Uradi sam
Šest prirodnih osvježivača prostora
Svima je zajednički jedan sastojak.

Svi volimo ući u kuću koja lijepo miriše. Kupovni sprejevi jedno su od rješenja kako u dom unijeti svježinu borovine, lavande ili limuna, no zdraviji način je kombiniranje eteričnih ulja i tajnog sastojka – sode bikarbone. Donosimo vam savjete kako po principu uradi sam pripremiti osvježivače zraka.
Zimska fantazija

Osim snijega, kuhanog vina i božićne jelke, na zimu nas asociraju i pojedini mirisi. U staklenku ili staklenu zdjelicu stavite sode bikarbone te dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja cimeta. Posudu stavite u dnevnu sobu ili kuhinju u kojoj će vas inspirirati pri spravljanju božićnih slastica.
Oštra svježina limuna
Uzmite staklenku i izbušite nekoliko rupa na metalnom poklopcu. U staklenku stavite sodu bikarbonu, nekoliko kapi eteričnog ulja vanilije i malo limunovog soka. Ovakva mješavina aroma osvježit će svaki kutak doma, posebno prostore poput kupaonica i praonica rublja.
Toplina doma
Za ugodnu zimsku atmosferu i injekciju energije sodi bikarboni dodajte nekoliko kapljica eteričnog ulja naranče i cimeta te kapljicu, dvije eteričnog ulja crnog papra. Upotrijebite bilo kakvu staklenu posudu, bez obzira na oblik i veličinu i uživajte u prekrasnoj mješavini mirisa.
Ljetna fiesta
Ako vam nedostaju ljetne radosti i visoke temperature, do ljeta ćete morati pričekati, no to vas ne sprječava da uživate u mirisima koji će vas asocirati na najtoplije godišnje doba. U posudu stavite sodu bikarbonu i dodajte eteričnog ulja eukaliptusa i nekoliko kapljica soka grejpa.
Mirisi za bolju koncentraciju
Idealan miris za bolju koncentraciju dobit ćete ukoliko bazi od sode bikarbone dodate eterična ulja ružmarina i peperminta. Staklenku smjestite u kućni ured, dječju sobu ili neko drugo mjesto gdje želite stvoriti radnu atmosferu i potaknuti koncentraciju.
Miris kave
Za većinu ljudi dan počinje tek nakon prve šalice jutarnje kave. No, zavodljivu aromu kave možete zadržati u kuhinji i nakon što ste popili svoju šalicu. Na dno staklene posude stavite sloj sode bikarbone, a na njega dodajte zrnca kave.
Uradi sam
Kako se riješiti mirisa dima cigareta?
Ako se u nekom prostoru, konstantno puši, dim se uvlači u sve, od namještaja do zidova. Kako biste ga se riješili, evo što sve trebate napraviti.

Miris dima cigareta zasigurno svi dobro poznajete. Neovisno o tome jeste li pušač, živite s pušačem ili ste uselili u prostor u kojem je živio pušač, neugodnog mirisa zasigurno biste se željeli riješiti.
Ako se u nekom prostoru, primjerice dnevnom boravku, konstantno puši, dim se uvlači u sve, od namještaja do zidova. Kako biste ga se riješili, evo što sve trebate napraviti.
Kako se riješiti mirisa dima?
Ovo nije tako jednostavno kao čišćenje kuće. Morate poduzeti nekoliko mjera predostrožnosti kako biste uklonili miris dima cigareta. To uključuje dubinsko čišćenje i osiguravanje čistoće zraka. Ali što je najvažnije, uključuje i sprečavanje da se to ponovi.
Provjetrite prostor
Prvo što trebate učiniti je otvoriti nekoliko prozora. To će omogućiti dimu da napusti zrak ako se uokolo mota. Također će pomoći kod čišćenja kemikalijama poput izbjeljivača koji su štetni za udisanje. Ako je vani dovoljno toplo, možete čak i na neko vrijeme otvoriti vrata.
Obojite zidove
Prvo dobro očistite zidove. U toploj sapunici namočite spužvu i ribajte zidove. Nakon toga ih dobro osušite čistom krpom. Zatim ih ponovno premažite temeljnim premazom ili bojom s mirisima. Ovo je ogroman korak koji stvarno može pomoći.
Možda vam se čini kao dosadan posao prebojavanja zidova, ali to je zaista jedini siguran način da se riješite dima koji se uvukao u zidove.
Zamijenite tepih
Tepih je najgora podloga koju pušač može imati. Ako u svom domu imate tepih, riješite ga se. Čak i ako planirate vratiti tepih, stari tepih mora ići. Nakon godina upijanja dima, ne može se oporaviti.
Druga opcija bila bi dubinsko čišćenje tepiha, ali to nije ni približno toliko učinkovito kao što je potpuno novi.
Prelakirajte podove
Ako imate drvene podove, prelakirajte ih. Pod će biti osvježen, a lak će spriječiti upijanje dima u drvo. Zbog toga podove možete jednostavno normalno očistiti.
Izbijelite pločice
Izbjeljivač je izvrstan eliminator mirisa. Ako imate pločice ili linoleum, možete ih izbjeliti kako biste uklonili velik dio mirisa. Možete čak i očistiti radne površine. Samo pripazite da u otopini imate više vode od izbjeljivača.
Ako se protiv kemikalija u svom domu, uvijek možete koristiti domaća rješenja. Ocat je izvrsno sredstvo za uklanjanje mirisa i sredstvo za čišćenje. Otopine octa mogu se boriti protiv bilo kakvog nereda ili mirisa.
Očistite filtere
Očistite svaki filter u svojoj kući. To znači onaj u klima uređaju, peći, pa čak i akvariju. Učinite to i primijetit ćete trenutnu promjenu u kvaliteti zraka. Očistite filtere i kuću i vjerojatno ćete zauvijek iskorijeniti miris dima.
Uradi sam
Kako ukloniti mrlju s tepiha nakon što ga je pas obilježio?
Postupak je jednostavan, jeftin i efikasan.

Svi oni koji imaju psa za kućnog ljubimca, barem su jednom imali neugodno iskustvo da se pas pomokri po tepihu. Miris je neugodan, a mrlja neizbježna. No, ne morate odmah kupovati novi tepih. Kod kuće imate sve što trebate kako biste tepih istovremeno očistili i dezinficirali. Postupak je jednostavan, jeftin i efikasan.
Prvo je potrebno locirati mjesto na tepihu na kojem se pas pomokrio. To možete učiniti tako da svjetiljkom osvijetlite tepih. Mokru mrlju odmah ćete prepoznati, a i neugodno će zaudarati.
1. Obrišite papirnatim ručnikom
Ako je mrlja svježa potrebno ju je posušiti papirnatim ručnikom. Ručnikom samo tapkajte po mrlji kako je ne biste proširili. Ako nemate papirnatih ručnika, poslužiti može i spužva. Bitno je da bude suha i čista.
2. Mrlju polijte otopinom octa
U posudi pomiješajte jednaku količinu octa i vode. Nanesite otopinu na mrlju i ribajte. Ocat je siguran za tepihe. Osim što uklanja mrlje, uklonit će i neugodan miris.
3. Posipajte sodom
Nakon što ste mrlju izribali otopinom octa i vode, posipajte je sodom bikarbonom i ostavite 15-ak minuta. Pojavit će se mjehurići što je normalna reakcija kada soda dođe u doticaj s octom.
4. Usisajte
Kada se ocat osušio, ostatak sode usisajte usisavačem. Ako mrlja ili miris i dalje postoje, ponovite postupak.