Uradi sam
Kako besprijekorno očistiti pećnicu u sedam koraka?

Mnogima sama pomisao na čišćenje pećnice izaziva glavobolju pa taj kućanski posao odgađamo što je moguće dulje. Iako nove pećnice imaju funkciju samočišćenja, često je potrebno upregnuti i vlastite ruke kako bi posao bio obavljen besprijekorno. Razne kemikalije i sredstva za čišćenje možda nisu najsretnije rješenje jer se ipak tamo peče hrana koju jedemo, pa bi eventualni ostaci mogli završiti u njoj. Srećom, postoji jedan sastojak koji se nalazi u svakom domu, a odlično će očistiti pećnicu i nije opasan. Riječ je naravno o sodi bikarboni.
Za čišćenje pećnice bit će potrebno sljedeće:
- soda bikarbona
- alkoholni ocat
- gumene rukavice
- papirnati ručnici
1. Ispraznite pećnicu
U potpunosti ispraznite pećnicu. Izvadite i rešetke kako biste imali neometan pristup svakom dijelu.
2. Prebrišite je
Paprinatim ručnikom prebrišite unutrašnjost pećnice i uklonite eventualne mrvice.
3. Napravite sredstvo za čišćenje
U manjoj posudi pomiješajte šalicu sode bikarbone s vodom. Vodu ulijevajte polako istovremeno miješajući sve dok ne dobijete smjesu nalik pasti.
4. Pastom premažite pećnicu
Malo paste od sode i vode nanesite na prste u gumenim rukavicama i razmažite po unutrašnjosti pećnice i vratima. Pritom izbjegavajte grijače. Pasta će početi dobivati smeđu boju što je normalno. Pustite da tako odstoji preko noći. Ni slučajno ne palite pećnicu za to vrijeme.
5. Pamučnom krpom prebrišite pećnicu
Nakon što je pasta odstajala nekih 12 sati, uzmite pamučnu krpu (neku staru majicu) ili ručnik, navlažite je i njome uklonite ostatke paste zajedno s prljavštinom. Ne brinite ako niste uspjeli odstranite sve jer postupak čišćenja još nije gotov.
6. Pošpricajte je alkoholnim octom
Bocu sa raspršivačem napunite alkoholnim octom i pošpricajte unutrašnjost pećnice. Špricajte dio po dio i odmah brišite krpom. Dijelovi na kojima je ostalo sode u dodiru s octom će se zapjeniti što je odličan znak. Ta kemijska reakcija čisti umjesto vas. U ovom koraku morate biti uporni, možda čak i promijeniti nekoliko krpa ili papirnatih ručnika kako biste očistili svaki trag prljavštine.
7. Spremna za korištenje
Nakon što ste završili s čišćenjem, u pećnicu vratite rešetke. Čista pećnica sada je spremna za korištenje.
Uradi sam
Izradite originalne ukrase od staklenki
Da biste svoj dom dekorirali ukrasima i tako u njega unijeli dobrodošlu promjenu, za to vam nisu potrebni skupocjeni lusteri i svijećnjaci. Zavirite u svoje podrume ili smočnice te uz malo mašte izradite efektne dekore od staklenki.

Staklenke primarno služe konzerviranju hrane. No, zbog svoje transparentnosti i različitih veličina u kojima dolaze, od njih se mogu izraditi razni dekorativni predmeti.
Zbog svoje otpornosti, najidealnije su takozvane staklenke Mason koje je još davne 1958. godine izumio i patentirao John Landis Mason.
U nastavku slijedi nekoliko savjeta na koje sve načine, po principu uradi sam, iskoristiti ove staklenke i njima obogatiti svoj dom.
Okvir za slike

Za izradu ovog unikatnog starinskog “okvira za slike” trebat će vam Mason ili neka druga čvrsta staklenka, biljno ulje, crno-bijela fotografija i grančica osušene lavande.
Staklenku napunite uljem, u nju smjestite fotografiju te dodajte grančicu lavande za ugodniji miris. Ulje će sačuvati fotografiju i dati joj romantični, vintage efekt. Jednostavno, a dojmljivo.
Luster od staklenki

Staklenke će poslužiti i kao osnovni materijal za izradu ukrasnog lustera čija će primarna uloga biti stvoriti intiman ambijent u spavaćoj ili dnevnoj sobi. Ukoliko niste vični električnim radovima, umjesto žarulja izradite verziju sa svijećama.
Za izradu lustera prikazanog na slici trebat će vam stari kotač bicikla, nekoliko čvrstih staklenki različitih veličina, svijeće lučice, žica i perle.
Kotač povežite žicom te zakačite za kuku na stropu te na njega objesite staklenke u koje ćete staviti lučice. Kotač možete dekorirati perlama ili nekim drugim ukrasom po želji.
Spremnici za higijenske potrepštine

Uz kuhinju, kupaonica je jedno od najnatrpanijih prostorija u domu. Četkice za zube, vata i štapići za uši samo su neki od potrebnih kupaonskih sitnica koje uvijek trebaju biti nadohvat ruke.
Neka vam staklenke posluže kao mali spremnici za higijenske potrepštine. S obzirom na to da su prozirne, na vrijeme ćete znati kada obnoviti zalihe vate ili štapića.
Kućni povrtnjak

Dekor sličnog dizajna kao i prethodni, no drugačije namjene je maleni kućni začinski vrt, koji je zbog racionalizacije prostora obješen na kuhinjski zid. Svježe začine tako u sekundi možete ubrati i upotrijebiti pri spravljanju jela, a njihovo zelenilo uljepšat će cijelu prostoriju.
Staklenke se mogu upotrijebiti i kao vaze u koju ćete staviti mirisno cvijeće veselih boja i tako u svoj dom unijeti čar proljeća koje nam je svakim danom sve bliže.
Uradi sam
Obogatite dom prirodnim prostirkama
Osim što su od prirodnih materijala, izrađene su i u oblicima koje pronalazimo u prirodi.

Kako unijeti prirodu u interijer često smo se pitali u proteklom razdoblju. Budući da se tom trendu ne nazire kraj, pronašli smo još jedan način. Riječ je o prostirkama od prirodnih materijala inspiriranih prirodom.

Izrađuju ih dvije kreativke, zaljubljenice u prirodu i prirodne materijale. Veronika i Ela Filipec prostirke izrađuju od lana. Oblici su različiti, popit školjki, djeteline, sukulenata, mjeseca.
Mogu se naći u raznim prostorijama doma i služiti svim generacijama pa čak i kućnim ljubimcima.

Prostirke su perive u perilici rublja, ali na najmanjoj temperaturi kako ne bi izgubile boju.

Mogu biti i od vodootpornih materijala pa se udobnost širi izvan granica doma. Kada je riječ o ljepoti prirode, ona je neiscrpno vrelo inspiracije koje za sada još nema konkurenciju.