Povežimo se

Uradi sam

Osvježite dom ombre tehnikom

Riječ „ombre” potječe od francuske riječi „ombrer” što znači sjenčati. Ombre je tehnika bojenja kod koje boja gradira od svjetlijih prema tamnijim tonovima. Može se primijeniti na gotovo svim površinama, a posebno dobro izgleda na namještaju i zidovima.

Prema Marthi Stewart, ombre vuče korijene iz Europe. Ovom tehnikom ukrašavale su se tkanine i namještaj u periodu prije Civilnog rata, kao i viktorijanske ukrasi, dok se tijekom 1970-tih ombre pojavljuje na disco odjeći. Posljednjih godina ombre se vratio na modne piste, počeo se primijenjivati i na frizurama, a svoje mjesto pronalazi i u dizajnu interijera.

Ombre povezujemo s boemskim, ležernim interijerima, no uklapa se i u sofisticirane prostore. Tehnika nije ograničena samo na tkanine, već se može koristiti i za bojenje zidova i komada namještaja. Ombre je efektan način uređenja interijera i na podnim te zidnim pločicama, a osvježit će sve prostorije doma; od monotonih hodnika do kuhinje, kupaonice, spavaće i dnevne sobe.

 

Blagavaona Dom2

Oni željni eksperimentiranja, ombre će u velikom stilu uklopiti u svoj dom na zavjesama ili zidovima. No, ombre možete unijeti i na mala vrata različitim dekorima i dekoracijama poput tepiha, sjenila za lampe, posteljine, jastučnica…

Ladičar Dom2

Uradi sam – Kako obojiti jastučnicu?
Za bojenje jastučnice ombre tehnikom po principu ‘uradi sam‘, potrebna vam je velika staklena zdjela ili veća plastična posuda, pamučna jastučnica (oprana i osušena), kuhača, deterdžent za pranje rublja, boja za ručno farbanje tekstila i jednokratne rukavice za ruke.

Spavaća soba Dom2

U staklenu posudu ili kantu uspijte paket boje za tekstil te dodajte 3,5-4 litre vruće vode koju ste prethodno prokuhali. Ruke zaštitite gumenim rukavicama, a kuhačom pomiješajte boju i vodu kako bi se boja što bolje rastvorila. Zatim dodajte malo deterdženta za rublje i nastavite miješati.

Potkrovlje Dom2

U sudoperu namočite jastučnicu do dijela koji želite obojiti. Preporučljivo je namočiti ¾ jastučnice. Iscijedite višak vode kako ne bi kapao po suhom dijelu. Uronite jastučnicu u boju do točke do koje ste ju namočili. Prvo namakanje u boji mora biti vrlo kratko, pošto se boja brzo apsorbira. Namočite i odmah podignite do drugog dijela i pustite da boja djeluje oko 20-tak sekundi. Na kraju u boji ostavite samo donji dio i to na 30 sekundi ili više, ovisno o intenzitetu koji želite postići.

Jastučnica Dom2

Jastučnicu izvucite iz boje. Nemojte zaboraviti držati ruke na obojenom dijelu kako ne biste umrljali bijeli dio tkanine. Iscijedite suvišnu boju. Obojeni dio jastučnice stavite pod toplu vodu i isperite sve dok voda ne postane čista. Iscijedite, a jastučnicu stavite sušiti. Ovo je samo jedan od načina kako bojiti ombre tehnikom. Za koji se god postupak odlučili, želimo vam dobru zabavu!

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Ako želite da vam dugo služe, potrebno je na neke stvari obratiti pažnju

Uz nekoliko jednostavnih strategija možete produljiti život kućanskim aparatima, ali i utjecati na uštedu i to dugoročno. Evo što biste trebali raditi kako biste sačuvali perilicu i sušilicu rublja.

Redovno čišćenje

Ovo je važan kora, a čistiti ih možete mokrom krpom izvana i iznutra kako biste uklonili sve prljavštine i prašinu. Očistite gumu oko vrata i pretince u koje se stavlja deterdžent i omekšivač nakon svakog korištenja.

Provjerite žice

Kako biste spriječili curenje ili oštećenja nastala vodom, važno je provjeriti sve spojeve i žice ako postoje bilo kakve pukotine ili mjesta gdje bi voda mogla curiti, potrebno ih je popraviti.

Vrijeme je za generalku! Profesionalna čistačica otkriva pet trikova za lakše čišćenje

Provjerite nagib

Za što bolje rezultate pranje, pazite da aparati stoje na ravnim površinama kako biste spriječili bilo kakve vibracije ili pomake mašine dok radi. Tako ćete se zaštiti od buke ali ćete i zaštiti perilicu od mogućih udaraca i oštećenja.

Provjeravajte filtere

Filteri imaju važnu ulogu jer zaustavljaju svu prljavštinu i ostale čestice i tako sprječavaju začepljenje. Ako želite da vaši aparati dobro rade, redovito provjeravajte filtere i očistite ih ako je potrebno.

Provjerite ventilaciju sušilice za rublje

Ako je ima, često se na tom mjestu nakuplja prljavština koja može prekinuti dotok zraka što može dovesti do zapaljenja. Redovito provjeravajte i čistite, a bilo bi dobro da jednom godišnje stručnjak pregleda vašu sušilicu te je očisti.

Možete i sami! Evo kako jednostavno popraviti velike i male rupe u zidu

Pregledajte bubanj u perilici

Ako se redovno ne čisti, na njemu će se nakupiti ostaci praška, omekšivača i plijesni što će uzrokovati neugodan miris odjeće.

Ako vam se na pogled čini da je bubanj prljav, koristite poseban sredstava za čišćenje ili kombinirajte vrelu vodu i ocat. Sve dobro očistite čistom krpom kako biste spriječili razvoj neugodnih mirisa.

Rade li svi gumbi?

Kontrolna ploča na perilicama i sušilicama služi kako bismo mogli odabrati program koji želimo koristiti, ali i njih je ponekad potrebno pregledati i provjeriti rade li i jesu li oštećeni. Ako naiđete na problem, pozovite stručnjaka kako bi ga popravio.

Reagirajte na čudne zvukove

Neobični zvuci ili vibracije koji se javljaju dok perilica radi mogu ukazivati na probleme i treba ih odmah popraviti.

Sami možete zaključiti odakle buka dolazi, ako perilica lupa kada pere možda ste stavili premalo rublja, ako čujete škripanje, možda je otišao remen. Ispravite sve probleme na vrijeme kako biste dugo mogli koristite svoje aparate.

Nastavite čitati

Uradi sam

Pet prirodnih pripravaka koji će ukloniti neugodne mirise u prostoru

Neugodnih mirisa iz prostora se lako riješiti!


Čist dom pun svježine nije samo stvar navike već i higijene, posebno ako ste osjetljivi na mirise. Ako u domu primjećujete neugodne mirise, možete ih se riješiti tako da potrebne stvari i površine dobro operete. Ako zrak samo treba osvježiti, onda to možete učiniti prirodnim pripravcima.

Ocat

Ako održavate kućanstvo prirodnim sredstvima onda je uvijek pametno imati ocat pri ruci. Samo mala količina može neutralizirati miris dima, kuhanja i vlage. Možete samo šalicu octa staviti u kut prostorije ili ga ostaviti da se kuha sat vremena kako biste se učinkovito riješili neugodnih mirisa.

Esencijalna ulja

Najlakše je napraviti osvježivač za dom od esencijalnih ulja. Potrebno je samo odabrati jedno po vašem ukusu i par kapi pomiješati sa vodom i staviti u posudu s raspršivačem.

Ako želite osvježiti kuhinju, potrebni su drugi sastojci: 19 kapi ulja limunske trave, 10 kapi ulja peperminta i par kapi ulja bosiljka. Ova su ulja sposobna primiti se za molekule hrane dok im istovremenu daju novi miris.

Muči vas plijesan u kupaonici? Evo jednostavnih načina kako je se riješiti

Limun

On će neutralizirati svaki miris koji ostaje iza jela, potrebno je samo zamrznuti i naribati koricu limuna te je staviti u koš za smeće. Kuća će mirisati ako par kriški limuna kuhate u vodi ili ih pečete u pećnici.

Lavanda

S njom ne možete pogriješiti, a osim što će vas riješiti neugodnih mirisa iz kuće, sigurno će vas i umiriti. Suhu lavandu stavite u vrećice i postavite u prostorije koje želite.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Votka

Votka je svemoguća! Dovoljno je njome prebrisati površine da biste ih dezinficirali i neutralizirali mirise. Možete ju pošpricati po odjeći ili zavjesama ako je potrebno.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice