Bez kategorije
Kako obnoviti parket (brušenje, lakiranje i bojanje parketa)
Iako se parket smatra jednim od dugovječnijih podnih obloga, kao i svaki materijal s godinama se ošteti i izgubi sjaj. Ako ne želite kompletnu promjenu, restauracija starih parketa je dobar izbor.

Važno je da posao povjerite stručnoj osobi, koja će strpljivo i profesionalno vratiti prvobitan izgled vaših parketa.
Lakiranje slijedi nakon postupka brušenja, a kvalitetno odrađeno daje estetski dojam vašim parketima. Prije nanošenja laka potrebno je ukloniti sve nečistoće s površine. Kad se jednom nanese lak, a na parketu ostanu nečistoće ne postoji mogućnost naknadnog uklanjanja. Zbog toga je takvom postupku potrebna potpuna posvećenost i koncentracija.
Ekološki najprihvatljiviji su vodeni lakovi koji nadopunjuju prirodnost drveta. Postupak započinjemo temeljnim lakom koji je odabran prema vrsti drveta koji lakiramo, te nakon sušenja parket premazujemo s 2- 3 sloja laka. Odabirom kvalitetnih proizvoda, odabiremo trajnost i čvrstoću.

Bojanje (bajcanje) parketa vratit će ljepotu vašim podnim oblogama, a željeni ton boje možete odabrati u širokoj paleti ovisno o odabiru proizvođača. Na raspolaganju su vam sve boje prirodnog drveta: hrast, trešnja, jelovina, mahagonija, bukva, tikovina… Način na koji su parketi obrađeni, vrsta drva, vrsta boje; sve su to faktori koji mogu utjecati na boju površine.
Vrste boja koje se koriste su: uljane, alkoholne, vodene i nitro boje (bajcevi), a dodatno se još razlikuje prema načinu primjene i proizvođaču. Mogu se nanositi kistom, špricanjem, spužvom, valjkom… Postoji mogućnost pojave mrlja i neravnomjerne obojenosti, zato je važno imati parketara od povjerenja koji će pravilnom i kvalitetnom pripremom postići maksimum.
Izvor: DECKING PARKETI
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login