Povežimo se

Uradi sam

Što učiniti kada dođe do poplave?

poplava-stan-čišćenje-domnakvadrat

Ne morate nužno živjeti blizu neke rijeke da bi došlo do poplave kuće ili stana. Poplavu može izazvati i puknuće cijevi ili začepljeni odvodi. Posljedice mogu biti smrad, vlaga, uništeni namještaj i podovi, a nekada i opasnije. Važno je biti spreman i znati što učiniti. Sastavili smo popis o čemu voditi računa ako vas snađe ovakva nevolja.

1. Pokušajte spriječiti prodor vode

Kako bi se umanjila šteta, pokušajte spriječiti prodor vode u dom. Ako se radi o puknutoj cijevi, pokušajte zatvoriti dovod vode. Ako voda dolazi izvana pokušajte čim prije napraviti branu od vreća napunjenih pijeskom, takozvanim zečjim nasipima. Sve što imalo može spriječiti prodor vode, uvelike će pomoći.

2. Isključite struju

Voda je iznimno opasna jer provodi električnu energiju. Stoga, ako je moguće prije njenog prodora, isključite struju kako biste sačuvali sebe i one koji dolaze u pomoć. Ako je voda prodrla, također se preporučuje isključenje struje, ali po mogućnosti bez da stanete u vodu. U tom slučaju najbolje je posavjetovati se s električarom.

3. Zovite pomoć

Ako je u kuću ili stan prodrla veća količina vode koju ne možete sami izbaciti, u pomoć pozovite vatrogasce koji će vodu ispumpati. Važno je obaviti još neke telefonske pozive. Ako ste u najmu, pozovite najmodavca. Ako ste u vlastitoj nekretnini koja je osigurana, zovite osiguravajuću kuću kako bi se što prije procijenila šteta. Također, dobro je fotografirati nastalu štetu nakon poplave.

4. Počnite s čišćenjem

Čišćenje će biti teško i zahtjevno, posebice ako se radi o većoj poplavi. Ako je došlo do ispuštanja kanalizacije i toksičnih materijala, trebat ćete angažirati stručnjake. Bez obzira hoćete li zaposliti nekoga ili sami obaviti posao čišćenja i saniranja štete, treba se pridržavati određenih koraka. Zapamtite da se ne radi samo o tome da svoju kuću ponovno učinite privlačnom. Dom mora biti čist i siguran kako bi se vaša obitelj tamo vratila.

5. Ispraznite kuću

Svi predmeti koji su oštećeni, poput namještaja bacite, a ono što je sačuvano, spremite na sigurno. Otvorite prozore i vrata kako bi se prostor mogao sušiti. Izbacite tepihe, tople podove. Ako je prodrla veća količina vode, trebat će maknuti i drvene podove poput parketa i laminata. Tu ćete vjerojatno trebati pomoć stručnjaka jer ne znaju svi sami obaviti takve zahvate. Važno je napomenuti kako i u pločice može ući vlaga. One se zbog toga neće dovoljno osušiti što znači da će se lako razviti plijesan. Istovremeno napravite popis svega onoga što je stradalo.

Ako je moguće, koristite ventilatore i ovlaživače kako bi se vlaga što prije povukla jer je to idealna podloga za stvaranje bakterija, gljivica i plijesni.

6. Uklonite oštećene ili vlažne zidne ploče

Trend u uređenju domova što se tiče zidova su zidne ploče. U njih se lako može uvući vlaga pa ih je potrebno ukloniti. Ako imate tapete na zidovima, trebat će ih također skinuti. Zidove koji su samo obojeni, trebat će ponovno bojati. Na ovaj način spriječit ćete pojavljivanje plijesni koja je vrlo opasna za zdravlje. Budite strpljivi jer je za sušenje zidova potrebno i nekoliko tjedana.

7. Ispitajte kvalitetu zraka

Kada je obnova doma nakon poplave završena, za svaki slučaj ispitajte kvalitetu zraka. To je mali trošak za zdravlje vas i vaše obitelji.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Sretna je osoba ona koja uživa u novim projektima!

Ponekad je premještanje namještaja čista potreba, ali svi znamo što znači premještati namještaj kako bismo malo promijenili prostor u kojem boravimo.

Za mnoge je scenarij premještanja namještaja noćna mora, jer jednom kad se posla primite, morate ga i dovršiti. Ali ako ste barem jednom zaronili u ovaj projekt, dobro vam je poznat osjećaj zadovoljstva koji slijedi kada posao završite.

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Postoji poslovica koja kaže; pokaži mi projekt, i ja ću ti pokazati sretnu osobu, a dr. Carrie Barron, navodi kako ona može otkriti da u pitanju nije novi raspored prostorije već otpuštanju dopamina dok nešto stvaramo. Kako će upuštanje u ovo putovanje djelovati pozitivno na vašu psihu, otkiva liječnica.

Uživanje u trenutku

Prilikom premještanja namještaja svaki predmet koji se nalazi u prostoriji, a dok razmišljate trebate li ga zadržati i što on vama znači, slično je procesu meditacije u kojem ste potpuno prisutni u trenutku.

“Otkrivate tako što volite, a taj je osjećaj oslobađajući. Vaš je ukus povezan s vašim identitetom, a kada svoje stvari dobro rasporedite, ostajte vjerni sebi.

Stvara se osjećaj povezanosti

Namještaj i predmeti u kući često nas vežu za nama drage ljude ili uspomene. Kada predmete koji nam nešto znače uzmemo u ruke kako bismo ih premjestile, javiti se mogu pozitivne emocije zbog kojih ćemo se osjećati dobro.

Pet jednostavnih savjeta kako urediti ugodan i funkcionalan kućni ured

Mijenja se rutina

Prije nego se upustite u avanturu premještanja namještaja, važno se zapitati koje su vam potrebe i kako želite da prostorija u konačnici izgleda, ali nemojte zaboraviti i na druge ukućane jer vaša vizija rasporeda namještaja ne mora odgovarati svima.

“Nekim ljudima se neće svidjeti promjena u prostoru jer se osjećaju sigurno u poznatom i upravo takvo okruženje može poslužiti za oslobađanje kreativnosti”, navodi liječnica.

Ponekad će pozitivan utjecaj na naše raspoloženje premještanje namještaja uzrokovati samo ako se dogodi u pravom trenutku. Isto tako, premještanje stolice iz jednog kuta sobe u drugi neće vaše raspoloženje bitno popraviti. Svakako je važno zapitati se zašto se u taj projekt upuštamo – što je tako važno u ovom trenutku da morate sve promijeniti? Budite sigurni da ste spremni za to.

Nastavite čitati

Uradi sam

Bosiljak, kadulja, ružmarin… Evo kako jednostavno sušiti začinsko bilje

Ako biljke brzo rastu i ne stignete sve koristiti, jednostavno ih osušite

Biljke koristimo tisućama godina kao ukras ali i kako dodatke jelima, radi njihove boje i arome. Dok ćemo tijekom proljeća i ljeta koristiti najčešće svježe začine, ponekad oni tako brzo rastu da ih je nemoguće sve iskoristiti. Lako im možete produljiti život ako ih na vrijeme osušite, pohranite, i koristite za pripremu jela kada više nemate svježe pri ruci.

Sušeni začini su često puno intenzivnije arome i mirisa te puno dulje traju, a najčešće koristimo bosiljak, kadulju, ružmarin… Donosimo najjednostavniji način sušenja začinskog bilja.

Kako sušiti začinsko bilje?

Proces je izuzetno jednostavan i svatko ga može koristiti a potreban vam je samo – zrak.

Uzmite papirnatu vrećicu i napravite rupe.
Uzmite nekoliko biljki i zavežite u malo svežanj.
Stavite ih u papirnatu vrećicu i zavežite ju gumicom.
Objesite ju na mjesto gdje cirkulira zrak.
Ostavite tako par tjedana da se suše i vaši začini su spremni za upotrebu.

Šest jednostavnih trikova kojima ćete produljiti vijek rezanom cvijeću

Kako prepoznati da je bilje suho? Kada je spremno za upotrebu, ono će se početi mrviti. Koliko će vremena biti potrebno za to, ovisi i o temperaturi zraka, vlažnosti ali i začinima koje sušite. Na vama je da prilagodite vrijeme koliko će sušenje trajati.

Kako pohraniti sušeno bilje?

Ovo je važan korak kod sušenja začinskog bilja jer će pravilna pohrana utjecati na njihov okus ali i trajanje. Idealno bi bili pohraniti ih u zatvorene posude na tamno, hladno i suho mjesto. Ako stoje izložene na svjetlu, gube aromu jako brzo.

Koristite staklene posude, jer su najbolje za očuvanje – štite od vlage i insekata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice