Interijeri
Kako dizajnirati otvoreni prostor?
Uređenje otvorenih prostora predstavljaju poseban izazov – donosimo savjete i trikove uz koje nećete pogriješiti.

Mnogi vole koncept otvorenog prostora, gdje jedna prostorija ima više funkcija – i jasno nam je zašto. Osim što domaćinima daje mogućnost interakcije sa svojim gostima dok su u kuhinji, omogućava primjerice i roditeljima da lakše nadziru djecu dok igraju. Ovakav koncept prostora postao je sinonim za modernu praktičnost.

Međutim, to ne znači da s ovakvim prostorima ne dolaze i posebni izazovi. Bez zidova na koje se možete osloniti pri uređenju, odgovornost za definiranje prostora u potpunosti je na vama. Upravo zbog toga mnogima uređenje ovakvog prostora djeluje zastrašujuće. Kako bismo riješili taj problem donosimo vam najbolje savjete i trikove kako učinkovito dizajnirati koncept otvorenog prostora. Imajte ih na umu dok planirate izgled vašeg doma i sigurni smo da će rezultat biti prostor koji izgleda kao iz časopisa!
Unaprijed planirajte različite grupacije

Iako kreiranje plana uređenja preporučamo bez obzira na to o kakvom se prostoru radi, kod koncepta otvorenog prostora plan je uistinu presudan. Prije nego što se pozabavite estetikom prostorije, morate imati čvrstu ideju o različitim načinima na koje namjeravate koristiti prostor.
Najbolji način za to je grupiranje različitih dijelova prostora prema funkciji. Bilo da trebate kombinirati kuhinju, blagovaonicu i dnevni boravak, ili nešto sasvim drugo, trebali biste imati predodžbu o tome gdje će se svaka od tih grupacija biti smještena i koja će biti njena veličina. Uklopite u prostor vizualne znakove koji će pomoći razdvojiti svaku od kreiranih grupacija. To možete postići korištenjem različitih tepiha, ili pak individualiziranim namještajem u prostorima za sjedenje.
Ne zaboravite na središnje točke u prostoru

Iako je koncept otvorenog prostora sam po sebi van klasičnih normi uređenja, ipak je poželjno pridržavati se nekih tradicionalnih načela dizajniranja interijera. Kao i obično, trebat ćete odlučiti o središnjoj točki prostora, uz jednu zamku: ovakvi prostori trebaju više od jedne. Svaka od grupacija treba svoju središnju točku koja će ”upasti u oko”.
Takvo što najjednostavnije možete postići rasvjetom. Razmislite o korištenju instalacija koje će privući pažnju. Alternativne opcije mogu uključivati zanimljiv namještaj, korištenje kamina ili arhitektonskih elemenata poput ugrađenih polica.
Obratite pažnju na negativni prostor

Jedna od najčuvanijih tajni dizajnerskog uređenja interijera je negativni prostor – prazan prostor oko svakog elementa. Negativan prostor ključna je komponenta uspješnih rasporeda u prostoru. A ovo pravilo posebno je važno za koncept otvorenih prostora.
Negativan prostor koristi se i za stvaranje puteva kroz prostoriju. Prilikom planiranja prostora, ostavite dovoljno praznog mjesta kako bi se ljudi mogli lako kretati između svake zone. Ne samo da će to učiniti sobu znatno funkcionalnijom, već će i oku dati priliku za odmor prilikom preusmjeravanja na različite grupacije.
Koristite boju kako biste koordinirali prostor

Iako smo puno pisali o tome kako učinkovito odvojiti svaki segment koncepta otvorenog prostora, važno je misliti i na cjelokupnu sliku. Razdvojena područja ipak trebaju tvoriti cjelinu, pa je važno da svi elementi dizajna dobro funkcioniraju zajedno.
Korištenje dosljedne sheme boja najlakši je način za to. Budući da često radi o uređenju velikog broja kvadrata, predlažemo da se držite blagih nijansi. Kao dominantnu nijansu izaberite neutralnu, a zatim jednu ili dvije odvažnije i intenzivnije nijanse kako biste prostor učinili zanimljivijim. Uz boju, ponavljanje sličnih uzoraka i tekstura također je odličan način za povezivanje. Iako se predmeti koje koordinirate mogu razlikovati (od umjetnosti na zidu do različitih komada namještaja) pobrinite se da svaka grupacija ima najmanje jedan element povezivanja.
Koncept otvorenih prostora u teoriji je odličan. Daju vam slobodu prilagodbe dizajna vašim individualnim potrebama. Ipak, uređenje takvih prostora može predstavljati velik izazov. Vjerujemo da ćete uz ove trikove i savjete svoj prostor urediti besprijekorno!
Interijeri
Praktične i diskretne komode i konzole
Kako bi se ključevi od auta, torbica ili pribor za jelo uvijek našli pri ruci kad su nam potrebni, tu su praktični i gotovo neprimjetni elementi namještaja u hodniku ili u blagovaonici. Nazivamo ih komodama ili konzolama.

Neovisno o tematici, stilu i tehnici kojom je izrađena, vrijedna umjetnička slika zasigurno će obogatiti interijer doma ili poslovnog prostora. Ogledalo će vizualno produbiti i proširiti interijer. No, unatoč izuzetnom estetskom dojmu i moći vizualne imaginacije koju nude, oba navedena predmeta traže prostor na zidu, koji oduzimaju nekoj drugoj funkcionalnoj i korisnoj namjeni.

Ispod zidne slike ili ogledala u hodniku naći će se dovoljno mjesta za niži komad namještaja, koji svojom širinom i funkcionalnom iskoristivošću može praktično ispuniti ovaj prostor. Takve elemente, koji nam pri uređenju i opremanju interijera nude prostranu i korisnu gornju plohu, a po prilici i praktične police i ladice nazivamo komodama, odnosno konzolama.
To su korisni komadi namještaja koji potrebne sitnice čine lako dostupnima. Osim toga i dekorativni su elementi koji će obogatiti interijer vašega doma.
Suvremene komode

Suvremene komode uglavnom su pojedinačni komadi namještaja koji se u prostoru postavljaju samostalno, izdvojeni od ostalog namještaja. Do izražaja posebno dolaze kada su različitih stilskih odrednica, poput komode retro dizajna kombinirane s namještajem jednostavnih i ravnih linija.
Za razliku od originala i vjerodostojnih replika, suvremene komode krase kontrastne kombinacije i blještavilo boja. Dok su linije pročišćene i pojednostavljene te ukrašene s tek ponekim diskretnim detaljem.
Mogu se naći u skoro svakoj prostoriji doma

Komoda će svoje mjesto dobiti u blagovaonici, spavaćoj sobi ili dnevnom boravku. Prostrano ogledalo iznad nje produbit će prostor, dok će umjetnička slika dekorativno obogatiti zid pred kojim je komoda postavljena. Gornja ploha može poslužiti kao stalak za televizor, vazu s cvijećem, dekorativan svijećnjak, suvenire ili galeriju obiteljskih slika u stolnim okvirima. Osim toga, komode su praktične i zbog brojnih ladica i polica koje ih krase.
Malo manje iskoristive konzole

Konzola, za razliku od komode, svoje mjesto uglavnom nalazi u uskim hodnicima. Iako ima malu korisnu površinu, uz dekorativnu ima i praktičnu funkciju. Konzola je uski stolni element, najčešće priljubljen uza zid i služi za priručno odlaganje sitnica, poput ključeva, rukavica i ženske torbice.
S obzirom na to da nije namijenjena za odlaganje težih predmeta, a širom je plohom oslonjena o zid, često ima tek dvije prednje noge, izrađene od stilski oblikovanog i rezbarenog drveta, ili je čini tek horizontalna ploča položena na zidni nosač. Ploče konzola povijesnog stila izrađene su od mramora, stakla ili drveta te položene na stalak od kovanog željeza ili rezbarenog drveta.
Suvremene konzole

Suvremene konzole izrađuju se od suvremenih materijala, poput sjajnog iverala, mediapana ili kompozitnih materijala poput coriana i kerrocka, u cijelosti od kaljenog stakla ili u kombinaciji stakla s metalnim elementima.
Spašeni od zaborava

Samostojeći ladičari, što su i komode, oduvijek su bili atraktivni komadi namještaja i popularni dio sobe. Konzole diskretno nude svoju korisnu površinu i uljepšavaju prostor hodnika ili zid sobe. Suvremenog dekora i spašeni od zaborava, ovi su elementi ponovno doživjeli svoju renesansu. Zahvalnost na tome iskazat će uljepšavanjem vašeg životnog prostora.
Interijeri
Koje su dobrobiti sauna i kako ih organizirati u domu?
U stresnom i izazovnom razdoblju ljudima je potrebno opuštanje.

U finskoj tradiciji idealan odmor predstavlja boravak u vikendici uz vruću saunu i kupanje u hladnom jezeru ili termalnoj vodi. Ovakvom načinu opuštanja su skloni i Hrvati koji ga rado kombiniraju s hidromasažom.

Sauna ima snažno detoksikacijsko djelovanje. Visokim temperaturama postiže se znojenje čime se iz organizama izbacuju štetne tvari. Potiče cirkulaciju, time i koža dobiva ljepši i bolji izgled, djeluje antistresno. Kažu da uvelike smanjuje obolijevanje od prehlade i gripe.
No, nije za svakoga. Ne preporuča se djeci, srčanim bolesnicima, visokotlakašima, a i drugi kronični bolesnici bi se svakako trebali posavjetovati s liječnicima prije korištenja finskih sauna. Jer temperature koje se u njima postižu iznose između 80 i 100 stupnjeva, a uobičajena vlažnost zraka je 15 posto.
Oni koji nemaju problema sa zdravljem, finske saune koriste od 8 do 15 minuta. Preporuka je da se kasnije istuširate prvo toplom pa hladnom vodom.

Zalijevanje vulkanskog kamenja vodom uz dodatak eteričnog ulja u ugodnom ambijentu finske saune jednom tjedno bi bilo optimalno. Za maksimalnu učinkovitost prije korištenja trebalo bi se istuširati pri čemu će se pore otvoriti pa će se posljedično i ubrzati proces znojenja u sauni.
Finska sauna u domu

Ovakav kutak opuštanja može se kreirati i u vlastitom domu, ovisno o budžetu i prostornim mogućnostima. Kako bi osoba imala komociju, trebala bi biti dimenzija 120×120 cm.
Ako vam prostorne mogućnosti u stanu dopuštaju svakako bi bilo lijepo imati svoju malu oazu opuštanja u sklopu kupaonice. Drvo koje se koristi za finske saune je netretirano i neškodljivo stoga ga ne bi trebali dodatno bojiti. Rustikalnost drva doprinijet će toplom izgledu prostora, a toplina i jest prva asocijacija kada je riječ o saunama.
No, pojedine površine se daju izvesti i u drugim materijalima. Poput stakla, imitacije kamena i slično.

Osim u kupaonice koje su idealne za instalaciju zbog dostupnosti tuša, sauna se može smjestiti i u dijelu lođe, potkrovlju, ali i podrumu. Tako mnogi, koji u domu odluče postaviti teretanu, njoj pridružuju i saunu. A za luksuzne domove ona svoje mjesto može pronaći i u vrtu. Uz otvorene ili zatvorene bazene formirat će pravu zen oazu.