Povežimo se

Gradnja

Klizne stijene

Proljeće nam je stiglo i mnogi bi tijekom ugodnih i toplih dana što više vremena provodili u prirodi. Zašto svoj dom ne biste učinili dijelom prirodnog okruženja?

Najugodnije je živjeti u objektima koji su kvalitetno izolirani od hladnoće, kiše, propuha, buke i vrućine. Sposobnost propuštanja sunčeve svjetlosti, uz istodobno dobra izolacijska svojstva očekujemo od kvalitetne građevinske stolarije, a s obzirom da je danas dobrodošla svaka ušteda u prostoru, najbolje otvaranje prema prirodnom okruženju omogućit će nam staklene klizne stijene. One mogu biti dio drvene, PVC ili aluminijske stolarije.

Otklopne klizne stijene

Otklopne klizne stijene su izvrstan izbor kada želite maksimalno iskoristiti prostor i u svom domu imati više dnevnog svjetla, a iz njega panoramski pogled na svijet. Sistem otvaranja vrlo je jednostavan, a uz to štedi prostor.

Klizne stijene koje se otvaraju na dva ili više paralelnih klizača idealne su za izlaz na terasu ili u vrt. Klizna vrata tako postaju elegantna zamjena za standardna vrata izrađena od drveta ili metala, a mogu se izvesti u bezbroj varijanti, ovisno o želji i potrebi kupca.

Dvokrilna klizna stijena

Dvokrilna klizna stijena sastoji se od kliznog i fiksnog dijela. Klizni dio tako klizi na fiksni i otvara samo jednu polovinu te stijene, a moguće je ugraditi i četverodjelnu stijenu. Postoje automatske i poluautomatske klizne stijene, a razlikuju se u okovu.

Jeftiniji je poluautomatski okov kod kojega klizno krilo prilikom zatvaranja u kip položaj ne nasjeda automatski, već ga je potrebno potisnuti rukom. Nakon toga krilo se potisne do okvira i tada se zakrene kvaka. Druga vrsta je automatski okov za klizna vrata kod kojega krilo kod zatvaranja samo upadne u kip položaj. Zakretanjem kvake koja je nešto veća, dolazi do automatskog zatvaranja bez potrebe pritiskanja krila prema okviru.

Klizna vrata su idealno rješenje kod uskih hodnika ili drugih skučenih prostorija, u kojima bi otvaranje klasičnih vrata dodatno zauzimalo prostor. Tako dolazi do uštede dragocjenog prostora, a raspon kliznih stijena može biti od 1,60 do čak 6 metara.

Klizne stijene Dom2

Sklopiva harmonika vrata

Jedan od tipova kliznih vrata su i sklopiva harmonika vrata na klizačima koja su sastavljena od više preklopivih segmenata. Najčešće ih koristimo za ostakljivanje i otvaranje većih površina pored kojih nema dovoljno slobodnog prostora iza kojeg bi se sklonila jednodjelna staklena stijena.

Klizne stijene su praktično rješenje i ukoliko kuhinju želimo odvojiti od prostora dnevnog boravka, a svoju su široku primjenu našle i u uredskim prostorima. Pošto se njima mogu zatvoriti i otvoriti veće površine, idealne su i za zatvaranje balkona, većih terasa i zimskih vrtova. Preko zime će tako biti povećan koristan prostor unutar doma, dok će od proljeća do jeseni povezivati interijer s okruženjem.

Kada je izložena atmosferskim utjecajima PVC stolarija ima prednosti u odnosu na elemente izrađene od drugih materijala. Osim što ispunjava estetske i sigurnosne zahtjeve, postojanija je i dugotrajnija. Zahvaljujući idealno glatkoj površini, lako se čisti i jednostavna je za održavanje pošto ne traži dodatnu zaštitu i redovito bojanje. PVC stolarija je otporna i na veće temperaturne oscilacije, tako da nema bojazni od bilo kakvih fizičkih promjena oblika.

Klizna vrata se prvenstveno ugrađuju kako bi se ostvarila ušteda prostora, bilo da je riječ o povezivanju interijera s terasom ili okućnicom, ili da se koriste za pregrađivanje unutar interijera. Klizne stijene mogu biti potpuno ili djelomično ostakljene, a ukoliko želimo da vrata budu potpuno neprozirna, jedna od opcija je i korištenje mutnog stakla.

Kvalitetan okov garantira glatko zatvaranje vrata, dobro brtvljenje te zvučnu i toplinsku izolaciju. S obzirom da se obično radi o velikim staklenim površinama, staklo je vrlo važan faktor pri odabiru klizne stijene. Preporučljivo je koristiti low-e staklo koje ima poboljšanu toplinsku izolaciju. Laminirano staklo također je popularno jer sadrži sigurnosnu foliju koja sprječava rasipanje stakla ukoliko dođe do njegovog razbijanja. Time su izbjegnute potencijalne ozljede osoba koje se nalaze u prostoru. Ukoliko želimo smanjiti dotok svjetla u prostoriji, ugradit ćemo tonizirana stakla.

Opcija je zaista mnogo, a boju profila kliznih vrata moguće je prilagoditi boji fasade ili nekog drugog elementa. Na taj način i stolarija može biti ukras vašega doma.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Staklene stijene u službi održivosti

Mnogo je dobrih razloga za postavljanje velikih staklenih stijena u domu ili radnom prostoru. Osim što izgledaju elegantno, one osiguravaju maksimalan protok svjetlosti i vizualno povećavaju prostor. 

Današnja moderna arhitektura zahtjeva sve veće i veće dimenzije, što znači sve veće i veće statičke zahtjeve. Arhitekti pa i investitori traže čim više stakla, a čim manje profila, a istodobno sve veće površine. To je sve teže zadovoljit, odnosno pomirit tu statiku i dizajn, rekao je Alen Stanišić, direktor A. B. S. Stolarije. 

Odabir odgovarajućih profila

Ako profili nose statiku, onda profili moraju biti masivni, a ako staklo, šta se danas nekako teži da se staklo i profil spajaju zajedno, pa onda  statiku nosi staklo, onda je to poseban način proizvodnje gdje se ta dva materijala sjedinjuju odnosno lijepe, staklo i aluminijski profil čime se dobiva dodatna statika i onda se zadovoljava ta potreba da te stijene mogu biti tako velikih dimenzija, dodao je.  

Osim inženjerskih elemenata, za savršenu staklenu stijenu treba odabrati i odgovarajuće profile, što pak ovisi o željenom izgledu i veličini stijene. 

Aluminijski profili ipak prihvatljivi jer su dizajnerski tanji i estetski bolje izgledaju, dok PVC profili u sebi imaju željezna ojačanja i automatski su masivniji i zauzimaju više svjetla. 

Prednost aluminija je kad se traže veliki otvori, a to arhitekti danas traže poprilično jer se rade moderni objekti sa velikim staklenim stijenama do visine 3 metra, širine nema, praktički da nema granice, od 4, 6 i 12 metara, tako da onda u taj segment ulazi aluminij ili kad su nekakve staklene fasade, zimski vrtovi, tu definitivno se preporuča aluminij, objasnio je Stanišić. 

Prozori od poda do stropa

Ogromni prozori od poda do stropa ne samo da pružaju spektakularne poglede već integriraju unutarnji prostor s okolinom, a zbog svoje sposobnosti potpunog iskorištavanja prirodnog osvjetljenja, pri čemu se smanjuje potreba za umjetnom rasvjetom, staklene stijene pridonose očuvanju energije. Tu je osim kvalitetne stolarije vrlo važna profesionalna ugradnja koja prati smjernice za sprječavanje gubitka topline te prodor i kondenzaciju vlage u prostoru. 

Danas su kuće nisko energetske i to treba pratiti, a tu je RAL montaža se pokazala kao najbolje rješenje. 

Tu ima nekoliko vrsta montaže koje zadovoljavaju te norme i te standarde. Ovisno o tipu gradilišta i o zahtjevima, takav tip se primjenjuje. Montaža može biti s tim ekspandirajućim trakama ili membranama koje isto tako zadovoljavaju te standarde, objasnio je Stanišić.  

Odabir stakla

Da bi se postigla maksimalna energetska učinkovitost, iznimno je važan pravilan odabir stakla. 

Ovisno o zahtjevima projekta, odnosno arhitekta ili investitora, mikroklimatskim uvjetima. Ako se želi postići sigurnost, onda se ide na sigurnosna stakla, laminirana, kaljena, ako se želi zaštita od sunca, onda su tu stakla koja imaju bolje solarne faktore koji ne propuštaju toliko toplinsku energiju. Isto tako ako je neki kontinent, kontinentalna klima, onda se tu ide na troslojna stakla da toplinska energija nam ne izlazi van, odnosno da ostane unutra. 

Isto tako ako se želi dobit zaštita od pogleda, onda su tu stop soft stakla koja izgledaju kao zrcala, pa imaju refleksiju, a stakla mogu biti više reflektivna ili manje, ovisno o zahtjevima tako se pristupa svakom projektu, rekao je. 

Bez obzira radi li se o kliznim ili fiksnim staklenim stijenama, A. B. S. Stolarija ponudit će vam visoke izolacijske vrijednosti i maksimalnu energetsku učinkovitost uz moderan dizajn.  

Nastavite čitati

Gradnja

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Projektiranje građevina danas mora biti vođeno nZEB smjernicama koje su propisali Europski parlament i Vijeće Europske unije. 

Zahtjevi koji se stavljaju pred nas kao projektante i arhitekte da zgrade budu energetski što učinkovitije, a tome naravno doprinosi ovojnica zgrade, to jest svi elementi moraju biti u skladu sa današnjim propisima i zakonskom regulativom koja ih definira, objasnio je Vedran Vulelija, dipl. ing. arh. 

Laminirani PVC profili

Nekad se kroz vanjsku stolariju događao najveći gubitak toplinske energije, zbog čega su postavljeni novi standardi koji osiguravaju veću energetsku učinkovitost. Istovremeno se traži i visoka razina estetike jer stolarija izravno utječe na arhitektonsko oblikovanje građevine. Laminirani PVC profili ističu se kao dugoročno rješenje koje zadovoljava oba kriterija. 

Laminirani PVC profili to su profili prevučeni sa specijalnim zaštitnim folijama u različitim bojama i dezenima. Folije za laminaciju su folije koje su prvenstveno kemijski otporne, otporne su na djelovanje UV zraka, lako se čiste, lako se održavaju i dodatno daju dodatna svojstva otpornosti na temperaturu.  Po zahtjevu kupaca, profili, odnosno površine profila mogu biti laminirane u različitim bojama i dizajnima laminacijskih folija, rekao je Miro Meštrović, voditelj operacija u Deceunincku. 

Deuceuninckova tvornica za laminaciju u Donjoj Bistri kapacitirana je za proizvodnju 7 milijuna prodajnih metara, što ju čini najvećim pogonom za laminaciju u ovom dijelu Europe. Trenutno proizvode oko 5,5 milijuna metara laminiranih profila, a sam proces definiran je strogo kontroliranim uvjetima s dva osnovna parametra – temperaturom i vlagom. 

Proces laminacije započinje sa profilima koji moraju biti temperaturno prilagođeni, odnosno minimalna temperatura mora biti 18 stupnjeva, nakon čega se u procesu laminacije stavlja primera koji priprema površinu za samo nanošenje ljepila i spajanje folije odnosno nanošenje folije, spajanje folije sa profilom, pojasnio je Meštrović. 

Ova tehnologija omogućuje stvaranje estetski privlačnog izgleda koji se može prilagoditi dizajnu ili stilu bilo koje zgrade. 

Dizajn profila

Dizajn tih PVC profila je izgledom bliži aluminijskom profilu, to znači da nema previše zaobljenih rubova nego su većinom pravilne linije, oštri rubovi i mogu ustvari, nama je estetski prihvatljivija takav izgled. Za stanove Remetinec izabrali smo Deceuninckove profile prvenstveno zbog dizajna jer su najsličniji aluminijskim profilima uz ista ili bolja čak termička svojstva koja se traže, rekao je Vulelija. 

Elegantni crni laminirani PVC profili postaviti će se na zgradu koju karakteriziraju velike staklene površine uz visoku energetsku učinkovitost. 

Stanovi Remetinec je jedan projekt višestambene zgrade sa 30 stanova koja se gradi, ustvari započela je gradnja trenutno na području Remetinca i imamo stanove od 50 do 100 kvadrata, dodao je Vulelija. 

Laminirani PVC profili otporni su na vlagu, koroziju, truljenje i druga oštećenja koja su vrlo česta kod vanjske stolarije, a njihova termalna svojstva osiguravaju minimalni gubitak toplinske energije kroz prozore i vrata. Upravo zbog odlične kombinacije estetike, funkcionalnosti, energetske učinkovitosti i trajnosti, laminirani profili popularan su izbor za vanjsku stolariju. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice