Povežimo se

Interijeri

Izbor odgovarajućeg ljepila za keramičke pločice

U ovom tekstu detaljnije opisujemo osnovne čimbenike koje treba ispoštovati pri pravilnom odabiru ljepila za keramičke pločice. Na kraju se nalaze uputstva za upotrebu i nanošenje ljepila kako bi bila osigurana potrebna veza podloge i obloge keramičkih pločica

Izjava o sukladnosti i oznaka CE na pakiranju neophodni su uvjeti za stavljanje u promet građevinskog proizvoda. Ipak, to nije dovoljan podatak o kvaliteti proizvoda, a pravo kupca je da zna više o proizvodu bez obzira tko je proizvođač.

Na koji način izabrati odgovarajuće ljepilo? Je li prvo potrebno izabrati pouzdan brend, odnosno proizvođača ljepila, a nakon toga iz njegovog proizvodnog programa odgovarajuće ljepilo? Ili je bolje obrnuto, odnosno, da se prvo utvrde potrebna svojstva ljepila, a onda usporede ljepila nekoliko proizvođača? Oba načina mogu dati dobar rezultat. Međutim, često se uspoređuju različita/neadekvatna ljepila.

 

Osnovni čimbenici koji utječu na izbor ljepila za pločice

Prije nego što odaberete vrstu ljepila i počnete s polaganjem keramičkih pločica, treba provjeriti i uzeti u obzir sljedeće čimbenike koje utječu na izvođenje:

– vrstu podloge i njezine karakteristike
– namjenu i dimenzije pločica
– namjenu prostora i vrste opterećenja
– vrijeme od izvođenja do početka korištenja
– klimatske uvjete za vrijeme izvođenja radova.

Ako uzmemo u obzir sve gore navedeno, rizik od greške znatno je smanjen, ako ne i uklonjen.

 

Vrste i svojstva podloge

Podloga je jedan od najvažnijih faktora koji utječu na kvalitetu i trajnost postavljenih keramičkih pločica. Na osnovu podataka o svojstvima podloge možemo procijeniti koji su postupci potrebni za pripremu podloge prije lijepljenja keramičkih pločica. Posebno je važno da podloga na koju se lijepe pločice bude čista, čvrsta, ravna, sazrela i dovoljno suha, osobito ako se radi o cementnim estrisima, betonu ili žbukama. Bitna karakteristika podloge je da se u fazi sušenja skuplja. Ukoliko keramičke pločice lijepimo na nedovoljno sazrele podloge, postoji velika vjerojatnost da će u fazi sušenja i posljedičnog skupljanja zbog velikih naprezanja doći do oštećenja u keramičkoj oblozi.

Na izbor odgovarajućeg ljepila utječe i podatak je li polaganje pločica predviđeno na vertikalne ili horizontalne podloge. Za polaganje keramičkih pločica na vertikalne površine primjerena je upotreba tiksotropnih ljepila koja omogućavaju lijepljenje bez klizanja pločica (mogućnost lijepljenja od vrha zida prema podu).

 

Lijepljenje pločica Dom2

 

Svojstva i dimenzije pločice

Prilikom izbora odgovarajućeg ljepila izuzetno je važno uzeti u obzir format pločice. Poznato je da pločice od porculaniziranog gresa imaju izuzetno malu ili skoro nikakvu upojnost. Za polaganje ovih vrsta pločica potrebno je odabrati poboljšano ljepilo razreda C2. Ova ljepila sadrže veliku količinu polimernih dodataka koji osiguravaju dobro prianjanje između podloge i neupojnih keramičkih pločica.

Kod keramičkih pločica većih dimenzija (40×40 cm i veće), zbog većeg utjecaja širenja i skupljanja, potrebno je odabrati ljepilo klase fleksibilnosti S1 ili čak klase fleksibilnosti S2. U cilju lakšeg i pouzdanijeg polaganja velikoformatnih pločica preporučuje se upotreba debeloslojnih ljepila, posebno ako se radi na neravnim podlogama.

 

Namjena prostora i vrsta opterećenja

Keramičke pločice postavljaju se u unutarnjim i vanjskim prostorima na horizontalne i vertikalne površine. U unutarnjim prostorima obično su kontrolirani uvjeti s malim temperaturnim razlikama. Za opterećenja u stambenim prostorima, gdje se postavljaju upojne keramičke pločice na zidovima, a ponekad i na podovima, zahtjeve za lijepljenje mogu ispuniti i standardna cementna ljepila razreda C1.

U slučaju većih opterećenja na podovima, kao što je slučaj u javnim, poslovnim i industrijskim objektima, treba primijeniti poboljšano ljepilo razreda C2. Ukoliko je obloga izložena visokom mehaničkom opterećenju, kao što su skladišni prostori, garaže i sl., važno je postići potpuno ulijeganje keramičke pločice u posteljicu od ljepila bez zračnih prostora koji bi mogli uzrokovati mehanička oštećenja završne obloge.

Ukoliko je obloga izložena kemijskim opterećenjima, prije svega je potrebno provjeriti može li se koristiti cementno ljepilo. Ako su kemijska opterećenja velika, potrebno je koristiti kiselootporno ljepilo na bazi reaktivnih smola. Takve vrste ljepila imaju oznaku R.

Na vanjskim je površinama utjecaj toplinskog opterećenja velik. Sunce tijekom ljetnih mjeseci zagrijava oblogu iznad 60°C, a tijekom noći obloga se hladi na oko 15°C. Na takvim površinama potrebno je koristiti ljepila koja su dovoljno fleksibilna te mogu podnijeti naprezanja nastala zbog različitog rada između podloge i obloge, npr. zbog temperaturnih razlika, mehaničkog opterećenja i sl. To se postiže upotrebom poboljšanih ljepila koja imaju klasu fleksibilnosti S1 ili po potrebi klasu S2.

Na vanjskim površinama isključivo se koriste ljepila otporna na mraz. Kada se lijepe pločice, veoma je važno postići 100 % popunjenost između pločica i obloge. U ovom sloju ne smiju ostati šupljine u kojima se akumulira voda koja se zimi može smrznuti, što može uzrokovati odvajanje obloge od podloge.

 

Vrijeme od izvođenja do punog opterećenja

Pri izboru ljepila za keramičke pločice izuzetno je važno odrediti koliko je vrijeme od postavljanja pločica do trenutka kada će se početi s korištenjem prostora. Danas su sve češći zahtjevi za skraćenjem rokova, a to možemo postići primjenom brzovezujućih ljepila oznake F. Upotrebom brzovezujućih ljepila omogućava se fugiranje obloge poslije nekoliko sati, a upotreba prostora i puno opterećenje moguće je već nakon 24 sata.

 

Klimatski uvjeti u toku izvođenja radova

Najpogodniji uvjeti za izvođenje radova su oni kada nema vjetra i propuha te kada je prostor zaštićen od direktnog utjecaja sunčevih zraka, a temperature su između 15°C i 25°C. U slučaju kada je temperatura viša – između 25°C i 35°C, ili se ne može izbjeći vjetar i propuh, potrebna su ljepila s produženim otvorenim vremenom, tj. ljepila koja imaju oznaku E. Na temperaturama između 5°C i 15°C ljepila sporije vežu. Da bismo izbjegli produžavanje vremena do fugiranja i korištenja obloge, možemo koristiti brzovezujuća ljepila koja imaju oznaku F.

 

Priprema i nanošenje ljepila

Da bi ljepilo ispunilo svoju funkciju, nije dovoljno što je proizvedeno od strane pouzdanog proizvođača, već je potrebna i adekvatna priprema i nanošenje ljepila. Miješanje treba izvesti s točno propisanom količinom čiste vode, pri malom broju okretaja namjenskog miksera, s odgovarajućom dužinom miješanja u dva koraka i pauzom između njih. Potrebna debljina ljepila postiže se gleterom različite nazubljenosti. Na početku nanošenja potrebnu debljinu nanosa treba provjeriti i po potrebi zamijeniti nazubljeni gleter. Pri lijepljenju u unutarnjim prostorima na normalno opterećene površine osnovni princip je da najmanje 65 % površine poleđine pločice bude u kontaktu s ljepilom, a u slučaju većeg opterećenja zahtijeva se 100 % prekrivanja. Za postizanje optimalne prionjivosti preporuka je prvi (kontaktni) sloj nanijeti ravnom stranom gletera, a drugi sloj nazubljenom stranom. Kako bi se izbjeglo stvaranje pokorice na površini ljepila, keramičke pločice potrebno je lijepiti u okviru otvorenog vremena i na pločicu i na podlogu.

 
Izvor: MAPEI CROATIA d.o.o.

 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Sofisticirano i dramatično: Pet boja koje se najbolje slažu s crnom u interijeru

Ako volite crnu boju zidova ili crni namještaj, evo koje boje možete dodati u prostor za najbolji dojam.

Od dramatičnog kontrasta do suptilnih detalja, otkrivamo kako možete svom domu dodati dašak elegancije i šarma. Evo koje se boje najbolje slažu s crnom u interijeru.

Klasična crno – bijela kombinacija

Bezvremenska elegancija ove kombinacije boja prelaze svaki trend i ostaje uvijek jedan od prvih odabira prilikom uređenja. Ove boje će dodati dozu sofisticiranosti i elegancije u dom, bilo da se radi o minimalističkom ili vintage stilu, ovaj duo nas i dalje oduševljava.

Hrabra crno – siva kombinacija

Dodajte prostoru malo stila uz kombinaciju sive i crne boje. Tako možete kombinirati crnu kutnu garnituru sa sivim zidom ili sive police montirati na crni zid. Ove će boje sigurno dodati dašak drame i elegancije svakom prostoru.

Koje su najpopularnije boje za uređenje kupaonice? Neki odgovori dizajnera će vas iznenaditi

Unikatna kombinacija crne i žute

Zamislite kako lijepo može izgledati prostor u kojem dominiraju crna i žuta boja. Ovaj će par donijeti toplinu i energiju tijekom dana, dok ćete tijekom večeri uživati u dramatičnom okruženju.

Dinamični duo: Ružičasta i crna

Delikatna ružičasta će savršeno ublažiti dojam koji ostavlja crna boja, a interijer će izgledati savršeno radi ove kombinacije. Ne morate cijeli zid obojiti u ružičasto, dovoljno će biti ako dodate nekoliko predmeta u ružičastoj boji; okvir za slike, lampu, zavjese…

Kako dodati dozu luksuza spavaćoj sobi? Ovim se trikovima služe dizajneri

Dramatična kombinacija crnog namještaja i tamnih detalja

Želite nešto posebno? Onda je kombinacija tamnih sjena na zidu i crnog namještaja odabir za vas. Ovaj hrabar izbor dodaje dubinu i ozbiljnost prostoru, stvarajući moderan ambijent.

Nastavite čitati

Interijeri

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Danas su najzastupljenija varijante parketa oni dvoslojni i troslojni, a većina podržava postavu na podno grijanje koje se ugrađuje u sve više kuća i stanova

Kada su u pitanje obrade drva, najzastupljenije je u hrastu, tu je američki orah i neke vrste jasena. Većina Europskih vrsta drveta su odlične za podno grijanje, dok one egzotične nisu toliko stabilne pa se ne preporučuju.

Višeslojni parketi se dijele na dvoslojne i troslojne, dvoslojni dolaze obično u manjim formatima, tanji su i manjih dimenzija ali su i nešto bolji odabir za podno grijanje jer bolje provode toplinu. Često se koriste kao format parketa klasična riblja kost ili chevron.

Karakteristika troslojnih je ta da često dolaze u click opciji i tada se mogu polagati suhomontažno, kao plivajući pod, iako se mogu i lijepiti što je dugoročno uvijek bolji odabir. Oni su obično u većim formatima, a često se proizvode kao modeli seljačkog poda. Evo koje specifičnosti izdvaja ovih parketa izdvaja Mladen Skitanić, direktor prodaje u Happy flour u Zagrebu.

Troslojni parket hrast, lakirani mat

Troslojni hrastov parket je najtraženiji

Zanimljiv je kupcima jer dolazi u raznim završnim obradama a to se odnosi na veličinu daske i format te završnu obradu – je li je samo lakiran, četkan i lakiran ili je uljen. Kod uljanog je posebnost ta što ostaju naglašene karakteristike drva, ne zatvara pore.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Kod održavanja je važno paziti da on tvornički zaštićen vrhunskim uljem koje mu daje otpornost na razne vanjske faktore, mrlje od vode neće ostaviti niti će on izgledati “potrošeno”. Potrebno je kroz 3-5 godina opet premazati uljem parket ali to možete učiniti i sami, bez micanja velikih komada namještaja, što nije slučaj kod lakiranja parketa. On se ne mora brusiti samo dobro očistiti, potrebno je malo vremena i ne treba vam majstor. Kroz 10-15 godina je potrebno pozvati profesionalca da strojem dubinski očisti drvo i ispolira ga te naulji. Ako dođe do lokalnog oštećenja, lako se samo taj dio može sanirati.

Seljački troslojni parket hrast, uljen

Ono što je preporučljivo ovakvog parketa je korištenje profesionalnih sredstava za čišćenje i održavanje jer se time parket njeguje, obnavlja i prolongira se naknadno uljenje.

Uljani parketi neće naškoditi zdravlju jer se ulje kojim se premazuje dobije od prirodnih smola drveta, pa će odgovarati i astmatičarima, siguran je za djecu i ljubimce.

Odabir boje u stanu kreće od poda

Američki orah je specifičan odabir

Obično je u pitanju parket tamnije boje, specifičan po tome što nakon nekog vremena uslijed prirodne oksidacije poprima crvenkasto narančaste nijanse. Ovakav će parket dominirati prostorom pa je potrebno pažljivo urediti interijer. Prostoru će pružiti dozu luksuza i ekskluzivnosti, relativno je skup parket kojeg mogu činiti daske manjeg ali i većeg formata. Može se lakirati i uljiti, traje dugo kao i svi ostali. Ako ga odlučite lakirati, on će se lakše održavati, potrebno ga je brustiti nakon 15-20 godina.

Američki orah, troslojni, mat lakiran

Seljački pod i dalje iznimno moderan

On je idealan odabir za moderne interijere, do izražaja dolazi u kombinaciji s modernim namještajem ravnih linija. Način postavljanja i održavanja jednak je kao kod ostalih troslojnih parketa.

Seljački troslojni parket hrast, uljeni

Lakirane se održava profesionalnim sredstvom za čišćenje koji pruža dubinsku zaštitu i impregnaciju. Uvijek je u pitanju završna uljena ili mat obrada kod lakiranih modela.
Hrast i jasen nude najveći spektar raznih boja i obrada, dok europski ili američki orah pruža dodatnu težinu i ekskluzivnost prostoru. Najzastupljenije vrste troslojnih parketa su hrast, jasen, europski i američki orah. Hrast je najbolji odabir jer je najizdržljiviji, otporan te prilagodljiv.

Foto: HappyFloor

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice