Interijeri
Minimalistički stan u kojem se spajaju dvije zone
Dnevna i intimna zona odvojene su pokretnim zidovima u obliku kliznih vrata.

Kada se od dva mala stana, napravi jedan veliki, njegovo uređenje i raspored potrebno je pomno isplanirati. A upravo tako, pomno, uređen je i ovaj stan. Tako su se u njegovih 86 kvadrata smjestile dvije različite životne zone koje se međusobno prožimaju: intimna i dnevna.

Intimna zona uključuje spavaću sobu, kupaonicu i garderobu. Dnevna zona obuhvaća dnevni boravak, kuhinju, blagovaonicu, kao i ulaznu zonu zajedno sa sakrivenim malim toaletom i ostavom.

Pokretni zidovi u obliku kliznih vrata omogućuju stanaru da ove dvije zone spoji otvaranjem, ili razdvoji njihovim zatvaranjem. Moramo priznati da je to vrlo zanimljivo rješenje. Pokretni zidovi slični kliznim vratima ne zauzimaju mnogo prostora i vrlo su praktični. Posebno kada, npr. želimo dok kuhamo odvojiti kuhinju od dnevnog boravka kako se ne bi proširio miris. U ovom stanu pokretnim zidom odijeljena je kupaonica od blagovaonice za što ne možemo reći da je najidealnije rješenje.

Prigušene boje dominiraju ovim stanom stvarajući tako jednu mirnu oazu za stanovanje. Monotonija bijelog interijera razbijena je pastelnim detaljima, plavim kao i dodatkom starinskih elemenata. Bijelu kuhinju su tako razigrale pločice s plavim detaljima.

U dnevnom boravku tu je ulogu dobio tepih, a u spavaćoj sobi krevet.


Osim toga, vrlo zanimljiva je i rasvjeta koja je sjajno spojila moderni minimalistički i rustikalni stil u ovom interijeru.

Dizajn i trendovi
Trendovi koje ćemo ove godine viđati u spavaćim sobama
Spavaća soba koja nam pruža mir važnija je no ikada.

Utonuti u udobnost kreveta nakon napornog dana, mnogima je najdraži način kako se riješiti stresa. Pandemija koronavirusa dodatno ga je naglasila zbog čega je mirna oaza u spavaćoj sobi postala važnija no ikada. Njeno uređenje bi stoga, trebalo ići u tom smjeru.
Boje
Bojama trebamo dati na važnosti zato što one zaista mogu djelovati na naše raspoloženje. Soba koja je bijela, djeluje presterilno, stoga je treba malo upotpuniti bojama. Ne prejakim, naravno kako nas ne bi razdražile. Blijedoplave nijanse i nijanse žute unijet će u prostor toplinu i ugodu.
Zavjese i tapete
Oštre rubove prozora ili čak kreveta prekrijete zavjesama kako biste kakofoniju sveli na minimum.
Iz sličnih razloga koriste se i zidne tapete jer spavaću sobu treba izdvojiti kao mekši prostor od ostatka doma. Zidne obloge ili pak tapete ujedinjuju zidove i ublažavaju oštrinu kutova.
Ako spavaća soba dobiva mnogo sunčevog svjetla, nemojte staviti samo zatamnjene zavjese. Postavite prozirne i zatamnjene kako bi soba bila lijepa i ujutro i uvečer.
Biljke
Još jedan način kako unijeti mirnoću u spavaću sobu je unošenje zelenila u obliku biljaka. Osim što podsjećaju na prirodu, imaju i još jedan važniji učinak, čiste toksine iz zraka.
Rasvjetna tijela
Umjetna svjetlost je jednako važna. Usredotočite se na postavljanje nekoliko svjetiljki umjesto da minirate sobu stropnim uređajem i po mogućnosti, kontrolirajte ih prigušivačima. Cilj je učiniti spavaću sobu toliko privlačnom da ćete poželjeti tamo oranizirati druženja.
Užici provođenja vremena u umirujućem utočištu uz ove savjete nisu izgubljeni. Dajte si truda jer spavaća je soba ta posebna zona u kojoj nitko ne može doći do vas.
Interijeri
Znate li kako ekonomičnije koristiti štednjak i pećnicu?
Donosimo nekoliko savjeta kako ih racionalnije upotrebljavati.

U ovo doba krize koju je prouzrokovala pandemija koronavirusa, ali i potres, svaka kuna je bitna. Mnogo bismo mogli uštedjeti pri korištenju elektroničkih aparata i malih kućanskih uređaja. Donosimo nekoliko savjeta o racionalnijoj uporabi štednjaka i pećnice.
Štednjak

Uvijek stavljajte poklopac na posudu u kojoj se kuha – na taj način možete uštedjeti i do 20% energije za kuhanje, a u kuhinji će se smanjiti kondenzacija pare.
Koristite grijače kolo optimalne veličine u odnosu na posudu.
Veće gubitke energije prouzročit će i priprema male količine hrane u velikoj posudi.
Provjerite ima li dno posude kakvih neravnina. Ako je dno glatko i ravno, hrana će se brže skuhati jer lonac bolje prianja na grijaču ploču.
Nakon što voda prokuha, smanjite snagu grijače ploče. Veća snaga samo će ubrzati isparavanje vode, no ne i proces termičke obrade hrane.
Ako razmatrate kupnju novog štednjaka, razmislite o modelu koji ima mogućnost kuhanja i na plin. Vrijeme kuhanja na plinskom štednjaku je brže, a regulacija temperature jednostavnija. Plin je također ekološki prihvatljiviji energent od električne energije.
Pripazite da na plinskom štednjaku plamen ne kruži oko posude. Osim što to može biti potencijalno opasno, uz to i dodatno rasipa energiju.
Staklokeramičke grijače ploče precizno usmjeravaju toplinsku energiju na dno posude što ih čini učinkovitijima od klasičnih grijaćih ploča.
Pećnica

Pećnice s ventilatorom pokazale su se kao posebno učinkovite prilikom pečenja. Mogu uštedjeti 10-15% energije.
Pećnicu isključite 10 minuta prije no što je jelo gotovo. Pećnica će još neko vrijeme zadržati potrebnu temperaturu, a hrana će se nastaviti peći. Isto vrijedi za grijače ploče, no njih ugasite nekoliko minuta prije.
Vrata pećnice držite otvorena što je kraće moguće. Pri svakom otvaranju gubi se 20% topline.
Redovito čistite pećnicu. Naslage masnoće i druge nečistoće smanjuju njenu učinkovitost, a time se troši i više energije.