Bez kategorije
Suhi zrak u zimskim mjesecima je štetan za zdravlje
Zdravlje je na prvom mjestu. Tijekom zimskog razdoblja zrak u prostorijama je iznimno suh, pa su ovlaživači zraka dobrodošli u svakom domu i uredu.

Živjeti modernim načinom života znači provoditi i do 90% vremena u zatvorenim prostorima gdje je kvaliteta zraka najgora. Osim što je u takvim prostorima izrazito visoka koncentracija čestica prašine, duhanskog dima i ostalih nečistoća, situacija se dodatno pogoršava zimi kada uključimo grijanje.
Svi želimo zimi uživati u toplini vlastitog doma, ali kada grijemo zrak on postaje suviše suh i žedan. Uslijed toga zrak nastoji poput spužve upiti vlagu iz svih predmeta s kojima je u kontaktu, pa tako i iz našeg tijela. Kada je koža izložena utjecaju suhog zraka ona se prekomjerno suši i dolazi do pojave svrbeži, iritacije a nerijetko i do crvenila kože.
Dodatan problem izloženosti suhom zraku je pojava infekcija gornjih dišnih puteva uslijed isušene sluznice, potom pojava žarenja u očima, glavobolje, umora i iscrpljenosti. Utjecaju suhog zraka nije pošteđen niti drveni namještaj, parketi, glazbala, umjetnine i ostali predmeti izrađeni od drva.
Pravilno ovlaživanje zraka
Ukoliko želite izbjeći navedene probleme, uz temperaturu, potrebno je početi voditi brigu i o vlažnosti zraka. Za početak, dovoljno je kupiti digitalni mjerač vlažnosti zraka tzv. higrometar i njime kontrolirati relativnu vlažnost zraka. Stručnjaci preporučuju idealnu vlažnost zraka od 40 do 60%. Tada se osjećamo najbolje, a tada je vlažnost zraka optimalna i za kućne ljubimce, biljke, drveni namještaj i sl.

Često imamo krive predrasude glede otvaranja prozora i provjetravanja zimi. To je svakako potrebno činiti zbog provjetravanja i opskrbe kisikom. No često to činimo i kada nam je zrak suh pa ga želimo ovlažiti dovođenjem vanjskog svježeg zraka. Pritom nismo svjesni činjenice da hladan zrak ne može sadržavati mnogo vlage i da je u stvari suh iako se nama čini da je vlažan. Kada tako hladan i suh zrak pustimo u zagrijanu prostoriju, situacija se dodatno pogorša i zrak dodatno sušimo umjesto da ga ovlažujemo. To također jednostavno možemo provjeriti higrometrom.

Zbog svega navedenog izrazito je važno dodatno ovlaživati zrak tijekom zimskih mjeseci. Često stavljamo posude s vodom po radijatorima, ali to nije dovoljno za pravilno ovlaživanje. Voda stoji i po nekoliko dana u tim posudama, a temperatura vode u tim posudama pogoduje razvoju opasnih mikroorganizama.
Želimo li pravilno ovlaživati zrak potrebno je koristiti uređaje za ovlaživanje zraka koji imaju dostatan kapacitet da zadovolje potrebe vašeg životnog ili radnog prostora. Prilikom odabira ovlaživača zraka potrebno je prije svega izračunati potreban kapacitet ovlaživanja na način da je za svakih 50m2 površine (standardne visine 2.5 m) potrebno otprilike 3dcl vode u sat vremena. Ukoliko je riječ o većem stanu ili kući, jedan ovlaživač neće biti dovoljan čak i da zadovoljava svojim kapacitetom jer se vlaga neće moći brzo širiti u druge prostorije, pa je u tom slučaju pametnije staviti nekoliko slabijih ovlaživača.
GDJE NABAVITI KVALITETNE OVLAŽIVAČE ZRAKA?
Nucleus centar za mikroklimu iz Zagreba, Mošćenička 15, zastupnik je svjetski poznatih marki ovlaživača AIR-O-SWISS i BONECO i ima najbogatiju ponudu ovlaživača u RH. Na spomenutoj adresi ili na web stranici www.mikroklima.com.hr možete dobiti stručan savjet oko izbora ovlaživača, odabiru najprikladnije tehnologije ovlaživanja, načina održavanja i odgovore na sva vaša pitanja.
mikroklima.com.hr
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login