Bilje
Ukrasne trave su idealne za originalne jesenske kombinacije
Želite iskoristiti svu raskoš jesenskih boja i posaditi originalne jesenske aranžmane? Zašto u njih ne biste kombinirali ukrasne trave? Stručni savjet kako to učiniti dala nam je Dubravka Mišolongin u suradnji s Vrtnim centrom Šestine.
Jesen je godišnje doba koje pruža razne mogućnosti. Teksture, boje, plodovi mogu vam biti izvrsna inspiracija za sadnju gredica u vrtu ili posuda s cvjetnim aranžmanima. Trendovi u svijetu su da se uz cvatuće bilje sade i ukrasne trave.

Dubravka Mišolongin nam objašnjava da su one vrlo atraktivne zbog dugačkog lišća koje je obično vrlo zanimljivo obojeno: „Može biti crveno, kričavo zeleno, žuto, njihova razigranost daje cijeloj toj kompoziciji vrlo ležeran izgled. Kad krenu prvi mrazovi onda trave zablistaju, one su predivne u proljeće kad potjeraju, a u jesen kad se spusti inje i jutarnja rosa po tim vlatima, onda to izgleda fenomenalno.“

Ukrasne trave se lako održavaju, a u kompoziciju unose živost. U njih spada ukrasan kelj dostupan u više boja, Heuchere su isto zanimljive bojom lišća, a imaju i krasne cvjetiće.

Iako su mnogi ljubitelji terracotta posuda, u ovo doba godine one se ne preporučuju jer se u njima zimi obično smrzne voda. Važno je da posude na sebi imaju otvore kako bi voda iz njih curila , te bilje ne bi trulilo.

S ukrasnim travama kombinirajte ciklame kao neizostavni dio jesenskih aranžmana. Kod sadnje ovakvih posuda treba reći da su one trajne jer samo promjenom sezonskog cvatućeg bilja dobivate novu, originalnu kombinaciju.
Što se održavanja tiče, ako imate odvod za vodu, biljke je dovoljno zalijevati jednom u deset dana, obilnije, kako bi supstrat bio namočen, a da se istodobno drenira.

Tako ćete cijelu zimu održati posudu u dobroj kondiciji , a u proljeće će vam sve ove biljke zaživjeti u novom ruhu.
Stručne savjete za sadnju jesenskih ukrasnih kombinacija donosimo vam u suradnji s Vrtnim centrom Šestine.

Bilje
Najpoželjnija proljetnica – tulipan
Cvjetni ukras bez kojeg bi parkovi, perivoji, ali i privatni vrtovi u proljeće izgledali prazno i nedorečeno.

Njegova ljepota nadahnula je brojne umjetnike koji su ga opjevali i oslikali. Iako ga se često povezuje s Nizozemskom, tulipan svoje korijene vuče još iz Otomanskog carstva gdje je bio simbol bogatstva i blagostanja. Tulipan u Europu dolazi tek u 16. stoljeću te ubrzo postaje izuzetno skupa i tražena roba.
Tulipan je lukovičasta biljka iz porodice ljiljana. Ovisno o vrsti, biljka naraste između 10 i 71 cm, ima između 2 do 12 listova. Dok se cvijet najčešće sastoji od 6 latica koje mogu biti zaobljene, šiljate ili nazupčenih rubova.

Ovaj proljetni cvijet cvate već od ožujka pa do svibnja. Dolazi u cijeloj paleti boja zbog čega je rado viđen u svim tipovima vrtova, a lako se kombinira i s drugim biljnim vrstama.
O popularnosti tulipana govore i brojni festivali njemu u čast koji se održavaju diljem svijeta – od Sjedinjenih Država i Kanade do Švicarske, Velike Britanije i naravno Nizozemske. Potonja je najveći svjetski proizvođač komercijalnih tulipana s 3 milijarde lukovica godišnje.

Sadnja lukovica tulipana obavlja se u jesen i to najčešće u cvjetne gredice, uz rub travnjaka. Jednako će lijepo izgledati ukoliko tek jedan tulipan smjestimo u ukrasnu teglu i njome ukrasimo balkon, terasu ili prozor. Ipak, tulipani najviše dolaze do izražaja kada su zasađeni u skupini, a vole plodna, dobropropusna tla te osunčane dijelove vrta.
Bilje
Top pet biljaka za početnike
Stalno govorimo kako je trend priroda u interijeru. Ako ga i vi želite pratiti, a niste baš vrsni u njezi biljaka, donosimo top pet biljaka za početnike koje ne zahtijevaju preveliku brigu.

Čak i najljepše uređeni interijeri nisu potpuni ako u njima nema biljaka. One im daju živost i svježinu, stoga ni ne čudi zašto je priroda u interijeru in. Za početnike najbolje je odabrati sobne biljke niskog održavanja. Odnosno one koje ne zahtijevaju previše njege, kao ni zalijevanja.
1. Sanseverija ili svekrvin jezik

Ne zahtijeva previše brige. Zalijeva se jednom u 20 do 30 dana, ovisno o sobnoj temperaturi i vlazi. Sporo raste, a preporuka je da bude umetnuta u teglu kako bi se mogla riješiti viška vlage.
2. Kaktus

Idealne biljke za početnike su kaktusi i sukulenti koji se zalijevaju jednom u 30-ak dana. Jedino zahtijevaju dosta visoku temperaturu i dosta svjetlosti pa bi bilo idealno kada bi ih pozicionirali u prostore koji imaju zapadni ili južni prozor.
Napomenut ćemo kako je za kaktuse dobro da budu u teglama od teracote. To je materijal koji izvlači višak vlage iz supstrata ili zemlje.
3. Zamioculcas

Prepoznatljiv je po svojim mesnatim listovima, a kažu i da u dom donosi sreću i novac. Ne zahtijeva puno vlage, niti zalijevanja. U prosjeku se zalijeva jednom u 30-ak dana baš kad se isuši sva zemlja.
4. Epipremnum ili zlatni puzavac

Ako želite neku biljku koja će popuniti police, idealan će biti epipremnum, odnosno zlatni puzavac. Radi se o biljci podrasta pa ga možemo kombinirati s drugim biljkama.
5. Monstera deliciosa

U prostrani interijer pun svjetlosti savršeno će se uklopiti monstera deliciosa. Ovisno o temperaturi, zalijevajte ju jednom u 7 do 10 dana. Ona je u prirodi penjačica pa je potrebno staviti potporni stup na koji bi se mogla dalje penjati.