Povežimo se

Uradi sam

Izradite sami zimski zaklon za biljke

Mnogi su u posljednje vrijeme otkrili da imaju smisla za uzgoj biljaka, odnosno da imaju zelenu ruku. Međutim, u ovo doba godine mnoge biljke uspijevaju samo u plastenicima, odnosno staklenicima.

Rijetke su biljke otporne na hladno vrijeme i snijeg, pa da biste svoju malu zelenu oazu imali i u ovo doba godine, treba joj izgraditi zaklon. Za vrtlare hobiste ne treba puno mjesta za izgradnju plastenika, odnosno staklenika.

Magistar šumarstva Mile Drača kaže da je za presadnice dovoljno svega dva kvadrata plastenika ili staklenika. Ako želimo proizvoditi svoje povrće, onda se kupuju gotove konstrukcije. Plastenici dolaze u dimenzijama 4 x 1 m ili 4 x 1,5 m, a staklenici su nešto mali veći jer su zahtjevniji za konstrukciju, otprilike 3 x 4 m.

Bitna je pozicija

staklenik-domnakvadrat

Stručnjaci za nekretnine kažu da je najvažnija pozicija, pozicija i pozicija, a isti je slučaj i s biljkama. “To moraju biti otvorene sunčane pozicije, po mogućnosti ne vjetrovite, jer ako stavimo na vjetroviti dio, vrlo vjerojatno će taj vjetar uništiti staklenik ili plastenik”, naveo je Drača. Također treba i provjeriti kvalitetu proizvoda.

Vrtni hobisti često su i ekološki nastrojeni, pa žele da njihovi zimski domovi za biljke budu od recikliranog materijala. Staro okno od prozora ili vrata možete pretvoriti u staklenik. Najvažnije je da je čvrst jer treba biti otporan na atmosferilije poput kiše i vjetra.

Ovisno o tome za koji ste se materijal odlučili, takvu trebate i konstrukciju. Postavljanje staklenika je zahtjevnije jer je je za njega potrebno napraviti betonsku bazu, dok za plastenike nije.

Temperatura

plastenik-domnakvadrat

Temperatura se u njima regulira na osnovi vanjske temperature. S obzirom na to da se unutra nalaze biljke, one u procesu fotosinteze proizvode kisik i koriste ugljični dioksid i u tom procesu disanja dolazi do oslobađanja topline. Također dolazi do isparavanja vode u procesu fotosinteze i ta voda uzrokuje u biti zagrijavanje samog plastenika, odnosno staklenika.

Želite li se baciti u malo ozbiljniji uzgoj biljaka, za gradnju plastenika, odnosno staklenika preporučuje se da se obratite stručnjacima jer ne želite da vam se dogodi da se zimski dom vaših biljaka pod jakim teretom poput snijega uruši ili da vam ga primjerice otpuše vjetar.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Izrada hranilice za ptice može biti zabavno i korisno iskustvo za ljubitelje ptica svih uzrasta

Bez obzira jeste li iskusni ili tek počinjete, izrada hranilice za ptice jednostavan je projekt koji može pružiti sate uživanja i vama i pernatim posjetiteljima u vašem dvorištu.

Osim što je i zabavna aktivnost za djecu, uči ih o očuvanju divljih životinja i pomaže im da cijene prirodu. Gledanje ptica kako posjećuju hranilicu može im potaknuti ljubav prema otvorenom i pružiti osjećaj čuđenja i uzbuđenja.

Kućica za ptice može pomoći oplemeniti kuću dodajući dašak prirode u okolni prostor. Hranilice za ptice mogu privući razne vrste ptica u dvorište, pružajući mirnu i spokojnu atmosferu.

Ako želite privući ptice u vaš vrt zasadite ove predivne biljke

Osim toga, hranilice za ptice mogu poslužiti kao ukrasni element, posebno ako su ukrašene bojom ili drugim ukrasnim elementima. Kućice za ptice može biti jednostavan, ali učinkovit način oplemenjivanja kuće i dodavanja ljepote okolnom prostoru.

Izrada hranilice za ptice – što je potrebno?

Prije nego počnete, prikupite sve potrebne materijale za ovaj projekt. Trebat će vam čvrsti komad drveta, pila, metar, čavli i čekić. Nemojte žuriti s procesom. Uzmite si vremena i provjerite je li sve ispravno napravljeno kako biste osigurali kvalitetan gotov proizvod.

Ukrašavanje hranilice za ptice može biti vaš način dodavanja osobnog pečata vašem projektu. Jedna je mogućnost obojiti hranilicu bojom kako biste je zaštitili od vremenskih nepogoda i dodali ukrasni dodir.

Nahranite ptičice u vašem vrtu

Također možete koristiti šablone ili naljepnice za dodavanje dizajna ili uzoraka hranilici. Druga mogućnost je dodavanje ukrasnih elemenata poput stakla u boji ili perlica u hranilicu.

Kada je vaša hranilica gotova, vrijeme je da je objesite na sigurno i sigurno mjesto. Možda biste trebali odabrati mjesto koje je lako vidljivo iz vašeg doma kako biste mogli uživati u promatranju ptica dok se dolaze hraniti.

Također ćete se htjeti uvjeriti da je hranilica obješena dovoljno visoko da bude izvan dohvata grabežljivaca, poput mačaka ili vjeverica.

Nastavite čitati

Uradi sam

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Sretna je osoba ona koja uživa u novim projektima!

Ponekad je premještanje namještaja čista potreba, ali svi znamo što znači premještati namještaj kako bismo malo promijenili prostor u kojem boravimo.

Za mnoge je scenarij premještanja namještaja noćna mora, jer jednom kad se posla primite, morate ga i dovršiti. Ali ako ste barem jednom zaronili u ovaj projekt, dobro vam je poznat osjećaj zadovoljstva koji slijedi kada posao završite.

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Postoji poslovica koja kaže; pokaži mi projekt, i ja ću ti pokazati sretnu osobu, a dr. Carrie Barron, navodi kako ona može otkriti da u pitanju nije novi raspored prostorije već otpuštanju dopamina dok nešto stvaramo. Kako će upuštanje u ovo putovanje djelovati pozitivno na vašu psihu, otkiva liječnica.

Uživanje u trenutku

Prilikom premještanja namještaja svaki predmet koji se nalazi u prostoriji, a dok razmišljate trebate li ga zadržati i što on vama znači, slično je procesu meditacije u kojem ste potpuno prisutni u trenutku.

“Otkrivate tako što volite, a taj je osjećaj oslobađajući. Vaš je ukus povezan s vašim identitetom, a kada svoje stvari dobro rasporedite, ostajte vjerni sebi.

Stvara se osjećaj povezanosti

Namještaj i predmeti u kući često nas vežu za nama drage ljude ili uspomene. Kada predmete koji nam nešto znače uzmemo u ruke kako bismo ih premjestile, javiti se mogu pozitivne emocije zbog kojih ćemo se osjećati dobro.

Pet jednostavnih savjeta kako urediti ugodan i funkcionalan kućni ured

Mijenja se rutina

Prije nego se upustite u avanturu premještanja namještaja, važno se zapitati koje su vam potrebe i kako želite da prostorija u konačnici izgleda, ali nemojte zaboraviti i na druge ukućane jer vaša vizija rasporeda namještaja ne mora odgovarati svima.

“Nekim ljudima se neće svidjeti promjena u prostoru jer se osjećaju sigurno u poznatom i upravo takvo okruženje može poslužiti za oslobađanje kreativnosti”, navodi liječnica.

Ponekad će pozitivan utjecaj na naše raspoloženje premještanje namještaja uzrokovati samo ako se dogodi u pravom trenutku. Isto tako, premještanje stolice iz jednog kuta sobe u drugi neće vaše raspoloženje bitno popraviti. Svakako je važno zapitati se zašto se u taj projekt upuštamo – što je tako važno u ovom trenutku da morate sve promijeniti? Budite sigurni da ste spremni za to.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice