Interijeri
Renesansna crkva pretvorena u topli dom
Izvana sasvim obična, a iznutra vrlo zanimljiva

U potrazi za neobičnim domovima naišli smo na ovaj nesvakidašnji. Riječ je, ni više ni manje, o crkvi koja je prenamijenjena u mjesto za stanovanje. Ova zapuštena renesansna španjolska crkva doživjela je novu renesansu. Uz mnogo truda adaptirana je i uređena u vrlo zanimljivom stilu.

Pred arhitektima bio je težak zadatak, a vodili su se sljedećim: poviješću, željama klijenta i samim projektom shvaćenim kao uvod u nešto veće.
Povijest
Crkva je sagrađena u drugoj polovici 16. stoljeća u renesansnom stilu. Krajem 18. stoljeća doživjela preinake u neoklasičnom stilu, dobila je na visini, a dodani su zvonik i krstionica. Struktura crkve bila je znatno oštećena, a dio nje urušen pa je posla oko građevinskih radova bilo podosta. A trebalo ju je i staviti pod krov.
Želje klijenta

Svaki se projekt vrti oko klijenta i njegovih želja, no u ovom slučaju radi se o još jednoj razini više. Ovo sveto mjesto obožavanja Boga trebalo je ukrotiti imajući na umu njegovu povijest i povezati ga sa klijentovim konceptom doma. To je postignuto načinom na koji je interijer uređen.

U prizemnom dijelu crkve smjestili su se dnevni prostor, blagovaonica i kuhinja. Blagovaonica je ispunila nekadašnju lađu, dok je kuhinja smještena u apsidu.
Kako bi prostor dobio što više danjeg svjetla, na jednom je zidu postavljena staklena stijena.

Namještaj koji dominira prostorom spoj je tradicionalnog i modernog, rustikalnog i urbanog.

Kako bi se odala počast ovom prostoru, zidove osim modernih krase i duhovne slike.

Zbog relativno malog prostora, napravljena je galerija u kojoj se smjestila spavaća soba. Galerija je sačinjena od drvene konstrukcije kao i cijeli svod. Vintage namještaj u nju se savršeno uklopio.

I dok mnogi ovo ne bi odobrili, jedno je sigurno. Crkva kojoj je prijetila potpuna propast, dobila je novi život, ali i smisao.
Interijeri
Starine iz davnina u domu za onaj dobar osjećaj
Njima možete obogatiti svoj dom i učiniti ga toplijim.

Na svom tavanu ili u bakinoj drvenoj kući mnogi od nas naišli su na neki stari, zaboravljeni predmet, koji nas je podsjetio na naše pretke i njihov životni stil.
Starine iz davnina suvremeni dom ili tek jedan njegov kutak mogu pretvoriti u mali etnografski muzej. A onoga tko ih je izložio, predstaviti kao toplu osobu, koja poštuje povijest i tradiciju svojih predaka.
Interijer tako možete obogatiti starim lampašima, slikama s patinom vremena, kožnim opancima, vunenim torbama i tepisima. Sve to pridonijet će stvaranju posebnog ugođaja. Stari mlinac za kavu, mužar i posudice za začine, estetski će obogatiti vašu suvremenu kuhinju.
Cvijeće u hodniku ili u dnevnom boravku zasadite u stare glinene posude, a na staru rustikalnu policu posložite pribor za kavu, pribor za jelo ili tanjure iz kredenca vaše bake. Komoda u dnevnom boravku pravo je mjesto za staru peglu na ugljen, petrolejski fenjer ili barokni svijećnjak.
Starinski luster vašem će dnevnom boravku ili blagovaonici dati poseban šarm. Kao i drvena klupa ili stolić u hodniku, koji će poslužiti prilikom obuvanja cipela. U kutu sobe smjestite stari tkalački stan, kolovrat i preslicu ili možda klavir, što će vašem domu dati dozu glamura.

Uz ovakve starine iz davnina, vaš će dom evocirati neka stara, ali ne i zaboravljena vremena i pozvati na opuštanje u ugodnom ambijentu koji zrači toplinom.
Interijeri
Oplemenite drvene podove bojom
U slučaju da se odlučite za bojenje poda po principu uradi sam, u nastavku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta.

Svojom strukturom, bojom i prirodnom ljepotom, drvene podne obloge podižu estetiku svakog prostora u kojem se nađu. No, ukoliko ste se zaželjeli šarenila slijedi nekoliko savjeta kako ih obojiti, i pritom u cijeli dom unijeti dobrodošlu promjenu.
Odabir boje
Prvo je potrebno odabrati pravu boju za pojedini prostor. Preporučljivo je izabrati neku neutralnu nijansu koja neće suviše odskakati od kolorističke sheme ostatka prostorije.
Primjerice, u prozračnu kuhinju s bijelim ormarićima lijepo će se uklopiti pod u svijetloj nijansi plave ili mint zelene, no ako prostorija pršti bojama preporučljivo je izabrati neku neutralnu boju.
Također, obojite pod tek poneke prostorije, nikako cijeli interijer.
Odabir uzorka po želji
Ako želite biti posebno originalni, a prostor vam dopušta eksperimentiranje, pod možete obojiti u nekom uzorku. Za to će vam trebati vještina i mirna ruka, a mnoge željene uzorke možete oslikati uz pomoć šablona koje je moguće kupiti u nekom od specijaliziranih dućana.
Uradi sam savjeti
U slučaju da se odlučite za bojenje poda po principu uradi sam, u nastavku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta.
Brušenje i čišćenje poda

Površinu poda koju namjeravamo obojiti prvo valja ošmirglati brusnim papirom preporučene granulacije 150.
Kako bi se uklonile nastale strugotine, pod je potrebno oprati deterdžentom u prahu nakon čega ga očistimo i ostavimo da se u potpunosti osuši.
Nanošenje zaštitne boje

Zatim se nanosi zaštitna boja koja mora odgovarati tipu osnovne boje koju namjeravamo nanijeti. Zaštitna boja trebala bi se osušiti preko noći, nakon čega ćemo pod lagano očetkati brusnim papirom granulacije 220.
Bojenje

Pod se zatim tkanenom krpom obriše Stoddard otapalom, nakon čega slijedi apliciranje prvog sloja boje koju je potrebno nanijeti u tankom sloju. Tome će najbolje poslužiti kist od prirodne dlake, koji fino klizi po drvenoj površini.
Boju je potrebno ostaviti 24 sata da se osuši, nakon čega se nanose još dva tanka premaza (svaki je također potrebno ostaviti 24 sata kako bi se osušio.)