Povežimo se

Interijeri

PORCELANOSA trendovi inspirirani prirodom

Početak nove godine znači nove odluke, početak novih projekata. Slično tome, trendovi u arhitekturi i dizajnu interijera dobivaju preobrazbu kako bi otkrili koji će materijali biti u sljedećih 365 dana.

Monokromatski izgled

Prostori u jednoj boji spadaju u glavne trendove za 2023. godinu koji daju dodatnu sofisticiranost, rezultat su jednostavnosti i minimalističkog stila. Primjer primjene jednobojnog izgleda u porculanu velikog formata su XTONE Viola Blue pločice za zidove i namještaj u najavangardnijim kuhinjama.

U istom duhu, vraća se i “dvobojna “ crno-bijela, prožimajući prostorije i pokazujući kako njihova fuzija daje aureolu elegancije. Porcelanosa zidne pločice Brooklyn Marquina, sa svojim reljefnim i mat završnim slojem, iscrtavaju fine linije kako bi se postigla čista atmosfera. Istodobno, keramika velikog formata suptilno uzima maha, a profili daju dekorativni štih (Butech).

Šarm lukova i zaobljenih oblika

Lukovi tipični za renesansnu arhitekturu vraćaju se u dizajn interijera. Oni pružaju savršene arhitektonske detalje za unošenje osobnosti i karaktera u prostore. Jedan od najperspektivnijih trendova sezone. 

Zakrivljene forme preuzele su elemente: sofe u obliku polumjeseca, ovalna ogledala, uz kružne stolove, namještaj daju prostoriji identitet. Kupaonski namještaj Forma (Noken), dobitnik nagrade “Archiproducts Design Awards 2022”, ima jedinstven dizajn: zaobljeni rubovi, otvori u sredini i sa strane. Također nudi dodatni prostor za pohranu s rotirajućim ogledalom i policama za odlaganje svakodnevnih proizvoda. Luksuz mramora u kontrastu je s jednostavnošću zakrivljenih oblika slavina Lignage na putovanju u 1920-e kako bi se Noken pretvorio u art déco dragulj.

Zemljane boje

Smeđa, cimet, bež, bakar i beskrajni drugi tonovi čine paletu boja koja je inspirirana bojom i teksturom zemlje i njezinih derivata, poput gline ili blata. Ova široka paleta boja je ultimativni izraz topline. Keramički model Parma Cotto (L’Antic Colonial) pravi je odraz tradicije, a zajedno s kamenim pločicama Globe Brick Indira (L’Antic Colonial) nudi skladan spoj za vanjske prostore.

Kombinacija materijala u zemljanim tonovima; od najavangardnijih postavki, s panelima Fitwall® Wave White Sand (Krion ®), do najraskošnijih, s impozantnom estetikom prirodnog kamena Pangea iz Altissime XTONE. Baršunaste fotelje, keramički dodaci, rustikalne vaze sa suhim cvijećem zaokružuju uređenje prostorija.

Elementi prirode

Iako smo već 2022. godine vidjeli mnoštvo dizajna interijera vezanih uz biofiliju i elemente organskih oblika, ove godine priroda ostaje prisutna, mijenjajući se u zatvorenim prostorima korištenjem prirodnih materijala. Umivaonici Nokenove kolekcije Slender predstavljaju ovaj trend. Ručno oslikani, ovi komadi imaju veliki šarm. Ukupno devet završnih obrada inspiriranih elementima prirode, poput kamena i mramora.

Organsko dobiva novu dimenziju. Prostori su tonirani zeleno. Zidovi prekriveni Fitwall® Rolling OCRE pijeskom (Krion®) nude egzotičnu i prirodnu estetiku. Upotreba biljaka, pamučnog tekstila čini prostore ugodnima. Kolekcija Onice Green (XTONE) donosi botaničko okruženje koje obuzima okoliš kroz tuševe i toalete, stvarajući osjećaj smirenosti i ugode.

Drvo u kuhinjama

Očekuje se da će drvo biti materijal “par excellence” u kuhinjskom namještaju 2023. godine. Drvo prenosi stil koji je izravno povezan s toplim minimalizmom, koji karakteriziraju prirodni materijali i tople boje. Kuhinje (Gamadecor i XTONE) raspoređene su u otvorene prostore, gdje duo svjetlijeg drva i bijele pojačava prirodnu svjetlost i širinu prostora koji je često povezan s dnevnim boravkom ili blagovaonicom. Viseće svjetiljke na središnjem otoku čine savršenu kombinaciju i upotpunjuju cjelinu.

Oglas

Interijeri

Skrivena vrata hit su u uredenju interijera

Sve prisutan minimalistički stil uređenja interijera popularizirao je korištenje skrivenih sobnih vrata. Vrata karakterizira okvir skriven unutar zida, a vidljivo je samo krilo. Takav nevidljivi dovratnik Interfom author omogućuje bolje povezivanje vrata s prostorijom.in

Interfom author je linija proizvoda koja se odnosi na pregrade i vrata, prije svega staklene pregrade i staklena vrata. Iako su moguće kombinacije i drugih materijala, najčešće se koriste drvena vrata i drvene pregrade. Možemo koristiti i druge pločaste materijale, rekao je Vladimir Dijan direktor tvrtke FOM.

Nevidljivi okvir za skrivena vrata

Korištenjem nevidljivog okvira dobiva se elegantniji izgled prostora, bilo da se radi o vratima u boji zida ili nekom drugom dekoru. Postavljanje ne zahtjeva posebne preduvjete.

U principu je potrebno zanatski kvalitetno i točno pripremiti sam otvor. Nakon toga dolazi montaža koja je prilično jednostavna. Posao se završava kad završava i obrada zida, odnosno špalete, tako da tu zapravo nema nekih većih problema. To je prilično razrađen sustav. Prilično se to lako i brzo montira i podešava tako da se dobije zaista točan otvor, jer budući se radi o minimalističkom rješenju onda se ipak i određene nepravilnosti vide, istaknuo je Dijan.

Vrata u ravnini zida čije postojanje otkriva tek kvaka. Idealno su rješenje za svaki prostor, a Interfom Author su modularni i tanki sustavi iznimne čvrstoće.

Debljina zida nije važna, odnosno sama ta debljina štoka koji je vrlo minimalističkih dimenzija i debljine 40 omogućuje ugradnju i na zidove koji su jako tanki. U mobilnim kućicama, u montažnim kućama, pa i brodovima, i na nekim drugim mjestima gdje svaki kvadratni centimetar je jako bitan i jako skup, s ovim štokom je moguće montirati vrata i staviti ga na vrlo tanke zidove, objasnio je Dijan.

Aluminijski profili za skrivena vrata od različitih materijala

Interfom Author aluminijski profili koriste se za sve vrste vrata, što omogućuje različite ispune, odnosno vrata od različitih materijala u istom prostoru.

Tako da možete imati drvena vrata, bilo da su u nekom dekoru ili da su u boji zida odmah do staklenih vrata. Taj štok koji je napravljen na isti način, koji se zapravo ne vidi, a na neki način ih i povezuje.

Imamo dosta slučajeva gdje koristimo aluminijski okvir na staklenim vratima. To se često traži u projektima koji se odnose na poslovnu namjenu. Tu imamo situaciju gdje su često postojeća rješenja malo previše robusna. Kod nas je to riješeno malo drugačije, elegantni su ti okviri i barem dvije stvari su puno estetski bolje rješenje nego što je to kod klasičnih sustava. Prva je to što nema staklo držačke lajsne, dakle, staklo kao ispune se montira direktno u profil. Druga je to što koristimo nevidljive spojnice, nevidljive pante jer često se na aluminijskog stolariji koriste panti koji su dosta robusni i vidljivi i samim tim s minimalističkog aspekta manje prihvatljivi, rekao je Dijan.

Upotreba netipičnih materijala za vrata

Osim klasičnih materijala, stakla i drva, za skrivena vrata moguća je upotreba i drugih materijala, poput zrcala.

Često se to radi na način da se uklope u veću površinu u zid koji je cijeli ili veći dio uklopljen u ogledalo. Onda se u taj dio uklope onda i vrata sa nevidljivim štokom, dakako sa vratima koja kao oblogu imaju ogledalo. Rade se i prostorije čitave, u pravilu od knaufa. Prostorije se oblažu u ogledalo i onda u tom zidu imamo na isti način uklopljena vrata sa oblogom od ogledala tako da to nije česta namjena ali je svakako jedno interesantno rješenje, pojasnio je.

Korištenjem istih materijala na zidovima i vratima postiže se elegantniji dizajn interijera s brojnim mogućnostima prilagođavanja vašim željama. 

Nastavite čitati

Interijeri

Dizajneri nikada sivu ne kombiniraju s ovih pet boja – otkrivaju zašto

Neke kombinacije boja u prostoru je bolje izbjegavati


Siva je bezvremenska boja pa iako se odlično slaže s drugim bojama, neke bi se ipak trebale u kombinaciji s njom izbjegavati. Tamara Fitton, dizajnerica, navodi kako upravo siva služi u da bi se istaknula neka druga boja u prostoru, ali razmislite prije nego je kombinirate s nekom od boja koje donosimo u nastavku.

5 boja koje se ne slažu sa sivom u prostoru

Ako je u prostoru siva dominantna boja, onda izbjegavajte kombinacije s ovim bojama;

1. Topli neutralni tonovi

Kako je siva hladna boja neutralnog tona, stručnjaci savjetuju da se ne kombinira s toplim neutralnim tonovima jer se tako neće održati harmonija boja u prostoru. Ako je siva bazna boja vašeg prostora i volite neutralne tonove, onda odaberite one hladne kako bi sve bilo usklađeno, ali nikako žutu i bež.

2. Bijela

Bijela i siva će stvoriti kontrast što može biti dosta intenzivna kombinacija, posebno ako se radi o svijetloj prostoriji. Kako je bijela boja česta boja zidova u interijeru, odaberite bijelu koja u sebi sadrži malo pigmenta.

Želite dizajnirati bezvremensku kupaonicu i kuhinju? Slijedite ove savjete stručnjaka

3. Siva

“Nikada ne kombiniram više nijansi sive bez da dodam malo boje u prostor. Ako ste odlučili za više nijansi sive, efekt neće biti umirujuć kako ste možda planirali.”, navodi dizajnerica Kathy Kuo.

Kako biste paletu sivih nijansi učinili zanimljivijom, u prostor dodajte boju koja će sve naglasiti. Ako volite sivu koristiti kao neutralnu podlogu, neka to bude svjetlija nijansa kako biste uz nju mogli kombinirati plavu, zelenu ili ružičastu.

4. Jarko crvena ili narančasta

Ove snažne i jake boje neće prostor učiniti elegantnim u kombinaciji sa sivom, jer se ona ustvari najbolje slaže s bojama koje nisu primarne. Razmislite ipak o kombinaciji sive s ljubičastom ili plavom.

Nakon rekonstrukcije ova kamena kuća na Braču i dalje odiše autentičnim mediteranskim šarmom

Ako ne želite odustati od kombinacije crvene i sive, postoje načini kako ih ukomponirati u jedan prostor – ako se u narančastoj nalazi i malo smeđe, bolje će se slagati sa sivom, što ne bi bio slučaj da ste odabrali jaku narančastu. Razmislite o kombinaciji sive s crvenom koja u sebi ima malo ružičaste ili kesten smeđe.

5. Smeđa

Neki dizajneri kombinaciju sive i smeđe uvijek pokušavaju izbjeći. Iako se ove boje ne moraju potpuno izbjegavati, prostorija u kojoj se nalaze može izgledati malo dosadno radi manjka kontrasta.

“Kao pravilo bih navela da se nikada ne koriste smeđa i siva u kombinaciji jer rezultat može biti dosta neinteresantan – kontrast ne postoji kada se one kombiniraju“, savjetuje dizajnerica Trish Knight.

Pokušajte kombinirati svijetle neutralne tonove kada koristite tamno sivu kako biste stvorili kontrast, ili odaberite neutralne i nježne tonove kao što je ružičasta s elementima smeđe. Svijetli i tamni tonovi će dodati dubinu prostoru i pružiti mu malo šarma.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice