Povežimo se

Gradnja

Održivo financiranje putem energetski učinkovitih kredita

Nekretnine s višim energetskim razredom podižu vrijednost same nekretnine te smanjuju kreditni rizik za banke

Potencijali i mogućnosti financiranja energetski učinkovitih zgrada, vrijednost takvih nekretnina na tržištu te uloga energetskih certifikata u postupku procjene vrijednosti nekretnina bile su jedne od glavnih tema simpozija “FINANCIRANJE ENERGETSKI UČINKOVITIH NEKRETNINA”, koji se održao 27. ožujka 2018. godine u Zagrebu u hotelu Academia. Simpozij je održan u sklopu EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan projekta.

EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan (EeMAP) je EU projekt čiji je cilj kreiranje „energetski učinkovitih kredita“ namijenjenih poticanju i usmjeravanju privatnog kapitala u energetski učinkovite investicije.

zeljko-Uhlir-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Pozdravne govore na otvaranju Simpozija održali su predstavnici Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, Hrvatske gospodarske komore te Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja. Uvodnu prezentaciju o projektu EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan održao je Dean Smolar, izvršni direktor HSZG-a. Kroz projekt je utvrđeno da krediti čine oko trećinu ukupne imovine europskog bankarskog sektora – što je polovica BDP-a EU-a (7 bilijuna eura na kraju 2016.). Banke bi trebale odigrati vodeću ulogu u ambicioznim klimatskim i energetskim ciljevima EU ako se korisnicima kredita omoguće povoljnije energetski učinkovite kreditne linije i proizvodi. Takav pristup bi polučio i izvrsne rezultate što se tiče broja energetski učinkovitih nekretnina na tržištu.

Andy-Deacon-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Andy Deacon, predstavnik Europan Secretariata Climate Alliance iz EU komisije održao je prezentaciju na temu „Smart Financing for Smart Buildings“. U prezentaciji je govorio o važnosti održivog financiranja putem kreiranja financijskih modela za kreditiranje energetski učinkovitih nekretnina te je predstavio SWOT analizu takvog prijedloga.

Tamara-Perko-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Tamara Perko, predsjednica Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak,  održala je prezentaciju na temu: „Budućnost kreditiranja i financiranja energetske učinkovitosti – ESIF krediti za energetsku učinkovitost“ u kojoj je istaknula prednosti financijskog instrumenta namijenjenog korisnicima koji su zadovoljili uvjete na natječaju Energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora kojeg je objavilo Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja.

„Ovaj financijski instrument osigurava kreditiranje po izuzetno niskim kamatnim stopama koje ovisno o stupnju razvijenosti područja iznose 0,1; 0,25 ili 0,5 posto godišnje, a krediti se odobravaju bez uobičajenih bankarskih naknada“ naglasila je gđa. Perko te istaknula da HBOR priprema sličan program i za ulaganja u privatnom uslužnom sektoru te proizvodnim industrijama.

energetski-ucinkovite-gradjevine-Panel-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

 Na simpoziju je održana i zanimljiva panel diskusija na temu: FINANCIRANJE I RAZVOJ TRŽIŠTA NEKRETNINA 2018-2025, koju je moderirao Dorijan Rajković, predsjednik udruge HUPFAS. Na panelu su sudjelovali: Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja, Jasmina Smokvina, voditeljica projekata energetske učinkovitosti u zgradarstvu iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Dubravko Ranilović, partner u tvrtki Kastel nekretnine te predsjednik udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. U diskusiji su sudjelovali i ključni predstavnici financijskih institucija: Josip Pavković, rukovoditelj direkcije za projektna financiranja u HBOR-u, Josip Josipović, direktor odjela EU fondova i posebnih aranžmana financiranja iz Zagrebačke banke te Petra Škevin direktorica HPB nekretnina.

Tijekom diskusije bilo je riječi o mogućnostima i potrebi sufinanciranja energetskih obnova iz EU sredstava i koliko energetska učinkovitost zgrada može utjecati na vrijednost nekretnina te na koji način se taj utjecaj obuhvaća u postupcima procjena vrijednosti nekretnina. Govorilo se i o tome koliko je uvođenje obveze objave i izrade energetskog certifikata pri prodaji nekretnina utjecalo na tržište nekretnina i postižu li takve nekretnine veću cijenu na tržištu. Predstavnici banaka su informirali sudionike o trenutnim, ali i budućim kreditnim linijama i proizvodima koje nude.

U sklopu simpozija održana je i radionica pod nazivom: „Energetski učinkoviti hipotekarni krediti“ koja je okupila jako veliki broj sudionika. Okrugle stolove moderirali su predstavnici Upravnog odbora udruge HSZG te se raspravljalo o mogućnostima provedbe projekta na našem tržištu.

Cilj projekta je kreiranje energetski učinkovitih kreditnih proizvoda, a kroz diskusiju su sudionici radionice dobili informacije o europskim istraživanjima te najboljim tržišnim iskustvima vezanim za „zelene kredite“. Radionica se prvenstveno usredotočila na tržište obnove postojećih stambenih zgrada, ali je uključila i pogled na novu gradnju/ poslovnu nekretninu.

Organizator Simpozija je Hrvatski savjet za zelenu gradnju, dok su partneri: Svjetski savjet za zelenu gradnju i Europska regionalna mreža Savjeta, te udruge HUEC i HUPFAS. Pokrovitelji Simpozija su Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Hrvatska gospodarska komora. Zlatni sponzor Simpozija je Hrvatska banka za obnovu i razvitak.

 

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 746205. The sole responsibility for the content of this material lies with the authors. It does not necessarily represent the views of the European Union, and neither EASME nor the European Commission are responsible for any use of this material.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Zelena obnova doma: Ako vam je prioritet održiva gradnja, slijedite ove savjete

Puno je stvari koje se moraju uzeti u obzir kada planirate renovaciju

Osim estetskog dijela, važno je odrediti budžet, vremenski rok i tim stručnjaka koji će i odraditi sav posao. Danas se smatra prioritetom razmišljati i tome kako dom učiniti zelenim.

Ekološki prihvatljivi projekti označavaju održivost i korištenje eko-prijateljskih resursa, kako bi se smanjio utjecaj na okoliš, što može uključivati i adekvatnu potrošnju energije te adekvatan odabir materijala za izgradnju, pojasnio je stručnjak za uređenje interijera Diedre Gaddy. Za takve se projekte iskorištavaju prirodni resursi, kao što su sunce i vjetar. Toplinska izolacija, potrošnja električne energije te mali završni radovi, važan su dio projekta.

Ne gradite novo, renovirajte

Ako možete, uvijek se odlučite za renovaciju umjesto sasvim novog projekta, a i stručnjaci smatraju da je puno bolje nečem starom vratiti puni sjaj umjesto izgradnje velikog broja novih objekata. Ono što možete očekivati je puno posla, jer stare kuće imaju puno nedostataka i zahtijevaju brojne radove.

Ugradite pametne sustave u kuću

Tehnološki proizvodi su uvijek dobro došli i omogućavaju da pazite na svoj dom i izdaleka, pa tako možete sve kontrolirati bez straha da ste zaboravili ugasiti grijanje ili rasvjetu.

Koji se zidovi smiju rušiti kod renovacije? Evo kako prepoznati nosivi zid

Važnost dobre izolacije

Izolacija je osiguranje da će se energija koristiti efikasno. Provjerite sve otvore i moguće pukotine u prozorima, vratima ili zidovima i posvetite pažnju dobroj izolaciji. Ovaj će korak osigurati manju potrebu za zagrijavanjem prostora i smanjiti troškove.

Ugradite prozore koji su energetski učinkoviti

Stari i slabi prozori mogu uzrokovati veliki gubitak energije, pa je potrebno zamijeniti ih učinkovitijim kako biste zadržali toplinu u prostoru i smanjili potrošnju grijanja.

Dobar primjer energetske obnove višestambenih zgrada

Dodajte solarne panele

Dugoročno, ovo se smatra jako isplativim potezom, iako će u prvi mah opteretiti budžet. Oni će sunce iskoristiti za proizvodnju energije, što za vas znači puno manji trošak.

Koristite prirodne materijale

Pri odabiru materijala za podove, zidove i namještaj razmislite o upotrebi prirodnih i održivih materijala kao što su bambus, drvo iz održivih izvora, kamen i prirodne tkanine. Ovi materijali su ekološki prihvatljiviji od sintetičkih alternativa i obično su dugotrajniji.

Oslonite se na stručnjake

Kakav god vam je projekt na umu, najvažnije je savjet da koristite znanje i iskustvo stručnjaka koji će vas voditi kroz cijelu avanturu i pomoći vam da donosite pravilne odluke.

Nastavite čitati

Gradnja

Koji se zidovi smiju rušiti kod renovacije? Evo kako prepoznati nosivi zid

Važno za savjet upitati stručnjake!

Kada se stan renovira, ponekad je potrebno i pomicati zidovi kako bismo stvorili dodatan prostor. Ipak nisu svi zidovi podatni za rušenje. Morate prije svega saznati koji je zid nosiv. Ako se radi upravo o nosivom zidu kojeg želite dirati, mora se provjeriti struktura zgrade kako bi se osiguralo da sam utjecaj na nosivi zid neće utjecati na cijeli objekt.

Inače, postoji veliki rizik od strukturalnih problema koji čak mogu dovesti i do rušenja zgrade. To nije, naravno, često ali se može dogoditi. Posebno, kada govorimo o starim zgradama, često su tu male sobe kojima ništa ne možemo što napraviti.

Prvo kontaktirajte profesionalca koji ima znanje o statici kuće i može procijeniti što možete a što ne napraviti.

Obično su nosive (glavne) konstrukcije vanjski zidovi i oni koji se nalaze između stanova ili blokova i štite od hladnoće i zvukova. Ostali nosivi zidovi se mogu identificirati prema blizini vanjskih zidova ili poveznicom sa strukturalnim komponentama kao što su grede.

Kako identificirati nosivi zid?

Ako zgrada ima nekoliko katova, možemo krenuti od podruma pa do vrha kako bismo  otkrili kapacitet nosivosti zidova. U takvim je zgradama uobičajeno da su zidovi tanji što je viši kat, a važno je i da su nosivi zidovi na istoj lokaciji u svakom stanu kako bi se težina prenosila s vrha na dno.

Svi koraci renovacije 

Širina zida

debljina zida nam može otkriti radi li se o nosivom ili ne, ali ona može ovisiti o materijalima od kojih je napravljen. Najčešće se u zgradama koristi beton ili ojačani beton, cigle ili cigle od pješčanog vapna. Od čega god da su napravljeni, sigurno su deblji od zidova koji ih okružuju. Često se radi o širini od 17.5 centimetara i po tome možemo prepoznati da je u pitanju nosivi zid.

Kako u zgradi ili kući od cigle otkriti nosivi zid?

Nosivi zidovi od cigle obično stoje samostalno i njihova debljina je oko 25 centimetara. Nisu toliko dobra izolacija ali štite od buke i vatre.

Grede i čelični nosači

Strukture koje će pomoći zidu da nosi težinu služe i kao struktura za izgradnju objekta. Čelični nosači i grede imaju horizontalnu orijentaciju i  strukturnu funkciju. Drvene grede često viđamo i predivno izgledaju kada su izložene pogledu. U modernim građevinama, često se ne skrivaju niti čelični nosači, ali mogu služiti i samo kao dio dizajna.

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Što kada se struktura pomakne?

Često se događa da će se nosači u starim ili loše konstruiranim zgradama pomaknuti, što će utjecati na horizontalnu strukturu zgrade. Ako su u pitanju i loši temelji, može se pomicanje očekivati češće.

Općenito govoreći, takvi su objekti i dalje sigurni, ali to se ne bi trebalo događati s novim zgradama. Za kraj je važno reći da je potrebno u radove uključiti profesionalce, od samog početka pa do kraja izvedbe radova.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice