Povežimo se

Uradi sam

Koronavirus i dezinficijens

Učestalo pranje i dezinficiranje ruku i površina koje dodirujemo od presudne je važnosti

Spriječiti širenje novog koronavirusa misija je svih zemalja u ovome trenutku. No, za najučinkovitiju prevenciju oboljenja svatko može dati svoj doprinos. Osim socijalnog distanciranja, važno je voditi računa o osobnoj higijeni. Učestalo pranje i dezinficiranje ruku i površina koje dodirujemo od presudne je važnosti. Dezinficijens je postao jedan od najtraženijih artikala u svijetu što je posljedično dovelo do njegove nestašice.

pranje-ruku-dezinfekcija-koronavirus-domnakvadrat
FOTO: DOMnaKVADRAT

Dezinficijens

Dezinficijens u nelaboratorijskim uvjetima možete izraditi i sami. Proces je vrlo jednostavan, no trebat će vam alkohol i to 70%-tni. Njega možete dobiti razvodnjavanjem 96% alkohola u omjeru 7:3 (7 dijelova alkohola i 3 dijela vode).

Recept za dezinficijens u spreju

  • 350 mililitara 96% alkohola
  • 150 mililitara destilirane vode
  • 30 kapi eteričnog ulja čajevca

Recept za dezinficijens u gelu

  • 200 mililitara 70% alkohola
  • 100 mililitara gela aloje vere
  • 30 kapi eteričnog ulja čajevca

I u nedostatku alkohola, koji ima ključno antivirusno djelovanje, treba održavati higijenu doma. Donosimo vam recept za prirodno sredstvo za čišćenje na bazi octa i sode bikarbone.

  • 1/2 litre alkoholnog octa
  • 1 žlica sode bikarbone
  • 1 žlica limunske kiseline
  • 30 kapi eteričnog ulja eukaliptusa ili čajevca

Kod izrade ove kombinacije nosite zaštitne rukavice da sredstvo ne bi iziritiralo kožu zbog reakcije kiseline i lužine. Eterična ulja se ne dodaju u velikim postotcima. Ona sačinjavaju 0.5 do 1 posto proizvoda, no imaju dodatno antimikrobno, antibakterijsko i antivirusno djelovanje.

Pravilna uporaba dezinficijensa

Dezinficijens za ruke ne može zamijeniti pranje ruku. On se koristi kao dopuna pranju ili u slučajevima kada niste u mogućnosti oprati ruke. Ruke se moraju prati najmanje 20 sekundi prema uputama HZJZ.

Dezinficijens u spreju ne bi trebalo sprejati direktno na površine da se virus ne rasprši. Može ga se nanijeti i na ubrus ili krpu te istrljati po predmetima. Nikako ne treba zaboraviti na utičnice, slavine, kvake na vratima, mobilne uređaje i sve ostale predmete koji su često u uporabi. Čuvajte svoje zdravlje i zdravlje svojih najmilijih. Ako ne radite ili radite od doma, ostanite doma!

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Ne trebate pomoć, samo se dobro pripremite i osvježite boju na stopu sami

Ako ste odlučili sami bojati zidove i strop vam se čini kao velika prepreka, bez panike. Uz prave savjete možete odlično i samo obaviti taj posao. Bilo da ste odlučili strop obojiti u bijelo ili neku vama dragu boju, morate znati kako uspješno zadatak i dovršiti.

Pripremite strop i procijenite štetu

Stručnjaci savjetuju da bi prvi korak trebao biti zaštita zidova – ljepljivom trakom obložite rubove zida. Maknite kutiju za ventilaciju ako se nalazi na stropu kako boja ne bi kapala s nje na pod. Ako se na stropu nalaze rupe, zagladite ih glet masom, a ako primijetite mokru mrlju, premažite ju zaštitnim sredstvom. Naravno, prije svega je važno znati odakle je vlaga došla te sanirati to mjesto kako biste problem u potpunosti riješili.

Vlaga je uzrok plijesni, evo kako je ukloniti

Pripremite strop za boju

Ako samo želite osvježiti prostor svježom bojom, a nije vam plan popravljati nepravilnosti, prvo ostružite staru boju i zaštitite površinu sredstvom za impregnaciju zidova. Nakon što je strop čist i zaštićen, možete krenuti s bojanjem.

Bojanje stropa

Nakon pripreme, spremni ste za bojanje zida. Savjet je da koristite četku ili valjak za kutove te se prvo pozabavite tim dijelom stropa. Kada ste gotovi, uzmite veći valjak, umočite ga u kantu s bojom, dobro ocijedite na mrežici koju ste stavili u kantu i krenite bojati – od rubova prema unutrašnjosti, dok cijeli strop nije pokriven bojom. Ako je potrebna i druga ruka boje, pričekajte da se prvi sloj osuši te ponovite isti postupak.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Ljepljivu traku uklonite dok je boja još svježa i pustite da se sve osuši.

Nastavite čitati

Uradi sam

Što je potrebno za izradu terarija i koje biljke u njega staviti?  

Terarij je trenutno je veliki hit u uređenju interijera, doznajemo kako ga napraviti

 Biljke će uvijek poslužiti kao ukras domu, a kao i svaki element u uređenju interijera, svake godine se javljaju novi trendovi – ove je godine to terarij.

Što je terarij za biljke?

Iako su nam već dugo poznati kao ukras doma, oni su se ove godine vratili su se na velika vrata, smatraju stručnjaci za hortikulturu Sveučilišta u Pennsylvaniji. Ovi minijaturni ekosistemi mogu sadržavati razne grupe biljaka, što znači da se možete igrati dok slažete svoj terarij.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Kako napraviti terarij?

Kada odaberete u što ćete saditi svoje biljke, potrebno je dodavati sastojke uvijek istim redoslijedom:

Sloj pijeska
Sloj sitnog kamenja
Sloj hortikulturnog ugljena
Sloj zemlje
Biljke

Važno je odabrati biljke koje neće brzo prerasti posudu, a evo koje je najbolje odabrati:

Zračne biljke

Tilandsije, poznatije pod nazivom zračne biljke, apsolutna su senzacija koja je svojim atraktivnim izgledom i jednostavnim održavanjem brzo osvojila svijet. Radi se o biljkama koje apsorbiraju vlagu iz zraka i ne zahtijevaju stalnu brigu. Tilandsije su apsolutno dobar ukras i pogotovo u kombinaciji s nekim zanimljivim stalkom i zanimljivo izloženi na neki način mogu stvarno izgledati kao male skulpturice.

Ukrasna šparoga

Ukrasna šparoga karakteristična je po sitnim igličastim listovima zelene boje, danas je jako popularna biljka, a do nas je stigla iz Afrike. Odlična je podloga za druge biljke koje možete saditi oko nje.

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

Paprat (Nephrolepis cordifolia)

Svi se stručnjaci za bilje slažu kako je ovo odličan izbor jer se radi o kompaktnoj biljci koja ima ugodan miris citrusa. Važno je da je tlo vlažno i da nije direktno izložena suncu.

Drvo žada – biljka srećonoša

Malo je sobnih biljaka tako popularno kao biljka žad i to s dobrim razlogom. Ovaj brzorastući sukulenti nevjerojatno je jednostavan za njegu, a njegovi sjajni zeleni listovi dodaju dašak elegancije svakom prostoru. Osim toga, vjeruje se da biljka žad donosi sreću i blagostanje onima koji se o njoj brinu

Jastučasta mahovina (Lycopodiopsida)

Poznata je po svojoj ljepoti i nalazi se često u terariju, krase ju puni listovi u obliku jastuka i predivna zelena boja. Stručnjaci je smatraju kraljicom minijaturnog travnjaka. Ona će zaokružiti dojam ako je kombinirate s drugim biljkama.

Redovno  špricati vodom jer voli vlagu, a odlično će se snaći u zatvorenom terariju.

Fitonija

Na prirodnim staništima ona je pokrivačica tla, a jako će joj odgovarati uvjeti u terariju. Ne voli direktno sunce i odlično uspijeva kada je okružena drugim biljkama.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice