Povežimo se

Uradi sam

Ručno rađene furnir lampe

Lampe sa sjenilima od listova furnira stvaraju lijep ugođaj i smanjuju svjetlosno zagađenje.

Ambientalna rasvjeta čija svjetlost prolazi kroz organsku materiju

„Drvena sjenila imaju na neki način ulogu pretvaranja hladne LED svjetlosti u vrlo ugodnu i oku prihvatljivu svjetlost. Svjetlost ove vrste koja prolazi kroz organsku materiju, stvara u kući vrlo vrlo ugodnu atmosferu, čak nalik na peć ili nekakv kamin“, kazao nam je njihov dizajner i tvorac Luka Kovač iz Samobora.  Ovo je ambientalna rasvjeta koja će vam pružiti dovoljno svjetlosti, a da vas pritom neće opteretiti.

furnir-lampe-luka-kovac-dom-na-kvadrat

Luka Kovač fasciniranost prirodnim materijalima i zaljubljenost u rad rukama te kreativan rad općenito, pretočio je u dizajn rasvjetnih tijela pred dvije godine. Nakon što je godinama radio kao restaurator, u svojoj maloj kućnoj radionici počeo je proizvoditi lampe sa sjenilima od listova furnira. Neke u kombinaciji s postoljem od keramike, a neke u kombinaciji s drvom.

Prvu svjetiljku Luka je napravio za sebe, jer je htio rasvjetno djelo koje daje ujedno daje dovoljno svjetlosti i stvara kućni, topao ugođaj. Pokazao nam je kako napraviti najjednostavniji oblik furnir lampe.

Skica, nacrt i odabir materijala

Kaže kako je kod svakog dizajna važno početi sa skicom i poslije to razviti u nacrt sa mjerama.

„Svaka lampa sastoji se od baze, tijela i sjenila. Ja sam u ovom slučaju napravio nacrt baze, sjenila i tijela i to ćemo kombinirati u jedno rasvjetno tijelo“, objašnjava Luka.

Bitno je odabrati i materijale od kojih ćete lampu izraditi. „Za sjenilo odabrao sam javorov list furnira, za bazu odabrao sam hrast i za tijelo odabrao sam lipu. Razlog zbog kojeg sam odabrao javorov list je zbog njegove lijepe razvedenosti samih godova, hrast je dosta težak i masivan stoga je dobar za bazu, a samo tijelo od lipe, obzirom da je lipa vrlo lagano drvo, pogodna je za oblikovanje“, ističe Kovač.

prenosenje-nacrta-na-drvo

Također, odabrao je i kablove za struju lampe, rustikalnog dizjana kako bi se naglasila prirodnost samih materijala lampe.

Rezanje i šmirglanje

Vrlo važan korak je prenošenje nacrta na drvo. Krenuti treba od baze. Nakon toga, vrijeme je za rezanje. Luka je to napravio na stolarskom stroju, a može se napraviti i ubodnom pilom.

rezanje-dom-na-kvadrat

List furnira za sjenilo treba izrezati skalpelom, a dio baze lampe u koje će biti umetnuto tijelo, izbiti dlijetom i čekićem.  Nakon grube obrade, vrijeme je za brušenje.

Prije šmirglanja tijela lampe bitno je na njemu napraviti još utor kako bi sjenilo moglo stajati na mjestu.

Luka savjetuje, utor napravite multialatom.

šmirglanje-dom-na-kvadrat

Prije sastavljanja lampe, bitno je izbušiti rupice na tijelu. Dakle, konkretno četiri rupice kroz koje ćete provući kablove za struju. Svakako koristite borer veličine 10. I još treba na krajeve lista furnira staviti tanke letvice izrezane od dva, kako bi moglo sve sjesti u utor. Za ljepljenje tankih letvica koristite superljepilo.

Sastavljanje lampe

Prva faza sastavljanja je lijepljenje stalka sa bazom. Uzmite drvofix i u tankom sloju nanesite u utor na bazi. Nakon stavljanja ljepila, utaknite stalak u bazu lampe i pričekajte otprilike sat vremena da se osuši.

ljepljenje-lampe-dom-na-kadrat

Kad ste sigurni da je ljepilo dovoljno stegnulo, provucite kablove za struju kroz rupe na stalku. Krenite od gornje rupice. Ukoliko niste vični spajanju struje, najbolje da taj dio prepustite električaru ili prijatelju koji se u to razumije. Na kraju list furnira umetnite u utore na stalku.

Za izradu ove jednostavne lampe od prirodnih materijala bit će vam potreban jedan dan, a ugođaj koji pruža njena svjetlost opuštat će vas godinama.

funira-lampa-luka-kovac-dom-na-kvadrat
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja

Sigurnost hrane bi uvijek trebala biti prioritet

Vrijeme je idealno za roštiljanje, ali prije nego stavite prvu hranu na njega, potrebno ga je dobro očistiti.

Iako će vrućina vatre vjerojatno ubiti većinu bakterija, ako želite biti sigurni da je vaš roštilj potpuno siguran za korištenje, važno je ipak malo više vremena uložiti u čišćenje. Tako ćete izbjeći i moguće trovanje hranom. Američka vladina Agencija za hranu zna kako se pravilno čisti roštilj – evo što biste trebali napraviti.

Čišćenje i pranje roštilja

Zanimljivo da stručnjaci smatraju kako je ručno pranje roštilja najbolji način čišćenja, što je dobra vijest za sve koji u tom poslu oduvijek uživaju. Kako biste to napravili kako treba, potrebno je ostrugati najtvrdokorniju prljavštinu jakom četkom, najbolje dok je rešetka još vruća, postoje one napravljene posebno za roštilje.

Roštilj prilagođen vašem stilu života – pronađite ga u Lesnini

Sad možete koristiti otopine za pranje i toplu vodu kako biste uklonili ostatke prljavštine, a ako tako niste uspjeli sve očistiti kako treba, možda biste trebali nabaviti sredstava za pranje roštilja.

Isperite i sve dobro obrisati suhom krpom kako biste spriječili hrđanje. Jednom kad je sve suho, na krpu nakapajte malo ulja i premažite rešetke kako biste ih dodatno zaštitili.

Zapalite vatru

Ako mislite da vrućina može uništiti većinu bakterija koja se nalazi na rešetkama roštilja, dobra je vijest da ste u pravu. Ako je rešetka prevelika za pomicanje i pranje, zapalite vatru i tako uništite prljavštinu.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Ako imate plinski roštilj, upalite jaki plamen i pustite tako 15 minuta. Ako koristite ugljen, najbolji način za čišćenje je da pričekate prvo korištenje, a prije nego na njega stavite meso i povrće, dobro očistite sve izgorene ostatke s rešetke. Tvrdokornih masnoća se možete riješiti i pomoću glavice luka kojom ćete ih protrljati, a on će ih razgraditi.

Radni stol

Ako govorimo o higijeni i sigurnosti hrane, čišćenje roštilja je samo dio posla.

“Studije pokazuju da su radni stolovi koji stoje uz roštilj omiljeno mjesto bakterija, pa čak i ako izgledaju čisto, vi ih ipak operite antibakterijskim sredstvom prije pripreme hrane, ali i nakon – posebno ako ste na njemu držali sirovo meso”; navodi dr. Lisa Ackerley

Pribor

Koji god način odabrali za čišćenje roštilja, važno je da imate sav potreban pribor. Nabavite žičanu četku koja će vam dugo služiti, iako su posljednjih godina na lošem glasu jer postoji rizik od pucanja žice koja bi mogla završiti i u hrani pa budite oprezni. Umjesto nje se možete poslužiti i kuglicom koju ćete napraviti od folije i tako se riješiti prljavština s rešetke roštilja.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Ne trebate pomoć, samo se dobro pripremite i osvježite boju na stopu sami

Ako ste odlučili sami bojati zidove i strop vam se čini kao velika prepreka, bez panike. Uz prave savjete možete odlično i samo obaviti taj posao. Bilo da ste odlučili strop obojiti u bijelo ili neku vama dragu boju, morate znati kako uspješno zadatak i dovršiti.

Pripremite strop i procijenite štetu

Stručnjaci savjetuju da bi prvi korak trebao biti zaštita zidova – ljepljivom trakom obložite rubove zida. Maknite kutiju za ventilaciju ako se nalazi na stropu kako boja ne bi kapala s nje na pod. Ako se na stropu nalaze rupe, zagladite ih glet masom, a ako primijetite mokru mrlju, premažite ju zaštitnim sredstvom. Naravno, prije svega je važno znati odakle je vlaga došla te sanirati to mjesto kako biste problem u potpunosti riješili.

Vlaga je uzrok plijesni, evo kako je ukloniti

Pripremite strop za boju

Ako samo želite osvježiti prostor svježom bojom, a nije vam plan popravljati nepravilnosti, prvo ostružite staru boju i zaštitite površinu sredstvom za impregnaciju zidova. Nakon što je strop čist i zaštićen, možete krenuti s bojanjem.

Bojanje stropa

Nakon pripreme, spremni ste za bojanje zida. Savjet je da koristite četku ili valjak za kutove te se prvo pozabavite tim dijelom stropa. Kada ste gotovi, uzmite veći valjak, umočite ga u kantu s bojom, dobro ocijedite na mrežici koju ste stavili u kantu i krenite bojati – od rubova prema unutrašnjosti, dok cijeli strop nije pokriven bojom. Ako je potrebna i druga ruka boje, pričekajte da se prvi sloj osuši te ponovite isti postupak.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Ljepljivu traku uklonite dok je boja još svježa i pustite da se sve osuši.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice