Povežimo se

Gradnja

Staklena opeka

Staklena opeka već odavno služi kao dekorativni građevni element, a zanimljiva je zbog svoje transparentnosti: diskretno otkriva, a ujedno od radoznalih pogleda skriva ono što treba ostati sakriveno.

Iz tog se razloga često koristi pri izradi pregradnih zidova u interijeru, a upotrebljava se i za efektne vanjske zidove.

Propusnost svjetlosti i diskretno prikrivanje uz istovremeno otkrivanje onoga što se iza nje događa svojstvo je staklene opeke koje je čini vrlo privlačnom i uzbudljivom. Sposobnošću da istovremeno razdvaja i spaja unutrašnji s vanjskim prostorom fascinirala je i graditelje i vlasnike objekata. Posebno je dekorativna kad kroz nju prolaze sunčeve zrake i tako stvaraju igru svjetlosti i sjene, pridonoseći ambijentu u interijeru.

staklena opeka Dom22

Primjena staklene opeke

Osim za pregradne zidove u interijeru, ravna opeka različitih boja, dimenzija i oblika, kao i obla staklena opeka koriste se za izgradnju vanjskih zidova, izloženih atmosferskim utjecajima te za oblaganje objekata, to jest njihovu izolaciju i površinsku zaštitu.

Kao vezivni materijal koristi se silikon koji staklenim površinama omogućuju gibanje uslijed temperaturnih promjena. Staklene cigle nikada se ne lijepe izravno jedna na drugu, nego se isključivo povezuju preko profila, a silikonske fuge ostakljenu površinu osiguravaju i od prevelikih opterećenja. Takve zidove treba postavljati vrlo pažljivo, a klizne i elastične fuge dobro zabrtviti kako bi se spriječio prodor vlage.

staklena opeka Dom2

Staklena cigla, čak i u malim količinama, pojačava estetski doživljaj prostora. Od nje se vrlo često izvode pregradni zidovi u kupaonicama ili prema prostorima do kojih ne dopire prirodna, dnevna svjetlost, a kojima osigurava određenu dozu intimnosti.

Iako zbog hladnog mosta, odnosno izravnog kontakta vanjske i unutarnje staklene plohe, ne omogućava dobru termoizolaciju, staklena opeka ispunjena suhim zrakom, dobar je zvučni izolator. To joj je svojstvo, kao i otpornost na vlagu, osiguralo mjesto u vanjskoj primjeni.

Kako uklopiti staklenu opeku u dom

Od staklene opeke, ravne ili s teksturom, prozirne ili od stakla u boji, izvode se ravni i obli zidovi. Svoje mjesto sve češće pronalazi i u kuhinji gdje je sastavni dio kuhinjskih pultova ili šankova sa svjetlosnim efektima u pozadini koji prosijavaju i svjetlosno animiraju opeku.

Staklene su cigle idealan materijal za kućne majstore. Novi sustavi montaže staklenih cigli s elementima od plastike i aluminijskih profila pojednostavljuju ugradnju i postavljanje vizualno atraktivnih zidova u unutarnjim prostorima. Jednostavna i čista montaža bez upotrebe morta i željeza montažu staklene opeke pretvara u dječju igru.

Staklena opeka omogućava i posebno atraktivna horizontalna, odnosno podna i stropna rješenja, koja u kombinaciji s osvjetljenjem efektno djeluju oko bazena, kao staza do kuće ili strop spavaće sobe i kuhinje. Njome se može popločiti i pod kupaonice, pa čak i garaže. U različitim varijantama primjena staklene opeke svakom će objektu dati izrazitu individualnost.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Koji se zidovi smiju rušiti kod renovacije? Evo kako prepoznati nosivi zid

Važno za savjet upitati stručnjake!

Kada se stan renovira, ponekad je potrebno i pomicati zidovi kako bismo stvorili dodatan prostor. Ipak nisu svi zidovi podatni za rušenje. Morate prije svega saznati koji je zid nosiv. Ako se radi upravo o nosivom zidu kojeg želite dirati, mora se provjeriti struktura zgrade kako bi se osiguralo da sam utjecaj na nosivi zid neće utjecati na cijeli objekt.

Inače, postoji veliki rizik od strukturalnih problema koji čak mogu dovesti i do rušenja zgrade. To nije, naravno, često ali se može dogoditi. Posebno, kada govorimo o starim zgradama, često su tu male sobe kojima ništa ne možemo što napraviti.

Prvo kontaktirajte profesionalca koji ima znanje o statici kuće i može procijeniti što možete a što ne napraviti.

Obično su nosive (glavne) konstrukcije vanjski zidovi i oni koji se nalaze između stanova ili blokova i štite od hladnoće i zvukova. Ostali nosivi zidovi se mogu identificirati prema blizini vanjskih zidova ili poveznicom sa strukturalnim komponentama kao što su grede.

Kako identificirati nosivi zid?

Ako zgrada ima nekoliko katova, možemo krenuti od podruma pa do vrha kako bismo  otkrili kapacitet nosivosti zidova. U takvim je zgradama uobičajeno da su zidovi tanji što je viši kat, a važno je i da su nosivi zidovi na istoj lokaciji u svakom stanu kako bi se težina prenosila s vrha na dno.

Svi koraci renovacije 

Širina zida

debljina zida nam može otkriti radi li se o nosivom ili ne, ali ona može ovisiti o materijalima od kojih je napravljen. Najčešće se u zgradama koristi beton ili ojačani beton, cigle ili cigle od pješčanog vapna. Od čega god da su napravljeni, sigurno su deblji od zidova koji ih okružuju. Često se radi o širini od 17.5 centimetara i po tome možemo prepoznati da je u pitanju nosivi zid.

Kako u zgradi ili kući od cigle otkriti nosivi zid?

Nosivi zidovi od cigle obično stoje samostalno i njihova debljina je oko 25 centimetara. Nisu toliko dobra izolacija ali štite od buke i vatre.

Grede i čelični nosači

Strukture koje će pomoći zidu da nosi težinu služe i kao struktura za izgradnju objekta. Čelični nosači i grede imaju horizontalnu orijentaciju i  strukturnu funkciju. Drvene grede često viđamo i predivno izgledaju kada su izložene pogledu. U modernim građevinama, često se ne skrivaju niti čelični nosači, ali mogu služiti i samo kao dio dizajna.

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Što kada se struktura pomakne?

Često se događa da će se nosači u starim ili loše konstruiranim zgradama pomaknuti, što će utjecati na horizontalnu strukturu zgrade. Ako su u pitanju i loši temelji, može se pomicanje očekivati češće.

Općenito govoreći, takvi su objekti i dalje sigurni, ali to se ne bi trebalo događati s novim zgradama. Za kraj je važno reći da je potrebno u radove uključiti profesionalce, od samog početka pa do kraja izvedbe radova.

Nastavite čitati

Gradnja

Ako želite lijepu fasadu, izbjegavajte ove boje

Neke boje jednostavno nije pametno odabrati…

Koji god razlog stajao iza vaše odluke da mijenjate boju fasade, neke boje jednostavno mogu učiniti da ona izgleda jeftino, a ne lijepo. Boja fasade je sigurno nešto o čemu puno razmišljate ali neka pravila treba slijediti. Ružičasta fasada ili zelena možda izgledaju dobro na Bahamima, ali to ne znači da će izgledati dobro u vašem gradu.

Stručnjaci za uređenje ističu koje boje nikada ne biste trebali odabrati za fasadu.

Ružičasta

Poznata dizajnerica Halle Porter, navodi kako većina nijansi ružičaste, poput lososa ili breskve, nisu dobar odabir za boju fasade. Postoje naravno iznimka za ova pravila pa ako živite u nekom pitoresknom mjestu gdje se boje slave, samo se prepustite.

Menta zelena

Iako je ovo jedna od najdražih nijansi zelene ljudima diljem svijeta, dizajnerica navodi kako jednostavno ne izgleda lijepo kao ukras kuće –  daje retro štih ali ne na profinjen način. Ako volite zelenu boju, onda radije odaberite neku koja ima maslinaste podtonove.

Dobar primjer energetske obnove višestambenih zgrada

Narančasta

Ovo je sigurno boja koja se jako teško kombinira s ostalima, Porter navodi kako će posebno loše izgledati uz neutralne boje, kao što je boja drveta, cigle ili metala, koje obično viđaju u eksterijeru doma.

Svijetlo plava

Svijetlo ili pastelno plava je stvarno zastarjela boja kada su u pitanju fasade, a uz nju će eksterijer izgledati posebno jeftino. Ako ste u blizini mora ona će odlično izgledati na vratima ili okvirima prozora, ali nije ju jednostavno uklopiti.

Otporne, postojane, lako se održavaju… Evo dobrih razloga zašto odabrati keramičke pločice

Hladno siva

Porter navodi kako nijanse sive često okućnicu mogu ućiniti “sterilnom”, a često podsjećaju i na ratne brodove… Ako vam je siva boja želja, onda se poigrajte s podtonovima tako da joj date malo dubine i sofisticiranosti.

Bež

Nijanse vanilije su dosadne, navodi dizajnerica, te dodaje kako u njoj nema ničega osvježavajućeg i posebnog i trebali biste tu boju izbjegavati.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice