriječite ponovni rast te na kraju osušite.

Limun

  • 5% kiselina u limunovom soku čini ga blagim prirodnim sredstvom za izbjeljivanje i čišćenje plijesni. To je učinkovit otrov protiv plijesni na brojnim površinama – od pločica u kupaonici do odjeće. Da biste očistili plijesnive pločice i podove, prvo ih operite vrućom vodom. Isperite i nanosite limunov sok izravno na plijesan prije nego što ga očetkate sa krpom ili četkom. Njegov svježi miris čini ga učinkovitim na odjeći koja miriše na plijesan. Natopite svoju odjeću u toploj vodi sa 1/2 šalice limunovog soka prije pranja. Također možete dodati 1/2 šalice soka u perilicu rublja i prati s vašim redovitim deterdžentom.
  • Limun također uklanja tragove plijesni na odjeći, ali se mora primijeniti s oprezom jer ima djelovanje izbjeljivanja i može uzrokovati blijeđenje boja. Stoga je najbolje koristiti na bijelim odjevnim predmetima ili na odjeći sa svijetlijim bojama. Utrljajte sok limuna na pogođena mjesta. Ostavite ga da odstoji pola sata prije ispiranja. Alternativno, natopite komad tkanine u limunovom soku i stavite ga na mrlju. Dopustite mu da se natopi pola sata. Uklonite tkaninu i pospite solju kako biste pojačali učinak limuna. Operite stvar i sušite kao i obično.
  • Otopina od limunovog soka, sode bikarbone i octa se može koristiti za čišćenje plijesnivih uređaja poput pećnica, blendera i aparata za kavu.

Svjetlost

  • Gljivice i plijesan uzgajaju se u tamnim, vlažnim i loše prozračenim prostorijama. Povećajte svjetlo koje vaše sobe primaju zamjenom debelih i tamnih zavjesa s lakšim materijalima i bojama. Također možete se suprotstaviti nedostatku prirodnog svjetla instaliranjem žarulje u tamnim i vlažnim prostorima, poput kupaonica, ormara, prostorija za pranje rublja i kuhinja. Držite ga uključenim nekoliko sati dnevno tijekom kišnih dana. Toplina i svjetlo generirano žaruljom mogu smanjiti vlagu u tim područjima i spriječiti gljivice da se ukorijene.

Ako govorimo o vanjskim površinama kuće, koristite izbjeljivač. Navlažite pljesniva područja običnom vodom, zatim otopinom izbjeljivača i vode i ostavite da djeluje nekoliko minuta. Ako dio posvijetli, premjestite se na drugo područje. Ako mrlje ostanu, oribajte to područje, a zatim ponovno nanesite još izbjeljivača i vodene otopine i ostavite da se potpuno osuši na zraku.

Oglas

Uradi sam

Obojite i ukrasite posude od terakote u par koraka i bez puno muke

Malo kreativnosti će udahnuti novi život u vaše omiljene tegle i posude


Ako volite rukama stvarati nove kreacije, posebno su vam dragi projekti koji su gotovi za nekoliko sati, možete ukrasiti svoje posude od terakote.

Ukrašavanje posuda, svojim biljkama ćete dati i novi dom, a odličan su poklon za vaše prijatelje koji vole cvijeće. Ako nemate stare posude koje biste sad ukrasili, one od terakote nisu tako skupe i mogu se nabaviti u svim centrima. A sad uzmite boju i zabavite se!

Što vam je potrebno?

Akrilna boja je najbolja za posude od terakote jer je jako pigmentirana, a zaštita prije nanošenja boje će osigurati da ona dugo traje. Prije bojanja posude dobro očistite od prljavštine. Evo što vam je potrebno:

Posuda od terakote
Krpa
Stare novine
Veće gumice
Kist za slikanje
Temeljni premaz za sve površine
Boja
Aluminijska folija
Ljepljiva traka
Sprej za sjaj
Skalpel nožić

Sad pratite ove jednostavne korake kako biste uredili stare posude za svoje nove biljke!

Pripremite radnu površinu

Potrebne “alate” stavite na stol kojeg ste prethodno zaštitili i obavezno otvorite prozore ako ste u zatvorenoj prostoriji.

Ne bacajte stari tepih, keramiku, namještaj… Puno je predmeta koji se jako lako popravljaju

Očistite posudu

Prije bojanja morate dobro očistiti posudu od zemlje i prašine, ako je nova, maknite naljepnice koje se na njoj mogu nalaziti. Kada ste ih oprali, obrišite ih suhom krpom i pustite da se potpuno osuše.

Osmislite izgled

Možete se poigrati gumicama koje ćete staviti na posudu kako biste stvorili različite geometrijske uzorke. Ako vam ne treba pomoć i točno znate kako će vaša posuda izgledati, preskočite korak s gumicama i budite kreativni.

Zaštitni sloj

Četkom nanesite zaštitni sloj na područje koje ćete oslikavati i pustite da se osuši.

Ukrašavanje posude

Jednom kad se zaštitni sloj u potpunosti osušio, spremni ste za bojanje. Ako želite samo jednu boju, onda ju nanosite kistom između gumice, a ako ste koristili više gumica, onda pripremite i različite boje. Možda ćete trebati sve ponoviti nekoliko puta ako želite jake boje, ali prethodno nanesena boja se mora dobro osušiti.

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Omotajte posudu aluminijskom folijom

Uzmite komade folije i prekrijte dijelove koje niste bojali, može vam pomoći i traka kako biste zaštitili površinu koja nije bojana.

Sprej za sjaj

Malo se udaljite od posude i nanesite par puta sprej za sjaj na obojene dijelove posude, a on će stvoriti sjajnu površinu ali i štiti boju. Ne zaboravite staviti zaštitnu masku ako ste u zatvorenom prostoru bez prozora.

Sve ostavite da se dobro osuši i vaš posao je gotov!

Nastavite čitati

Uradi sam

Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja

Sigurnost hrane bi uvijek trebala biti prioritet

Vrijeme je idealno za roštiljanje, ali prije nego stavite prvu hranu na njega, potrebno ga je dobro očistiti.

Iako će vrućina vatre vjerojatno ubiti većinu bakterija, ako želite biti sigurni da je vaš roštilj potpuno siguran za korištenje, važno je ipak malo više vremena uložiti u čišćenje. Tako ćete izbjeći i moguće trovanje hranom. Američka vladina Agencija za hranu zna kako se pravilno čisti roštilj – evo što biste trebali napraviti.

Čišćenje i pranje roštilja

Zanimljivo da stručnjaci smatraju kako je ručno pranje roštilja najbolji način čišćenja, što je dobra vijest za sve koji u tom poslu oduvijek uživaju. Kako biste to napravili kako treba, potrebno je ostrugati najtvrdokorniju prljavštinu jakom četkom, najbolje dok je rešetka još vruća, postoje one napravljene posebno za roštilje.

Roštilj prilagođen vašem stilu života – pronađite ga u Lesnini

Sad možete koristiti otopine za pranje i toplu vodu kako biste uklonili ostatke prljavštine, a ako tako niste uspjeli sve očistiti kako treba, možda biste trebali nabaviti sredstava za pranje roštilja.

Isperite i sve dobro obrisati suhom krpom kako biste spriječili hrđanje. Jednom kad je sve suho, na krpu nakapajte malo ulja i premažite rešetke kako biste ih dodatno zaštitili.

Zapalite vatru

Ako mislite da vrućina može uništiti većinu bakterija koja se nalazi na rešetkama roštilja, dobra je vijest da ste u pravu. Ako je rešetka prevelika za pomicanje i pranje, zapalite vatru i tako uništite prljavštinu.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Ako imate plinski roštilj, upalite jaki plamen i pustite tako 15 minuta. Ako koristite ugljen, najbolji način za čišćenje je da pričekate prvo korištenje, a prije nego na njega stavite meso i povrće, dobro očistite sve izgorene ostatke s rešetke. Tvrdokornih masnoća se možete riješiti i pomoću glavice luka kojom ćete ih protrljati, a on će ih razgraditi.

Radni stol

Ako govorimo o higijeni i sigurnosti hrane, čišćenje roštilja je samo dio posla.

“Studije pokazuju da su radni stolovi koji stoje uz roštilj omiljeno mjesto bakterija, pa čak i ako izgledaju čisto, vi ih ipak operite antibakterijskim sredstvom prije pripreme hrane, ali i nakon – posebno ako ste na njemu držali sirovo meso”; navodi dr. Lisa Ackerley

Pribor

Koji god način odabrali za čišćenje roštilja, važno je da imate sav potreban pribor. Nabavite žičanu četku koja će vam dugo služiti, iako su posljednjih godina na lošem glasu jer postoji rizik od pucanja žice koja bi mogla završiti i u hrani pa budite oprezni. Umjesto nje se možete poslužiti i kuglicom koju ćete napraviti od folije i tako se riješiti prljavština s rešetke roštilja.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice