Povežimo se

Gradnja

Održivo financiranje putem energetski učinkovitih kredita

Nekretnine s višim energetskim razredom podižu vrijednost same nekretnine te smanjuju kreditni rizik za banke

Potencijali i mogućnosti financiranja energetski učinkovitih zgrada, vrijednost takvih nekretnina na tržištu te uloga energetskih certifikata u postupku procjene vrijednosti nekretnina bile su jedne od glavnih tema simpozija “FINANCIRANJE ENERGETSKI UČINKOVITIH NEKRETNINA”, koji se održao 27. ožujka 2018. godine u Zagrebu u hotelu Academia. Simpozij je održan u sklopu EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan projekta.

EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan (EeMAP) je EU projekt čiji je cilj kreiranje „energetski učinkovitih kredita“ namijenjenih poticanju i usmjeravanju privatnog kapitala u energetski učinkovite investicije.

zeljko-Uhlir-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Pozdravne govore na otvaranju Simpozija održali su predstavnici Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, Hrvatske gospodarske komore te Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja. Uvodnu prezentaciju o projektu EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan održao je Dean Smolar, izvršni direktor HSZG-a. Kroz projekt je utvrđeno da krediti čine oko trećinu ukupne imovine europskog bankarskog sektora – što je polovica BDP-a EU-a (7 bilijuna eura na kraju 2016.). Banke bi trebale odigrati vodeću ulogu u ambicioznim klimatskim i energetskim ciljevima EU ako se korisnicima kredita omoguće povoljnije energetski učinkovite kreditne linije i proizvodi. Takav pristup bi polučio i izvrsne rezultate što se tiče broja energetski učinkovitih nekretnina na tržištu.

Andy-Deacon-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Andy Deacon, predstavnik Europan Secretariata Climate Alliance iz EU komisije održao je prezentaciju na temu „Smart Financing for Smart Buildings“. U prezentaciji je govorio o važnosti održivog financiranja putem kreiranja financijskih modela za kreditiranje energetski učinkovitih nekretnina te je predstavio SWOT analizu takvog prijedloga.

Tamara-Perko-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Tamara Perko, predsjednica Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak,  održala je prezentaciju na temu: „Budućnost kreditiranja i financiranja energetske učinkovitosti – ESIF krediti za energetsku učinkovitost“ u kojoj je istaknula prednosti financijskog instrumenta namijenjenog korisnicima koji su zadovoljili uvjete na natječaju Energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora kojeg je objavilo Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja.

„Ovaj financijski instrument osigurava kreditiranje po izuzetno niskim kamatnim stopama koje ovisno o stupnju razvijenosti područja iznose 0,1; 0,25 ili 0,5 posto godišnje, a krediti se odobravaju bez uobičajenih bankarskih naknada“ naglasila je gđa. Perko te istaknula da HBOR priprema sličan program i za ulaganja u privatnom uslužnom sektoru te proizvodnim industrijama.

energetski-ucinkovite-gradjevine-Panel-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

 Na simpoziju je održana i zanimljiva panel diskusija na temu: FINANCIRANJE I RAZVOJ TRŽIŠTA NEKRETNINA 2018-2025, koju je moderirao Dorijan Rajković, predsjednik udruge HUPFAS. Na panelu su sudjelovali: Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja, Jasmina Smokvina, voditeljica projekata energetske učinkovitosti u zgradarstvu iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Dubravko Ranilović, partner u tvrtki Kastel nekretnine te predsjednik udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. U diskusiji su sudjelovali i ključni predstavnici financijskih institucija: Josip Pavković, rukovoditelj direkcije za projektna financiranja u HBOR-u, Josip Josipović, direktor odjela EU fondova i posebnih aranžmana financiranja iz Zagrebačke banke te Petra Škevin direktorica HPB nekretnina.

Tijekom diskusije bilo je riječi o mogućnostima i potrebi sufinanciranja energetskih obnova iz EU sredstava i koliko energetska učinkovitost zgrada može utjecati na vrijednost nekretnina te na koji način se taj utjecaj obuhvaća u postupcima procjena vrijednosti nekretnina. Govorilo se i o tome koliko je uvođenje obveze objave i izrade energetskog certifikata pri prodaji nekretnina utjecalo na tržište nekretnina i postižu li takve nekretnine veću cijenu na tržištu. Predstavnici banaka su informirali sudionike o trenutnim, ali i budućim kreditnim linijama i proizvodima koje nude.

U sklopu simpozija održana je i radionica pod nazivom: „Energetski učinkoviti hipotekarni krediti“ koja je okupila jako veliki broj sudionika. Okrugle stolove moderirali su predstavnici Upravnog odbora udruge HSZG te se raspravljalo o mogućnostima provedbe projekta na našem tržištu.

Cilj projekta je kreiranje energetski učinkovitih kreditnih proizvoda, a kroz diskusiju su sudionici radionice dobili informacije o europskim istraživanjima te najboljim tržišnim iskustvima vezanim za „zelene kredite“. Radionica se prvenstveno usredotočila na tržište obnove postojećih stambenih zgrada, ali je uključila i pogled na novu gradnju/ poslovnu nekretninu.

Organizator Simpozija je Hrvatski savjet za zelenu gradnju, dok su partneri: Svjetski savjet za zelenu gradnju i Europska regionalna mreža Savjeta, te udruge HUEC i HUPFAS. Pokrovitelji Simpozija su Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Hrvatska gospodarska komora. Zlatni sponzor Simpozija je Hrvatska banka za obnovu i razvitak.

 

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 746205. The sole responsibility for the content of this material lies with the authors. It does not necessarily represent the views of the European Union, and neither EASME nor the European Commission are responsible for any use of this material.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Staklene stijene u službi održivosti

Mnogo je dobrih razloga za postavljanje velikih staklenih stijena u domu ili radnom prostoru. Osim što izgledaju elegantno, one osiguravaju maksimalan protok svjetlosti i vizualno povećavaju prostor. 

Današnja moderna arhitektura zahtjeva sve veće i veće dimenzije, što znači sve veće i veće statičke zahtjeve. Arhitekti pa i investitori traže čim više stakla, a čim manje profila, a istodobno sve veće površine. To je sve teže zadovoljit, odnosno pomirit tu statiku i dizajn, rekao je Alen Stanišić, direktor A. B. S. Stolarije. 

Odabir odgovarajućih profila

Ako profili nose statiku, onda profili moraju biti masivni, a ako staklo, šta se danas nekako teži da se staklo i profil spajaju zajedno, pa onda  statiku nosi staklo, onda je to poseban način proizvodnje gdje se ta dva materijala sjedinjuju odnosno lijepe, staklo i aluminijski profil čime se dobiva dodatna statika i onda se zadovoljava ta potreba da te stijene mogu biti tako velikih dimenzija, dodao je.  

Osim inženjerskih elemenata, za savršenu staklenu stijenu treba odabrati i odgovarajuće profile, što pak ovisi o željenom izgledu i veličini stijene. 

Grilje, žaluzine, pergole… Što odabrati za najbolju zaštitu od sunca?

Aluminijski profili ipak prihvatljivi jer su dizajnerski tanji i estetski bolje izgledaju, dok PVC profili u sebi imaju željezna ojačanja i automatski su masivniji i zauzimaju više svjetla. 

Prednost aluminija je kad se traže veliki otvori, a to arhitekti danas traže poprilično jer se rade moderni objekti sa velikim staklenim stijenama do visine 3 metra, širine nema, praktički da nema granice, od 4, 6 i 12 metara, tako da onda u taj segment ulazi aluminij ili kad su nekakve staklene fasade, zimski vrtovi, tu definitivno se preporuča aluminij, objasnio je Stanišić. 

Prozori od poda do stropa

Ogromni prozori od poda do stropa ne samo da pružaju spektakularne poglede već integriraju unutarnji prostor s okolinom, a zbog svoje sposobnosti potpunog iskorištavanja prirodnog osvjetljenja, pri čemu se smanjuje potreba za umjetnom rasvjetom, staklene stijene pridonose očuvanju energije. Tu je osim kvalitetne stolarije vrlo važna profesionalna ugradnja koja prati smjernice za sprječavanje gubitka topline te prodor i kondenzaciju vlage u prostoru. 

Danas su kuće nisko energetske i to treba pratiti, a tu je RAL montaža se pokazala kao najbolje rješenje. 

Tu ima nekoliko vrsta montaže koje zadovoljavaju te norme i te standarde. Ovisno o tipu gradilišta i o zahtjevima, takav tip se primjenjuje. Montaža može biti s tim ekspandirajućim trakama ili membranama koje isto tako zadovoljavaju te standarde, objasnio je Stanišić.  

Odabir stakla

Da bi se postigla maksimalna energetska učinkovitost, iznimno je važan pravilan odabir stakla. 

Koje su glavne razlike kod američkih i europskih prozora?

Ovisno o zahtjevima projekta, odnosno arhitekta ili investitora, mikroklimatskim uvjetima. Ako se želi postići sigurnost, onda se ide na sigurnosna stakla, laminirana, kaljena, ako se želi zaštita od sunca, onda su tu stakla koja imaju bolje solarne faktore koji ne propuštaju toliko toplinsku energiju. Isto tako ako je neki kontinent, kontinentalna klima, onda se tu ide na troslojna stakla da toplinska energija nam ne izlazi van, odnosno da ostane unutra. 

Isto tako ako se želi dobit zaštita od pogleda, onda su tu stop soft stakla koja izgledaju kao zrcala, pa imaju refleksiju, a stakla mogu biti više reflektivna ili manje, ovisno o zahtjevima tako se pristupa svakom projektu, rekao je. 

Bez obzira radi li se o kliznim ili fiksnim staklenim stijenama, A. B. S. Stolarija ponudit će vam visoke izolacijske vrijednosti i maksimalnu energetsku učinkovitost uz moderan dizajn.  

Nastavite čitati

Gradnja

Grilje, žaluzine, pergole… Što odabrati za najbolju zaštitu od sunca?

Kvalitetnu zaštitu od sunca u vašem domu možete postići odabirom odgovarajućih sjenila

Kvalitetnu zaštitu od sunca u vašem domu možete postići odabirom odgovarajućih sjenila
Ponuda je danas velika i dobro je prvo se informirati o vrsti zaštite koju nude određena sjenila. Što vam nude grilje, žaluzine ili pak rolete, otkrivamo u nastavku teksta.

Grilje

Aluminijske grilje nude brojna rješenja neovisno radi li se o modernoj ili o tradicionalnoj arhitekturi. Razni modeli A.B.S. aluminijskih grilja mogu odgovoriti i na najstrože arhitektonske zahtjeve. Radi li se o modernoj arhitekturi tu svoje mjesto nalaze modeli kliznih i harmo grilja, modeli predviđeni za ugradnju na stiropor fasadu ili pak grilja bez štoka koja se ugrađuje direktno na okvir prozora.

Kod tradicionalne arhitekture prvo mjesto zauzimaju modeli rustikalnih alu škura. One svojim varijacijama “dalmatinskih” i “istarskih škura”, te sistemima preklopnih škura nude mogućnost ugradnje s okvirom ili bez okvira direktno na kamenu ertu.

Nude više opcija ugradnje pa za duboke špalete sa stiropor izolacijom rješenje nudi grilja s okvirom koji se ugrađuje do samog prozora i tako ne ostavlja prazninu između prozora i grilje. Na određene modele grilja s okvirom moguće je ugraditi vertikalni ili horizontalni komarnik. Model grilja bez okvira može se ugraditi direktno na štok prozora, a neovisno o tome da li se radi o PVC, drvenom ili alu prozoru.

Staklene stijene u službi održivosti

Osnovna prednost kod ugradnje grilje s okvirom je ta što nudi mogućnost da se u okvir grilje ugradi komarnik te da se okvir grilje pričvrsti za okvir prozora.

Rolete

Rolete mogu nuditi zaštitu i ljeti i zimi, a u zatvorenom stanju predstavljaju važan i trajan doprinos toplinskoj izolaciju i uštedi energije. Tako se kod prozora s izolacijskim staklom poboljšava toplinska izolacija u hladnim mjesecima za otprilike 25 posto.

Mala kuća za veliki odmor – krase ju vrhunski dizajn i predivan pogled na more

S automatskim upravljanjem toplinska zaštita funkcionira u svako doba: rolete se zatvaraju kad zahladi i padne mrak, dok se preko dana nalaze u svojoj kutiji, čime je omogućeno prodiranje toplih sunčanih zraka kroz prozore u kuću.

Zvučna izolacija kompletne konstrukcije se dodatno može poboljšati odgovarajućim razmakom između prozora i plašta rolete. Rolete predstavljaju važan element u zaštiti vlasništva i privatnosti doma. U spuštenom položaju daju osjećaj zaštićenosti i sigurnosti, a ako se otvaraju i zatvaraju automatski mogu se podesiti tako da i prilikom duže odsutnosti ostavljaju dojam da je netko uvijek u kući.

One se jednostavno održavaju, a postoji mogućnost ugradnje mrežice za zaštitu od insekata u kutiju. Ispunjavaju najstrože zahtjeve glede toplinske i zvučne izolacije i nude veliku stabilnost zahvaljujući izrazito čvrstim stijenkama. Možete odabrati i razne načine pogona plašta rolete (remen, ručica, motor)

Vanjske žaluzine

Vanjske žaluzine u usporedbi s ostalim sustavima sjenila osiguravaju najbolju kontrolu svjetlosti, zasjenjenja i zaštite od pogleda. One nude izvanrednu toplinsku izolaciju te se stoga dobro opskrbljuju modernoj građevnoj industriji u vremenima ograničenih energetskih resursa.

Zavirite u predivnu vilu u Istri koja oduzima dah!

Zaustavljaju i do 80 posto topline koja bi inače zagrijala prostor. Oni također omogućuju optimalno sjenčanje zbog svoje jednostavne retrofitting sposobnosti. Idealno se uklapaju kao vanjska zaštita od sunca kod modernijih objekata. Funkcioniraju na istom principu kao unutarnje žaluzine samo što su lamele, vodilice i ostali dijelovi znatno masivniji i čvršći. Podizanje i spuštanje lamela, kao i regulacija kuta upada svjetlosti koordinira se iznutra. Upravljanje je moguće izvesti preko , preko elektromotora na tipkalo ili pomoću daljinskog upravljača.

Elegantni dizajn je samo jedna od prednosti koje vam žaluzine po mjeri omogućuju. Uz to, tu je i mogućnost instalacije komarnika, koji se postavljaju pod vanjske žaluzine i sasvim su neprimjetni. Zatamnjenje je slično kao kod roleta, zato će vaš san biti miran, ako se za njih odlučite i u spavaćim prostorima.

Ponekad montaža žaluzina na prozoru nije moguća no može se montirati na fasadu. Idealno je rješenje kod naknadne ugradnje. Vanjske aluminijske žaluzine pogodne su za zasjenjivanje većih staklenih površina.

Pergola

Lamelna pergola s podesivim lamelama je patentirani pokrov za terasu koja kombinira dizajn i funkcionalnost. Njena “bioklimatska” tehnologija pruža kvalitetnu zaštitu od sunca, uz mogućnost regulacije sjenila stvara osvježavajuću ventilaciju i ugodan boravak tijekom ljetnih vrućina. Štiti od štetnih sunčevih zraka i pruža savršeno sklonište u slučaju lošeg vremena te omogućuje zračenje koje sprečava stvaranje efekta staklenika, zadržavajući udobnu hladovinu i protok svježeg zraka.

Prilagođava snagu sunčeve svjetlosti, omogućujući tako ugodan užitak jutarnjeg ili kasnog poslijepodnevnog ambijenta. Lako se upravlja pomoću daljinskog upravljača.

Foto: ABS

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice