Vrt / Eksterijer
Uređenje vrtova na strminama
Vrtovi na strminama zbog svog su položaja najčešće zanemareni i slabo iskorišteni prostori, iako to ne mora biti tako. Slijedi nekoliko savjeta kako urediti takve prostore i pretvoriti ih u atraktivne cvjetne oaze.

Prilikom sadnje vrta na padini prvo je potrebno uvjeriti se u stabilnost terena kako se vrt ne bi urušio. Padina ne bi smjela imati nikakve veće udubine i kanaliće kako se po njima ne bi slijevale veće količine padalina i time uzrokovale eroziju tla.
Ovakav tip vrta nerijetko se ukrašava kamenjarima koji se najčešće sade na osunčanoj strani, no konfiguracija terena ponekad će uvjetovati da se kamenjarom uredi i sjenovito područje. Uporaba kamena od iznimne je važnosti jer će svojom težinom stabilizirati tlo, a pritom pridonijeti estetici vrta. Na većim kosinama ipak će biti potrebno izgraditi malene potporne zidiće.
Ovakav tip vrta pogodno je dekorirati mini-četinjačama pa čak i nekim vrstama drveća dubljeg korijena, dok će površinski sloj učvrstiti trajnice i pokrivačice tla. Površinski sloj je potrebno malčirati komadićima kore drveta kako tlo ne bi upijalo prevelike količine vode. Malč će također spriječiti i širenje korova čije sjeme vjetar lako raznosi.
Kako bi godinama ostali atraktivni, strmi vrtovi traže održavanje i njegu. Na proljeće treba odstraniti svo bilje koje je uvenulo ili se smrznulo, a praznine je potrebno popuniti novim trajnicama.
U vrt na padini lijepo će se uklopiti i začinsko bilje poput timijana i origana te lavande. Za sadnju je pogodan velik broj biljaka, kao i one koje bi svoje mjesto teško našle u klasičnom vrtu. Tako ćete moći uživati u biljnom bogatstvu donedavno pustih i nepristupačnih strmina.
Bilje
Top pet biljaka za početnike
Stalno govorimo kako je trend priroda u interijeru. Ako ga i vi želite pratiti, a niste baš vrsni u njezi biljaka, donosimo top pet biljaka za početnike koje ne zahtijevaju preveliku brigu.

Čak i najljepše uređeni interijeri nisu potpuni ako u njima nema biljaka. One im daju živost i svježinu, stoga ni ne čudi zašto je priroda u interijeru in. Za početnike najbolje je odabrati sobne biljke niskog održavanja. Odnosno one koje ne zahtijevaju previše njege, kao ni zalijevanja.
1. Sanseverija ili svekrvin jezik

Ne zahtijeva previše brige. Zalijeva se jednom u 20 do 30 dana, ovisno o sobnoj temperaturi i vlazi. Sporo raste, a preporuka je da bude umetnuta u teglu kako bi se mogla riješiti viška vlage.
2. Kaktus

Idealne biljke za početnike su kaktusi i sukulenti koji se zalijevaju jednom u 30-ak dana. Jedino zahtijevaju dosta visoku temperaturu i dosta svjetlosti pa bi bilo idealno kada bi ih pozicionirali u prostore koji imaju zapadni ili južni prozor.
Napomenut ćemo kako je za kaktuse dobro da budu u teglama od teracote. To je materijal koji izvlači višak vlage iz supstrata ili zemlje.
3. Zamioculcas

Prepoznatljiv je po svojim mesnatim listovima, a kažu i da u dom donosi sreću i novac. Ne zahtijeva puno vlage, niti zalijevanja. U prosjeku se zalijeva jednom u 30-ak dana baš kad se isuši sva zemlja.
4. Epipremnum ili zlatni puzavac

Ako želite neku biljku koja će popuniti police, idealan će biti epipremnum, odnosno zlatni puzavac. Radi se o biljci podrasta pa ga možemo kombinirati s drugim biljkama.
5. Monstera deliciosa

U prostrani interijer pun svjetlosti savršeno će se uklopiti monstera deliciosa. Ovisno o temperaturi, zalijevajte ju jednom u 7 do 10 dana. Ona je u prirodi penjačica pa je potrebno staviti potporni stup na koji bi se mogla dalje penjati.
Vrt / Eksterijer
Jeste li čuli za zmijski kaktus?
Zbog neobičnog izgleda, imat će ga samo oni najhrabriji.

Mnogi vole sukulente i kaktuse. Osim što su zanimljivi, o njima ne treba pretjerano brinuti. Mogu preživjeti u raznim uvjetima, a dovoljno ih je zalijevati jednom mjesečno. To posebno odgovara onima koji imaju natrpan raspored i ne mogu previše vremena posvetiti njezi biljaka, a htjeli bi barem nešto živo u domu.
Kaktusa ima mnogo. Dolaze u raznim veličinama i oblicima, no mi smo pronašli jedan zaista poseban. Vrlo je neobičnog izgleda zbog čega će ga imati samo oni najhrabriji. Zmijski kaktus neke izgledom podsjeća i na majmunov rep pa ga mnogi i tako zovu. Stručni naziv mu je hildewintera colademononis.

Potječe iz jedne pokrajine u Boliviji, a raste najčešće na strmim stijenama u džungli.
Zmijski kaktus ima zelenkasto-žute stabiljke na kojima se nalaze guste bijele bodlje nalik mekanim dlakama. Naoko se može činiti kao da je sigurno na dodir, ali nemojte se zavaravati! Bodlje su čvrste i vrlo oštre.
Jedna biljka može imati tri do pet stabiljka koje se granaju na dnu. Kaktus raste uspravno do određene visine, potom se stabiljke presavinu i spuštaju se.
Kaktus cvate nekoliko dana. Na stabiljkama dobiva svijetle crvene cvjetove koji su posebno lijepi. Nakon cvatnje, cvjetovi se pretvaraju u plodove s kratkim životnim vijekom.
Osim svog prirodnog staništa, zmijski kaktus ili kaktus majmunskog repa dobro se snalazi i kao sobna biljka. Najbolje se uzgaja kao viseća biljka zbog svojih jedinstvenih visećih stabljika.
Osim interijer, svojim neobičnim izgledom može krasiti i balkon ili vrt. Pritom ga valja postaviti na mjesto gdje neće smetati kako se nitko ne bi ozlijedio.