Povežimo se

Interijeri

7 ideja kako naglasiti zidove spavaće sobe

Spavaća soba je najprivatniji i osobniji dio našeg doma. Upravo zato ovdje imamo mogućnost najsnažnije ostaviti svoj trag i kreirati svoju malu oazu.

 

Kao što smo već spomenuli spavaća soba je privatan i intiman prostor i stoga nam nudi neograničene mogućnosti za ekspresivno uređenje. U ovom članku ćemo pokazati 7 različitih primjera koji su se hrabro odlučili na snažne uzorke i neuobičajene materijale. Ovi primjeri nas potiču da isprobamo razne opcije naglašavanja zidova naših spavaćih soba poput ogromnih daska za uzglavlje i dramatičnih osvjetljenja, avanturističkih tekstura i specifičnih dekoracija.

 

1.

Foto: home-designing

Autor prvog primjera je penintdesign. Ova soba odmah na prvi pogled ostavlja jak dojam sa svojom grubom betonskom strukturom zida sa oštrim geometrijskim uzorkom i velikim panelima uzglavlja uz krevet i iznad njega. Zanimljiv dodatak su jedinstvene viseće svjetiljke bakrene boje koje vise iznad noćnih ormarića riješenih kao debele, snažne, betonske ploče. Na podu se pak nalazi svijetli tepih s uzorkom, koji svojom paletom boja podiže energiju prostora.

 

Foto: home-designing

 

2.

Foto: home-designing

Drugi primjer je djelo Elene Sedove. Ova soba, za razliku od prošle, je umjerenijih, monokromatskih boja. Na zidu se nalaze bijeli paneli kao neutralna podloga velikom portretu iznad kreveta. Upečatljiv tepih jake teksture vuče pogled prema krevetu i portretu iznad njega, tako naglašavajući centar prostorije. Smeđa stolica donosi vizualni balans u prostoriji. Viseće lampe pored kreveta dodaju zaigranost u kompoziciji sobe, a ono što ih čini zanimljivima je što se poigravaju s trenutačno trendi oblikom lampa na način da se pojavljuju kao tanke, spljoštene kugle.

Iz drugog kuta prostorije vidimo da, uz neutralnu sivu koja dominira, jedan od zidova je mat sive boje sa jakom primjesom plavo-zelene. Također na ovoj fotografiji možemo primjetiti i zanimljivo rješenje stropa prostorije, te “lebdeći” ekran televizora i panela na kojem stoji a koji se također doima kao da lebdi zbog odmaka od zida iza sebe.

 

Foto: home-designing

 

3.

Foto: home-designing

Sljedeći primjer odiše određenom dozom elegantosti i umjerenosti, a opet neuobičajenom uporabom materijala na zanimljiv način. Arhitekt ovog primjera je Đình Dũng Hoàng. Na zidu ove sobe korištena su tri različita materijala kojima je dobiven umirujući i vješt efekt. Prirodno drvo predstavlja žarište te kompozicije, a iznad njega se nalazi stakleni panel koji omogućuje beztežinski i beztjelesan izgled, atmosferu sličnu tonjenju u san. Na vrhu kompozicije se nalaze funkcionalni bijeli ormarići. Na podu se nalazi mekani tepih koji pokriva velik dio poda oko kreveta, naglašavajući dojam mekoće i udobnosti kreveta bez obzira na njegovu malu udaljenost od razine poda. Pored kreveta nalazi se ormar čiju strukturu naglašava njegova crna satenska boja.

 

Foto: home-designing

 

4.

Foto: home-designing

Ovaj primjer je također djelo arhitekta Đình-a Dũng Hoàng-a. Ovdje su za uzglavlje korišteni meki paneli. Ovakav tip uzglavlja ne zahtjeva skupe materijale, a kao što možemo vidjeti iz ovog primjera – takvi veliki meki paneli poput ovih mogu svejedno dati jak karakter inače jednostavnom prostoru.

 

Foto: home-designing

 

5.

Foto: home-designing

U ovom primjeru Solo Design Studia vidimo vrlo popularnu primjenu opeke na zidova u interijeru, koja prostoru daje poseban štih, i čini klasičan stil uređenja interijera. Zid od opeke je ovdje obojen u bijelo, ali ipak zadržava svoju karakterističnu teksturu. Za razliku od prethodnih, ovdje ne postoji klasično uzglavlje, nego je postavljena slika koja nije ovješena nego položena na pod, čime zahtjeva odmak kreveta od zida i ukida realnu potrebu za uzglavljem. Sa lijeve strane vidimo “walk-in-closet” sa translucentnim staklima. Taj zamućeni dizajn stakla omogućava da soba ne izgleda prenatrpana sadržajem.

Sa suprotne strane, nalazi se još jedan zid s akcentom, ali potpuno drugačije teme. Ovaj se sastoji od drvenih panela među kojima se nalaze potezi ugrađenih svjetlosnih tijela. Na zidu možemo primjetiti i posebno zrcalo francuskog arhitekta Jacques-a Adnet-a, koji je popularizirao ovakav dizajn ogledala sa svojim ikoničkim Okruglim zrcalom iz 1946. godine.

 

Foto: home-designing

 

6.

Foto: home-designing

Geometrija je jezik ekspresije ove spavaće sobe čiji je autor: Sequoia design studio. Najzanimljivije je dakako uzglavlje – kompozicija obojanih i neobojanih ploča koje se sudaraju ili s istom ili s drugom bojom na spojevima. Zanimljiv detalj je i prostorni okvir kreveta koji nastavlja dijagonalne linije uzglavlja u prostoru.

Naglašeni zid privlači pogled, ali je zapravo u drugom planu, s obzirom na predivan pogled koji se pruža kroz prozor sobe. Ostatak uređenja sobe je jednostavan, ostavljajući naglašenom zidu da preuzme centralnu pažnju. Dok namještaj ima suvremenu estetiku, samo uređenje je više spoj urbanog industrijalizma i moderne rustikalnosti. Industrijski štih lampi uz krevet i prostornog okvira oko kreveta ima veliki utjecaj na opći doživljaj sobe.

 

Foto: home-designing

 

7.

Foto: home-designing

Zadnji primjer je dizajnera Polouektova Vladimira. Ova pretežno bijela soba ima odvažan akcent na zidu iznad kreveta koji se sastoji od ogromnih mozaičnih drvenih rombova koji su poslagani u zanimljiv uzorak. Struktura drva se jako ističe u odnosu na ostale materijale i pridonosi luksuznom izgledu sobe. Uzglavlje je riješeno kao u jednom od prethodnih primjera: sa mekim pravokutnim panelima. U zanimljivom odnosu sa prirodnim materijalima su akcenti u mesingu – poput rasvjetnih tijela i detalja ručki na ormarima.

 

Foto: home-designing

 

Izvor: home-designing

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Kreirajte prostor iz snova za vaše dijete

Ako ste odlučili malo se potruditi pri odabiru namještaja i uređenju sobe vašeg tinejdžera, donosimo važne savjete koji će vam pomoći da stvorite ugodan prostor za boravak.

Fleksibilan prostor za izlaganje

Ako želite zaštititi zidove prostorije od čestog postavljanja i skidanja postera i slika, razmislite o izradi ploče na zidu, ili panela s magnetima kako bi mogli na njih stavljati što im srce poželi i bez straha mijenjati svoje želje.

Prostor za učenje

U tim godinama su mladi izuzetno okupirani učenjem, pa je potrebno omogućiti da svoje obaveze u miru mogu ispunjavati u svojoj sobi. Potreban im je tihi kutak za učenje. Može to biti radni stol koji se nalazi uza zid, ili samo drvena ravna polica na kojoj ima mjesta i za lampu i za knjige. Omogućite im prostor za pohranu kako se olovke i bilježnice ne bi ostavljale posvuda.

Ugodna rasvjeta

Odabir rasvjete je važna stavka svake prostorije, a posebno sobe za vašeg školarca, koja bi trebala pratiti različita raspoloženja tijekom dana.

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Jako svjetlo je potrebno u prostoru za učenje i uz uzglavlje radi čitanja. Ali ga je potrebno kombinirati s blagom rasvjetom kako bi se stvorio i ugodan prostor za odmor i opuštanje.

Zaštita od sunca

San je važan u svakoj dobi, a posebno kod adolescenata, pa je potrebno zaštititi prozore od jakog svjetla.

“Dobro je pred spavanje bilo koji prostor u kojem boravimo opremiti čim mekšim i slabijim  osvjetljenjem, tako da zapravo naš mozak prepoznaje da mrak signalizira  vrijeme za odlazak na spavanje”, pojasnila je Ines Begčević, magistra psihologije.

Prostor za pohranu

Kada su djeca mlađa, prostor za pohranu je esencijalni dio sobe, ali kako rastu, potreba za istim postaje još veća; tu je više knjiga, više cipela i predmeta za razbibrigu.
Kako bi većina predmeta ostala skrivena od pogleda, uložite u prostore za pohranu koja se mogu zatvoriti.

Ideje za proljetno uređenje doma – unesite prirodu u interijer

Puno prostora za odjeću

Kroz odijevanje se tinejđeri izražavaju, pa je važno da imaju prostor u kojem će držati svu svoju odjeću i diviti joj se. Osim ormara, pomoći će i police i vješalice kako bi svoju omiljenu odjeću mogli pokazati svakome tko im u sobu uđe.

Mjesto za druženje

Ako ih posjete prijatelji, sigurno neće sjediti s roditeljima u dnevnoj sobi, pa je potrebno omogućiti im mjesto za privatnost i druženje. Udoban tepih i puno jastuka na podu mogu služiti kao mjesto za sjedenje, ako nema mjesta za još jednu fotelju ili stolice.

Nastavite čitati

Uređenje i opremanje

Sve prednosti Shinnoki kolekcije

U svijetu uređenja interijera konstantna je potraga za inovacijama koje uz estetsku privlačnost nude i funkcionalnost koja postaje sve važnija. U toj potrazi jedan se materijal ističe kao revolucionaran – Shinnoki, a radi se o kolekciji visokokvalitetnih furniranih ploča koja se uvelike razlikuje od iverala. 

Sve prednosti iverala

Razlika između iverala i Shinnokija

Dean Mihoković, voditelj nabave pločastih materijala u J. u A. Frischeis objasnio je razliku između iverala i Shinnokija.

Razlika je u tome što je površina Shinnokija u biti prirodni furnir. Ne folija, ne akrili, nekakve umjetne, umjetne površine, čisti, prirodni furnir drveta koji se dobiva, naravno, rezanjem. Kod Shinnokija je specifičnost ta da je furnir na pločama spojen takozvanom tehnikom mix match-a, listovi furnira se okreću jedan kontra drugoga, razlog tome je da se kod nekakvih projekata dobije efekt ujednačenosti kompletnog prostora, a kod furniranih ploča gdje postoje nekakvi drugi načini spajanja furnira, dolazi do razlike u strukturi, u izgledu drveta, jer naravno, svako drvo je drugačije, dok se kod ovog načina spajanja ipak dobije nekakva vizualno se dobije efekt da su sve ploče recimo otprilike jednake. 

Prvi u Hrvatskoj

BEN namještaj prva je tvrtka u Hrvatskoj izrađuje namještaj od Shinnoki materijala. 

Ben namještaj je firma koju smo pokrenuli brat i ja 2012. godine i krenuli smo polako i lagano i onda smo ovaj, otvorili prvi salon, mali salon u Splitu i cilj nam je bio od jednog malog proizvođača koji je proizvodio ormar, kuhinju i to po potrebama kupaca prepoznali smo ustvari da je, po potrebama kupaca prepoznali smo ustvari da je ljudima ključno da dobiju sve na jednom mjestu, rekao je Miljenko Buljubašić iz BEN namještaja. 

Za BEN namještaj, Shinnoki je bio ljubav na prvi pogled. 

Počeli smo raditi sa Shinnokijem čim je bio dostupan u Hrvatskoj. To je nazad godinu dana, opremili smo dvije vile kompletno sa Shinnokijem i koristimo ga jako puno, na svim našim projektima. Privukao nas je njegov izgled, dizajn, privukla nas je njegova mogućnost korištenja u dizajnu, izvedbi namještaja gdje imamo široku mogućnost korištenja od idejnih rješenja gdje imate pokrivene i panele i za kuhinje i letvice, podove, akustične panele, laminate koji daju mogućnost da radimo modularni namještaj, dodao je Buljubašić. 

Koju boju kuhinjske radne površine odabrati i kako kombinirati s ostalim namještajem?

Karakteristike Shinnokija

Kroz pažljiv proces proizvodnje svaki furnir zadržava prirodnu ljepotu i teksturu drveta, što dizajnerima omogućuje bezbrižno kreiranje toplih interijera prirodnog šarma.  

Od samog osmišljanja već imamo veliko olakšanje da ne moramo razmišljati hoćemo li moći izvesti ili nećemo i od kojeg materijala, Shinnoki stvarno nudi sve. Velika prednost Shinnokija je što je postojan i što se ne može dogodit diskoloracija, što je veliki problem svih stolara i ljudi koji se bave namještajem, objasnio je. 

Jedna od prednosti korištenja ovog materijala je brzina izrade. 

Sa Shinnokijem radite kao i sa iveralom. Ploča je gotova, lakirana, postoji furnir trake koje su također lakirane u istom dekoru kao i ploče, a radite od trenutka izmjere do trenutka montaže u dva, tri dana. Kod klasičnih furniranih ploča, taj je proces nešto duži; kad kupite furniranu ploču, nju morate iskrojit i pobrusit, polakirat, tu postoji nekakav proces, a da ne govorimo kad idete od nule, kad idete od kupovine sirovog furnira, spajanja, prešanja,  taj proces se samo još produljuje. Kod Shinnokija je taj proces od izmjere do montaže zbilja minimalan, dodao je Mihoković. 

Shinnoki dolazi u 18 dezena i četiri vrste drva, a može se modelirati u različite oblike čime primjenu nalazi u gotovo svim segmentima uređenja interijera i olakšava postizanje komplementarnosti u dizajnu. 

Astrata

Uz Shinnoki se veže još jedna kolekcija, zove se Astrata, to je kolekcija koja obuhvaća zidne obloge, u to ulaze akustične zidne obloge, zidne letvice. Poveznica je u tome što se proizvodi iz kolekcija Astrata mogu dobiti u istim dekorima, odnosno dezenima kao kolekcija Shinnoki. Također u Shinnoki kolekciji se može dobiti i HP laminat, odnosno laminat na koji je nalijepljen furnir u istom dekoru tako da možete kod nekakvog planiranja prostora i više segmenata prostora možete računati da možete napraviti u istom dekoru. Od vrata, namještaja, zidnih obloga, akustičnih zidnih obloga, pregrada u obliku stupčića i slično, sve se može napraviti u istom dekoru, objasnio je Mihoković za Dom na kvadrat. 

Jednostavno održavanje i visoka funkcionalnost ovog materijala svaki će dizajn podići na novu razinu. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice