Povežimo se

Gradnja

nZEB i BIM – nova stvarnost!

Američki stručnjak za zelenu gradnju, Matt Grocoff – glavni govornik konferencije

Hrvatski savjet za zelenu gradnju organizirao je konferenciju pod nazivom: „nZEB i BIM – Nova stvarnost!“ koja se održala u utorak, 19. ožujka u hotelu Academia, u Zagrebu.

Partner konferencije je udruga HUPFAS, a pokrovitelji su Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te mnoge druge institucije, komore i udruge koje se bave ovim područjem. Također, niz tvrtki iz građevinskog sektora podržalo je program konferencije.

nzeb-bim-hrvatski-savjet-za-zelenu-gradnju-3-domnakvadrat
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Nakon uvodnih pozdrava, inspirativnu i iznimno zanimljivu prezentaciju održao je glavni govornik konferencije, Matt Grocoff, jedan od najpoznatijih američkih zagovornika u području zaštite okoliša, zelene i održive gradnje, renomirani pisac, govornik i osnivač THRIVE Collaborative. Tema prezentacije bila je: Redesigning Civilization: How Nature Can Inspire a Better Built Environment, gdje je istaknuo kako prava održivost zaista može izgledati i na koji način to možemo postići. Matt je poznat po svom radu na zgradama s nultom potrošnjom energije i vode te je zaslužan za obnovu najstarije kuće u Sjevernoj Americi koja je rekonstrukcijom postigla nultu potrošnju energije. 

matthew-grocoff-nzeb-domnakavdrat
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Hrvatski inženjerski savez je inicirao dolazak g. Matta Grocoffa, pod posebnim pokroviteljstvom Američkog Veleposlanstva.

matthew-grocoff-nzeb-hrvatski-savjet-za-zelenu-gradnju-domnakavdrat
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Nadalje, u sklopu programa, GTC Matrix je prezentirao projekt Seven Gardens u Zagrebu, udruga HUPFAS je prezentirala ovogodišnje aktivnosti, a temu uloge zgrada u dekarbonizaciji društva, prezentirao nam je HEP –ESCO.

Jedna od važnijih tema na konferenciji je i BIM (Building Information Modeling) koji je već postao standard u svijetu, a sve više se koristi i kod nas. BIM metodologija se oslanja na inteligentan, podacima bogat model kao temelj za projektiranje, simulaciju i suradnju kroz sve faze projekta.

 Primjene BIM-a u planiranju građevinskih projekata, prezentirao je Pro elemento d.o.o. (Mapei Croatia d.o.o.), a kako financirati energetski učinkovite projekte i kome su namijenjeni ESIF krediti za energetsku učinkovitost prezentirao je HBOR.

nzeb-bim-hrvatski-savjet-za-zelenu-gradnju-domnakvadrat
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Predstavljen je projekt CPD4GB od strane gđe Mihaela Zamolo, voditeljice projekta. Projektom Razvoj profesionalnih kompetencija za zelenu gradnju – CPD4GB, želi se odgovoriti na izazove održivosti i zaštite okoliša na području graditeljstva uspostavljanjem programa društveno korisnog učenja za zelenu gradnju.

Panel nZEB – Zgrade gotovo nulte potrošnje energije, moderirala je Željka Hrs Borković, a sudionici panela su bili predstavnici: MGIPU-a, Arhitektonskog fakulteta, HUEC-a, Klimaproing-a te smo čuli dvije zanimljive prezentacije: tvrtka Velux s temom kako njihovi proizvodi doprinose postizanju nZEB standarda te prezentaciju inovativne i moderne e4 kuće čiju je izgradnju inicirao Wienerberger Ilovac, a cijelu priču prezentirao je arhitekt Vinski.

Panel BIM (Building Information Modelling) moderirao je profesor Bojan Milovanović s Građevinskog fakulteta, koji je ujedno prezentirao projekte: Fit-to-NZEB & NET-UBIEP. Sugovornici na panelu bili su predstavnici uspješnih projektantskih tvrtki u Hrvatskoj: Baldini Studio i Arhitektonski studio Helman & Jukić. Knauf Insulation, održao je prezentaciju o projektu BIM knjižnica. Predstavnik grada Karlovca podijelio je sa sudionicima iskustva u projektiranju pomoću BIM-a u javnoj upravi.

Na konferenciji je donesen zaključak –  ključ uspjeha u postizanju nZEB standarda je svakako i putem korištenja alata BIM, s obzirom da priprojektiranju i planiranju novih investicija u zgradarstvu, nZEB regulativa i BIM alati konačno dovode u prvi plan neke od danas najpoznatijih aspekata zelene/održive gradnje: potrošnju energije, građevinsku fiziku, energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije.

Na konferenciji je predavalo više od 20 stručnjaka te se odazvalo više od 250 sudionika.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Koji se zidovi smiju rušiti kod renovacije? Evo kako prepoznati nosivi zid

Važno za savjet upitati stručnjake!

Kada se stan renovira, ponekad je potrebno i pomicati zidovi kako bismo stvorili dodatan prostor. Ipak nisu svi zidovi podatni za rušenje. Morate prije svega saznati koji je zid nosiv. Ako se radi upravo o nosivom zidu kojeg želite dirati, mora se provjeriti struktura zgrade kako bi se osiguralo da sam utjecaj na nosivi zid neće utjecati na cijeli objekt.

Inače, postoji veliki rizik od strukturalnih problema koji čak mogu dovesti i do rušenja zgrade. To nije, naravno, često ali se može dogoditi. Posebno, kada govorimo o starim zgradama, često su tu male sobe kojima ništa ne možemo što napraviti.

Prvo kontaktirajte profesionalca koji ima znanje o statici kuće i može procijeniti što možete a što ne napraviti.

Obično su nosive (glavne) konstrukcije vanjski zidovi i oni koji se nalaze između stanova ili blokova i štite od hladnoće i zvukova. Ostali nosivi zidovi se mogu identificirati prema blizini vanjskih zidova ili poveznicom sa strukturalnim komponentama kao što su grede.

Kako identificirati nosivi zid?

Ako zgrada ima nekoliko katova, možemo krenuti od podruma pa do vrha kako bismo  otkrili kapacitet nosivosti zidova. U takvim je zgradama uobičajeno da su zidovi tanji što je viši kat, a važno je i da su nosivi zidovi na istoj lokaciji u svakom stanu kako bi se težina prenosila s vrha na dno.

Svi koraci renovacije 

Širina zida

debljina zida nam može otkriti radi li se o nosivom ili ne, ali ona može ovisiti o materijalima od kojih je napravljen. Najčešće se u zgradama koristi beton ili ojačani beton, cigle ili cigle od pješčanog vapna. Od čega god da su napravljeni, sigurno su deblji od zidova koji ih okružuju. Često se radi o širini od 17.5 centimetara i po tome možemo prepoznati da je u pitanju nosivi zid.

Kako u zgradi ili kući od cigle otkriti nosivi zid?

Nosivi zidovi od cigle obično stoje samostalno i njihova debljina je oko 25 centimetara. Nisu toliko dobra izolacija ali štite od buke i vatre.

Grede i čelični nosači

Strukture koje će pomoći zidu da nosi težinu služe i kao struktura za izgradnju objekta. Čelični nosači i grede imaju horizontalnu orijentaciju i  strukturnu funkciju. Drvene grede često viđamo i predivno izgledaju kada su izložene pogledu. U modernim građevinama, često se ne skrivaju niti čelični nosači, ali mogu služiti i samo kao dio dizajna.

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Što kada se struktura pomakne?

Često se događa da će se nosači u starim ili loše konstruiranim zgradama pomaknuti, što će utjecati na horizontalnu strukturu zgrade. Ako su u pitanju i loši temelji, može se pomicanje očekivati češće.

Općenito govoreći, takvi su objekti i dalje sigurni, ali to se ne bi trebalo događati s novim zgradama. Za kraj je važno reći da je potrebno u radove uključiti profesionalce, od samog početka pa do kraja izvedbe radova.

Nastavite čitati

Gradnja

Ako želite lijepu fasadu, izbjegavajte ove boje

Neke boje jednostavno nije pametno odabrati…

Koji god razlog stajao iza vaše odluke da mijenjate boju fasade, neke boje jednostavno mogu učiniti da ona izgleda jeftino, a ne lijepo. Boja fasade je sigurno nešto o čemu puno razmišljate ali neka pravila treba slijediti. Ružičasta fasada ili zelena možda izgledaju dobro na Bahamima, ali to ne znači da će izgledati dobro u vašem gradu.

Stručnjaci za uređenje ističu koje boje nikada ne biste trebali odabrati za fasadu.

Ružičasta

Poznata dizajnerica Halle Porter, navodi kako većina nijansi ružičaste, poput lososa ili breskve, nisu dobar odabir za boju fasade. Postoje naravno iznimka za ova pravila pa ako živite u nekom pitoresknom mjestu gdje se boje slave, samo se prepustite.

Menta zelena

Iako je ovo jedna od najdražih nijansi zelene ljudima diljem svijeta, dizajnerica navodi kako jednostavno ne izgleda lijepo kao ukras kuće –  daje retro štih ali ne na profinjen način. Ako volite zelenu boju, onda radije odaberite neku koja ima maslinaste podtonove.

Dobar primjer energetske obnove višestambenih zgrada

Narančasta

Ovo je sigurno boja koja se jako teško kombinira s ostalima, Porter navodi kako će posebno loše izgledati uz neutralne boje, kao što je boja drveta, cigle ili metala, koje obično viđaju u eksterijeru doma.

Svijetlo plava

Svijetlo ili pastelno plava je stvarno zastarjela boja kada su u pitanju fasade, a uz nju će eksterijer izgledati posebno jeftino. Ako ste u blizini mora ona će odlično izgledati na vratima ili okvirima prozora, ali nije ju jednostavno uklopiti.

Otporne, postojane, lako se održavaju… Evo dobrih razloga zašto odabrati keramičke pločice

Hladno siva

Porter navodi kako nijanse sive često okućnicu mogu ućiniti “sterilnom”, a često podsjećaju i na ratne brodove… Ako vam je siva boja želja, onda se poigrajte s podtonovima tako da joj date malo dubine i sofisticiranosti.

Bež

Nijanse vanilije su dosadne, navodi dizajnerica, te dodaje kako u njoj nema ničega osvježavajućeg i posebnog i trebali biste tu boju izbjegavati.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice