Povežimo se

Dizajn i trendovi

Dizajnerski stan od 120 kvadrata – moderan i funkcionalan

Kažu da uređenje većih stanova i nije toliki problem. Međutim, oni mogu biti uređeni dobro ili vrhunski. Zavirite u jedan vrhunski uređeni.

Već na samom ulazu u ovaj dizajnerski stan imate dojam zaokruženosti prostora. Bijela boja i detalji drvenog dekora prostiru se kroz cijeli interijer. Vlasnici su pred dizajnericu stavili sljedeći zadatak – stan u kojem je kuhinja povezana s blagovaonicom i dnevnom sobom, kvalitetni materijali i što više prostora za spremanje stvari.

Dnevni boravak

dnevni-boravak-stan-petrova-domnakvadrat

Kamin dominira dnevnim boravkom, a s njegove lijeve i desne strane našlo se mjesta za jedine otvorene police u stanu. Nakon dugog promišljanja za njegovu oblogu odabrane su keramičke pločice velikih dimenzija u imitaciji mramora. Osim što se pločice slažu sa sjedećom garniturom u prostoru, daju mu i određenu dozu luksuza.

Kamini ponovno vladaju interijerima
tepih-bijeli-klub-stolić-domnakvadrat

Dizajnerica interijera Andreja Pažić istaknula je kako su vlasnici stana bili uključeni u osmišljavanje svog doma. Tako su sami osmislili i dizajnirali tepih u dnevnom boravku.

Kuhinja

bijelo-drvena-kuhinja-mramor-otok-stan-petrova-domnakvadrat

Kuhinja je poprilično neutralna, s ponavljajućim drvenim dekorom na njoj. Ima puno praktičnih spremišta koja se ne nameću jer su skrivena iza bijelih vrata. U njoj se ponavlja detalj mramora, ovoga puta u bijeloj varijanti.

Gostinjski dio stana

gostinjska-spavaća-soba-tapeta-domnakvadrat

Iz dnevnog se boravka ulazi u gostinjski dio stana koji podsjeća na hotelsku sobu. Namještaj je rađen po mjeri, a na noćne ormariće je stavljena indirektna rasvjeta za bolji ugođaj. Na zid iznad kreveta postavljena je tapeta cvjetnog motiva. Ova soba ima još walk in garderobu te samostalnu kupaonicu.

Privatni dio stana

dječja-spavaća-soba-tapeta-domnakvadrat

U privatnom dijelu stana nalazi se dječja soba. Želja klijenata bila je da prostor bude veseo i prilagođen tom uzrastu. Tako je odabrana vesela tapeta, a s druge strane je niz ugradbenih ormara kako bi se prostor što bolje iskoristio.

glavna-spavaća-soba-kožno-uzglavlje-domnakvadrat

Roditeljska je soba izduženog tlocrta, pa nije bilo jednostavno osmisliti je. Ona je uređena tako da je krevet postavljen uz centralni dio zida, a sa obje strane su stavljeni ormari. Iznad kreveta napravljen je tzv. most, te dio za odlaganje.

Hodnik

hodnik-bijeli-ormari-stan-petrova-domnakvadrat

Spremišni je prostor bio vrlo važan vlasnicima, pa njime obiluju ne samo spavaće sobe, već i ulazni hodnik. Birali su materijal na kojem se ne vide otisci prstiju.

Kupaonica

gostinjski-wc-stan-petrova-domnakvadrat

Za jedan se dio ovog modernog doma posebno tražila luksuzna nota. Luksuzan izgled kupaonice postignut je odabirom pločica. One su diktirale uređenje ostatka kupaonice pa su odabrane jednostavne sanitarije. Walk in tuš se radio po mjeri.

Dizajnerica se malo poigrala i rasvjetom te je ugradila u spušteni strop.  Osim ove dvije kupaonice, u stanu postoji i još jedan odvojeni wc za goste, tako da gužve u tim dijelovima doma ne bi trebalo biti.

Oglas

Dizajn i trendovi

Želite dizajnirati bezvremensku kupaonicu i kuhinju? Slijedite ove savjete stručnjaka

Ako vam cilj nije pratiti trend nego dugo uživati u prostoru, evo kako to postići

U dizajnu interijera, kao i u modi, trendovi se mijenjaju iz dana u dan. Ipak, kupovina novog sudopera puno je skuplja od kupovine novih traperica, a uz svaka renovacija oduzima puno vremena i energije. Tko ustvari želi svakih par godina renovirati kuhinju ili kupaonicu?…
Možda su za te brze promjene krive društvene mreže na kojima se stalno nude novi proizvodi, novog dizajna koje će svatko od nas poželjeti u svom domu.

Dizajnerica i vlasnica studija Seiders, Emily Seiders navodi kako je jako teško danas izbjeći nametanje trendova, iako se često radi o stvarima koje smo već puno puta vidjeli. Trebamo li mijenjati radne ploče ili namještaj svakih par godina?

Vjerojatno ne, a slijepo praćenje trendova može voditi i do potpuno neoriginalno namještenog prostora. Seider ističe kako joj se čini da danas svaki dom nalikuje onom drugom, što je u konačnici dosadno.

Razlog više zašto vaše odluke pri uređenju moraju biti “održive” i prosto biste trebali urediti tako da zadovoljava vaš ukus i potrebe barem jedno desetljeće. Ali kako to postići? Evo što kažu stručnjaci.

Fokus na funkcionalnosti

Znate što je uvijek u modi? Pametno uređenje. To posebno vrijedi za kuhinje u kojima provodimo najviše vremena. Bivši direktor kreativnih poslova za Ralph Lauren, Alfredo Paredes ističe kako je kod uređenja kuhinje najvažnije da prostor bude jednostavan za korištenje. Njegov je savjet da prije uređenja dobro razmislite o tome što želite i da vizualizirate prostor i vašu obitelj u njemu.

Interijer koji odiše osobnošću njegovih vlasnika

Koliko kuhate, je li vam lakše funkcionirati u prostoru koji ima otok ili prostor slobodan za kretanje. Treba li vam veliki ili mali sudoper? Isto se odnosi i na kupaonice – trebate li jedan ili dva umivaonika? Volite li svijetle ili tamne površine? Sve su to faktori s kojima se proces uređenja započinje.

Odaberite prirodne materijale

Umjesto pločica koje se izrađuju strojevi, odaberite prirodne materijale koji će stvoriti bezvremenski izgled i teško da će ikad prestati biti moderni.

Drvo, mramor, terakota u kombinaciji s bakrom ili steatitom uvijek će biti moderne kombinacije, ističe dizajnerica Emily Barry te dodaje kako ništa ne može zamijeniti imperfekcije ručno izrađene keramike koja sigurno prostoru daje karakter. Ako dodate kožne stolice ili postavite drvene podove u kuhinji, ne morate se bojati trendova.

Spoj starog i novog

Ako želite potpuno modernu kupaonicu ili tradicionalnu kuhinju, imajte na umu da će jedan od tih stilova u nekom trenu izaći iz mode. Ali ako kombinirate tradicionalne elemente s modernima, vaš prostor će odolijevati vremenu i trendovima. Jedan antikni detalj u modernom prostoru će učiniti puno.

Kupite ono što volite

Najvažnije je da prostor uredite tako da bude ugodan vašem oku, a ne društvenim mrežama. Uložite u materijale koji su vama lijepi, a ako je crvena vaša omiljena boja, uklopite je u prostor i neka vas ne ometaju fotografije neutralno uređenog prostora koji hit tik-toku. Prostor u kojem boraviti prije svega mora biti ugodan vama, a ne prijateljima i susjedima.

Lijepe i kvalitetne: Kvarcne radne ploče u vašoj kuhinji

Iskoriste neutralnu paletu boja

Bez obzira koliko je pažnje uloženo u uređenje, vaš će se ukus promijeniti, zato je pametno koristiti neutralne nijanse. Primjer su pločice u kuhinji koje je teško mijenjati, pa ako vam dosadi dizajn, lako možete promijeniti vanjske elemente ili ukrase, a pločice neutralne boje će lako podnositi takve promjene.

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Minimalistički stil uređenje interijera

Minimalistički stil uređenja interijera inspiraciju pronalazi u estetici dalekog Istoka, osobito Japana. On njeguje jednostavnost i ima nekoliko osnovnih principa. 

Jedna od važnih karakteristika minimalističkog stila uređenja je nedostatak dekoracija. Točnije rečeno, ako i ima detalja onda su oni u vrlo kontroliranoj količini, to se radi o jednom do dva predmeta. Nemojte se plašiti takvih prostora, mislim da baš nedostatak dekoracija je nešto što vas navodi na razmišljanje. Ta praznina, ta pauza koju minimalizam ima je nešto što daje napetost prostoru. U ostalom, kao i u najpoznatijem dijelu japanske književnosti i poezije, Haiku pjesme govore koje su sklop vrlo kratkih rečenica kojima definirate esenciju života. Japanska poezija, taj Haiku, uvijek ima u svojoj konstrukciji određenu pauzu. Vi sa pauzom u recitiranju takve poezije definirate vrhunac i definirate rješenje, na istom principu funkcionira i estetika minimalističkog stila uređenja, ispričala je Sunčica Mastelić Ivić dipl. ing. arh.

Multi funkcionalnost – važan element minimalizma

Minimalizam potiče pohranjivanje uspomena u srce i time omogućuje oslobađanje prostora od nepotrebnih stvari. 

Ne smijemo zaboraviti važan element minimalističkog stila uređenja interijera funkcionalnost i da podcrtam, multi funkcionalnost. To znači da minimalistički stil voli prostore, oblike, predmete koji imaju višeznačno korištenje. Evo, jedan jednostavni primjer. U minimalističkom stilu interijera ormar postaje zid, zid postaje ormar. To znači da ćete predmete koje koristite, staviti, sakriti, odložiti u ormar. Taj ormar ujedno može biti dobra pregrada između dva prostora, dodala je Mastelić Ivić. 

Nedostatak dekoracija u prostoru omogućuje uživanje u ljepoti površina, materijala i tekstura. 

Ujednačena skala boja bez jakih dekoracija na tkaninama

Minimalizam ne mora određivati jesu li materijali prirodni ili su imitacija, što više, vrlo vjerna i fina imitacija. Dakle, vi možete koristiti prave drvene furnire, isto tako možete koristiti i imitacije furnira drvenih, možete imati pravu kožu, kao tapecirung materijal za sofe i fotelje, a isto tako da koža može biti eko koža, umjetna koža koja će biti fino obrađena i sa svojom teksturom, bojom, dizajnom će davati onaj pravi moment koji trebamo, rekla je Mastelić Ivić. 

Minimalistički stil uređenja interijera ne trpi jake dekoracije na tkaninama, a skala boja mora biti ujednačena, bez obzira radi li se o svijetlim ili tamnim tonovima. 

Kako je minimalistički stil zavodljiv na jedan vrlo spor način očekuje se da su svi elementi međusobno jako usklađeni i da prostor teče. Da nemate velikih skokova, jakih akcenata, čak i kad imate pauzu, ona nije šokantna i to znači da ćete morati uskladiti elemente sa njihovom teksturom, bojom, tonalitetom, volumenom i načinom kako su organizirani u prostoru, dodala je. 

Filozofija dalekog istoka

Mogli bismo reći da je namještaj dalekog istoka nizak, što proističe iz kulture hrane, funkcioniranja unutrašnjeg prostora i vanjskog prostora, kretanja kroz prostor i naravno da minimalistički namještaj u dobrom dijelu zna biti nizak. Minimalizam nije princip života dalekog istoka prihvatio u svoje oblikovanje, međutim, mogli bismo reći da kod jako velikih, voluminoznih komada namještaja poput sofa, se primjećuje ta usmjerenost prema tlu i primjećujem da namještaj koji je jako voluminozan da je obično i nizak, objasnila je Mastelić Ivić. 

Posebna pažnja rasvjeti

Minimalistički stil uređenja voli puno prirodnog svjetla i specifično postavljenu rasvjetu. 

Naravno da sa rasvjetom ćete obratiti pažnju na površine za koje želite da se posebno osvijetle. Sa rasvjetom morate kreirati atmosferu. Ipak minimalistički stil nije hladan, to mora biti zadatak rasvjete koja mora utopliti prostor. Znači da ga nećete osvijetliti na način da on bljesne nego da fokusirano se označe predmeti koji su bitni, rekla je Mastelić Ivić. 

Haiku poezija prožeta je zenom, baš kao i ovaj stil uređenja interijera koji potiče na uživanje u jednostavnosti. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice