Bez kategorije
Namještaj crvene boje
U željnom iščekivanju Božića i Nove godine, svi prostori tradicionalno su ukrašeni komplementarnom shemom crvene i zelene boje.

Naime, vjeruje se da odijevanje u ovu atraktivnu boju povodom novogodišnjeg slavlja donosi sreću i uspjeh tijekom cijele godine. Odakle dolazi tolika popularnost crvene, te što sve ona simbolizira? Slijedi nekoliko zanimljivosti o ovoj primarnoj boji.
Simbolika crvene
U Kini se važnost crvene boje povezuje sa starom legendom o stanovnicima jednog malog sela koji su se od zastrašujuće zvijeri spasili noseći crvenu odjeću. Iz tog razloga, svaki doček Nove godine u Kini popraćen je crvenim dekoracijama i odijevanjem u crvenu odjeću, kako bi se privuklo dobro i otjeralo zlo. Iz istog razloga, tradicionalna kineska vjenčanica također je crvene boje.

Osvrnimo se i na orijentalnu filozofiju uređenja interijera Feng Shui, koja kaže da je žarko-crvena boja veoma jang te povezana s energijom vatre i chi-energijom zapada. Stoga, unošenjem crvene boje u interijer smještanjem žarko-crvene vazu na stolić zapadno od sredine prostorije, ojačati će chi-energija povezana s romantikom i financijama. Jednak uspjeh donijeti će zapadni zid na koji je nanesena nježnija nijansa crvene boje.
U kromoterapiji, tj. liječenju bojama, crvena se koristi pri rješavanju problema sa cirkulacijom i reumatizmom, jer se smatra da podiže nivo adrenalina i tjelesnu temperaturu. Odjevni detalji u ovoj boji naročito se preporučuju za vrijeme hladnih zimskih mjeseci, ali i onda kada vam je potrebna dodatna energija.

Detalji i kombinacije
Jedan od trikova pri vizualnom zagrijavanju interijera je postavljanje crvenog tepiha koji će donijeti osjećaj topline i udobnosti, naročito u hladno zimsko doba. Budući da je crvena najenergičnija boja, pri uređenju i opremanju interijera najčešće se koristi samo u detaljima, a želite li neutralizirati njenu vatrenu energiju, u tome će vam pomoći siva, srebrna, plava ili bijela.
S druge strane, ako želite istaknuti vatrenost crvene boje – kombinirajte ju sa zelenom. Ova shema u kojoj se „suprotnosti privlače“ veoma je aktivna i stoga pogodna za prostore u kojima se boravi samo kraće vrijeme. Spoj primarnih boja – crvene i žute, također je vrlo energičan stoga se preporučuje njegova upotreba samo u detaljima. Govorimo li o odnosu sve tri primarne boje – hladnoća plave uvelike utišava toplinu vatrene crvene i sunčane žute, a upravo kombiniranjem navedene tri boje nastale su sve ostale boje spektra.

Zagasito-crvena posteljina donijeti će romantiku u spavaću sobu, dok će energične nijanse crvene boje djelovati stimulativno u dječjim sobama.
Što boje koje nam se sviđaju otkrivaju o našem karakteru? Crvena često upućuje na ambiciozne, energične, hrabre te pomalo nestrpljive osobe koje vole biti u centru pažnje. Međutim, postoji i negativan aspekt ove boje koji donosi ljutnju, agresiju i dominaciju, stoga se u starom Rimu crvena povezivala sa ratobornim Marsom.
Bez obzira sviđa li vam se ova snažna boja ili ne, ostaje činjenica da ona nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Uostalom, kao ni romantika zalaska sunca okupanog crvenim sjajem.
Tekst napisala: Danica Maričić, a.d’ i.
Bez kategorije
Zavirite u kubanski dom Ernesta Hemingwaya
Upravo je tamo Hemingway pronašao inspiraciju za svoja najcjenjenija djela.

U potrazi za zanimljivim domovima pronašli smo jedan za koji mnogi ne znaju da postoji, a mogu ga čak i posjetiti. Radi se o kući poznatog svjetskog pisca Ernesta Hemingwaya koji je veći dio svog života proveo upravo na ovom mjestu, na imanju u blizini kubanskog glavnog grada Havane.
Ljubav na prvi pogled
Hemingway se odmah prilikom prvog posjeta Kubi zaljubio u tu fascinantnu otočnu zemlju. Dane je provodio loveći ribu i upravo je na Kubi pronašao inspiraciju za pisanje svojih najpoznatijih djela poput ‘Starac i more’ i ‘Kome zvono zvoni’.
Neovisno o napetostima između Amerike i Kube, Kubanci su voljeli Hemingwaya pa su nakon smrti njegovu kuću pretvorili u muzej.
Ladanjska kuća u kolonijalnom stilu

Imanje Finca Vigía, nalazi se na brežuljku s kojeg se pruža prekrasan pogled. To je u stvari ladanjska seoska kuća dizajnirana u španjolskom kolonijalnom stilu s visokim stropovima, popločanim podovima i ogromnim dnevnim boravkom.

Dekor kuće danas uglavnom odražava ukuse Hemingwayeve četvrte i posljednje supruge Mary Welsh.

Unutrašnjost kuće gotovo je upravo onakva kakva ju je Hemingway napustio prije šezdeset godina, misleći da će se sigurno vratiti. Najviše u oko upadaju glave prepariranih egzotičnih životinja, poput antilope, gazele, bivola. Radi se o trofejima, životinjama koje je Hemingway ubio tijekom safarija u Africi.

Hemingway je bio veliki ljubitelj umjetnosti. Na putovanjima po Europi družio se s poznatim slikarima poput Picassa, Grisa, Miroa. Njihova djela pronašla su put do njegove kubanske kuće. Danas se tamo nalaze replike tih djela jer su originali nakon piščeve smrti pronašli drugi dom.

Većina soba u kući povezana je s dnevnim boravkom. Na njegovom istočnom kraju i niz kratki hodnik nalazi se glavna spavaća soba koja još nikada nije bila otvorena za javnost.
Nasuprot glavne spavaće sobe ispred dnevnog boravka nalazi se radna soba u kojoj je Hemingway pisao.

U skoro svakoj prostoriji kuće nalazile su se knjige. Tako i u kupaonici.

Blagovaonica je jedina soba u kući koja nema police za knjige ili stalke za časopise.

Nedaleko kuće nalazi se četverokatni toranj koji mu je supruga dala izgraditi kako bi mogao stvarati u miru. No, taj je prostor Hemingway rijetko koristio za rad.

Uz kuću se nalaze veliki bazen kao i brod kojeg je Hemingway nazvao ‘Pilar’.


Vrijedna ostavština
Na ovom imanju uvijek je bio cilj ugodno i nepretenciozno živjeti. Bez obzira na velike umjetnine koje sadrži, ili kopije, naslijeđe kuće je prije svega književno. Pisčeva zbrika je dugi niz godina djelovala kao kanal za suradnju i prijateljstvo između Kubanaca i Amerikanaca.
Finca Vigía jedini je živi muzej Ernesta Hemingwaya na svijetu koji uspijeva u svojoj misiji očuvanja sjećanja i duha svog vlasnika. Tamo još uvijek osjećate prisutnost velikog pisca.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
You must be logged in to post a comment Login