Povežimo se

Bez kategorije

Hrvatski dječji namještaj koji je nagrađen na sajmu u Milanu

Već smo vas obavijestili o tome da je hrvatska produkt dizajnerica ove godine na milanskom sajmu odnijela drugu nagradu za seriju proizvoda. Zato smo vam odlučili predstaviti taj nagrađeni namještaj za djecu.

Svako dijete na određeni način percipira podražaje iz okoline. Način na koji dijete filtrira i reagira na taj podražaj utječe na razvoj, rast, razmišljanje, a kasnije i sposobnost koncentracije, učenja i slično. Ta baza se zove senzorna inteligencija i na temelju nje je Dorja Benussi razvila seriju dječjeg namještaja.

Tink Things sensory furniture made by Benussi&theFish

Ideja za Tink Things proizišla iz Dorjinog diplomskog rada na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu Studija dizajna gdje se fokusirala na edukacijske prostore. Dalje u razvoj proizvoda ulaže sa suprugom Ivanom. Istraživanja su pokazala da postoje četiri glavna tipa djece kad se govori o senzornoj inteligenciji.

Tink Things sensory furniture made by Benussi&theFish

Njihove potrebe kad je riječ o senzornoj integraciji pokrivaju dvije različite stolice. Ika, odnosno stolica koja se ljulja poticajna je za djecu kojoj treba više podražaja iz okoline. Ona mogu biti i hiperaktivna i jako aktivna, a često traže podražaje iz okoline jer im treba više. S druge strane ta djeca mogu biti i jako uspavana i mirna, Takva su zato što njima također nedostaje aktivnosti, ali nisu aktivna u tome da to potraže.

Tink Things sensory furniture made by Benussi&theFish

Stolica Mia, odnosno ova s kapuljačom je za osjetljivu djecu. To su djeca kojoj je previše podražaja iz okoline, te često imaju potrebu izolirati se iz grupe koja je preglasna. I takva djeca se dijele u dvije kategorije. Mirnija će se djeca povući, neće imati sposobnost koncentracije i neće moći slušati jer im je previše svega. Druga kategoriju će se izdvojiti i pobjeći.

Tink Things sensory furniture made by Benussi&theFish

Dvije verzije stolice dolaze u dvije veličine – za djecu do 7, 8 godina i onu do 13, ali granica za korištenje pojedine veličine je zapravo jako labava i ovisi o veličini djeteta.

Tink Things sensory furniture made by Benussi&theFish

Produkt dizajnerica Dorja Benussi je za stolice dobila osvojila drugu nagradu na milanskom sajmu Salone del Mobile u kategoriji mladih produkt dizajnera. Na međunarodnoj dizajnerskoj manifestaciji Salone Satellite prepoznali su njezinu liniju namještaja Tink Things. Dorja nam je priznala da je nagrada i njoj i suprugu Ivanu došla kao dodatan poticaj sad kad se pred izlazak na tržište osjećaju kao da su na kraju maratona, a ujedno i potvrda od autoriteta koje cijene da ono što rade je super.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu

Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

koliba-u-šumi-domnakvadrat

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.

Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.

Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.

A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.

Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.

A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice