Povežimo se

Lampe s nevidljivim izvorom svjetlosti

Stefan Diez je osmislio seriju lampi s nevidljivim izvorom svjetlosti.

Stefan Diez je u suradnji sa brandom Vibia proizveo seriju staklenih lampi sa urezanim uzorcima i rubovima koji isijavaju svjetlost na sasvim poseban način. Serijom se istražuju mogućnosti provoda svjetlosti kroz staklo. Svaka lampa ima led traku koja raspršuje svjetlo kroz stakleni raspršivač. Svjetlo ulazi u rubove stakla i urezbarene uzorke.

izvor : dezeen

Projekt je započet istraživanjem veze svijetlosti i transparencije. Diez testira provodljivost svjetlosti kroz različite materijale kao papir, PVC, akrilne materijale i staklo. Staklo je pokazalo najviše reflektirajućih svojstva „Svjetlost provedena kroz staklo je nevidljiva, isijavaju samo rubovi.“

izvor : dezeen

Prva ispitivana forma je tanak disk u funkciji zidne svjetiljke. „ U slučaju ove zidne svjetiljke, kvaliteta materijala i oblik ju vraćaju arhaičnom imaginariju.“ Tanka crna led traka uvučena u disk proizvodi svjetlo koje prolazi kroz staklo i rubove, stvarajući halogeni sjaj koji se reflektira na zid.

izvor : dezeen

Nakon stvaranja zidne svjetiljke, Diez i VIbia razvili su niz stolnih i visećih lampi. Izvor svjetlosti je u svakoj varijaciji isti. U slučaju stolni svjetiljki, svjetlo proizlazi iz uzoraka urezanih u cilindrične staklene difuzore.

izvor : dezeen

Diez nije prvi tko je osmislio rasvjetna tijela ove vrste. Početkom ove godine novi dizajn Yabu Pushelberg proizveo je kolekciju kristalne rasvjete u suradnji sa češkim proizvođačem stakla Lasvit. Radi se o vitkim cilindričnim svjetiljkama sa ručno urezanim vertikalnim crtama koje hvataju svjetlost od skrivenih LED izvora unutar spojnih točaka mjedene svjetiljke.

izvor : dezeen

Diez, koji je radio kao asistent Richardu Sapperu i Konstantinu Grcicu, je otvorio svoj studio u Munichu 2003. godine. Surađivao je s nekoliko brandova, dizajnirao stolce za njemačku tvrtku namještaja e15 i uredski namještaj za Hay.

 

izvor : dezeen

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Dom na kvadrat online

Sezona 18 epizoda 31

Nastavite čitati

Kuće

Interijer koji odiše osobnošću njegovih vlasnika

U srcu predivnog krajolika nedaleko Samobora, nalazi se suvremena kuća od 125 kvadratnih metara koja je dom iz snova za jednu obitelj. Oni su nekadašnju zapuštenu klet pretvorili u svoj epicentar mira, topline i udobnosti. 

Našli smo tu jednu staru klet koja je što se tiče konstrukcije bila u odličnom stanju. Znači nije imala fasadu, ali je imala armirano-betonske serklaže u kutevima i u biti smo prepoznali taj potencijal budući da nije imala susjede. Nalazila se baš u gustoj prirodi, rekla je Larisa Čišić, dipl. ing. arh. 

Prozor kao statement

Prva velika intervencija bila je probijanje prozora u prostoriji otvorenog tlocrta u kojem se nalazi kuhinja, dnevni boravak i blagovaonica. 

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Prozor je neki statement ove kuće. On nije postojao kad smo kuću našli. Radilo se u biti o jednom malom dvokrilnom prozoru koji je imao parapet. Moja neka projektantska odluka je bila da ukinemo parapet, ovaj komad zida od samog prozora do poda, tako da kad stojiš na rubu prozora u biti imaš osjećaj kao da možeš zakoračiti u prirodu i u krošnje, objasnila je Čišić. 

Polica za knjige, prostor za pohranu, a zapravo – stepenice!

Druga veća intervencija bio je multifunkcionalni zid. 

To su stepenice koje su u biti zakamuflirane svojom funkcijom ugradbenog ormara na koji je montirana televizija, a ispod nje je taj prostor za pohranu stvari, a s bočne strane, u samoj širini stubišta su spremišta tj. police za knjige. On završava jednim mostom koji vodi do potkrovlja tj. do galerije koju koristimo za spavanje. 

Balkon kao na brodu

Balkon je postojao u zatečenom stanju. Imao je neke malo ružnije zastarjele keramičke pločice na podu. To su kao montažne kocke koje imaju plastičnu potkonstrukciju; ali gornji sloj im je pravo drvo. Tako da nismo ništa trebali odštemavat ni šarafit u pod već samo smo montirali te kocke tako da imamo taj lijepi, topli doživljaj te drvene palube. Fotelju je izradio Daniel, a ovu lampu smo našli na Hreliću. I ona u biti ima dvostruku funkciju. Ona je u biti bila  onaj kao marokanski lampion u koji se stavlja svjećica, a može se staviti i mirisni štapić tako da dim izlazi van nje. A on je napravio da je iznutra žarulja, ali se također može staviti ovo što sam već navela, rekla je Čišić. 

Autentičan interijer

Svaki kutak pažljivo je ispunjen predmetima iz kućne radionice, poput drvenog stola, lampi i lustera izrađenog od starog bubnja. Poseban detalj čini šarolika kolekcija ručno izrađenih maski na crnoj pozadini, koja stvara kontrast boja i tekstura izloženih predmeta.

Svaka ta maska ima tu neku dozu mističnosti, svoju priču, tako da uvijek kad nađemo neku masku volimo ju ponijeti. Bilo to na putovanjima ili na nekom otpadu ili gdje god zateknemo. Ovdje u svom domu smo odlučili napraviti taj jedan crni zid tako da se maske nekako sklope u tu kompoziciju, da nisu prenapadne jer su one u biti tamnijih nijansi, ali opet, pošto su onako 3D reljefne onda mislim da nekako lijepo funkcioniraju, dodala je. 

Spajanje prirode, japanskog i skandinavskog minimalizma te ručno izrađenih predmeta iz kućne radionice, obogaćeno ljubavlju i pažnjom, rezultiralo je inspirativnim i autentičnim dom uronjenim u idilično okruženje bogato zelenilom.

Naš dom je izraz naših osobnosti, onoga kako provodimo vrijeme i čime se bavimo tako da ništa nije nekako umjetno već sve smo napravili kako nam je došlo iz duše. Sve što je drveno je Danielova umjetnost, a slike su moje. To mi onako nakon arhitektonskog posla dođe kao opuštanje. I obožavamo provoditi vrijeme u svom domu, rekla je za kraj Čišić. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice