Predstavljamo dom
Vodimo vas u topao dom mlade obitelji
Stanovi nepravilnih tlocrta vrlo su izazovni za urediti i često se u njima poseže za namještajem po mjeri. Ipak, mogu se opremiti i već gotovim namještajem, samo ga treba znati kombinirati. U idućim minutama pogledajte kakav je originalan interijer osmislila dizajnerica interijera Majda Postružin.
Odmah na ulazu obuzima nas toplina koju pruža ovaj zanimljivo uređen dom. Ne možemo govoriti o jednom stilu uređenja, već više njih koji se skladno kombiniraju u jednu zaokruženu cjelinu. Dizajnerica interijera Majda Postružin objašnjava nam kako je htjela urediti jedan topli stan za mladu obitelj.

Kuhinja je uređena u klasičnom stilu s rustikalnim detaljima. Bijele je boje s drvenim radnim plohama uz diskretno provlačenje zlatne boje u njoj. S blagovaonicom i dnevnim boravkom čini jedan zanimljiv otvoreni prostor pun kompromisnih rješenja koja s doimaju kao da su tako originalno smišljena.

„S obzirom na dosta kose zidove u stanu, malo je bilo problematično posložiti cijelu koncepciju dnevnog boravka. Nekako sam pokušala prilagoditi namještajem tako da sam išla na što uže ormare, da što manje prostora zauzmu, da se probaju uklopiti u te kutove koji baš i nisu onakvi kakvi bi trebali biti“, kaže dizajnerica.

Upravo za ovakve prostore većina bira namještaj po mjeri, ali i više manjih komada namještaja poslužit će svrsi ako ih dobro ukomponirate s ostatkom. Prostorom dominira smaragdna zelena boja na zidovima.
Zlatne smo detalje primijetili u kuhinji, a oni se dodatno protežu i u dnevnom boravku kroz zanimljiva ogledala kojima se postigla dodatna dinamika u prostoru. Ogledalo sa zlatnim obrubom ponavlja se i u blagovaonici koja svojim skandinavskim stilom odskače od ostatka uređenja, ali svejedno drvenim namještajem postaje dio njega.

Kupaonicu nas je isto iznenadila hrabrošću odabira pločica. Djeluje jako izražajno, ali istovremeno i skladno. U čemu je tajna?
„Tajna je upravo u boji pločica koja je poprilično neutralna, bez obzira na to što su one šarene, ali su sve boje jako pastelne i neutralne i jednostavno nisu naporne za oči. Kad ih vidite svaki put kao da ste ih vidjeli prvi put“, kaže Majda Postružin.

Stan ima dvije spavaće sobe. Jedna gostinjska, odnosno dječja u neutralnim tonovima sive boje i glavna spavaća soba kojom opet dominira zelena boja u nešto nježnijoj izvedbi. Svaka soba ima i ugradbeni ormar čija su vrata ujedno iskorištena za ogledalo, svako u boji prilagođenoj prostoru u kojem se nalazi.

Osim zlatnih detalja koji se provlače ovim stanom još mu jedna stvar daje osjećaj elegancije. Riječ je o štukaturama.
„One se jako puno koriste u zadnje vrijeme i baš podignu svaki prostor. Mislim da, pogotovo kada dijelimo zidove u dvije boje, da je jako lijepo staviti štukature jer one daju ekskluzivniji izgled cijelom prostoru“, dodaje dizajnerica.
Predstavljamo dom
Adaptacija derutnog stana u novi, funkcionalni obiteljski dom
Iako ovaj stan možda nema wow efekt trendovskih interijera, ima ono puno važnije – autentičnost, funkcionalnost i toplinu doma

Kad je prvi put kročila u stan, arhitekticu Gordanu Đerić dočekao je prostor solidne kvadrature, ali gotovo neupotrebljiv za suvremeni obiteljski život. Dugački hodnici, derutne kupaonice, uske i tamne prostorije – stan je vrištao za potpunom rekonstrukcijom.
Ako redovito pratite Dom na kvadrat, vjerujemo da ste već primijetili našu arhitekticu Gordanu Đerić. Prepoznatljiva po svojim fenomenalnim rješenjima, Gordana Đerić već godinama oblikuje prostore – i živote – na autentičan način. Pročitajte cijeli intervju s arhitekticom ovdje.
Kako je arhitektica pristupila adaptaciji derutnog stana
Vlasnici su imali jasne zahtjeve – povezati dnevne zone, stvoriti jednu spavaću i jednu radnu sobu te funkcionalnu kupaonicu. No najveći izazov bio je eliminirati dojam labirinta i pustiti svjetlost u prostor.
“Najviše me smetao taj dugi uski hodnik. Odluka je bila srušiti glavne pregradne zidove, otvoriti prostor prema dnevnoj zoni i skratiti hodnik stvaranjem prostranog ulaza u kuhinju, blagovaonicu i boravak”, kaže arhitektica.



Otvorenjem i povezivanjem zona postignut je osjećaj protočnosti i logične organizacije. Iako je stan imao samo jednu staru kupaonicu i zasebni WC, spojem s neiskorištenom ostavom nastala je nova.
“Tu smo imali puno tehničkih zahtjeva, jer koliko gotovo na prvi pogled izgleda jednostavno spojiti dvije prostorije, tehnički to je veoma zahtjevno.”, kaže arhitektica.

“Velika kupaonica je veoma zanimljivo rađena. Promjenom rasporeda sanitarnih elementa dobili smo veliki zid, slobodan zid. Na kraju smo se odlučili za mozaik. Stare pločice smo zamijenili mozaikom, slagali nijanse satima – bež, pa nijansu tamnije… Ta igra boja udahnula je život cijelom prostoru.”

Funkcionalnost koja prati životne faze
Jedna od najvećih vrijednosti ove adaptacije derutnog stana je stvaranje multifunkcionalnih prijelaznih zona. Iako planirani kamin i biblioteka nisu realizirani zbog budžeta, stvoren je prostor koji se može prilagođavati životnim promjenama.
“Povezali smo dnevni boravak, hodnik i radnu sobu. Tako smo dobili univerzalnu cjelinu koja će sutra, kad dođu djeca, omogućiti roditeljima nadzor i istovremeno zadržati osjećaj otvorenosti.”

Posebnu pažnju zahtijevala je kuhinja – ograničena veličinom, visinom prozora i visinom podova. Precizna suradnja s majstorima rezultirala je povezivanjem svih instalacija i prilagodbom svakog milimetra kako bi prostor postao funkcionalan i skladan.

Autentičnost prije trendova
Ovaj projekt nije rezultat potrage za “wow efektom”. To je primjer arhitekture koja poštuje potrebe stvarnih ljudi i prilagođava se njihovu životu.
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
“Koliko god na prvu izgleda jednostavno, zbog detalja poput krivih stupova, različitih visina poda i složenih instalacija, ovo je bio vrlo zahtjevan posao”, zaključuje Đerić.
Upravo zato adaptacija derutnog stana u funkcionalan dom ostaje odličan primjer kako pažljivom rekonstrukcijom, promišljenim dizajnom i iskrenim dijalogom s korisnicima, prostor ponovno može postati – mjesto za život.
Predstavljamo dom
Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata
Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.
U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.
Funkcionalan raspored i povezanost prostora
Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.
Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.
Dnevni boravak s naglaskom na udobnost
U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.



Hodnik – najdraži dio stana
Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.
„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.
Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.
Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza
U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.
Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.


Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda
Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.


Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.
Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju
Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život
Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.