Povežimo se

Ljubičasta elegancija ljetnica na balkonima i terasama

Već nekoliko godina za redom kreatori sezonskih modnih smjernica diktiraju sadnju u ljubičastim tonovima, što simbolizira sjaj i dostojanstvo i djeluje smirujuće.

brahkoma-ljubicasta-elegancija-plantella-domnakvadrat
Foto: Plantella

Sezonske ljetnice na balkonima i u lončanicama

Za ukrasne se namjene uzgaja samo nekoliko vrsta ljubičastih cvjetova. Nekoliko se nijansi može naći među omiljenim pelargonijama, uspravnim, kao i visećim. Ljubitelji visećih biljaka mogu saditi bakopu, brahikomu, milijunske zvončiće, portulak, verbenu i viseću petuniju. Među otporne predstavnice koje rastu prema gore spadaju angelonija, japanska mirta i patagonijska verbena. Mogle bi vas očarati i velike sezonske predstavnice – grmasti bosiljak, kleoma, krumpirov grm, tibouchina i abutilon, koje najhladnije godišnje doba prežive na hladnom i svjetlom mjestu i jačaju iz godine u godinu. U polusjenovite zakutke ćemo posaditi fuksije, lobelije, viseće novogvinejske vodenike te obične vodenike.

ljubicasti-balkon-u-cvatu-plantella-domnakvadrat

Foto: Plantella

Grmovnice, lukovice i trajnice u vrtu

Iza veličanstvenih magnolija i jorgovana, procvjetaju budleje i hibiskusi. Među penjačicama ljubičaste tonove nalazimo kod ukrasnih pavitina sa mnoštvom baršunasto ljubičastih cvjetova.

ukrasni-lukovi-plantella-domnakvadrat

Foto: Plantella

I lukovice cvatu u ljubičastoj boji. Na gredicama se otvaraju proljetni šafrani, mrežaste perunike i tulipani te ukrasni lukovi. Ne smijemo zaboraviti ni mirisne ciklame.

Krajem zime otvore se orijentalni kukurijeci, a proljeće nam u ljubičastim tonovima navješćuju jastučaste aubrecije, zatim uživamo u karanfilima, geranijama. Ljeto nam donosi raskoš ljubičastih božura, dnevnih ljiljana, vučika, tradeskancija, kokotića i ehinacea.

 

plantella-Balkonia-cvet-domnakvadrat

Foto: Plantella

Njega i zaštita ljetnica

Kada kupujete biljke, nabavite  najbolji supstrat i hranjiva kojima ćete vašim ljepoticama održavati najbolju kondiciju najmanje 6 mjeseci u tim njihovim malim domovima. Odlična podloga za mlade biljke balkona je petkomponentna zemlja sa novom formulom Plantella Balkonia koja sadrži sve potrebne elemente za početak razvoja biljaka, najbolje šote i zeleni kompost za dobro zadržavanje vode i poboljšanje strukture te sadrži dovoljno hranjiva i aktivatora cvatnje za barem mjesec dana. Korito prije sadnje do vrha napunite Plantella Balkoniom zemljom. Pazite na dubinu sađenja budući da preduboko posađenim biljkama, naročito uspravnim pelargonijama, donji listovi počnu brzo gnjiliti.

sadnja-ljetnica-za-balkon-plantella-cvet-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

Kada se mlade biljčice već sasvim naviknu na novi dom i iscrpe početna gnojiva iz petkomponentne zemlje Plantella Balkonie, počnete ih prignojavati jedinstvenim gnojivom s organskom komponentom Plantella Cvetom. Jednom tjedno vodi za zalijevanje dodajte tekuće gnojivo za cvjetajuće biljke Plantella Cvet obogaćeno vitaminima i morskim algama i na taj način ubrzate razvoj cvjetnih nastavaka te tako osigurate bujniji učinak. Pokusima je dokazano, da Plantella Cvet stvara i više od 30% više korijena i više lisnih grana a s tim i više cvijetova. A i cvtatnja traje duže čak do kasne jeseni. To sve omogućuje ova dodana organska komponenta u gnojivu sa vitaminima i algama. I to ima samo gnojivo Plantella CVET.

ljubicasta-pavitina-plantella-domnakvadrat

Foto: Plantella

Biljke redovito jednom tjedno prskamo prirodnim zaštitnim sredstvom na bazi njivske preslice bio plantella natur-f kojim ih štitimo od raznih bolesti i plijesni. Protiv ušiju i drugih štetnika prskamo prirodnim sprayem na osnovi timijana i kleka bio plantella thymi.

Savjet stručnjaka:  01 621 39 66 ili 092 194 16 94

bacc.ing.agr. Milica Sekulić, Unichem Agro d.o.o.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Kreirajte prostor iz snova za vaše dijete

Ako ste odlučili malo se potruditi pri odabiru namještaja i uređenju sobe vašeg tinejdžera, donosimo važne savjete koji će vam pomoći da stvorite ugodan prostor za boravak.

Fleksibilan prostor za izlaganje

Ako želite zaštititi zidove prostorije od čestog postavljanja i skidanja postera i slika, razmislite o izradi ploče na zidu, ili panela s magnetima kako bi mogli na njih stavljati što im srce poželi i bez straha mijenjati svoje želje.

Prostor za učenje

U tim godinama su mladi izuzetno okupirani učenjem, pa je potrebno omogućiti da svoje obaveze u miru mogu ispunjavati u svojoj sobi. Potreban im je tihi kutak za učenje. Može to biti radni stol koji se nalazi uza zid, ili samo drvena ravna polica na kojoj ima mjesta i za lampu i za knjige. Omogućite im prostor za pohranu kako se olovke i bilježnice ne bi ostavljale posvuda.

Ugodna rasvjeta

Odabir rasvjete je važna stavka svake prostorije, a posebno sobe za vašeg školarca, koja bi trebala pratiti različita raspoloženja tijekom dana.

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Jako svjetlo je potrebno u prostoru za učenje i uz uzglavlje radi čitanja. Ali ga je potrebno kombinirati s blagom rasvjetom kako bi se stvorio i ugodan prostor za odmor i opuštanje.

Zaštita od sunca

San je važan u svakoj dobi, a posebno kod adolescenata, pa je potrebno zaštititi prozore od jakog svjetla.

“Dobro je pred spavanje bilo koji prostor u kojem boravimo opremiti čim mekšim i slabijim  osvjetljenjem, tako da zapravo naš mozak prepoznaje da mrak signalizira  vrijeme za odlazak na spavanje”, pojasnila je Ines Begčević, magistra psihologije.

Prostor za pohranu

Kada su djeca mlađa, prostor za pohranu je esencijalni dio sobe, ali kako rastu, potreba za istim postaje još veća; tu je više knjiga, više cipela i predmeta za razbibrigu.
Kako bi većina predmeta ostala skrivena od pogleda, uložite u prostore za pohranu koja se mogu zatvoriti.

Ideje za proljetno uređenje doma – unesite prirodu u interijer

Puno prostora za odjeću

Kroz odijevanje se tinejđeri izražavaju, pa je važno da imaju prostor u kojem će držati svu svoju odjeću i diviti joj se. Osim ormara, pomoći će i police i vješalice kako bi svoju omiljenu odjeću mogli pokazati svakome tko im u sobu uđe.

Mjesto za druženje

Ako ih posjete prijatelji, sigurno neće sjediti s roditeljima u dnevnoj sobi, pa je potrebno omogućiti im mjesto za privatnost i druženje. Udoban tepih i puno jastuka na podu mogu služiti kao mjesto za sjedenje, ako nema mjesta za još jednu fotelju ili stolice.

Nastavite čitati

Lifestyle

Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta

U pitanju može biti rad ili učenje, ali utjecaj svjetlosti na koncentraciju je uvijek velik

Utjecaj svjetlosti na raspoloženje je već dobro poznata tema, ali možda niste znali da vam ona može pomoći i pri učenju ili pisanju. Osim što će ponuditi bilju koncentraciju, pravilan odabir svjetlosti za rad dobra je zaštita za zdravlje vida.

Iako su danas dani dulji, kada se spremaju ispiti ili prezentacija, često se rad završava kasno i potrebno je koristiti umjetnu svjetlost. Kakvu rasvjetu odabrati za bolju koncentraciju, otkrivamo u nastavku teksta.

Savjeti za jaču koncentraciju

Uz sve savjete koji postoje za jaču koncentraciju, rasvjeta se ne bi trebala shvatiti olako i treba se pomno birati. Ako govorimo o učenju, važno se informirati o utjecaju svjetlosti na koncentraciju.

Kakvu rasvjetu odabrati?

Jačina i boje svjetlosti žarulja dijele se u tri grupe, tu su topla bijela svjetlost, hladna i neutralna bijela. Iako je istina da je najbolja za učenje prirodna svjetlost, ponekad se sav posao ne stigne napraviti tijekom dana. To je možda i najvažniji razlog zašto dobro promisliti o rasvjeti prije nego odaberete što će krasiti vaš dom.

Sjenila za lampe na 5 kreativnih načina

Brojne su studije do danas pokazale kako hladna svjetlost (od oko 4000 do 5000 K) pruža savršenu svjetlost za koncentraciju i razvoj aktivnosti kojom se bavite. No, hladna svjetlost može biti i kontraproduktivna jer će vaš mozak držati budnim i može uzrokovati probleme sa snom. Stoga bi učenje i rad tijekom noći ipak više odgovaralo toplije ili prirodno svjetlo.

Korisni savjeti:

1. Svjetlost rasporedite ravnomjerno po prostoriji
2. Svjetlo bi trebalo dolaziti s visine, ako ste dešnjak – s desne strane, ako ste ljevak, s lijeve strane.
3. Pazite da se ne reflektira.
4. Idealno bi bilo kontrolirati jačinu svjetla.

Ako učite s digitalnih pomagala, možete zatamniti ekran kada padne noć kako bi se smanjio utjecaj na oči.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice