Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Nenad Sovilj progovorio o svojoj drugoj ljubavi, bonsaiu

Tehnika nastala u 14. stoljeću u Japanu, a izvorno potječe iz Kine

Izgleda stan našeg poznatog dizajnera nakita Nenada Sovilja je očaravajuć. Pri posjetu ovom osebujnom umjetniku otkrili smo da ima pozamašnu kolekciju bonsaia.

Velika ljubav dizajnera nakita Nenada Sovilja, osim dragulja je i bonsai. Mala se stabla obično uzgajaju na otvorenom, ali za vrijeme blagdana ili kad imaju goste, Japanci ih ponosno pokazuju na istaknutom mjestu. U doslovnom prijevodu bonsai znači stabalce u posudi. Za njegovo oblikovanje i uzgoj, osim holtikulturnih vještina potrebna je i umjetnička ruka.

bonsai-dom-na-kvadrat

‘Neka dublja filozofija koja se krije iza toga je zapravo, to da je biljka u tegli kao takva djelo čovjeka, predstavlja neki spoj neba i zemlje’, kaže Nenad. Bonsai tehnika nastala je u 14. stoljeću u Japanu, a izvorno potječe iz Kine. Sovilj se u ovu tehniku zaljubio na fakultetu.

Dvije ljubavi

‘Bilo je prije nakita. Ja sam tada studirao agronomiju, odnosno zaštitu bilja, fitomedicinu, na koju sam išao baš zbog toga što je, uz umjetnost, neka moja druga ljubav su biljke’, tvrdi.

Osnovni princip bonsai tehnike je uzgojiti minijaturno stabalce koje ima sve karakteristike te biljne vrste koja u “normalnoj” veličini raste u prirodi.

bonsai-dom-na-kvadrat

‘To je japanski bijeli bor, star je oko 35 godina, nisam ga ja napravio, napravljen je u Japanu, kod mene je zadnjih par godina, ponosan sam jer jednostavno četinjače su moja najdraža skupina biljaka, među njima su i ovi borovi’, dodaje.

Maksimalna njega

Bonsai biljkama potrebno je pružiti maksimalnu njegu kako bi bile što gušće i razgranatije. ‘Sve ovisi što ja od ovaj tog stabla dalje želim, ako želim da se širi u stranu, onda se treba sprečavati rast na način da se skidaju pupovi, odnosno te snopovi novih iglica koji izlaze. Svake godine se treba presaditi, naravno, redovito zalijevati, što uključuje dva puta dnevno ljeti, naravno biranje tegle koja smije bit samo mrvicu veća’, govori Nenad.

bonsai-dom-na-kvadrat

‘Prihrana kroz gnojivo, naravno, dva puta godišnje, za ljeto je ona jednog tipa, za zimsko razdoblje je druga, više fosfora i kalija. I puno ljubavi, razgovora, vjere, u to čudo’, dodaje.

Moguće je uzgojiti sve drvenaste biljke

Bonsai tehnikom mogu se uzgojiti sve drvenaste biljke. Jedna od metoda održavanja željene forme biljke je orezivanje koje se vrši u periodu bujne vegetacije. Sve se radi kvalitetnim alatom od čelika kako bi rez bio oštar i bezbolan.

‘Sad ja skidam tu konkretno ono što se meni odokativno čini da bi trebalo skinuti, to je stvar iskustva i osjećaja i mislim da ako izrežete nekad malo više, nećete napraviti nikakvu dramu’, priča.

bonsai-dom-na-kvadrat

Važno je otprilike imati ideju što u konačnici želimo od svog bonsaia i uzeti u obzir karakteristike same biljke. ‘Ovo je fikus koji je najčešći unutarnji bosai, i ono što je tu ključno je micati ove izboje iz debla. Biljka se gleda iz svih strana i ovdje se gornji dio počeo spajati s donjim i to ćemo reducirati’, objašnjava.

Dugogodišnji rad

Bonsai je živa skulptura koju čovjek radi dugi niz godina. Baš kao i kipar, mora razmišljati o tome kako će buduća skulptura izgledati. 

bonsai-dom-na-kvadrat

‘Prekrasni Larix kaempferi koji je baš lijepo krenuo ove godine, ali ja imamo neku ideju, volio bih dobiti neki oblik ali više da liči na cedar. Na neki libanonski ili atlantski cedar, pa ću u tom smjeru ga i ožičavati. Ja želim ove dvije grane jačati, ovu spustit i radit kao neke otoke koji su karakteristični za cedrove starije od 50 godina.  Žica mora ić u obliku slova ‘S’. Debljina žice ovisi o jačini, debljini grane, logično da žica od 2 milimetra ne može držat savijenom granu od preko centimetar. Žice ostaju na biljci sve dok grane, odnosno biljka ne poprimi željeni oblik. Za uspješan uzgoj bonsaia nema univerzalnog rješenja, već puno učenja, rada i strpljenja’, zaključuje Nenad.

Oglas

Vrt / Eksterijer

Sedam najčešćih nametnika u vrtu – riješite ih se prirodnim putem

Životinje i insekte ne želite u svom vrtu, ali postoje načini kako ih spriječiti

Omiljen stručnjak za urbane vrtove u Los Angelesu, Ron Finely već par desetljeća potiče stanovnike u gradovima da sade svoje voće i povrće, ali ih i educira o tome kako se o vrtu brinuti. Zna koliko nametnici mogu biti dosadni i uporni, a Finley upravo taj dio održavanja vrta smatra jako važnim i zato nudi savjete kako se riješiti čestih nametnika.

1. Lisne uši

Ovi mali kruškoliki insekti napadaju gotovo sve vrste biljaka, a ako ih se na vrijeme ne riješite, mogu napraviti veliku štetu u vašem vrtu jer ostavljaju oštećene listove i šire bolesti, a to čine tako što ostavljaju ljepljivu tekućinu na mjestu na kojem se hrane.

Iako neće uništiti cijelu biljku moraju se kontrolirati. Ulje nima ili voda sa sapunom mogu pomoći, a možete i uši isprati s biljke pa će mlaz vode ponekad biti dovoljan.

2. Mravi

Ako su lisne uši vojnici, onda bi mravi bili generali koji im govore što da rade. Oni su jedini insekti koji imaju “sluge” pa tako navodno dovode lisne uši do biljke da obave “prljavi” posao. Mravi će biljku uništiti jer se hrane šećerom iz nje.

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

I mrave možete uništiti kombinacijom sapuna, vode i ulja nima. Finley navodi kako je isprobao i kombinaciju šećera i boraksa koja se kuha i stavi na vate, a mravi će se nahraniti tom otopinom.

3. Kupusni moljac

Poznat je kao uništavač zelenog bilja, a često se primijete tek kad je kasno. Kao zaštitu možete koristiti platno kojim ćete prekriti povrće, a neki kažu kako je dobro saditi češnjak ili mentu blizu biljke koju napada kupusni moljac.

4. Japanski pivac

Svojim lijepim izgledom i predivnom zelenom bojom vas lako može zavarati. Ovo je opasna štetočina koja napada smokve,nektarine, šljive i breskve, ali i lubenicu. Najpametnija je zaštita prekrivanje mrežama, a možete bube svako jutro pokupiti rukama jer čete ih lako uočiti. AKo slučajno imate kokoši, one su odlična hrana za njih.

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

5. Miševi

Ako vam nije opcija postavljanje guste ograde kako životinje ne bi mogle prići vrstu, možete ih loviti u zamke, nakon čega ćete ih pustiti u prirodu. Miševi i ostale životinje koje vole ulaziti u vrtove mogu napraviti veliku štetu zato ih je potrebno držati što dalje od njih.

6. Komarci

Osim svijeća i preparata koji ih tjeraju, Finley ima zanimljivi prijedlog koji u njegovom slučaju uvijek pali. U vrtu je napravio mali prostor za jezerce u kojem drži ribu gambuzija koja se hrani ličinkama kukaca čim se izlegnu. Savjetuje da se riješite vode koje imate u posudama jer ona privlači komarce.

7. Puževi

Ako se želite riješiti puževa koji ostavlja trag gdje god se kreću, dovoljno je staviti nekoliko niskih posuda na tlo u koje ćete staviti pivo.

Nastavite čitati

Bilje

Begonije u vrtu ili tegli – evo kako o njima brinuti i potaknuti njihov rast

Begonije ne zahtijevaju puno brige, ali neka pravila se moraju slijediti

Ove ljetnice će dugo krasiti vaš vrt, a čak ih možete posaditi i u kući jer jako vole toplinu. Raste kao povijeni grm pa se stoga često sadi u viseće košare ili visoke tegle niz koje se onda spuštaju vitke grane s uskim listovima i mnoštvom cvjetova, odlično će izgledati i u povišenim gredicama. Vole kiselije tlo i sjenu, a zanimljivo je da korijen ove biljke može biti otrovan za neke životinje.

Pravilna njega begonija

Postoje određena pravila koja biste trebali slijediti ako želite da begonija svojim cvatom cijelo ljeto krasi vaš vrt.

1. Begonija ne voli direktno sunce pa ju je najbolje zasaditi u sjeni.

2. Potrebno je redovno zalijevanje zemlje.

3. Dobro uspijeva na organskom tlu koje je propusno.

Svjetlost

Ako ih sadite vani, onda im omogućite rast u sjeni, ali malo sunčevih zraka im neće škoditi. AKo ih sadite u kući, najbolje će napredovati na indirektnom suncu. Previše svjetlosti može oštetiti osjetljive peteljke biljke, a i boje cvijeta neće biti tako jarke.

Zemlja

Begonije vole porozno i bogato tlo koje je kiselo. Zemlja na bazi treseta, puna organskih tvari je najbolji odabir za begoniju. Dobra drenaža tla je neophodna.

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

Zalijevanje

Begonije je potrebno zalijevati jednom tjedno, a to učinite kada je površina zemlje (oko 1 cm) suha. Važno ih je umjereno zalijevati jer u suprotnom možete oštetiti korijen.

Temperatura i vlaga

Begonije će u unutarnjim prostorima rasti najbolje ako je temperatura uvijek oko 15 stupnjeva. Trajnocvjetna begonija u vrtu bi trebala dobro podnositi hladnije temperature tijekom noći, ali će mirovati kada dani i noći postanu hladniji.

Kako je u pitanju tropska biljka, ona voli vlagu, ali pazite da bude ispod 50 posto. Ako raste u kući u kojoj je zrak suh, do nje stavite posudu s vodom ili koristite ovlaživač zraka.

Ovih će 10 biljaka uspijevati na balkonu – neke vole sjenu, a neke sunce

Gnojivo

Potrebe za gnojivom se mogu razlikovati, pa će tako begonije rizomatoznih korijena koje se sade u zatvorenim prostorima biti zadovoljne s otopinom od vode i gnojiva koja se dodaje vlažnom tlu u proljeće. Tako će se i potaknuti cvat biljke.

Gomoljaste begonije vole malo više dodataka pa dodajte organsko gnojivo otprilike dva puta mjesečno tijekom ljeta.

Sadnja u tegle i presađivanje begonija

Begonije jako dobro rastu u teglama i u vrtu, a posuda od terakote s dobrom drenažom je odličan odabir. Kako ova biljka raste i širi se, pametno je presaditi ju u veće posude kako bi imala prostora.

Mirisi cvjetajućih grmova

Postupak je jednostavan: nježno izvadite korijenje i stavite u novu posudu te dodajte malo vode.

Česte bolesti begonije

Općenito govoreći, begonija nema puno neprijatelja u vidu nametnika, može doći do truljenja korijena ako se pretjerano zalijeva. Nametnici koji mogu prijetiti begoniji su često kukci, puževi i paukove grinje.

Kako brinuti i pelargonijama saznajte ovdje

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice