Interijeri
Kako zidove zaštiti od vlage?
Razlozi njenog nastanka su razni. Dobra je vijest da je možemo spriječiti.

Prilikom kupanja, kuhanja, pranja i sušenja rublja stvara se vlaga. Uz to, vlagu izazivaju i pospješuju i drugi elementi poput loše hidroizolacije objekta te sanacijskih pogrešaka. Ozbiljni problemi nastaju kad građevinski materijali ostanu konstantno vlažni.
Vlaga u građevinskim elementima smanjuje toplinsku izolaciju, a njeno trajno djelovanje može oštetiti strukturu, stoga je sprječavanje koncentracije vlage u prostoru od iznimne važnosti. Razlikujemo vlagu koja nastaje na unutrašnjim te vanjskim zidovima, kao i takozvanu građevinsku vlagu koja se akumulira u samom građevnom materijalu.
Razlozi nastanka
Razloga za nastanak vlage u objektu je mnogo – od oštećenih zidova i krova, pukotina u cijevima za grijanje i vodovodnim cijevima do podne vlage i začepljenog žljebnog odvoda. Tomu se mogu pribrojiti i nedovoljna izolacija objekta, greške pri projektiranju i sanaciji, kao i građevinska vlaga te prodiruća voda izvana.
Znakovi

Glavni znakovi rastuće vlažnosti u zgradi su izrazito hladne površine zidova, neugodan miris vlage, opadanje žbuke te izbijanje plijesni. Kako bismo postigli dobru klimu u prostoru i spriječili oštećenja, potrebno je osigurati dobro prozračivanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje, kojim se prekomjerna vlaga izvodi iz objekta.
Trajna zaštita od vlage
Ipak, trajnu zaštitu od vlage nudi samo adekvatno izvedena i sveobuhvatna izolacija zidova i krova uključujući i odgovarajuće prozore i vrata. No, mogu se poduzeti neke mjere predostrožnosti, a to je već spomenuto provjetravanje, posebice nakon kupanja i kuhanja, kad se i kondenzira najviše vlage u prostoru.
Kod podrumskih prostora situacija je obratna – pri višim temperaturama, prozori i vrata moraju ostati zatvoreni, jer bi se u suprotnom topli zrak kondenzirao na hladnim zidovima.
Smanjenje vlage
Emisiju vlage moguće je smanjiti ako izbjegavate sušenje rublja u interijeru, a između namještaja i zidova trebalo bi ostaviti barem 5 cm prostora.
Tijekom hladnih jesenjih i zimskih mjeseci, sve prostorije ravnomjerno zagrijavajte, a temperaturna razlika između pojedinih soba ne smije biti veća od 5 °C.
Vlagu je moguće ukloniti i strojnim isušivanjem, kojim se postižu dobri mikroklimatski uvjeti u prostoru.
Interijeri
Praktične i diskretne komode i konzole
Kako bi se ključevi od auta, torbica ili pribor za jelo uvijek našli pri ruci kad su nam potrebni, tu su praktični i gotovo neprimjetni elementi namještaja u hodniku ili u blagovaonici. Nazivamo ih komodama ili konzolama.

Neovisno o tematici, stilu i tehnici kojom je izrađena, vrijedna umjetnička slika zasigurno će obogatiti interijer doma ili poslovnog prostora. Ogledalo će vizualno produbiti i proširiti interijer. No, unatoč izuzetnom estetskom dojmu i moći vizualne imaginacije koju nude, oba navedena predmeta traže prostor na zidu, koji oduzimaju nekoj drugoj funkcionalnoj i korisnoj namjeni.

Ispod zidne slike ili ogledala u hodniku naći će se dovoljno mjesta za niži komad namještaja, koji svojom širinom i funkcionalnom iskoristivošću može praktično ispuniti ovaj prostor. Takve elemente, koji nam pri uređenju i opremanju interijera nude prostranu i korisnu gornju plohu, a po prilici i praktične police i ladice nazivamo komodama, odnosno konzolama.
To su korisni komadi namještaja koji potrebne sitnice čine lako dostupnima. Osim toga i dekorativni su elementi koji će obogatiti interijer vašega doma.
Suvremene komode

Suvremene komode uglavnom su pojedinačni komadi namještaja koji se u prostoru postavljaju samostalno, izdvojeni od ostalog namještaja. Do izražaja posebno dolaze kada su različitih stilskih odrednica, poput komode retro dizajna kombinirane s namještajem jednostavnih i ravnih linija.
Za razliku od originala i vjerodostojnih replika, suvremene komode krase kontrastne kombinacije i blještavilo boja. Dok su linije pročišćene i pojednostavljene te ukrašene s tek ponekim diskretnim detaljem.
Mogu se naći u skoro svakoj prostoriji doma

Komoda će svoje mjesto dobiti u blagovaonici, spavaćoj sobi ili dnevnom boravku. Prostrano ogledalo iznad nje produbit će prostor, dok će umjetnička slika dekorativno obogatiti zid pred kojim je komoda postavljena. Gornja ploha može poslužiti kao stalak za televizor, vazu s cvijećem, dekorativan svijećnjak, suvenire ili galeriju obiteljskih slika u stolnim okvirima. Osim toga, komode su praktične i zbog brojnih ladica i polica koje ih krase.
Malo manje iskoristive konzole

Konzola, za razliku od komode, svoje mjesto uglavnom nalazi u uskim hodnicima. Iako ima malu korisnu površinu, uz dekorativnu ima i praktičnu funkciju. Konzola je uski stolni element, najčešće priljubljen uza zid i služi za priručno odlaganje sitnica, poput ključeva, rukavica i ženske torbice.
S obzirom na to da nije namijenjena za odlaganje težih predmeta, a širom je plohom oslonjena o zid, često ima tek dvije prednje noge, izrađene od stilski oblikovanog i rezbarenog drveta, ili je čini tek horizontalna ploča položena na zidni nosač. Ploče konzola povijesnog stila izrađene su od mramora, stakla ili drveta te položene na stalak od kovanog željeza ili rezbarenog drveta.
Suvremene konzole

Suvremene konzole izrađuju se od suvremenih materijala, poput sjajnog iverala, mediapana ili kompozitnih materijala poput coriana i kerrocka, u cijelosti od kaljenog stakla ili u kombinaciji stakla s metalnim elementima.
Spašeni od zaborava

Samostojeći ladičari, što su i komode, oduvijek su bili atraktivni komadi namještaja i popularni dio sobe. Konzole diskretno nude svoju korisnu površinu i uljepšavaju prostor hodnika ili zid sobe. Suvremenog dekora i spašeni od zaborava, ovi su elementi ponovno doživjeli svoju renesansu. Zahvalnost na tome iskazat će uljepšavanjem vašeg životnog prostora.
Interijeri
Koje su dobrobiti sauna i kako ih organizirati u domu?
U stresnom i izazovnom razdoblju ljudima je potrebno opuštanje.

U finskoj tradiciji idealan odmor predstavlja boravak u vikendici uz vruću saunu i kupanje u hladnom jezeru ili termalnoj vodi. Ovakvom načinu opuštanja su skloni i Hrvati koji ga rado kombiniraju s hidromasažom.

Sauna ima snažno detoksikacijsko djelovanje. Visokim temperaturama postiže se znojenje čime se iz organizama izbacuju štetne tvari. Potiče cirkulaciju, time i koža dobiva ljepši i bolji izgled, djeluje antistresno. Kažu da uvelike smanjuje obolijevanje od prehlade i gripe.
No, nije za svakoga. Ne preporuča se djeci, srčanim bolesnicima, visokotlakašima, a i drugi kronični bolesnici bi se svakako trebali posavjetovati s liječnicima prije korištenja finskih sauna. Jer temperature koje se u njima postižu iznose između 80 i 100 stupnjeva, a uobičajena vlažnost zraka je 15 posto.
Oni koji nemaju problema sa zdravljem, finske saune koriste od 8 do 15 minuta. Preporuka je da se kasnije istuširate prvo toplom pa hladnom vodom.

Zalijevanje vulkanskog kamenja vodom uz dodatak eteričnog ulja u ugodnom ambijentu finske saune jednom tjedno bi bilo optimalno. Za maksimalnu učinkovitost prije korištenja trebalo bi se istuširati pri čemu će se pore otvoriti pa će se posljedično i ubrzati proces znojenja u sauni.
Finska sauna u domu

Ovakav kutak opuštanja može se kreirati i u vlastitom domu, ovisno o budžetu i prostornim mogućnostima. Kako bi osoba imala komociju, trebala bi biti dimenzija 120×120 cm.
Ako vam prostorne mogućnosti u stanu dopuštaju svakako bi bilo lijepo imati svoju malu oazu opuštanja u sklopu kupaonice. Drvo koje se koristi za finske saune je netretirano i neškodljivo stoga ga ne bi trebali dodatno bojiti. Rustikalnost drva doprinijet će toplom izgledu prostora, a toplina i jest prva asocijacija kada je riječ o saunama.
No, pojedine površine se daju izvesti i u drugim materijalima. Poput stakla, imitacije kamena i slično.

Osim u kupaonice koje su idealne za instalaciju zbog dostupnosti tuša, sauna se može smjestiti i u dijelu lođe, potkrovlju, ali i podrumu. Tako mnogi, koji u domu odluče postaviti teretanu, njoj pridružuju i saunu. A za luksuzne domove ona svoje mjesto može pronaći i u vrtu. Uz otvorene ili zatvorene bazene formirat će pravu zen oazu.