Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Biljke stablašice gradskim balkonima daju život

Učiniti će boravak na balkonu što ugodnijim

Realnost u gradovima poput Zagreba postala je betonizacija i zgrade lišene zelenila. Međutim, bez biljaka se čovjek ne može dobro osjećati. U nastavku zato donosimo priču o biljkama stablašicama koje gradskim prostorima i balkonima brzo mogu udahnuti život.

Biljke koje mogu osvježiti okućnice, ali i svaki gradski balkon učiniti zelenim i ugodnim za boravak su stablašice.

biljke-dom-na-kvadrat

Cijepljene na određenu veličinu

‘Stablašice su biljke koje su cijepljene na određenu visinu. Ono što je važno spomenuti je da im raste samo krošnja, samo krošnja se razvija a mi ju održavamo na način da ju orezujemo. Jednostavno da bude ljepša forma, da bude zdravija, da dobije prozračnost’, kaže Lidija Mamić, cvjetna dekoraterka.

Zbog kontroliranog rasta, pogodne su i za sadnju u tegle. ‘Svakako najpopularnija biljka stablašica je ruža. Održavanje je vrlo lako, obrežu se ruže, ocvali cvjetovi, stavi se štap jer ona ima ipak malo nježnije deblo i to je to, gnojidba i ostalo je kao i kod svake druge ruže. Dalje imamo Ivančicu. Ona je jednogodišnja biljka, inače u toplim krajevima može preživjeti i više godina, kod nas rijetko, ali ima jako dugu cvatnju. Ona je uzgojena iz grmolike ivančice, na način da je sve dolje rezano. Dobila se ova lijepa forma lijepa kugla. Isto tako se i održava. Režu se ocvali cvjetovi, zalijeva se redovno, dodaje se hranjiva za cvatnju i ona cvate cijelu sezonu, čak do jedanaestog mjeseca tj.  do prvih mrazova. Sljedeća stablašica je Cotuneaster. To je zimzelena biljka koja je inače pokrivač tla, ali ova je uzgojena u stablo i samim time ima ovu pendula krošnju kao kišobran, pada prema dolje jer ona prirodno tako raste. Održavanje je isto vrlo jednostavno, rezidba, dohranjivanje i voda’, pojašnjava.

biljke-dom-na-kvadrat

Još raskošniji izgled

Ispod stablašica u teglama lijepo je posaditi i cvatuće bilje koje će im dati još raskošniji izgled. ‘Važno je pratiti uvjete stablašice sa onim što sadimo dolje. Ivančica isto voli sunce. Ispod možemo staviti puno zelenila pošto je ona sama po sebi lijepa i  puna cvjetova’, kaže Lidija.

Uz nju lijepo ide plava lobelija, a ispod Cotoneastera ugodno se smjestila kadulja. U podnožju Hamaeciparisa, malo drugačija kombinacija biljaka. ‘Ispod crnogorice preporučamo saditi biljke koje vole kiselo tlo, mada bršljan on je otporan na sve vrste zemlja i tla, tak da njemu ne smeta, zato smo odabrali bršljan ovdje i možemo ubaciti neku cvatuću biljkicu’, dodaje dekoraterka Mamić.

biljke-dom-na-kvadrat

‘Blago kiselkasta i drenirana tla, traži i Ilex, odnosno božikovina. Voli i osunčana i polusjenovita i sjenovita staništa pa je pogodan za sve pozicije. Ovaj cijepljeni zimzeleni grm idealan je ako želite na balkonu cijelu godinu imati nešto zeleno’, kaže.

Krošnju po želji šišati

Među popularnijim stablašicama je također i cedar. U prirodi naraste i do nekoliko desetina metara u vis, a ovaj cijepljeni, narast će još samo 20 centimetara. Razvijat će mu se samo krošnja koju po želji treba šišati.

‘Kod cedra je zanimljivo što on širi svoje grane. Ja osobno ga ne bi šišala. Jako je zanimljiva biljka. Ispod možemo odabrati biljkice koje mu odgovaraju, odabrali smo jednu šumsku priču. Stavili smo Heuchere. One vole polusjenu. Stavili smo Juniperus koji odgovara cedru i da malo razigramo cijelu tu priču, stavili smo dvije begonije, narančastu i crvenu’, kaže.

biljke-dom-na-kvadrat

Cedar je izuzetno otporna biljka na onečišćenja i na sve vremenske uvjete. Važno ga je samo tijekom ljeta, kao i sve stablašice u tegli, dovoljno zalijevati. Njegove krošnje mogu narasti do metar i pol u širinu pa kad se proširi, davat će lijepi hlad na balkonu ili terasi.

Biljke stablašice ne zauzimaju puno prostora, a svakom eksterijeru, pogotovo gradskom, pružit će nemjerljiv doživljaj prirode.

Oglas

Planiranje i uređenje

Vrtlarski poslovi koje biste trebali obaviti sada

Nije još kasno za pripremu vrta za nove biljke

Proljeće je probudilo i prirodu i vrijeme je, ako ih već niste obavili, za radove u vrtu. Krajnje je vrijeme za pripremu tla i brigu o vašim biljkama, a ovo vrijeme nudi brojne mogućnosti da pretvorite svoj vrt u rascvjetani raj.

Donosimo vam par najvažnijih vrtlarskih zadataka koji će biti u središtu pozornosti u travnju.
Jedan od prvih zadataka je uklanjanje korova. Uklonite ga ako moguće zajedno sa korijenom, jer čete jedino tako uspjeti spriječiti njegov ponovni rast. Nakon toga je tlo potrebno prozračiti i prorahliti, kako bi se pojednostavila i omogućila apsorpcija hranjivih tvari.

Idealno je vrijeme za sadnju raznog cvijeća, povrća te začinskog i ljekovitog bilja. Mnoge godišnje i višegodišnje biljke se sada mogu saditi kako bi osigurali cvjetni užitak tijekom ostatka proljeća i tijekom ljeta.

Kako odabrati motornu kosilicu

Pobrinite se za rano cvjetajuće biljke

U travnju su biljke poput tulipana i narcisa već u punom cvatu i prezentiraju se u raznim veselim bojama. Čim uvenu, ocvale cvjetne glavice treba pažljivo odrezati kako biste stalno uživali u njihovoj ljepoti.

Travnjak se isto tako lagano budi iz sna nakon kiše i hladnijih dana. Vrijeme je za prvu košnju i prozračivanje. Prilikom košnje se travnjak ne smije pre kratko kositi. Prozračivanje pak uklanja mahovinu i pomaže tlu da „dođe do zraka“.

Početkom proljeća se vraćaju i štetočine. Važno je poduzeti sve mjere za sprečavanje nastanka lisnih uši, puževa i drugih neželjenih gostiju. Koristite prirodna sredstva koja pomažu u prirodnoj borbi protiv štetočina bez zagađivanja okoliša.

Ovo su osnovni alati za vrtlarenje – provjerite što vam je potrebno za sadnju i održavanje

Iako nije više očekivan, mraz nas uvijek može iznenaditi. Budite spremni na mogućnost mraza i zaštitite osjetljive biljke.

Isplanirajte izgled svog vrta. Razmotrite sve mogućnosti koje vam nudi i razmislite o izgledu i funkcionalnosti. Uživajte u procesu uređenja svog vrta i pretvorite ga u rascvjetani raj.

Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Ovo su osnovni alati za vrtlarenje – provjerite što vam je potrebno za sadnju i održavanje

Uredite vrt i terastu kako biste u njima mogli nesmetano uživati

Ako vaš vrt treba malo ljubavi ili tek planirate urediti terasu ili okućnicu, uvijek su vam potrebni alati. Ako se pitate što vam treba kako biste stvotrili i održavali prostor koji volite, donosimo popis alata koji je svakome potreban za održavanje vrta.

Za početak je vrt potrebno vratiti u život nakon hladnog vremena, kiše i vjetra. Evo koji će vam alati pomoći:

Grablje: Osnovni predmet koji vam može puno pomoći i važan je alat za održavanje vrta, posbeno kada kosite i čištite lišće.

Tačke: Ako imate veliki vrt ili okučnicu, pametno ih je imati jer ćete lakše prenositi otpad i materijale.

Metla: Nema bolje pomoći za čišćenje terase i uklanjanja uporne prašine i lišća s podnih obloga. Metlu koju koristite za balkone i terase ipak nemojte koristiti i za čišćenje interijera.

Alat za uklanjanje korva: Ako vam korov uprorno raste u vrtu, alat koji ga uklanja će vam sigurno olakšati muke i pomoći vam da korov uklonite s korjenom.

Za održavanje površina

Gusto zelenilo je odlična pozadina za odmor tijekom dana ili ranu večeru u vrtu, ali kako bi trava i bilje izgledali savršeno, potrebno ju je održavati. Ovi alati će vam pri tome pomoći:

Kosilica: Danas ih je na tržištu puno, a one su intergalni dio održavanja travnjaka. Odaberite onu koja najviše odgovara vašim potrebana i olakšajte si posao održavanja.

Kako odabrati motornu kosilicu

Crijevo za vodu: Travi i cvijeću je potrebna voda i to često, a posao zalijevanja travnjaka ćete puno lakše obaviti ako imate dovoljno dugo crijevo kojim možete zaliti cijelu površinu.

Škare za vrtove: Ako je potrebno rubove travnjaka urediti, najlakše ćete to učiniti škarama koje služe upravo za tu svrhu.

Prozračivać travnjaka: Ovo tajno oružje za održavanje ukrasnih travnjaka jer će omogućiti prozračivanje travnjaka i dopustiti zraku i hranjivim tvarima da prodru do trave.

Za sadnju sjemena

Ako ste zamislili u svom vrtu svježe rajčice i krastvce, morate ih sami zasaditi. Osim dovoljno prostora za njih, potrebni su i određeni alati koji će vam pomoći da se vaš plan ostvari.

Lopatica: Radi se u osnovnom alatu koji je idealan za kopanje malih rupa u koje ćete staviti sjeme.

Lopata: Ona će poslužiti za rad na velikim površinama, ako želite premjestiti puno zemlje i mala vam lopatica ne može pomoći.

Vilica za vrt: Ona će vam poslužiti da uklonite korov, maknete višak zemlje ili poravnate površinu.

Za lakšu rezidbu

Koliko će vaša okućnica biti uredna ovisi i o tome koliko često uklanjate višak grana s vaših stabala. Ta navika neće samo utjecati na izgled vrta već ćete tako ukloniti grane koje nisu zdrave i dopsutiti novima da rastu.

Škare za vrt: Dobro će vam doći za uklanjje ocvalog cvijeća ili viška lišća i granćica.

Jurilica za laku košnju

Škare za rezidbu: Dovoljno su jaki da obrežu tvrde grane drveća i grmlja, ponekad debele i do dva centimetra.

Škare za grane: One imaju dovoljno dugu dršku kako biste lakše mogli dosegnuti i visoke grane.

Škare za živicu: Samo ime otkriva kako će vam poslužiti da se lakše obrežete ali i oblikujete svoju ukrasnu živicu.

Važno je odražvati alate kako bi dugo trajali

Ako se na njima nalazi zemlja, očisite alat nakon rada u vrtu. Sve vrste škara će s vremena na vrijeme zahtijevati da ih naoštirite, a to možete učiniti i sami.

Ne ostavljajte alat na hladnom i kišnom vremenu, pospremite ga u prostoriju koja je natrkivena. Ako nemate posebnu prostoriju za alat, dobro će poslužiti i kutije za pohranjivanje alata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice