Povežimo se

BIM – praktičan alat za gradnju zgrada gotovo nulte energije

Novo vrijeme traži nova rješenja – kvalitetno upravljanje podacima tijekom cjeloživotnog ciklusa zgrade izbjegava mogućnost nastanka pogreške te osigurava vjerodostojne informacije u svakom trenutku – BIM (Building Information Modeling)

Gradimo li pametno? Iz određenih razloga kvaliteta projekata arhitektonske ili građevinske struke u dijelu koji se odnosi na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu opada, a ovo je dodatno popraćeno neodgovarajućim izvođenjem samih radova. Što nam novo donosi EPBD direktiva?; Koji nas izazovi (barijere) očekuju uvođenjem nZEB standarda?; Što Fond ima u planu sufinancirati u ovoj godini (iz ETS sredstava)?; Koje projekte iz područja energetske učinkovitosti provodi Grad Zagreb?; Kako stanare uvjeriti da krenu u obnovu zgrada? – teme su koje je obuhvatio GREEN TALKS program pod nazivom: „BIM-om do energetske učinkovitosti – energetska obnova zgrada i nZEB“, održan u Zagrebu, u suradnji s Građevinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, a u okviru Zagrebačkog energetskog tjedna, 10. svibnja 2018. godine na lokaciji Tehnološki park, Paviljon 12 Zagrebačkog velesajma.

bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

GREEN TALKS prvenstveno je podržan od strane Grada Zagreba, člana Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, ispred kojeg je okupljene sudionike pozdravila Melita Borić ispred Gradskog ureda za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša te time i otvorila program.

Melita-Boric-bim-for-nzeb

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Dvije važne institucije podržale su program, a radi se o Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja RH, čiji je predstavnik održao prezentaciju na temu: „nZEB & energetska obnova zgrada kroz EU fondove“ te Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost RH, čiji se predstavnik obratio sudionicima na temu:  „Iskustva Fonda u provedbi projekata energetske učinkovitosti u zgradarstvu“.

GREEN TALKS su podržali i: Hrvatska udruga energetskih certifikatora, Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava, Društvo arhitekata Zagreb, Hrvatska komora inženjera građevinarstva, Udruga upravitelj te Hrvatska komora arhitekata.

bojan-milovanovic-bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Ispred Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doc.dr.sc. Bojan Milovanović, održao je prezentaciju na temu: „Fit-to-nZEB & BIM“ u kojoj je istaknuo da je optimizacija ključna stavka uspješne realizacije i provedbe – od pravovremenog savjetovanja, optimizacije projektnog rješenja, nadzora, testiranja i informiranja korisnika zgrade, sve do monitoringa i eventualne korekcije. Milovanović je istaknuo problematiku upitne kvalitete izvedenih projekata koji se odnose na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu te navodi da su glavni uzroci problema sljedeći: nedostatak znanja uključenih dionika (cross-crafting), nedostatak vremena za međusobnu komunikaciju i koordinaciju te nepoštivanje redoslijeda izvođenja radova. Kao odgovor na navedene probleme, predstavio je projekt Net-UBIEP, koji nastoji doprinijeti povećanju energetske učinkovitosti u zgradama promoviranjem korištenja BIM-a tijekom cjelokupnog životnog ciklusa zgrade. Također, istaknuo je i problematiku nedostatka kvalitetnog stručnog građevinskog kadra, što nije problem samo za Hrvatsku, već je taj problem prepoznat u jako puno zemalja te osim što predstavlja potencijalan problem glede neadekvatne obnove, time je također usporen i cijeli proces izvođenja radova. Stoga je prezentiran projekt FIT-TO-NZEB, čiji je cilj povećanje kompetencija i vještina građevinskih djelatnika u području obnove postojećih zgrada na razinu G0EZ kroz jedinstvene programe edukacije razvijene od strane konzorcija.

Panel-bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Kao dio GREEN TALKS programa održan je i okrugli stol na temu: „nZEB i obnova zgrada“, na kojem su sudjelovali: Melita Borić, Grad Zagreb; Zoran Veršić, Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Irena Križ Šelendić, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja RH; Jasmina Smokvina, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost; Dražen Pomper, Udruga upravitelja. Sudionici su prošli širok spektar tema vezan uz  nove nadopune EPBD direktive te planove Ministarstva i Fonda glede sufinanciranja i problematike koju donosi uvođenje nZEB standarda. Rasprava se otvorila na temu ne velikog broja obnova na području Zagreba te uzrocima. Dražen Pomper, ispred udruge Upravitelja, je istaknuo da je ključno utjecati na podizanje svijesti javnosti i stanara o  benefitima energetske obnove te da je potrebno puno dobrih primjera iz prakse i s terena jer opća javnost i dalje, nažalost ne percipira sve dodatne vrijednosti koje energetska obnova i zelena gradnja nude. Ključno je ostvariti integrirani proces u kojem je važno uključiti sve dionike, od nadležnih institucija koje informiraju, educiraju i daju poticaje, izvođača, kvalitetnih radnika, dostupnih tehnologija i znanja jer na kraju, ipak želimo osigurati izgrađeni okoliš visoke kvalitete, a to je moguće korištenjem učinkovitog projektiranja u kombinaciji s tehnološkim napretkom na svim razinama.

Sudionici-bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Poduzeća koja su sudjelovala na GREEN TALKS-u edukativnim i promotivnim prezentacijama su: VELUX Hrvatska d.o.o. na temu: „Zdrava unutarnja klima nZEB zgrada“, Fibran d.o.o. na temu: „XPS od temelja do krova = NeZEBe“, TECE d.o.o. na temu: „Ušteda vode“, GEALAN d.o.o. na temu: „Energetski učinkoviti prozorski sustavi za nZEB“, Knauf Insulation d.o.o na temu:“Mineralna vuna u i na zgradama gotovo nulte energije“, Daikin Hrvatska d.o.o. na temu: „Klimatizacija jučer, danas, sutra“ te Firestone na temu: „Dugotrajnost ravnih krovova“.

U trećem dijelu programa, pod nazivom: „BIMom do energetske učinkovitosti“, predstavljeni su projekti: NetUBIEP, BIMcert, BhENEFIT, te je održana prezentacija na temu: “Istraživanje i razvoj e-burze energetske obnove u zgradarstvu i industriji”.

Stručne prezentacije održali su: Iva Kovačić, Tehničko Sveučilište Beč, na temu: „Building information modelling for building energy modelling – potentials and deficits (BIM for BEM)“ i Gianmarco Ćurčić Baldini, Baldinistudio d.o.o. na temu: „Energetske simulacije u BIM okruženju“.

Tražite još informacija o zgradama gotovo nulte energije? Potražite ih na našem YouTube kanalu!

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Staklene stijene u službi održivosti

Mnogo je dobrih razloga za postavljanje velikih staklenih stijena u domu ili radnom prostoru. Osim što izgledaju elegantno, one osiguravaju maksimalan protok svjetlosti i vizualno povećavaju prostor. 

Današnja moderna arhitektura zahtjeva sve veće i veće dimenzije, što znači sve veće i veće statičke zahtjeve. Arhitekti pa i investitori traže čim više stakla, a čim manje profila, a istodobno sve veće površine. To je sve teže zadovoljit, odnosno pomirit tu statiku i dizajn, rekao je Alen Stanišić, direktor A. B. S. Stolarije. 

Odabir odgovarajućih profila

Ako profili nose statiku, onda profili moraju biti masivni, a ako staklo, šta se danas nekako teži da se staklo i profil spajaju zajedno, pa onda  statiku nosi staklo, onda je to poseban način proizvodnje gdje se ta dva materijala sjedinjuju odnosno lijepe, staklo i aluminijski profil čime se dobiva dodatna statika i onda se zadovoljava ta potreba da te stijene mogu biti tako velikih dimenzija, dodao je.  

Osim inženjerskih elemenata, za savršenu staklenu stijenu treba odabrati i odgovarajuće profile, što pak ovisi o željenom izgledu i veličini stijene. 

Grilje, žaluzine, pergole… Što odabrati za najbolju zaštitu od sunca?

Aluminijski profili ipak prihvatljivi jer su dizajnerski tanji i estetski bolje izgledaju, dok PVC profili u sebi imaju željezna ojačanja i automatski su masivniji i zauzimaju više svjetla. 

Prednost aluminija je kad se traže veliki otvori, a to arhitekti danas traže poprilično jer se rade moderni objekti sa velikim staklenim stijenama do visine 3 metra, širine nema, praktički da nema granice, od 4, 6 i 12 metara, tako da onda u taj segment ulazi aluminij ili kad su nekakve staklene fasade, zimski vrtovi, tu definitivno se preporuča aluminij, objasnio je Stanišić. 

Prozori od poda do stropa

Ogromni prozori od poda do stropa ne samo da pružaju spektakularne poglede već integriraju unutarnji prostor s okolinom, a zbog svoje sposobnosti potpunog iskorištavanja prirodnog osvjetljenja, pri čemu se smanjuje potreba za umjetnom rasvjetom, staklene stijene pridonose očuvanju energije. Tu je osim kvalitetne stolarije vrlo važna profesionalna ugradnja koja prati smjernice za sprječavanje gubitka topline te prodor i kondenzaciju vlage u prostoru. 

Danas su kuće nisko energetske i to treba pratiti, a tu je RAL montaža se pokazala kao najbolje rješenje. 

Tu ima nekoliko vrsta montaže koje zadovoljavaju te norme i te standarde. Ovisno o tipu gradilišta i o zahtjevima, takav tip se primjenjuje. Montaža može biti s tim ekspandirajućim trakama ili membranama koje isto tako zadovoljavaju te standarde, objasnio je Stanišić.  

Odabir stakla

Da bi se postigla maksimalna energetska učinkovitost, iznimno je važan pravilan odabir stakla. 

Koje su glavne razlike kod američkih i europskih prozora?

Ovisno o zahtjevima projekta, odnosno arhitekta ili investitora, mikroklimatskim uvjetima. Ako se želi postići sigurnost, onda se ide na sigurnosna stakla, laminirana, kaljena, ako se želi zaštita od sunca, onda su tu stakla koja imaju bolje solarne faktore koji ne propuštaju toliko toplinsku energiju. Isto tako ako je neki kontinent, kontinentalna klima, onda se tu ide na troslojna stakla da toplinska energija nam ne izlazi van, odnosno da ostane unutra. 

Isto tako ako se želi dobit zaštita od pogleda, onda su tu stop soft stakla koja izgledaju kao zrcala, pa imaju refleksiju, a stakla mogu biti više reflektivna ili manje, ovisno o zahtjevima tako se pristupa svakom projektu, rekao je. 

Bez obzira radi li se o kliznim ili fiksnim staklenim stijenama, A. B. S. Stolarija ponudit će vam visoke izolacijske vrijednosti i maksimalnu energetsku učinkovitost uz moderan dizajn.  

Nastavite čitati

Gradnja

Grilje, žaluzine, pergole… Što odabrati za najbolju zaštitu od sunca?

Kvalitetnu zaštitu od sunca u vašem domu možete postići odabirom odgovarajućih sjenila

Kvalitetnu zaštitu od sunca u vašem domu možete postići odabirom odgovarajućih sjenila
Ponuda je danas velika i dobro je prvo se informirati o vrsti zaštite koju nude određena sjenila. Što vam nude grilje, žaluzine ili pak rolete, otkrivamo u nastavku teksta.

Grilje

Aluminijske grilje nude brojna rješenja neovisno radi li se o modernoj ili o tradicionalnoj arhitekturi. Razni modeli A.B.S. aluminijskih grilja mogu odgovoriti i na najstrože arhitektonske zahtjeve. Radi li se o modernoj arhitekturi tu svoje mjesto nalaze modeli kliznih i harmo grilja, modeli predviđeni za ugradnju na stiropor fasadu ili pak grilja bez štoka koja se ugrađuje direktno na okvir prozora.

Kod tradicionalne arhitekture prvo mjesto zauzimaju modeli rustikalnih alu škura. One svojim varijacijama “dalmatinskih” i “istarskih škura”, te sistemima preklopnih škura nude mogućnost ugradnje s okvirom ili bez okvira direktno na kamenu ertu.

Nude više opcija ugradnje pa za duboke špalete sa stiropor izolacijom rješenje nudi grilja s okvirom koji se ugrađuje do samog prozora i tako ne ostavlja prazninu između prozora i grilje. Na određene modele grilja s okvirom moguće je ugraditi vertikalni ili horizontalni komarnik. Model grilja bez okvira može se ugraditi direktno na štok prozora, a neovisno o tome da li se radi o PVC, drvenom ili alu prozoru.

Staklene stijene u službi održivosti

Osnovna prednost kod ugradnje grilje s okvirom je ta što nudi mogućnost da se u okvir grilje ugradi komarnik te da se okvir grilje pričvrsti za okvir prozora.

Rolete

Rolete mogu nuditi zaštitu i ljeti i zimi, a u zatvorenom stanju predstavljaju važan i trajan doprinos toplinskoj izolaciju i uštedi energije. Tako se kod prozora s izolacijskim staklom poboljšava toplinska izolacija u hladnim mjesecima za otprilike 25 posto.

Mala kuća za veliki odmor – krase ju vrhunski dizajn i predivan pogled na more

S automatskim upravljanjem toplinska zaštita funkcionira u svako doba: rolete se zatvaraju kad zahladi i padne mrak, dok se preko dana nalaze u svojoj kutiji, čime je omogućeno prodiranje toplih sunčanih zraka kroz prozore u kuću.

Zvučna izolacija kompletne konstrukcije se dodatno može poboljšati odgovarajućim razmakom između prozora i plašta rolete. Rolete predstavljaju važan element u zaštiti vlasništva i privatnosti doma. U spuštenom položaju daju osjećaj zaštićenosti i sigurnosti, a ako se otvaraju i zatvaraju automatski mogu se podesiti tako da i prilikom duže odsutnosti ostavljaju dojam da je netko uvijek u kući.

One se jednostavno održavaju, a postoji mogućnost ugradnje mrežice za zaštitu od insekata u kutiju. Ispunjavaju najstrože zahtjeve glede toplinske i zvučne izolacije i nude veliku stabilnost zahvaljujući izrazito čvrstim stijenkama. Možete odabrati i razne načine pogona plašta rolete (remen, ručica, motor)

Vanjske žaluzine

Vanjske žaluzine u usporedbi s ostalim sustavima sjenila osiguravaju najbolju kontrolu svjetlosti, zasjenjenja i zaštite od pogleda. One nude izvanrednu toplinsku izolaciju te se stoga dobro opskrbljuju modernoj građevnoj industriji u vremenima ograničenih energetskih resursa.

Zavirite u predivnu vilu u Istri koja oduzima dah!

Zaustavljaju i do 80 posto topline koja bi inače zagrijala prostor. Oni također omogućuju optimalno sjenčanje zbog svoje jednostavne retrofitting sposobnosti. Idealno se uklapaju kao vanjska zaštita od sunca kod modernijih objekata. Funkcioniraju na istom principu kao unutarnje žaluzine samo što su lamele, vodilice i ostali dijelovi znatno masivniji i čvršći. Podizanje i spuštanje lamela, kao i regulacija kuta upada svjetlosti koordinira se iznutra. Upravljanje je moguće izvesti preko , preko elektromotora na tipkalo ili pomoću daljinskog upravljača.

Elegantni dizajn je samo jedna od prednosti koje vam žaluzine po mjeri omogućuju. Uz to, tu je i mogućnost instalacije komarnika, koji se postavljaju pod vanjske žaluzine i sasvim su neprimjetni. Zatamnjenje je slično kao kod roleta, zato će vaš san biti miran, ako se za njih odlučite i u spavaćim prostorima.

Ponekad montaža žaluzina na prozoru nije moguća no može se montirati na fasadu. Idealno je rješenje kod naknadne ugradnje. Vanjske aluminijske žaluzine pogodne su za zasjenjivanje većih staklenih površina.

Pergola

Lamelna pergola s podesivim lamelama je patentirani pokrov za terasu koja kombinira dizajn i funkcionalnost. Njena “bioklimatska” tehnologija pruža kvalitetnu zaštitu od sunca, uz mogućnost regulacije sjenila stvara osvježavajuću ventilaciju i ugodan boravak tijekom ljetnih vrućina. Štiti od štetnih sunčevih zraka i pruža savršeno sklonište u slučaju lošeg vremena te omogućuje zračenje koje sprečava stvaranje efekta staklenika, zadržavajući udobnu hladovinu i protok svježeg zraka.

Prilagođava snagu sunčeve svjetlosti, omogućujući tako ugodan užitak jutarnjeg ili kasnog poslijepodnevnog ambijenta. Lako se upravlja pomoću daljinskog upravljača.

Foto: ABS

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice