Povežimo se

Uređenje interijera

Lavanda kao nit vodilja u ladanjskoj kući

Beskrajna polja lavande neiscrpna su inspiracija

Beskrajna polja lavande, vapnenačke litice i zeleni maslinici koji daju oblik francuskoj Provansi prisutni su u ovoj svjetlećoj ladanjskoj kući, u čijem su dizajnu korištene najprirodnije kolekcije iz PORCELANOSA -e , čije proizvode možete kupiti u prodavaonicama ABC interijera.

ldanjska-kuća-dom-na-kvadrat
Foto: Porcelanosa

Prirodni ukras s romantičnim dodirom

Smještena na jugoistoku Francuske, ova je regija bila utočište i umjetnička škola za velike slikare poput Cézannea, Van Gogha, Matissea ili Gaugina zbog svoje tople svjetlosti, popločanih ulica i šarenih krajolika. Provansalski dizajn interijera koji oblikuje ovu kuću referira na njih, u kojem se jednostavnost i svjetlina prostora veliča kroz boje kao što su bež i bijela, staro keramičko posuđe, stari namještaj od drva, tekstil od prirodnih vlakana (lan ili pamuk) i podovi s teksturom kamena, tipični za seoske kuće u ovoj regiji.

blagavaonica-dom-na-kvadrat
Foto: Porcelanosa

Dizajn koji rekreira kolekciju Loft Grey ( Stratos , Solidker ) tvrtke Porcelanosa, čiji veliki sivkasti komadi omogućuju spajanje dvaju vanjskih područja (trijema i dnevnog boravka) s interijerom doma i povećavaju sigurnost zahvaljujući svojoj protukliznoj završnoj obradi.

ladanjska-kuća-dom-na-kvadrat
Foto: Porcelanosa

To je dekorativni stil koji rekreira seoski život primjenom mirnih boja poput sive, bež ili bijele s cvijećem (na tapetama, stolnjacima ili vazama). Ovi tonovi pojačavaju prirodno svjetlo i prirodne elemente kao što su drvene grede, kameni zidovi ili vintage namještaj kako bi provansalsku prirodu približili interijeru kuća.

Podne i zidne obloge

Travertin – prirodni dekorativni kamen koji se uklapa u svaki prostor

U interijerima ga možemo vidjeti na zidovima i podovima

travertino

Travertin kamen je bio jedan od najčešće korištenih prirodnih resursa tijekom Rimskog Carstva: možemo ga vidjeti u drevnim otvorenim kupalištima, a eksploatirao se u obliku blokova ili stolica za izgradnju Koloseuma, Teatra Marcello, Bazilike Svetog Petra ili crkve Santa Maria Maggiore.

Marmorino fine – dekorativna tehnika koja spaja prošlost i budućnost

Travertinski spomenici mogu se vidjeti i na trgovima, šetnicama, stubištima i povijesnim mjestima na svih pet kontinenata.

Što je traventin kamen?

Travertin prirodni kamen je porozni vapnenac nastao taloženjem kalcijevog karbonata. Eksploatira se u raznim dijelovima svijeta. U Europi su poznata nalazišta u Turskoj i Italiji, gdje se naziva i Tivoli kamen.

Formiran u termalnim vodama i vapnenačkim špiljama, travertin kamen se od davnina koristi kao građevinski, arhitektonski i ornamentalni element.

Danas, zbog svojih svojstava i estetike, ovaj materijal ima brojne primjene kao popločavanje ili oblaganje, dajući unutarnjim ili vanjskim prostorima neobičnu i sugestivnu ljepotu.

Karakteristike

Traventin prirodni kamen sastoji se od kalcita i gipsa. Iako je 99% minerala koji ga čine bezbojno, preostalih 1% sadrži tragove žutog sumpora, smeđeg željeza i organskih pigmenata koji mu daju nježne tonalitete u medenoj, bež ili ružičastoj boji.

Iako travertin kamen obično ima svijetli izgled, postoje i tamne varijante u smeđoj pa čak i crnoj boji.

Osim boje, ovaj materijal je vrlo prepoznatljiv po svojoj vlaknastoj i poroznoj teksturi.

To je dijelom zbog plinskih mjehurića koji su često zarobljeni između slojeva kamena, stvarajući sferne šupljine, kao da su pore ili kaviteti. Svestranost i raznolikost formata čine travertin kamen savršenim za oblaganje podova, zidova i fasada, ali i funkcionalnih prostorija u kući kao što je tuš.

Ovaj materijal se izvorno vadi iz vodonosnika, tako da je njegova otpornost na vlagu neupitna.

Osim toga, dobro podnosi izloženost UV zračenju, pa zadržava svoju boju jednako dobro kao i prvog dana, čak i na otvorenom.

Cemento Materico : Nova generacija građevinskog materijala

Još jedan razlog za odabir travertina je njegova bezvremenost, čineći ga estetskom bazom za sve vrste stilova.

Upotreba traventina

Travertin kamen koristi se u blokovima, pločama ili listovima, bilo ručno obrađenim, grubo obrađenim ili poliranim, pa čak i starinskim.

U interijerima ga možemo vidjeti na zidovima i podovima, kao i u kupaonskom namještaju poput kada, umivaonika ili radnih ploča.

Kada se ovaj materijal koristi, poliran ili brušen, preporučljivo je zapečatiti njegovu površinu posebnom pastom kako bi se povećala trajnost njegovog sjajnog efekta.

Na otvorenom se upotreba travertin kamena koncentrira na fasade, podove ili rubove bazena, jer dobro podnosi vremenske uvjete.

U tim slučajevima obično se koristi sa starinskim završetkom koji, osim izgleda, poboljšava njegova protuklizna svojstva.

Nastavite čitati

Podne i zidne obloge

Marmorino fine – dekorativna tehnika koja spaja prošlost i budućnost

Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću

marmorino fine

U svijetu uređenja interijera, stilovi i trendovi stalno se mijenjaju, no neka rješenja ostaju vječna. Jedno od njih je Marmorino fine – dekorativna tehnika koja svoje korijene vuče iz antičkog Rima, a svoj vrhunac doživljava u renesansnoj Veneciji. Danas, stoljećima kasnije, Marmorino pronalazi svoje mjesto u modernim domovima, dizajnerskim hotelima i prostorima gdje se traži nešto više od obične boje.

marmorino fine

Što je Marmorino fine?

Već samo ime zvuči elegantno, a njegov efekt na zidovima je još dojmljiviji. Ova tehnika kombinira teksturu i refleksiju svjetla, stvarajući sofisticirane površine koje odišu luksuzom i prirodnom ljepotom.

Travertin – prirodni dekorativni kamen koji se uklapa u svaki prostor

“Izrađen iz vapna i prirodnih dodataka, Marmorino fine je čisti eko održivi proizvod koji zadovoljava visoke zahtjeve modernih dizajnera i arhitekata,” objašnjava Ivo Hrvatić, direktor tvrtke Media Commerce.

Posebno popularan sustav je Oikos Marmorino Fine, koji spaja tradicionalnu vapnenu žbuku i vrhunski prah talijanskog mramora, nudeći završne obrade od mat površine do suptilnog satenskog sjaja.

Prednosti

Osim što unosi luksuz u interijer, Marmorino nudi i brojne praktične prednosti:

  • Omogućuje zidovima da dišu i regulira vlagu u prostoru.
  • Djeluje antibakterijski zahvaljujući prirodnim svojstvima vapna i kamena.
  • Ekološki je održiv i bez štetnih kemikalija.
  • Prilagodljiv je različitim stilovima uređenja – od minimalističkih do klasičnih prostora.

Zahvaljujući novim tehnologijama, danas je dostupno čak 800 nijansi ove dekoracije, čime se Marmorino fine može prilagoditi najzahtjevnijim željama.

marmorino fine

Primjena u suvremenim interijerima

Primjena ove tehnike više nije rezervirana samo za crkve i palače. Sve češće ju nalazimo u privatnim stanovima – kao akcentni zid u dnevnom boravku, elegantna podloga u hodnicima ili kao luksuzni detalj u kupaonicama i spavaćim sobama.

Bez obzira na prostor, ova tehnika donosi osjećaj topline, prirodnosti i suptilne elegancije. Pravilna priprema podloge ključna je za savršen rezultat, a zbog podatnosti materijala i optimalnog vremena sušenja, Marmorino fine omogućava majstorima stvaranje unikatnih efekata.

marmorino fine

Spoj zanata i umjetnosti

Dekorativna tehnika Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću.


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice